אופי ללא דופי: 5 תכונות אופי שמשפיעות על המיניות שלנו

בת הזוג שלך יצירתית וסקרנית? תתכונן ללו"ז עמוס בסקס. בחרת בגבר אסרטיבי וחברותי? תבדקי שאין לו רומן מהצד. כך האופי שלכם מעצב את היחסים

נמצא שמוחצנות גבוהה ניבאה ריבוי פרטנרים מיניים, פתיינות והיעדר אקסקלוסיביות ביחסים (צילום: Shutterstock)
נמצא שמוחצנות גבוהה ניבאה ריבוי פרטנרים מיניים, פתיינות והיעדר אקסקלוסיביות ביחסים (צילום: Shutterstock)

נוירוטיות: התכונה הגרועה ביותר לזוגיות

אם אתם אנשים חרדתיים ונמצאים בזוגיות – תתחילו לדאוג (אם כי במקרה שלכם, אתם כנראה כבר ממילא מודאגים). נוירוטיות, תכונה המעידה על חרדתיות והפכפכות (לעומת יציבות נפשית וביטחון עצמי), היא תכונת האישיות המשפיעה ביותר ביחסים רומנטיים. נוירוטיות גבוהה מנבאת בעיות בתפקוד המיני, בזוגיות ובנישואים.

 

במחקרים שנערכו ב־30 השנים האחרונות, התגלה כי נוירוטיות של אחד מבני הזוג (או של שניהם) מנבאת חוסר סיפוק בנישואים, רמות סיפוק נמוכות ביחסים ובסקס, ואפילו גירושים. במחקר שנערך ב־2008 באוניברסיטאות אוהיו ופלורידה בארצות הברית, נמצא שנוירוטיות נוטה לחבל באיכות הנישואים, בעיקר בכך שהיא משבשת את חיי המין של בני הזוג. החרדות והכעסים המאפיינים אנשים נוירוטים, מתברר, משפיעים לרעה על עוררות וסיפוק בסקס – ומכאן גם על הנישואים.

 

חרדות והכעסים משפיעים לרעה על העוררות והסיפוק בסקס (צילום: shutterstock)
  חרדות והכעסים משפיעים לרעה על העוררות והסיפוק בסקס(צילום: shutterstock)

   

  מצפוניות ונעימות: מנבאות סיפוק בסקס

  מצפוניות היא תכונה המעידה על התמדה ואחריות (לעומת רשלנות ועצלנות), ואילו נעימות – על ידידותיות ואמפתיה (לעומת עוינות וגסות). זה לא ממש מפתיע שאנשים שמתאפיינים בהתמדה מצד אחד ואמפתיה מצד שני, מצליחים יותר ביחסים שלהם.

  נוירוטיות של אחד מבני הזוג (או שניהם) מנבאת חוסר סיפוק בנישואים, רמות סיפוק נמוכות בסקס, ואפילו גירושים

  אבל הנה, יש גם הוכחה מדעית: מחקרים מראים שרמות גבוהות של מצפוניות ונעימות מנבאות סיפוק בסקס וביחסים.

   

  במחקר שפורסם לפני שש שנים, למשל, והקיף כ־10,000 זוגות נשואים משלוש מדינות (אוסטרליה, אנגליה וגרמניה), נמצא כי נעימות, מצפוניות ויציבות נפשית הן תכונות בעלות חשיבות עליונה ביחסים רומנטיים. אנשים שניחנו בתכונות אלה, או שבני זוגם ניחנו בהן, דיווחו על חיי נישואים טובים יותר. מצד שני, נעימות ומצפוניות נמוכות הן מתכון לבעיות, ועלולות להוביל ללקיחת סיכונים במין – למשל, סקס מזדמן, סקס לא מוגן וריבוי פרטנרים ורומנים מחוץ לנישואים.

   

  פתיחות: משפיעה על תדירות הסקס

  לפתיחות, תכונה המעידה על יצירתיות וסקרנות (לעומת צרות אופקים ושמרנות), תפקיד שולי למדי בהקשר הרומנטי, אבל עדיין יש לה משמעות. במחקר שנערך באוניברסיטת פלורידה ופורסם לאחרונה, התבקשו 278 זוגות נשואים טריים, לתעד ביומן יומי את פעילותם המינית במשך שבועיים. הנחקרים תושאלו גם לגבי הסיפוק שלהם ביחסים ולגבי אישיותם. הממצאים הראו כי אישיות האישה היא שניבאה את תדירות הסקס בין בני הזוג, ואם להיות יותר ספציפים: זוגות שאצלם האישה הייתה בעלת אישיות נעימה ופתוחה, קיימו יחסי מין בתדירות גבוהה יותר. לאישיות הבעל לא הייתה השפעה על תדירות הסקס.

   

  כיוון שמחקרים רבים הראו כבר בעבר שגברים ככלל שואפים לסקס תכוף ומגוון יותר מנשים, החוקרים הסיקו שהאישה היא לרוב "שומרת השער" לסקס בנישואים, וקובעת אם וכמה סקס יהיה. נשים פתוחות ונעימות רוצות יותר סקס ונעתרות יותר לבעליהן, ומכאן ההבדל.

   

  לרוב אישיות האישה מנבאת את תדירות הסקס (צילום: Shutterstock)
   לרוב אישיות האישה מנבאת את תדירות הסקס(צילום: Shutterstock)

    

   מוחצנות: זהירות, גבר בוגדני

   רמת המוחצנות, תכונה המעידה על אסרטיביות וחברותיות (לעומת מופנמות וביישנות), קשורה קשר הדוק להתנהלותנו ביחסים ובסקס, אבל למוחצנות גבוהה השלכות לכאן ולכאן. מצד אחד, אנשים מוחצנים נוטים להיות מאושרים, מקושרים וכריזמטים יותר. הם מחפשים קשר ויודעים איך להתנהל במערכת יחסים.

    

   אישיות האישה היא שמנבאת את תדירות הסקס בין בני הזוג. זוגות שאצלם האישה נעימה ופתוחה מקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה יותר

   מצד שני, מוחצנות יכולה להיות בעייתית ביחסים כיוון שהיא קשורה להרפתקנות. במחקר שפורסם ב־2008 והקיף למעלה מ־13 אלף משתתפים מ־46 מדינות, נמצא שמוחצנות גבוהה ניבאה ריבוי פרטנרים מיניים, פתיינות והיעדר אקסקלוסיביות ביחסים. במחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד לפני ארבע שנים, וחקר זוגות נשואים מבוגרים (עם ממוצע של 49 שנות נישואים), נמצא שמוחצנות גבוהה ומצפוניות נמוכה אצל הגברים, ניבאו סיפוק נמוך יותר אצל נשותיהם.

     

   להתאמץ בשם האהבה

   כאן עולה השאלה המתבקשת: האם בני זוג שאישיותם דומה הם מאושרים ומצליחים יותר? התשובה המסתמנת: לא בהכרח. בשורה של מחקרים מהשנים האחרונות, לא נמצא קשר בין מידת הדמיון באישיותם של בני הזוג, לרמת הסיפוק ביחסים ובנישואים. במחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה ופורסם ב־2007, נמצא שדמיון באישיות דווקא כן מנבא סיפוק מוגבר ביחסים אצל זוגות נשואים צעירים, אבל בקרב זוגות מבוגרים, המצב הפוך - דמיון בחמש התכונות הגדולות ניבא דווקא סיפוק מופחת. עם זאת, יש לזכור שדמיון בין בני זוג בתחומים אחרים, כמו ערכים, תרבות, השכלה ושאיפות - כן מנבא סיפוק ביחסים.

    

   אז מה השורה התחתונה? אם אתם תרים אחר פרטנר לזוגיות טובה וארוכת טווח, ממש אין צורך לחפש מישהו שדומה לכם באופיו. חשוב יותר למצוא בן או בת זוג שאופיים נעים, והם מתאפיינים ביציבות, התמדה ואחריות. פרטנר מוחצן הוא מעין עסקת חבילה: יהיה מעניין, אבל לא בהכרח ייגמר טוב. פרטנר נוירוטי הוא מתכון לצרות.

    

   בסופו של דבר, כדאי לזכור שהאישיות אינה הגורם היחיד שעל פיו מתעצבת התנהלותנו בעולם, ואינה תמיד הגורם המכריע. בנוסף, אדם שאופיו בעייתי יכול להחליט להשתנות, להיטיב את מנהגיו ולמתן את נטיותיו הטבעיות מתוך מודעות עצמית ומתוך רצון לתת ביטוי נאמן בחייו לערכים החשובים לו. אדם יכול לשאוף, כמאמר הסופר ויליאם פוקנר, להיות יותר טוב מעצמו. ובשם איזה ערך שווה יותר להתאמץ, להשתנות ולהשתפר - מאשר בשם האהבה?

    

   • הכותב הוא פסיכולוג קליני ופרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת אוטרביין, אוהיו

    

   חבבו את "לאשה" בפייסבוק

   חדש וכייפי: האפליקציה החדשה של "לאשה"

   חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד