צילום: שי יחזקאל

אסונות מפלסטיק: הסודות של תעשיית הניתוחים הפלסטיים

איך צמד הפלסטיקאים ד"ר פול נאסיף וד"ר טרי דוברו מסדרת הריאליטי מתמודדים עם מטופלים בעייתיים מול המצלמות, ולמה העבודה שלהם היא בעצם שליחות

"שואלים אותי לא פעם אם יש סלב שהייתי רוצה לנתח - מבחינתי אין אף מפורסם שזקוק לניתוח". ד"ר דוברו וד"ר נאסיף, "אסונות מפלסטיק" (צילום: יח"צ ערוץ E!)
"שואלים אותי לא פעם אם יש סלב שהייתי רוצה לנתח - מבחינתי אין אף מפורסם שזקוק לניתוח". ד"ר דוברו וד"ר נאסיף, "אסונות מפלסטיק" (צילום: יח"צ ערוץ E!)

שום דבר הוא לא מחוץ לתחום כשזה מגיע לתוכניות ריאליטי, גם לא עולם הרפואה. הריאליטי פלש כבר מזמן למקום הכי פרטי שלנו – בתי חולים ומרפאות ועוד. בתחילת שנות האלפיים התרגלנו לצפות בנשים יולדות לעיני המצלמות ובמטופלים שיוצקים את נפשם מול פסיכולוגים עם 30 אחוזי רייטינג. בין שלל הסדרות כבר כמעט שכחנו שהרפואה הפלסטית הייתה שם הרבה לפני כולם. תוכניות כמו "הברבור" ו"אקסטרים מייקאובר" הגישו לנו אנשים שנכנסו מקצה אחד כשהם נראים באופן מסוים, לרוב בלתי אטרקטיבי בעליל, ויצאו מהקצה השני כשהם אחרים לגמרי – תחת ידיהם של מנתחים ורופאים שמוכנים לקלוז אפ שלהם, ממש כמו המטופלים עצמם.

 

"בסדרה כזו, או שאתה מראה את הכל או שאל תעשה סדרה" (צילום: יח"צ ערוץ E!)
  "בסדרה כזו, או שאתה מראה את הכל או שאל תעשה סדרה"(צילום: יח"צ ערוץ E!)

   

  ד"ר טרי דוברו וד"ר פול נאסיף הם מנתחים פלסטיים מסוג אחר. אמנם השניים נמצאים כבר לא מעט שנים למול המצלמות, מתורגלים בפפראצי ובשטיחים אדומים כאחרונת הקרדשיאניות, אבל הם גם לוקחים את העבודה שלהם מאוד ברצינות: בתוכנית הריאליטי שלהם "אסונות מפלסטיק" (ערוץ E!) הם מספקים מצד את מנת הצהבת הנדרשת מהפורמט, עם דמויות צבעוניות וביזאריות, אבל גם מביאים לשם גוון אחר: רפואה פלסטית שחזורית. במסגרת התוכנית הם מטפלים בעיקר בפציינטים שנכוו מניתוחי עבר (לעתים תרתי משמע), עברו ניתוח או שניים יותר מדי או סובלים משלל מצבים אסתטיים מורכבים וכמעט בלתי ניתנים לתיקון.

   

  אחרי שסיימו לתקן טעויות של אחרים, נסיף ודוברו עוברים עכשיו לתקן את הטעויות של הטבע, ב"אסונות טבע", (ימי שבת ב-16:00, ערוץ E!), סדרת הבת של "אסונות מפלסטיק", הם פוגשים מטופלים הסובלים מפגמים אסתטיים יוצאי דופן, שנובעים מגנטיקה או ממאורע טראומטי ומציעים להם טיפול שישנה את מראם ואת חייהם ללא היכר.

   

  מתוך "אסונות טבע" - פגמים מולדים
   מתוך "אסונות טבע" - פגמים מולדים

    

   ד"ר נאסיף: "היו הרבה ניתוחים שלא הסכמנו לבצע כי ידענו שזה לא יהיה נכון עבור המטופל. מטופלים שרוצים שנעשה להם אף קטן יותר כשהוא כבר מאוד קטן למשל או חזה גדול יותר כשהוא כבר גדול מדי. אנחנו לא נסכים להזיק למטופל"

   ד"ר דוברו וד"ר נאסיף נחשבים למחוללי הקסם של הוליווד, מעין הכלאה משונה בין "ניפ/טאק" לעמותות כמו "רופאים ללא גבולות". הם מוגדרים כרופאים וכאושיות טלוויזיוניות – טייטלים שהולכים שלובים זה בזה בארצות הברית. למרות שקשה להניח את הציניות בצד – בכל זאת, מדובר כאן בטלוויזיית ריאליטי – מדובר בצמד רופאים מקצועי ומוביל בתחומו, שמעדיף את טובת המטופלים הרבה לפני אחוזי הצפייה.

    

   תקיפה של 4 כלבי רוטוויילר

   שניהם הגיעו לתחום הפלסטיקה השחזורית די במקרה ומתוך רצון אמיתי לסייע למטופלים הזקוקים לכך. "במקור אני רופא אף-אוזן-גרון. במסגרת ההכשרה אנחנו מוסמכים לניתוחים פלסטיים בפנים", אומר ד"ר נאסיף. "יום אחד הגיע אלי ילד קטן אחרי שארבעה כלבי רוטוויילר תקפו אותו וקרעו את הפנים שלו לגזרים. ביצעתי עליו שבעה או שמונה ניתוחים והתאהבתי בתחום השחזור ובעיקר בניתוחי אף שחזוריים - הם מאוד קשים ומאתגרים".

    

   השניים נפגשו בתחילת דרכם, לפני 17 שנה. ד"ר דוברו כבר היה אז מנתח מוסמך ומוכר וד"ר נאסיף עדיין סטאז'ר צעיר. המגורים והפרקטיקה בלוס אנג'לס, לצד חוש הומור וקלילות לא מאוד אופייניים למנתחים, עשו את שלהם ומהר מאוד הם השתלבו גם בתוכניות טלוויזיה שונות. הרעיון לסדרה שתלווה את עבודתם כמנתחים פלסטיים שחזוריים הגיע מהם עצמם.

    

   ד"ר דוברו וד"ר נאסיף נחשבים למחוללי הקסם של הוליווד, מעין הכלאה משונה בין "ניפ/טאק" לעמותות כמו "רופאים ללא גבולות" (צילום: יח"צ ערוץ E!)
    ד"ר דוברו וד"ר נאסיף נחשבים למחוללי הקסם של הוליווד, מעין הכלאה משונה בין "ניפ/טאק" לעמותות כמו "רופאים ללא גבולות"(צילום: יח"צ ערוץ E!)

     

    מדי פרק הצופים פוגשים שניים או שלושה מטופלים שמגיעים למרפאה של השניים במצבים שונים – הגדלת חזה שיצאה משליטה ומפרופורציה, אף שעבר כבר כל כך הרבה ניתוחים שלא ברור אם ניתן להציל אותו, צלקות קשות כתוצאה מתאונה ומה לא. הפרק מלווה את המטופלים לפני, במהלך ואחרי הניתוח - וגם מציג את המפגשים שלהם עם המשפחות והחברים בגרסה המחודשת והמתוקנת.

     

    "המצלמות כבר לא מורגשות מבחינתנו, הן פשוט נעלמות ברקע"
     "המצלמות כבר לא מורגשות מבחינתנו, הן פשוט נעלמות ברקע"

      

     המצלמות משנות משהו באופן שבו אתם מגיבים למטופלים?

     ד"ר דוברו: "לנתח זה מאוד קשה, ולכן אתה לא יכול להטריד את עצמך במחשבה על מצלמות. עשינו כל כך הרבה תוכניות, שהמצלמות כבר לא מורגשות מבחינתנו. הן פשוט נעלמות ברקע".

      

     איך המטופלים מגיבים למצלמות?

     ד"ר דוברו: "המטופלים של היום ראו את התוכנית. הם יודעים מי אנחנו. ברגע שאנחנו מתחילים לעבוד איתם הם עסוקים בהתמודדות עם הניתוח וההחלמה, המצלמות הן הדבר האחרון שמעניין אותם".

      

     יש דברים שאתם מסתירים מהמצלמות? שיבושים, למשל?

     ד"ר דוברו: "המצלמות לוכדות הכל. אני חושב שאחת הסיבות לכך שאנשים אוהבים את הסדרה שלנו היא העובדה שהכל אותנטי לגמרי - מדובר פה במצבים של חיים או מוות. זה ניתוח, טיפול רפואי, זה גדול יותר מהכל ואי אפשר להסתיר חלקים מסוימים. אם משהו משתבש בניתוח, הם יראו את זה בסדרה. בסדרה כזו, או שאתה מראה את הכל או שאל תעשה סדרה".

      

     המוצא האחרון

     איך הייתם מתארים את המטופלים שלכם?

     ד"ר דוברו: "בסופו של דבר הרעיון של ניתוח פולשני לשיפור מראה העור למשל, יהיה נחלת העבר ויום אחד תהיה דרך להעלים בליטה באף בלי לנתח אותו. יהיו דרכים לבצע מתיחת פנים בלי לחתוך את הפנים בכלל. בעתיד הלא רחוק ניחשב לדינוזאורים. אם לא בתקופת חיינו אז בטח בתקופת חיי ילדינו"

     ד"ר דוברו: "יש שני סוגים של מטופלים שמגיעים אלינו: כאלה שיש להם בעיה חמורה שנוצרה מניתוח פלסטי שהשתבש. הם מלאי פחד ותקווה שנצליח לעזור להם - זה מקום טוב להיות בו כי הם מגיעים אופטימיים, לצד הפחד. הסוג השני שאנחנו רואים במסגרת הסדרה הם נציגי המערב הפרוע של הניתוחים הפלסטיים, שרוצים הליכים שאנחנו לא בהכרח מוכנים לעשות ואז אנחנו מנסים לעזור להם להימנע מלסבך את המצב עוד יותר או לפחות לייעץ להם בתבונה. יש אנשים שאנחנו יכולים לעזור להם ויש גם כאלה שלא, ואנחנו מייעצים להם פשוט להניח למצב כפי שהוא".

      

     מה המקרה הכי קשה שהתבקשתם להתמודד איתו?

     ד"ר דוברו: "בשבילי זו הייתה מטופלת שעברה ניתוח אצל 'רופא' מפוקפק ובו הוחדר לה מלט (!) לפנים. היא הייתה ממש חסרת תקווה. נדרשו מספר רב של ניתוחים כדי לעזור לה".

      

     ד"ר נאסיף: "המטופלת הקשה ביותר שהגיעה אלי הייתה בעונה הקודמת. היא נפצעה בתאונת טוסטוס והיו לה בעיות קשות מאוד באף. הייתי צריך לשחזר את האף שלה עם שתלים שונים מהפנים שלה. זה היה מאוד מורכב וקשה".

      

     מי המטופל האידיאלי מבחינתכם?

     ד"ר דוברו: "מישהו עם בעיה מספיק משמעותית שמצדיקה את הסיכון הכרוך בניתוח. אף אחד לא צריך לעבור ניתוח פלסטי אם הוא לא מבין את ההשלכות שלו ואת הסיכונים האפשריים – כך שרק בעיה משמעותית מצדיקה ניתוח. שואלים אותי לא פעם אם יש סלב שהייתי רוצה לנתח - מבחינתי אין אף מפורסם שזקוק לניתוח".

      

     "אנחנו רואים את התוצאות הנוראיות של חלק מהניתוחים, כשהם מבוצעים על ידי רופאים בלתי ראויים, בעיקר בהליכים קוסמטיים שהם לא מוכשרים לבצע"
      "אנחנו רואים את התוצאות הנוראיות של חלק מהניתוחים, כשהם מבוצעים על ידי רופאים בלתי ראויים, בעיקר בהליכים קוסמטיים שהם לא מוכשרים לבצע"

       

      התחזית: ללא סכינים

      לצד העובדה שעבודתם, הרפואית והטלוויזיונית, הפכה את השניים לרופאים מצליחים ולאנשים מפורסמים (אשתו של ד"ר דוברו היא כוכבת הסדרה "עקרות בית אמיתיות" והוא עצמו גם מופיע שם) ועשירים, הם מחוברים מאוד לנעשה בתחום הפלסטיקה ולא חוסכים בביקורת.

       

      "העובדה שאנחנו מבצעים ניתוחים שחזוריים מאפשרת לנו להיות קצת יותר ביקורתיים לגבי תעשיית הניתוחים הפלסטיים", מסביר ד"ר נאסיף. "אנחנו רואים את התוצאות הנוראיות של חלק מהניתוחים, כשהם מבוצעים על ידי רופאים בלתי ראויים, בעיקר בהליכים קוסמטיים שהם לא מוכשרים לבצע. אנחנו לא מבקרים את כל הרופאים - גם רופאים טובים יכולים לעשות טעויות, זה קורה. מבחינתנו, אנחנו פה כדי לעזור לאנשים ואנחנו אוהבים את מה שאנחנו עושים, זה משנה חיים, אבל אנחנו גם נוהגים משנה זהירות ולצערי לא כל הרופאים נוהגים כך".

       

      ד"ר דוברו: "אני חושב שבתעשייה הזו יש הרבה רופאים מדהימים שבאמת אכפת להם ורוצים לעזור לאנשים להרגיש טוב יותר עם עצמם, אבל יש גם הרבה מנתחים שלא הוכשרו כראוי ועדיין מבצעים הליכים מורכבים. יש תאוות כסף וחוסר אמינות בכל תחום, לכן המטופלים צריכים לדעת למי הם פונים. ראינו גם רופאים מאוד טובים מבצעים דברים מאוד רעים".

       

      מהם פני העתיד של הרפואה הפלסטית לדעתכם?

      ד"ר נאסיף: "הניתוח הפלסטי מנסה להפוך לכמה שפחות פולשני עם תחום מתפתח שנקרא minimal invasive plastic surgery. לצד שלל מילויים כמו בוטוקס וחומצות, שמחליפים את ניתוחי הפנים, מתפתחים היום סוגים חדשים של לייזר שמציעים פתרונות לא פולשניים לחידוש תאי העור. יש גם המון חידושים בכל מה שנוגע להיפטרות משומן - מחממים אותו או מקפיאים אותו. אנשים רבים נכנסים לתחום הזה ולמרבה הצער, גם כאלה שאינם מנתחים מוסמכים. גם הניתוחים הקלאסיים הולכים ומתפתחים. למשל, מדי שנה אני משנה את הטכניקות שלי בניתוחי האף שאני מבצע. אתה כל הזמן גדל בתחום הזה. השאיפה היא לשלמות וזה הולך ומשתפר משנה לשנה".

       

      ד"ר דוברו: "אני חושב שהעתיד של הניתוחים הפלסטיים יגרום לרופאים כמונו להפוך למובטלים. אם מסתכלים על התחום כיחידה שלמה, וכוללים בתוכה גם את הרפואה הקוסמטית, יש כל הזמן התרחבות וצמיחה, במיוחד במה שנוגע למיצוק העור באמצעים טכנולוגיים, בלי צורך בחיתוך העור. אני חושב שבסופו של דבר הרעיון של ניתוח פולשני לשיפור מראה העור למשל, יהיה נחלת העבר ויום אחד תהיה דרך להעלים בליטה באף בלי לנתח אותו. יהיו דרכים לבצע מתיחת פנים בלי לחתוך את הפנים כלל. כבר עכשיו יש דרכים להעלים שומן בלי שאיבת שומן, כמו למשל באמצעות הקפאת תאי השומן באמצעות גלי רדיו. בעתיד הלא רחוק ניחשב לדינוזאורים - אם לא בתקופת חיינו, אז בטח בתקופת חייהם של ילדינו".

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד