איך קרה שכמעט אין אישה שלא מסירה את שיער הערווה?

עד גיל 40 זה כבר מובן מאליו וגם נשים בנות 50+ נתפסו חזק לטרנד. אבל כולן צריכות לדעת שהסרת שיער הערווה עלולה לגרום לנזקים ולפגוע בהנאה מסקס

גם גברים רוצים להסיר את שיער הערווה (צילום: Shutterstock)
גם גברים רוצים להסיר את שיער הערווה (צילום: Shutterstock)

נתחיל במספרים: 84 אחוז מהאמריקאיות מסירות שיער במפשעות, 62 אחוז מסירות את כל שיער הערווה ו־22 אחוז מקפידות על הסרת שיער באזור הישבן הפנימי (אף שרק עשירית מהן מקיימות יחסי מין הכוללים אזור זה).

 

נתונים אלה, שעלו ממחקר אמריקאי חדש, אשר פורסם בכתב העת היוקרתי JAMA, חשפו לראשונה עד כמה התופעה של הסרת שיערהערווה נפוצה. ואם חשבתם שהסיבה לכך היא הרצון למצוא חן בעיני הפרטנר - קבלו עדכון. רבע מהנשים שטורחות להסיר את שיער הערווה בכלל לא מקיימות יחסי מין, ורוב הנשים שעושות זאת מודות כי הסיבות לכך הן אסתטיות ורצון לשמור על היגיינה אישית.

 

פרופ' שריל לגלסייה, גינקולוגית מאוניברסיטת ג'ורג'טאון: "מטופלות שלי אומרות לי: 'אני מתנצלת שלא הספקתי לנקות שם'. אבל אין כל קשר בין בריאות והיגיינה לבין הסרת שיער הערווה. זה מטריד אותי כאישה, כי מדובר בסטנדרטים חדשים של מראה בובת ברבי, שגורם לנשים סבל רב"

"נשים רבות מאמינות שהן לא נקיות אם הן לא מסירות את שיער הערווה" אישרה החוקרת הראשית של המחקר, ד"ר תמי רוואן, רופאה גינקולוגית, בריאיון ל"ניו יורק טיימס". חוקרת נוספת שהשתתפה במחקר, פרופ' שריל לגלסייה, גינקולוגית מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, אמרה בריאיון: "מטופלות שלי אומרות לי: 'אני מתנצלת שלא הספקתי לנקות שם'", והדגישה שאין כל קשר בין בריאות והיגיינה לבין הסרת שיער הערווה. "זה מטריד אותי כאישה, כי מדובר בסטנדרטים חדשים של מראה בובת ברבי, שגורם לנשים סבל רב".

 

עוד מנתוני הסקר: הסרת שיער חוצה את כל הגילים, נפוצה בעיקר בגילאי 34-18 ויש גם בנות רבות בנות 13 שמתייצבות במכון כדי להוריד הכל. החוקרים ניסו למצוא קשר בין תופעת הסרת השיער לפרמטרים כמו השכלה, מעמד כלכלי או חברתי, אבל לא מצאו קשר כזה. מדובר בתופעה שמאפיינת את כל הנשים, הם קבעו.

 

תסירי הכל או שנפרדים

מיכל (השם המלא שמור במערכת), 48, נדהמה מהבקשה של בתה החיילת בת ה־19. "הלכנו למכון להסרת שיער לצמיתות", היא מספרת, "כדי להסיר שיער ברגליים, במפשעות ובבית השחי. כששאלו את בתי: 'מה לגבי הערווה?', היא ענתה מיד: 'כן, אני רוצה להסיר את הכל'. הייתי בשוק. אמרתי לה: 'את בטוחה? הכל־הכל? אולי תסירי חלקית?' אבל היא אמרה: 'כולן מסירות הכל. אני רואה את זה במלתחות בצבא. ככה זה היום, כולן עושות את זה'. גם בתי הצעירה בת ה־15 כבר רוצה לעשות את זה".

 

את פרופ' יואב פלד, רופא נשים בכיר במרכז הרפואי רבין (בילינסון), מנהל המרכז לבריאות האישה של קופת חולים כללית וחבר בסגל האקדמי הבכיר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב - זה לא מפתיע כלל. "לפני כ־20 שנה היה נדיר לראות אישה שמסירה את כל שיער הערווה, היום זה בדיוק ההפך. אני מעריך שכ־85 אחוז מהנשים שאני רואה מסירות הכל".

 

ונשים מבוגרות?

"עד גיל 40 מדובר ברובן. ככל שהאישה צעירה יותר, כך גדל הסיכוי שהיא תסיר את כל שיער הערווה. גם נשים מעל גיל 50 עושות את זה, אך אצלן התופעה פחות שכיחה".

 

גילה ברונר, מנהלת השירות הסקסולוגי במרכז לרפואה מינית בבית חולים שיבא - תל השומר, מכירה את התופעה היטב. "לא מזמן טיפלתי באישה בת 45, גרושה עם שני ילדים, שהתחילה לצאת עם גבר בן 50. הגבר מצא חן בעיניה והם הסתדרו מצוין. אבל כשזה הגיע ליחסי מין, הוא נדהם מכך שיש לה שיער ערווה, והתנה את המשך היחסים בהסרה מלאה של הכל, כי לדבריו זה דוחה אותו. היא סירבה והם נפרדו".

 

נשמע קצת קיצוני.

"ממש לא. מטופל שלי, צעיר בן 27, רווק ומשכיל, התחיל בקשר עם אישה שלא הסירה את כל שיער הערווה ולא הצליח לתפקד מבחינה מינית. הוא אמר לי שזו הפעם הראשונה שאישה שאיתו לא מסירה את השיער, ושזה ממש הבהיל אותו ונראה לו מוזר ולא אסתטי".

 

קמרון דיאז וגווינת' פאלטרו. בעד מראה טבעי (צילום: gettyimages)
  קמרון דיאז וגווינת' פאלטרו. בעד מראה טבעי(צילום: gettyimages)

   

   

  גם גברים רוצים להסיר

  "אם אי־פעם מישהו יידרש לכתוב את ההיסטוריה של הסרת שיער הערווה, הוא יתחיל קרוב לוודאי בשנות ה־90, עם עליית האינטרנט והכנסתו של הפס הרחב לכל בית

  גילה ברונר: "בסרטי פורנו שנוצרו עד שנות ה־80, מקובל היה שלאישה יש שיער ערווה, אבל כעבור עשור נשים הופיעו בסרטים כשהן נטולות שיער כדי להקנות להן מראה צעיר וילדותי. גברים שצופים בפורנו התחילו להתייחס להיעדר שיער ערווה כאל נורמה, וכך התופעה הלכה והתפשטה"

  , שהפכה את סרטי הפורנו לנגישים במיוחד", אומרת ברונר. "בסרטי פורנו שנוצרו עד שנות ה־80, מקובל היה שלאישה יש שיער ערווה", אומרת ברונר. "אבל כעבור עשור נשים הופיעו בסרטים כשהן נטולות שיער כדי להקנות להן מראה צעיר וילדותי. גברים שצופים בפורנו התחילו להתייחס להיעדר שיער ערווה כאל נורמה, וכך התופעה הלכה והתפשטה. זו אחת הדוגמאות לכך שנורמות שמקובלות בסרטי פורנו משתלטות על חיינו".

   

  גם "סקס והעיר הגדולה" תרמה את חלקה לתופעה, ועד מהרה המונח "הוליווד ביקיני וקס" תפס בגדול. ובהוליווד כמו בהוליווד, ישר צמחה תנועת נגד, וכוכבות כמו גווינת' פאלטרו וקמרון דיאז אמרו שהן בעד המראה הטבעי ולא מוכנות לאמץ את הטרנד.

   

   

  ואם תהיתם אם גם גברים רוצים להסיר את שיער הערווה, התשובה על כך חיובית. מסקר שנערך לאחרונה על ידי האתר "הפינגטון פוסט" (שאת יתר תוצאותיו תקראו בהמשך), 48 אחוז מהגברים אמרו שהם היו רוצים להסיר לגמרי את שיער הערווה שלהם ו־12 אחוז טענו שהם חשים לחץ מצד בנות זוגן לעשות את זה.

   

  דוקטור, התכוננתי לבדיקה

  בדומה לפרופ' לגלסייה גם פרופ' פלד מספר שיש לא מעט מטופלות שמתנצלות בפניו על כך שלא הספיקו להסיר שיער לקראת הבדיקה הגינקולוגית. "רובן מרגישות לא נוח להגיע לבדיקה השנתית אם הן לא הסירו שיער. לעתים, כשמתברר במהלך הביקור שאין צורך בבדיקה גינקולוגית, הן אומרות: 'אבל התכוננתי לבדיקה' והן מתכוונות לכך שהסירו שיער".

   

  אבל עם כל הכבוד לאסתטיקה ולאופנה, מומחים רבים מוטרדים מהבעיות הבריאותיות שנלוות להסרה מלאה של שיער הערווה. יש הטוענים שבעקבות הסרת שיער קבועה במקום, האזור העדין נותר פצוע כל הזמן, ברמה כזו או אחרת, וחשוף יותר לדלקות וזיהומים. השילוב של זיעה, חום וגירוי חוזר של העור עקב הסרת השיער אף עלול להגביר את הסיכון להידבקות במחלות מין.

   

  מחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי למיילדות

  מומחים רבים מוטרדים מהבעיות הבריאותיות שנלוות להסרה מלאה של שיער הערווה. יש הטוענים שבעקבות הסרת שיער קבועה במקום, האזור העדין נותר פצוע כל הזמן, ברמה כזו או אחרת, וחשוף יותר לדלקות וזיהומים

   וגינקולוגיה מצא ש־60 אחוז מהנשים שמסירות את שיער הערווה סובלות מדלקות עור. ממחקר אחר, שפורסם בכתב העת Urology, עולה כי שלושה אחוזים מהנשים בארצות הברית מגיעות לחדרי מיון גינקולוגיים בעקבות פציעות שאירעו במהלך הסרת שיער, שגרמה לקריעות של העור העדין, כוויות ופצעים באזור איבר המין.

   

  "נשים מגיעות לחדר מיון רק במקרים קיצוניים של פציעה", אומר פרופ' פלד. "אנחנו רואים פגיעה של אודם באיבר המין בגלל רגישות אלרגית לחומרי הסרת השיער או רגישות העור להסרה עצמה. לפעמים גם יש כוויות במקום".

   

  ההנאה מסקס עלולה להיפגע

  גברים רבים, כבר אמרנו, מעדיפים פרטנריות חלקות שם למטה, ולא חוששים לבקש מבת הזוג שלהן לטפל בנושא. ממחקר שנערך באוניברסיטת אינדיאנה בארצות הברית עולה שגם הנשים מרגישות מושכות יותר ונשיות יותר לאחר הסרת שיער הערווה, וחלקן הודו שכך נעים להן יותר לקבל מין אוראלי. אגב, לפי אחד הסקרים, שמונה אחוזים מהנשים נעזרות בבן הזוג כדי להסיר את השיער.

   

  "מאידך, יש נשים שמתלוננות שהנאתן ממין נפגעה לאחר הסרת שיער הערווה", אומרת ברונר. "אם מביאים בחשבון שתפקיד שיער הערווה הוא להעניק הגנה מסוימת, אין זה מפליא שיש נשים שטוענות כי המגע המיני הפך חזק מדי ללא המיסוך של השיער. אחרות מתלוננות על כך שהמין האוראלי לא נעים להן, כי אם בן הזוג לא מגולח למשעי - הזיפים מכאיבים להן. לכן אני נוהגת להמליץ לנשים לא להסיר כל השיער לצמיתות לפני שהן מבצעות הסרה זמנית, כדי לוודא שאין פגיעה בהנאה המינית".

   

   

   (צילום: דודי חסון)
   (צילום: דודי חסון)

    

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד