לב אמיץ: מל גיבסון מקווה שיסלחו לו על האלימות, הגזענות והאנטישמיות

מי שהיה בעבר אחד הכוכבים המצליחים בעולם מנסה לשקם את הקריירה שלו באמצעות סרטים חדשים. הוליווד מוכנה לתת לו צ'אנס; השאלה היא איך יגיב הקהל

בן עופר

|

24.08.16 | 00:08

מל גיבסון בפסטיבל קאן האחרון, מאי 2016. הקללות שיצאו לו מהפה בהזדמנויות שונות הצליחו לזעזע גם מאזינים שלווים (צילום: Gettyimages)
מל גיבסון בפסטיבל קאן האחרון, מאי 2016. הקללות שיצאו לו מהפה בהזדמנויות שונות הצליחו לזעזע גם מאזינים שלווים (צילום: Gettyimages)
גיבסון עם ג'וליה רוברטס בסרט "תיאוריית הקשר" (1997, מימין), ועם רנה רוסו ב"כופר" (1996) (צילום: Gettyimages)
גיבסון עם ג'וליה רוברטס בסרט "תיאוריית הקשר" (1997, מימין), ועם רנה רוסו ב"כופר" (1996) (צילום: Gettyimages)
גיבסון בביקור באוסטרליה ב-1982, לפני שהתחילו ההסתבכויות (צילום: Gettyimages)
גיבסון בביקור באוסטרליה ב-1982, לפני שהתחילו ההסתבכויות (צילום: Gettyimages)
גרסת המאה ה-21. שילם לאשתו 400 מיליון דולר באחד מהסדרי הגירושים הגבוהים בתולדות הוליווד (צילום: Gettyimages)
גרסת המאה ה-21. שילם לאשתו 400 מיליון דולר באחד מהסדרי הגירושים הגבוהים בתולדות הוליווד (צילום: Gettyimages)

הקללות שיצאו למל גיבסון מהפה בהזדמנויות שונות הצליחו לזעזע גם את המאזינים השלווים ביותר. עוד ב-1991, בראיון לעיתון ספרדי, הוא השמיע הערות פוגעניות נגד הומואים, ובתגובה לביקורת שהוטחה בו על כך, אמר: "לא הייתי צריך לומר את זה, אבל שתיתי קצת וודקה במהלך הראיון".

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

ב-2004 חולל שערורייה נוספת עם הסרט "הפסיון של ישו" בבימויו, שהטענה נגדו הייתה כי הוא מציג את היהודים באופן פוגעני. הסיר האנטישמי המבעבע התפוצץ שנתיים לאחר מכן, בתקופת מלחמת לבנון השנייה: גיבסון נעצר על נהיגה בשכרות, והשוטר שעצר אותו חטף ממנו מטח קללות עסיסיות וגם שמע ש"היהודים אחראים לכל המלחמות בעולם". גם הפעם תלה גיבסון את האשמה באלכוהול: "עשיתי כמה טעויות כתוצאה מהשתייה, ואני מתבייש בהן", אמר. "התנהגתי כאדם שיצא לחלוטין מכלל שליטה, ואמרתי דברים בזויים שאינני מאמין בהם".

 

ארבע שנים לאחר מכן הגיע מה שהסתמן כמסמר האחרון בארון הקריירה של גיבסון: הקלטות של שיחות שקיים עם זוגתו לשעבר ואם בתו השמינית, הפסנתרנית והזמרת אוקסנה גריגורייבה, שבהן הוא נשמע מודה שהיכה אותה וכן מקלל נשים ושחורים. מיד עם חשיפת ההקלטות פוטר גיבסון מסוכנות השחקנים שייצגה אותו, וויליאם מוריס, ומי שהיה אחד הכוכבים המצליחים והאהובים בעולם הפך לסוס מת. בהוליווד הספידו אותו, חשבו שאין תקומה לשחקן שהסתבך כל כך הרבה פעמים, אבל בחודשים האחרונים משהו משתנה, ושמו של הכוכב בדימוס מקשט פרויקטים יוקרתיים שעשויים לשקם את הקריירה שלו.

 

גיבסון עם אוקסנה גריגורייבה. הודה שהיכה אותה (צילום: Gettyimages)
  גיבסון עם אוקסנה גריגורייבה. הודה שהיכה אותה(צילום: Gettyimages)
   

   

  צניחה חופשית

   

  לפני המהומות וההדלפות הכיר הקהל גיבסון אחר. הקריירה שלו כללה שתי סדרות סרטים מצליחות ואהובות - "מקס הזועם" (שהתחילה ב-1979) ו"נשק קטלני" (שיצאה לדרך ב-1987) - וכן הופעות ב"גליפולי" (1981), "המלט" (1990), "צעיר לנצח" (1992), "כופר" (1996) "הפטריוט" (2000) ועוד. "לב אמיץ" (1995), שאותו גם ביים, נחשב לאחד הסרטים הבולטים שלו וזיכה אותו באוסקר. בשלב מסוים, במקביל לחשיפת התנהגויותיו הבעייתיות, הפסיקו הצעות העבודה להגיע, והקריירה שלו ביצעה צניחה חופשית ללא מצנח. הסרט הגדול האחרון שלו היה "סיינס" מ-2002, ומאז נראה שגם כשהוא מופיע בסרט, האולפנים עושים הכל כדי להקטין את נוכחותו על הפוסטר.

   

  זמן קצר לאחר פרשת המעצר והשוטר נפרד גיבסון מאשתו רובין מור לאחר יותר מ-25 שנות זוגיות ושבעה ילדים משותפים. שנים אחדות לאחר מכן ביקשה מור להתגרש באופן רשמי, וב-2011 היא קיבלה ממנו 400 מיליון דולר באחד מהסדרי הגירושים הגבוהים בתולדות הוליווד. עם זוגתו הבאה, גריגורייבה, נקלע למאבק משפטי, והוא טען שההקלטות של השיחות ביניהם נערכו והודלפו כתוצאה ממנו. גיבסון גם אמר, בפעם המי יודע כמה, כי למרות המילים המפורשות שהוא מוציא מפיו בשיחות הללו, הוא ממש לא גזען.

   

  עדות למעמדו הנמוך בהוליווד ניתנה בטקס גלובוס הזהב האחרון, במהלכו אמר עליו המנחה ריקי ג'רוויס דברים קשים לפני שהזמין אותו לבמה. "לפני מספר שנים התבדחתי בטקס הזה על כך שמל גיבסון השתכר קצת ואמר כמה דברים דוחים", אמר. "כולנו עשינו את זה בעבר, לא שפטתי אותו, אבל עכשיו אני מוצא את עצמי בסיטואציה המביכה שבה עליי להציג אותו לקהל. תקשיבו, אני משוכנע שזה מביך בשביל שנינו, ואני מאשים את מארגני הטקס ברשת אן-בי-סי במצב הנורא הזה. מל, מצידו – ובכן, אנחנו יודעים את מי מל מאשים. אני עדיין מרגיש קצת רע בשבילו. מל שכח לגמרי מכל זה. זה מה שאלכוהול עושה לך. אבל אני רוצה לומר משהו נחמד עליו לפני שהוא עולה לבמה: הייתי מעדיף לצאת למשקה איתו מאשר עם ביל קוסבי. קבלו בבקשה את מל גיבסון".

   

  כשעלה גיבסון לבמה, הוא התחבק עם המנחה שהתבדח על חשבונו, ואמר: "אני שמח לראות את ריקי פעם בשלוש שנים. זה מזכיר לי שאני צריך לעשות קולונוסקופיה".

   

  צפו בקטע:

   

   

  עם עזרה קטנה משחקן ישראלי

   

  עכשיו, כשהוא בן 60, עשור בדיוק מאז שנעצר שותה, משתולל ומקלל – גיבסון מנסה  לקום מההריסות בעזרת שני פרויקטים חדשים: הראשון, סרט אקשן בכיכובו, "Blood Father", שיצא לפני ימים אחדים, על אסיר לשעבר המגן על בתו מפני סוחרי סמים המנסים להרוג אותה; השני, הסרט "Hacksaw Ridge" בבימויו, המגולל את סיפורו של דסמונד דוס, אמריקאי שהתגייס לצבא ארצות הברית במלחמת העולם השנייה וסירב לשאת נשק. הסרט, שאמור לצאת לאקרנים בנובמבר, זוכה לבאזז חיובי מאז ששוחרר הקדימון שלו. בתפקיד הראשי מופיע אנדרו גרפילד, ולצידו סם וורת'ינגטון, וינס ווהן, בנו של גיבסון, מילו – וגם אורי פפר הישראלי.

   

  צפו בקדימון:

   

   

  ב"ניו יורק מגזין" כבר פורסמה כתבה מאת קווין לינקולן שנשאה את הכותרת "האם אתם מוכנים לקאמבק של מל גיבסון?", ואילו אן תומפסון ב"אינדיווייר" גרסה בכתבתה שסרטו החדש של גיבסון כבמאי "מתגלה כמתמודד המפתיע של עונת הפרסים הבאה". באופק יש גם דיבור על סרט חדש שבו ישחק גיבסון לצד שון פן.

   

  האם הוליווד מתחילה לסלוח למי שהפך לאחד האנשים השנואים ביותר על הפלנטה? נראה שכן. האם גם הקהל יהיה מוכן למחול למי שהשמיע אמירות גזעניות והודה שהפעיל אלימות נגד אישה? את זה נדע בחודשים הקרובים.

   

  ______________________________________________________

   

  גם היא מצליחה להשתקם עכשיו אחרי שנים קשות. הקליקו על התמונה:

   

  15 שנה אחרי ששקעה בדיכאון וגנבה בגדים, יש לה סדרה שזוכה לשבחים וזוגיות יציבה. הקליקו על התמונה (צילום: Gettyimages)
  15 שנה אחרי ששקעה בדיכאון וגנבה בגדים, יש לה סדרה שזוכה לשבחים וזוגיות יציבה. הקליקו על התמונה (צילום: Gettyimages)

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד