בלילה, אחרי שאני משכיבה את שלושת ילדיי, אני לומדת רפואה

"מתפללת שיהיו לי כמה ילדים שה' ירצה להביא לנו", מספרת רבקה זך לצלמת אנדה יואל ובטוחה שזה לא ימנע ממנה להיות רופאת נשים. "משפחה ברוכה מביאה ברכה"

אנדה יואל

|

02.08.16 | 08:13

רבקה ויוסי זך: "הכרנו דרך שדכנית ואחרי כמה פגישות היה ברור שאנחנו מוכנים לבנות יחד את ביתנו" (צילום: אנדה יואל)
רבקה ויוסי זך: "הכרנו דרך שדכנית ואחרי כמה פגישות היה ברור שאנחנו מוכנים לבנות יחד את ביתנו" (צילום: אנדה יואל)
"בשביל בחירה של קריירה כזו צריכים שותף לחיים שמוכן לעבור את זה יחד איתך" (צילום: אנדה יואל)
"בשביל בחירה של קריירה כזו צריכים שותף לחיים שמוכן לעבור את זה יחד איתך" (צילום: אנדה יואל)
"למרות שאני עדיין נמצאת באתגר יומיומי וקושי של השילוב בין המשפחה לבין הלימודים, היום אני כבר מצליחה לראות את האושר של החיוכים שלהן בבוקר, את האהבה של הגדול לבנות הקטנות ואת היופי שבמשפחה 'ברוכת ילדים'" (צילום: אנדה יואל)
"למרות שאני עדיין נמצאת באתגר יומיומי וקושי של השילוב בין המשפחה לבין הלימודים, היום אני כבר מצליחה לראות את האושר של החיוכים שלהן בבוקר, את האהבה של הגדול לבנות הקטנות ואת היופי שבמשפחה 'ברוכת ילדים'" (צילום: אנדה יואל)

"כשגיליתי שעומדות להיוולד לי תאומות, בנוסף לילד שכבר יש לי, שמחתי מאוד, כי תאומים זה היה החלום שלנו", מספרת לי רבקה זך, בת ה-31, מצפת. "אבל ידעתי שבתור סטודנטית לרפואה אני ניצבת בפני אתגר לא פשוט – גם לימודים קשים, גם בחינות גמר ממשלתיות קשות מאוד וגם עבודה בתור עוזרת רופא בביה"ח זיו בצפת וכל זה עם הריון ואחר כך שתי תינוקות ועוד ילד בבית".

 

"בינתיים אנחנו מצליחים"

הגעתי לבית של רבקה בצפת כדי לצלם את התאומות מיכל ורינה בנות החודשיים, כשלא ידעתי הרבה על המשפחה הזו, מלבד זה שיש להם עוד ילד, יהודה, בן 4. בין קליק לקליק, הסיפורים התחילו לזרום ולהתחבר יחד לסיפורה של המשפחה המיוחדת הזו.

 

"את בעלי יוסי (34) הכרתי לפני 9 שנים בעזרת שדכנית", היא מספרת לי על תחילתה של המשפחה. "אחרי כמה פגישות היה ברור שזה זה ושאנחנו מוכנים לבנות יחד את ביתנו. יוסי הוא אדם מאוד עדין, רגיש, אוהב לעשות חסד, עם תכונות ומידות טובות. הוא היה מה שחיפשתי ולכן לא היה טעם לחפש עוד".

 

"התחלתי את הלימודים לפני 10 שנים כמעט, עם תואר ראשון במדעי החיים בירושלים ובהמשך תואר שני ואז הסבה ללימודי רפואה. עברנו מירושלים כמשפחה עם תינוק קטן לצפת הרחוקה, לצורך הלימודים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בר אילן בגליל". בזמן שהיא לומדת בגליל, יוסי בעלה עובד כמתכנת בתל אביב הרחוקה ובחלק מהימים עובד מהבית.

 

"ההחלטה ללמוד רפואה היתה כשכבר הייתי עם יוסי ולכן היא היתה החלטה משותפת. הבנתי שמחקר בלבד לא מספק אותי והייתי רוצה לתקשר עם אנשים ולעזור להם בזמן אמת. הבחירה ברפואה היתה משותפת ולכן מבחינתי יש לי את הברכה מבעלי. למזלי יש לי בן זוג מדהים, שהוא שותף מלא בגידול הילדים ועוזר לי המון ובזכותו אני נמצאת במקום הזה עכשיו".

 

"בשביל בחירה של קריירה כזו צריכים שותף לחיים שמוכן לעבור את זה יחד איתך, מה שבהחלט דורש מבן זוגי המון פשרה, רצון להיות שותף מלא בגידול הילדים ולהתמודד איתם גם כשאני לא נמצאת בבית. בעזרת השם, בינתיים אנחנו מצליחים".

 

"מתפללת שיהיו לי כמה ילדים שה' ירצה להביא לנו" (צילום: אנדה יואל)
  "מתפללת שיהיו לי כמה ילדים שה' ירצה להביא לנו"(צילום: אנדה יואל)

   

  תמיד רציתי משפחה גדולה

  אז מתי את מספיקה ללמוד לבחינות כל כך קשות, אני שואלת את רבקה תוך כדי שהיא מארגנת את הבנות לעוד תמונה. "אני לומדת בבקרים, אחרי שאני מקפיצה אותם למסגרות", היא מסבירה לי. "הבנות במעון ויהודה בחיידר. אחר כך אני מבלה איתם את שעות אחר הצהרים. אני משתדלת לעשות איתם דברים, למשל יצירות בבית, טיולים על אופניים ובשעה 20:00-21:00, כשהם הולכים לישון, אני חוזרת ללמוד. זה מאתגר מאוד. בעלי עוזר לי המון. למשל, לפני מבחן גמר הוא משתדל להיות יותר עם הילדים אחר הצהרים. בסה"כ זה נשמע לא אפשרי, אבל עושים את זה; ממקסמים את הזמן שנמצאים עם הילדים. שבתות וחגים מוקדשים נטו למשפחה".

   

  ובכל זאת, למרות הקושי, לרבקה יש עוד הרבה תוכניות, גם לגבי הקריירה וגם לגבי המשפחה. שאלתי אותה כמה ילדים היא היתה רוצה שיהיו לה. "לימודי הרפואה הם לימודים מאוד אינטנסיביים וההתמחות בהמשך בהחלט לא תהיה פשוטה, אבל אני מאמינה שהחיים לא עוצרים וברור שהשיקול כמה ילדים להביא הוא שיקול מסוים, אבל נכון להיום הייתי רוצה כמה שאוכל. לי יש אח אחד ותמיד רצית משפחה יותר גדולה. אני מאמינה שמשפחה ברוכה מביאה ברכה ונחת וכמובן שאני מתפללת שיהיו לי כמה ילדים שה' ירצה להביא לנו".

   

  והקריירה?

  "אני רוצה להיות רופאת נשים כי התחום מאוד מעניין, משלב תחומים שונים ברפואה: גם צד של מחלות פנימיות וגם חלק כירורגי וניתוחים וכמובן, כל התחום של מיילדות שמאוד מרגש. בנוסף, בתור מטופלת, אני מרגישה הרבה יותר בנוח עם רופאה ולכן אני חושבת שזה שילוב טוב להיות גם רופאה וגם חרדית, משום שזה פותח שיח עם האוכלוסיה הזו. יש תחושה נעימה יותר כשנותנים שירות לאוכלוסיה שאת מכירה ומרגישה בנוח איתה. אני מאמינה שאוכל להעניק ערך מוסף למטופלות שלי בעתיד, מלבד הידע הרפואי".

   

  "למרות שאני עדיין נמצאת באתגר יומיומי וקושי של השילוב בין המשפחה לבין הלימודים, היום אני כבר מצליחה לראות את האושר של החיוכים שלהן בבוקר, את האהבה של הגדול לבנות הקטנות ואת היופי שבמשפחה 'ברוכת ילדים'. התוכניות שלי לעתיד כוללות גם הרבה ילדים, גם קריירה כרופאת נשים וכמו כן, אני עדיין מצפה מעצמי להיות אמא ורעיה טובה, להמשיך כל הזמן לגדול, ללמוד ולהתפתח אישית. מאחלת לכל אחת ואחת לא לוותר על הגשמת חלומות, לקחת כל אתגר בחייה בשמחה ולא לשכוח שלעבודה קשה יש תוצאות יפות.

   

  כמה עצות מרבקה לנשים שמנהלות בית וגם קריירה תובענית:

   

  התייעצי

  עוזר מאוד להתייעץ עם אנשים שנמצאים בסיטואציות דומות.

   

  מציעים לך עזרה? הסכימי מיד

  בישול, קיפול כביסה, גיהוץ, ספונג'ה, להחזיק את התינוקות, לעשות קניות, בקיצור כל דבר - להסכים מיד ולהגיד תודה.

   

  הנמיכי ציפיות

  מעצמך ומאחרים. לא תספיקי לעשות כל מה שאת רוצה, אבל קודם כל תדאגי לישון כשהילדים ישנים.

   

  שמחי בחלקך

  זכית לקבל מתנה מיוחדת במינה - תהני ממנה.

   

  זה משתפר

  אחרי שנה שנתיים יהיה יותר קל.

   

  אנדה יואל  מתמחה בצילומי ניובורן תאומים, צילומי משפחה וצילומי הריון בטבע.

   

    

  "מאחלת לכל אחת ואחת לא לוותר על הגשמת חלומות" (צילום: אנדה יואל)
   "מאחלת לכל אחת ואחת לא לוותר על הגשמת חלומות"(צילום: אנדה יואל)

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד