אהבה בהפוכה: ארבעה אנשים שהתאהבו בהפך הגמור מהפנטזיה

גם לכם יש רשימה מדויקת של תכונות ותארים שאתם מחפשים בבן זוג? אולי כדאי פשוט לשחרר אותה. מי שהתאהבו בהפך הגמור ממה שחיפשו, מעידים: אנחנו מאושרים

טלי ואוהד קפצן. "הגבר הנכון" (צילום: שאול גולן)
טלי ואוהד קפצן. "הגבר הנכון" (צילום: שאול גולן)

את הרעיון להכין רשימה שתזמן לה את הגבר שהיא מחפשת, קיבלה טלי בירנברג קפצן (38) מתל־אביב, מוזיקאית וזמרת בדרך לאלבום בכורה, מהספר "אהבת נשמה" של סאנאיה רומן.

 

"החלטתי שכדי למצוא את גבר חלומותיי, כדאי לי לערוך רשימה של תכונות שאני רוצה שיהיו בו. הרשימה הזו תמקד אותי בדמות מסוימת, וכך אמשוך אליי את מי שמתאים לי. אני חייבת לציין שלא הייתי גרידית. היה לי חשוב שזה יהיה מישהו שיתמוך בעיסוק שלי במוזיקה, ושיהיה דומה לי - עם מראה ומנטליות אירופיים, רוחני וחובב אמנות".

 

בדיוק שנתיים אחרי שכתבה את הרשימה, נישאה טלי לאוהד קפצן (31), כלכלן, וכעת בני הזוג מצפים לילדם הראשון. ״בדיעבד הסתבר לי שדווקא כשמשחררים, מקבלים את מה שרוצים, או אם לדייק - את מה שצריכים", היא מסבירה. "זה לא שהרשימה שלי לא התממשה, זה פשוט שבכל יום היא מתממשת עוד קצת, בעזרת רצון ויצירתיות ובעיקר - התמדה".

 

ההתחלה לא הייתה אופטימית. "אחרי שכתבתי את הרשימה, הייתה לי מערכת יחסים כואבת עם מוזיקאי, שסגרה אותי רגשית. זה גרם לי להפסיק להאמין ברשימות, ובשנה שלאחר מכן בכלל לא רציתי אף אחד. חייתי בדירת חדר בפלורנטין, ובקושי יצאתי עם גברים. היו הרבה שניסו לגשת אליי, אבל לא הייתי מעוניינת באף אחד.

 

"ערב אחד שוטטתי בפייסבוק והגעתי לפרופיל של אוהד. לא הכרתי אותו ולא ידעתי עליו שום דבר. היה משהו בתמונה שלו שמשך אותי, והצעתי לו חברות. כעבור יומיים הוא הציע שנצא לדרינק. לא הייתי בקטע של לצאת עם מישהו, אבל אמרתי לעצמי 'כמה עוד תמשיכי לבד?'. החלטתי לתת צ'אנס.

 

הרשימה המקורית:

 • מראה אירופי
 • מנטליות אירופית
 • רוחני
 • חובב אמנות

 

האהבה המנצחת:

 • מראה ישראלי
 • מנטליות ישראלית ("חובב חומוס יותר מפלצנות אירופית")
 • אנליטי ורציונלי
 • חובב כדורגל

 

"המדהים הוא שבמשך כל הדייט לא הפסקתי לדבר, והוא פשוט הקשיב לי וזרם איתי. הוא טיפוס שקט יחסית, מופנם ורגוע. שאלתי את עצמי 'האם הוא בכלל הטיפוס שלי?' ואז הבנתי שאני בכלל לא יודעת מי 'הטיפוס שלי', ושאולי אם אתן לזה הזדמנות אמיתית, הוא בעצם יתגלה כמיסטר רייט".

 

על מה היית פוסלת את אוהד בעבר?

"על זה שהוא חובב כדורגל וחובב חומוס, עם מניירות של ישראלי, למשל, ישירות יתר. מצד שני, זה גם הקסם שבו. משהו אצלי בלב נפתח, בלי רשימות ובלי מחשבות מיותרות של 'הוא כזה והוא כזה'. פשוט זרמתי. שנה אחר כך הוא הציע לי נישואים.

 

״בדיעבד", אומרת בירנברג קפצן, "הייתי צריכה לבקש גבר כלבבי. יש משהו באינטואיציה שלנו שיודע מה טוב, בלי צבע עיניים או העדפות כאלו ואחרות. אוהד היה הגבר הנכון, ויותר מזה - כל יום אני מגלה בו עוד צדדים ורואה אותו צומח ומתפתח יחד איתי. אי־אפשר באמת לבקש דבר ספציפי מאדם אחר. אם רשימה כזו הייתה אפשרית, היינו מזמינות רובוט מקטלוג שיבוא אלינו הביתה ופשוט יעשה כל מה שאנחנו רוצות".

 

לדנה מויאל (38), מטפלת באמנויות ופסיכודרמה מתל־אביב, היה ברור לחלוטין עם איזה גבר היא רוצה להתחתן. הרשימה שלה כללה לא מעט דרישות: בחור "עם ייחוס משפחתי"; בעל השכלה אקדמית, "כי אם אני עשיתי דרך ארוכה, גם הוא חייב לעבור אותה", בעל מקצוע "נחשב" - עורך דין, כלכלן או הייטקיסט; מבוגר ממנה בחמש שנים מקסימום, "כי מי רוצה לטפל בזקן?" ובנוסף, "אבוי לו אם הוא לא היה סגור על עצמו או שהייתה לו סימביוזה עם אמא שלו. אם הייתי מזהה משהו כזה, הייתי עושה לו תרפיה בהלם, כלומר, אומרת לו מה אני חושבת עליו בשתי דקות. כך בעצם הייתי קוברת אותו, אותי ואותנו".

 

אבל החיים חזקים יותר מכל רשימה. בקרוב תינשא מויאל לעמוס כהן (49), בעל חברת הדברה, שלא עונה כמעט על אף סעיף מרשימת הדרישות המקורית. לפני שהכירה אותו, הספיקה מויאל לעבור מסלול מכשולים מפרך בחיפוש אחר אהבה.

 

״כמי שהגיעה בגיל 25 מחדרה לתל־אביב, כל מה שעניין אותי הוא מה אני לא - לא מספיק רזה, יפה, מוצלחת. רשימת המכולת הזו הייתה למעשה חומת הגנה נפלאה. כתבתי בה את כל מה שחשבתי שאני צריכה, כשבפועל לא ראיתי אף בן זוג, והם לא ראו אותי. מגיל 20 עד 35 היו לי לפחות חמש־שש מערכות יחסים רציניות, ואת הדייטים שיצאתי אליהם הפסקתי לספור".

 

דנה מויאל ועמוס כהן. "הוא היה כזה מתוק, שזרמתי" (צילום: אלבום פרטי)
  דנה מויאל ועמוס כהן. "הוא היה כזה מתוק, שזרמתי"(צילום: אלבום פרטי)

   

  הרשימה המקורית:

  • בעל השכלה אקדמית
  • בעל מקצוע "נחשב"
  • מבוגר ממני במקסימום חמש שנים

   

  האהבה המנצחת:

  • בעל השכלה תיכונית
  • בעל חברת הדברה
  • מבוגר ממני ב־11 שנה

   

  את כהן פגשה לראשונה כבר לפני ארבע שנים, כאשר הוזעק ללכוד חולדה שהתגלתה בדירתה. ״הייתי היסטרית, והכרחתי אותו לשים רעל בכל פינה אפשרית", היא נזכרת. "היה לו חיוך כזה שלא שוכחים, מלא באישיות ובאופטימיות. אבל הייתי אז אחרי פרידה מקשר כזה של רשימת מכולת".

   

  על מה היית פוסלת את עמוס בעבר?

  "על זה שהוא מדביר. אז חשבתי שזה מעיד משהו על בן אדם. בנוסף, לא הייתי יוצאת עם מישהו שמבוגר ממני בעשור. הייתי אומרת לעצמי שאם הוא רווק בגיל כזה, הוא בטוח דפוק. עד שהגעתי לגיל שבו גם אני נחשבת ל'דפוקה', כי למה אני רווקה ולבד? מה לא בסדר בי?".

   

  השינוי אצל מויאל חל כאשר החלה בלימודיה כמטפלת. "ה'לא מספיק' הפסיק לנהל אותי, והתחלתי לאהוב ולקבל את עצמי בדיוק כמו שאני. אני זוכרת שערב אחד חזרתי מחתונה משפחתית, ואמרתי לעצמי שלא ייתכן שמתוך 30 נכדים, אני ובת דודה שלי בת ה־13 נשארנו הרווקות היחידות. אז קיבלתי החלטה: השנה אני מוצאת אהבה! החלטתי שאני הולכת לעשות את ההפך ממה שאני רגילה, כמו ג'ורג' בפרק הידוע ב'סיינפלד'. עברתי תהליך שגרם לי לאט אבל בטוח, לוותר על רשימת המכולת".

   

  לפני כשנה פגשה מויאל את עמוס בשנית, הפעם דרך אפליקציית ההיכרויות Jfiix. "כשהוא פנה אליי, כתבתי לו שהוא מוכר לי. הוא כתב שהוא לא זוכר אותי. שאלתי מה הוא עושה בחיים, והוא ענה שיש לו חברה 'להפחתת התקפי לב אצל נשים'. הייתי בטוחה שיש לו חברה לציוד רפואי, ואז הוא כתב שהוא מדביר. אמרתי לעצמי, ׳מדביר?!׳, אבל הוא היה כזה מתוק שזרמתי. למחרת הוא צלצל אליי, ועל הצג היה כתוב 'עמוס לוכד העכברים'. אמרתי לעצמי שאם היקום מפגיש בינינו שוב, בטוח שווה לנסות. פגשתי איש רגיש, מתוק, חכם ואוהב, שראה אותי ואת כל הדרמה שאני, ויותר מהכל - קיבל אותי, במקום הכי אותנטי וחזק".

   

  מה לגבי אמא שלו?

  "יש לו מיני־סימביוזה עם אמא. טוב נו, למי אין?"

   

  כשאביגדור קצבורג (29), גרוש פלוס שניים מקדימה, התגרש, היה לו ברור מה הוא מחפש בזוגיות הבאה שלו ובעיקר, מה לא. ״הרשימה שלי הייתה מורכבת מהחסכים שהיו לי מהזוגיות הקודמת, מתוך רצון לא לחזור על אותה טעות", מסביר קצבורג, מנהל פרויקטים בתחום האנרגיה הסולרית. "מבחינתי היא הייתה חייבת להיות חרוצה, לרצות לעבוד, להיות אשת קריירה - כמוני. אישה שעובדת יכולה להבין אותי, ואישה שיושבת בבית - מתוסכלת ומשעמם לה. אני מגיע הביתה והיא רוצה שנצא. זה מתכון לבעיות ומלחמות".

   

  אבל הרשימה של קצבורג לא הסתיימה בזה. "חיפשתי מישהי עם רישיון נהיגה, שלא תהיה תלויה בי שאקפיץ אותה מפה לשם; ושלא תהיה קנאית, כי הזוגיות שבה הייתי הייתה חונקת וניתקה אותי מהחברים שלי ומידידות. רציתי שבת הזוג הבאה תדע לשחרר, ושלכל אחד מאיתנו יהיו חיים משלו. לפני שפגשתי את עדי, פסלתי המון בחורות".

   

  לפני שנה וחצי הוא הכיר את עדי בן הרוש (30), ורשימת הדרישות התפוגגה כלא הייתה. "הכרנו כששנינו עבדנו ברשת סופרמרקטים, אני כמנהל והיא כמנהלת קו קופות. היא בדיוק נפרדה ממישהו שהייתה מאורסת לו, וממש לא דמיינה שכל כך מהר תהיה לה זוגיות עם גרוש פלוס שניים. בהתחלה היא בכלל הציעה להכיר לי חברה שלה.

   

  "שלושה ימים אחרי שהתחלנו לעבוד יחד, עזבתי לעבודה אחרת. שמרנו על קשר בווטסאפ, ואחרי חודש התקשרתי לשאול מה שלומה. היא סיפרה לי שהארוס שלה לקח ממנה את הטבעת שנתן לה. בתגובה, הלכתי לקנות לה טבעת דומה, כי כאב לי שקשה לה. בדיעבד, התאהבתי בה מהרגע הראשון, אבל לקח לי זמן להבין את זה".

   

  אבל אז הסתבר לקצבורג שאהובתו החדשה לא עולה בקנה אחד עם רשימת הדרישות. "גיליתי שאין לה מקצוע או חשבון בנק מסודר. היא התפטרה מהעבודה, ישבה בבית ולא רצתה לעבוד. בהתחלה היא אמרה שהיא לא קנאית, וכשהקשר התחזק גיליתי שהיא כן. היינו יחד תשעה חודשים, שבמהלכם נלחמתי כדי לשנות את הדברים האלה בה. התחילו מריבות וזה לא הלך, ואז נפרדנו למשך חודשיים, שבמהלכם הבנתי שאני פשוט לא יכול בלעדיה".

   

  אביגדור קצבורג ועדי בן הרוש. "אני המאושר באדם" (צילום: שאול גולן)
   אביגדור קצבורג ועדי בן הרוש. "אני המאושר באדם"(צילום: שאול גולן)

    

   הרשימה המקורית:

   • אשת קריירה ועבודה
   • מסודרת כלכלית
   • בעלת רישיון נהיגה

    

   האהבה המנצחת:

   • נטולת עבודה (בשלב הראשון של הקשר)
   • ללא חשבון בנק
   • נטולת רישיון נהיגה

    

   בני הזוג שבו זה לזרועות זו, ועל מנת לגשר על הפערים הלכו לטיפול זוגי. "אמרתי לה שאני אוהב אותה, ולא מעניין אותי אם היא תעבוד או לא. הכל נעלם. אבל בינתיים היא, מצדה, הבינה שזו לא הדרך. לפני חודש היא התחילה לעבוד כמנהלת קופות בסופרמרקט, ועכשיו היא עובדת קשה יותר ממני. היום אני המאושר באדם, למרות שהיא עדיין קנאית".

    

   מה עשה אצלך את השינוי?

   ״הכל פאסה כשמתחילה אהבה. ברגע שאני באמת אוהב את בת הזוג שלי, הרשימה כבר לא רלוונטית. אהבה זה הרבה מעבר לרשימות".

    

   את הרעיון לכתוב רשימה שבה תתאר את גבר חלומותיה קיבלה דנה גריפית (39), מאמנת לתקשורת עסקית, בסדנת מודעות עצמית. "בסדנה ביקשו שנהיה ממוקדים וברורים על מנת לדייק ליקום את מה שאנו מחפשים, אז כתבתי רשימה מפוארת. כרווקה מעל גיל 30 את מוכנה לנסות כל דבר שממליצים לך, אפילו דברים הזויים".

    

   כמי שגדלה במשפחה דתית ועובדת כיום בתחום ההייטק, גריפית חיפשה מישהו דומה לה: "היה לי חשוב שהוא יהיה מחובר לדת, בהיר, לבוש אלגנטי ומבין ביינות. הרשימה ליוותה אותי מאז, והייתי מודדת ופוסלת גברים שלא התאימו לדברים העיקריים בה. הייתי ממש הולכת שבי אחרי כאלו שלכאורה ענו על כל הדרישות, ולא מבינה למה זה לא הלך, כשעל הנייר הכל היה מושלם".

    

   לפני חמש שנים היא הכירה את יונתן גריפית (37), יזם ויועץ בתחום ההייטק, היום בעלה. לפני שנה וחצי עברו השניים לקליפורניה, שם הם מגדלים את שתי בנותיהם. "הוא פשוט לא התאים לתמונה של הבחור שהייתה לי בראש", היא נזכרת. "הוא לא הרגיש הטיפוס שלי בכלל - הוא לא מתלבש יפה ולחלוטין לא רוחני ולא מחובר לדת. זמן קצר אחרי שהכרנו, הבנתי את המשפט של הרולינג סטונס: 'אתה לא תמיד יכול להשיג מה שאתה רוצה, אבל אם תנסה, אתה עשוי לגלות שמצאת את מה שאתה צריך'".

    

   איך הכרתם?

   ״דרך מכר מתחום ההייטק, שגייס אותי לעזור עם מצגת שיונתן עבד עליה. קבענו להיפגש, בלי שום מחשבה על משהו רומנטי. הוא הרי בכלל לא היה קרוב לרשימה, וביזנס זה ביזנס. נפגשנו כמה פעמים. הפגישות היו כיפיות וזורמות, מצאתי את עצמי מדברת איתו על דייטים, על החיים. בפגישה השלישית מצאתי את עצמי משחקת עם השיער - סימן מובהק שלי לפלרטוט. הייתי קצת המומה. אמרתי לעצמי - הוא? אבל אני ממש לא מעוניינת בו! בסוף אמרתי, טוב, נו, אולי ייצא פה איזה רומן נחמד, לא רציני. התחלנו לצאת, וכמה שבועות לאחר מכן הוא עבר לגור איתי. שמונה חודשים אחרי זה הוא הציע לי נישואים.

    

   דנה ויונתן גריפית. "הוא בדיוק מה שאני צריכה" (צילום: דניאל הרוש)
    דנה ויונתן גריפית. "הוא בדיוק מה שאני צריכה"(צילום: דניאל הרוש)

     

    "היום אני יודעת שיונתן הוא בדיוק מה שהייתי צריכה. זכיתי בבן זוג תומך, אוהב, שמקבל אותי בדיוק כמו שאני. הוא אבא מדהים, הוא מצחיק אותי וגם בזמנים קשים, הקשר שלנו התהדק. זה מה שחשוב באמת".

     

    מה את ממליצה לנשים עם רשימות?

    האם רשימת תכונות מבוקשת בהכרח מגבילה אותנו בחיפוש בן זוג? לפי דנה פלדמן טסלר, מטפלת ויועצת זוגית, ההפך הוא הנכון. "הכנת רשימה פירושה שאנחנו לוקחים שליטה על החיים שלנו", היא מסבירה. "היא לא תגביל אותנו - להפך, היא תמקד אותנו, בתנאי שהיא נכונה ומדויקת. לעומת זאת, אם היא כוללת תכונות שאמורות לחפות על דברים שאנחנו לא אוהבים בעצמנו - זה אומר שדרושה כאן עבודה עצמית".

     

    הרשימה המקורית:
    • בעל שיער שטני ועיניים בהירות
    • רוחני, מחובר לדת
    • מבין ביינות
    • בעל סגנון לבוש אלגנטי

     

    האהבה המנצחת:

    • בעל שיער חום ועיניים חומות
    • לא רוחני, לא מחובר לדת
    • לא מבין ביינות (אבל אוהב לשתות אותם!)
    • בעל סגנון לבוש קז'ואלי

     

    מי בעד ומי נגד

    נגד

    "רשימה של תכונות שנדרשות מבן זוג עתידי היא מלכודת", מכריזה ציפי ביסטריצר, מאמנת אישית לנשים וזוגות.

     

    "היא מביאה לפסילת אנשים מדהימים ומתאימים, שהיו יכולים להיכנס לחיינו. אני רואה לא מעט רשימות כאלה. בדרך כלל הן כוללות ציפיות שלא קשורות לפרטנר האידיאלי שלנו לחיים, אלא למטענים שאנחנו סוחבים מהעבר. צריך פשוט לשחרר את זה. דווקא כשאנחנו פועלים בניגוד למה שאנחנו רגילים אליו, מגיעות פריצות הדרך".

     

    יש תכונות שכן היית מכניסה לרשימה?

    "יושרה והגינות. שיהיו אנשים טובים, ושיגרמו לנו להרגיש טוב עם מי שאנחנו. צריך להיות פתוחים למה שמזמנים לנו החיים, ולנסות חיבורים שהם לא על פי הסרגלים שקבועים לנו בראש".

     

    בעד

    האם רשימת תכונות מבוקשת בהכרח מגבילה אותנו בחיפוש בן זוג? לפי דנה פלדמן טסלר, מטפלת ויועצת זוגית, ההפך הוא הנכון. "הכנת רשימה פירושה שאנחנו לוקחים שליטה על החיים שלנו", היא מסבירה. "היא לא תגביל אותנו - להפך, היא תמקד אותנו, בתנאי שהיא נכונה ומדויקת. לעומת זאת, אם היא כוללת תכונות שאמורות לחפות על דברים שאנחנו לא אוהבים בעצמנו - זה אומר שדרושה כאן עבודה עצמית".

     

    איך יודעים שהרשימה מדויקת?

    "על ידי כך שקוראים אותה ולומדים מה היא אומרת עלינו. ברגע שנוודא שרשימת התכונות מייצגת אותנו ואת תפיסת העולם שלנו, זה אומר שאנחנו מחפשים מישהו שדומה לנו, והסיכויים להצליח בזוגיות כזו הם גבוהים".

     

    >>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

    >>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

     

     (צילום: דודי חסון)
     (צילום: דודי חסון)

      

      

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד