רינה מור, מיס יוניברס הראשונה: "הפרסום גרם לי אי נחת והיה לנטל"

לפני 40 שנה היא היתה הישראלית הראשונה שזכתה בתואר "הכי יפה בעולם". לכאורה היה לה הכול, אבל היא רק רצתה להתרחק מהבל החן. היום, בגיל 60, היא מסבירה למה

איתי יעקב

|

11.07.16 | 08:32

"היה אז הרבה כסף בדוגמנות, אבל ידעתי שלכסף הזה יש מחיר. יש מחיר לחיים האלה". רינה מור, 1976 (שלום בר טל)
"היה אז הרבה כסף בדוגמנות, אבל ידעתי שלכסף הזה יש מחיר. יש מחיר לחיים האלה". רינה מור, 1976 (שלום בר טל)
פלסטיקה ובוטוקס? "לא עשיתי דבר, וסביר להניח שגם לא אעשה. הבת שלי הסבירה לי שהיחידות שחושבות שזה יפה, הן אלה שעושות. זה לא שהן הופכות לצעירות, אלא נראות זקנות עם עור פנים מתוח. הבנתי שאף אחת מהן לא נראית בת 20, וגם לא בת 40" (צילום: איתן טל)
פלסטיקה ובוטוקס? "לא עשיתי דבר, וסביר להניח שגם לא אעשה. הבת שלי הסבירה לי שהיחידות שחושבות שזה יפה, הן אלה שעושות. זה לא שהן הופכות לצעירות, אלא נראות זקנות עם עור פנים מתוח. הבנתי שאף אחת מהן לא נראית בת 20, וגם לא בת 40" (צילום: איתן טל)

רינה מור בכלל לא התכוונה להיות מלכת היופי של ישראל לשנת 1976 – בטח שלא מיס יוניברס הישראלית הראשונה. היא היתה אז חיילת ביישנית ומלאה עם חיוך, ששכנתה חפציבה מטבעון הקפידה לשלוח את שמה לתחרות מדי שנה. "הלכתי בשביל הספורט. היה לי ברור שאני לא זוכה, כי יש הרבה יותר יפות ומדהימות ממני", היא אומרת היום, 40 שנה בדיוק מאז ההכתרה כאישה היפה ביותר בעולם, שהתקיימה ב-11 ביולי 1976, וצוחקת במבוכה. "ככל שזה נהיה רציני, קיבלתי החלטה שאפרוש ברגע שאפסיק ליהנות. ידעתי שאני חייבת לבחור את הנתיב שלי, זה שגורם לי אושר".

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

 

לכאורה, לרינה מור היה הכול. היא הגשימה חלומות שלילדות של עידן האינסטוש הם פסגת החיים: אישור בינלאומי על יופייה האבסולוטי, פרסום חובק עולם, טיולים ברחבי תבל, ושורה ארוכה של הצעות עבודה. אלא שדבר מכל אלה לא הזיז למור, שבתום שנת המלוכה העבירה בשמחה את הכתר הלאה, וביקשה לעצמה חיים אחרים. "הבנתי שדוגמנות לא מהנה אותי", היא מספרת השבוע בראיון מיוחד ל-Xnet, המתקיים בבית קפה בכפר שמריהו, מקום מגוריה. "הבנתי שאני זקוקה לדברים אחרים בשביל הנשמה. הפריע לי היחס לחיצוניות בלבד, שמודדים אותך על פי המראה שלך ולא על בסיס הכישורים שלך - עלית קילו או לא, אין עומק. היה אז הרבה כסף בדוגמנות, אבל ידעתי שלכסף הזה יש מחיר. יש מחיר לחיים האלה".

 

"המתנה הכי גדולה שקיבלתי לגיל 20 היתה שפתחו בפניי את כל העולם, ונתנו לי להבין מה אני רוצה ומה אני לא רוצה - והבנתי שאני לא רוצה את החיים האלה, שאני לא נהנית מזה" (צילום: סמי פרג')
  "המתנה הכי גדולה שקיבלתי לגיל 20 היתה שפתחו בפניי את כל העולם, ונתנו לי להבין מה אני רוצה ומה אני לא רוצה - והבנתי שאני לא רוצה את החיים האלה, שאני לא נהנית מזה"(צילום: סמי פרג')

   

  "השופטים בקושי ידעו מה זה ישראל"

  מור נולדה במושב ציפורי לאם מורה ולאב מכונאי, וגדלה בטבעון. היא נבחרה למלכת היופי במהלך שירותה הצבאי, ומספר חודשים לאחר מכן זכתה בתחרות מיס יוניברס בהונג קונג. שבוע קודם לכן נערך מבצע אנטבה, והנציגה הישראלית זכתה לכותרות ענק בתקשורת, שכללו גם טענות לכך שהכתר הוענק לה בחסד ולא בזכות. "עם כל הכבוד לנו שאנחנו חושבים שאנחנו מרכז העולם, השופטים בקושי ידעו מה זה מדינת ישראל", היא אומרת בחיוך שלא השתנה מאז התמונות מטקס ההכתרה. "שנים אחר כך סיפרו לי שמנכ"ל חברת מיס יוניברס התפלל שלא אזכה. לא רצו אותי כנטל במהלך כל השנה, כי בהיותי ישראלית, החברה נאלצה להצמיד לי במהלך כל השנה שומרי ראש".

   

   

  "צריך לזכור שהיינו אז מדינה צעירה, בחיתולים, מיליון אזרחים בסך הכול, בלי טלפונים בבתים, שלא לדבר על טלוויזיות. הרי בזמן אמת אף אחד לא צפה בתחרות" (צילום: סער יעקב, לע"מ)
   "צריך לזכור שהיינו אז מדינה צעירה, בחיתולים, מיליון אזרחים בסך הכול, בלי טלפונים בבתים, שלא לדבר על טלוויזיות. הרי בזמן אמת אף אחד לא צפה בתחרות"(צילום: סער יעקב, לע"מ)

    

   איך את זוכרת את החוויה כעבור 40 שנה?

   "חדרו לי לפרטיות, והיה לגיטימי להיכנס לי לחיים, מה שבעיניי לא היה לגיטימי בכלל. שיא השיאים היה כשקראתי אייטם על עצמי, על כך שהלכתי למכולת ובדקתי אבטיח והחזרתי אותו חזרה. את מי זה מעניין? תמלאו עמודים, אבל לא על חשבוני"

   "זו היתה חוויה מדהימה. הסתובבתי במשך שנה בכל העולם, ובגלל שהייתי לא רק הישראלית הראשונה, אלא גם היהודייה הראשונה, קיבלתי הזמנות מקהילות יהודיות בעולם. הגעתי לקהלים שמשרד החוץ לא הגיע אליהם, ואני זוכרת שלאחר הזכייה קבעו לי פגישה עם יגאל אלון (אז שר החוץ, א"י), שייתן לי אינפורמציה על מדינת ישראל, כדי שאדע כיצד לענות לעיתונאים. צריך לזכור שהיינו אז מדינה צעירה, בחיתולים, מיליון אזרחים בסך הכול, בלי טלפונים בבתים, שלא לדבר על טלוויזיות. הרי בזמן אמת אף אחד לא צפה בתחרות. היום אפשר לראות אותה ביוטיוב".

    

   כיצד השפיע התואר החדש על חייך?

   "זה בעיקר נתן לי פרספקטיבה על החיים. המתנה הכי גדולה שקיבלתי לגיל 20 היתה שפתחו בפניי את כל העולם, ונתנו לי להבין מה אני רוצה ומה אני לא רוצה - והבנתי שאני לא רוצה את החיים האלה, שאני לא נהנית מזה. היו לי הצעות מוילהלמינה ופורד (סוכנויות הדוגמנות החזקות בעולם באותן שנים, א"י), אבל אני לא אוהבת להצטלם ולא אוהבת לדגמן, וזה לא גורם לי לחייך כל בוקר, אז בחרתי שלא להמשיך בדוגמנות. עשיתי מחקר בין 10 הזוכות הקודמות בתחרות מיס יוניברס, ואף אחת מהן לא הפכה לדוגמנית בינלאומית מצליחה. בשביל להיות דוגמנית צריך אופי מסוים, ואותי זה לא עניין".

    

   "הסתובבתי במשך שנה בכל העולם, ובגלל שהייתי לא רק הישראלית הראשונה, אלא גם היהודייה הראשונה, הגעתי לקהלים שמשרד החוץ לא הגיע אליהם". 1976 (צילום: שלום בר טל)
    "הסתובבתי במשך שנה בכל העולם, ובגלל שהייתי לא רק הישראלית הראשונה, אלא גם היהודייה הראשונה, הגעתי לקהלים שמשרד החוץ לא הגיע אליהם". 1976(צילום: שלום בר טל)

     

    אך בעוד רינה מור עושה את ההחלטות שלה, למדינת ישראל היו תוכניות אחרות עבורה, והיא דווקא רצתה לחגוג את הזכייה של מור בכל הכוח. בכל זאת, לא בכל יום ישראל עולה כך על המפה. "הפרסום גרם לי אי נחת והיה לנטל", אומרת מור. "חדרו לי לפרטיות, והיה לגיטימי להיכנס לי לחיים, מה שבעיניי לא היה לגיטימי בכלל. שיא השיאים היה כשקראתי אייטם על עצמי, על כך שהלכתי למכולת ובדקתי אבטיח והחזרתי אותו חזרה. את מי זה מעניין? תמלאו עמודים, אבל לא על חשבוני. למזלי, זכיתי בתקופה ללא אינטרנט, ללא פפראצי וללא רשתות חברתיות. אז היו שני מחשבים בלבד: אחד במכון ויצמן, השני בטכניון".

     

    "יופי זה דבר מתעתע, כי מה זה להיות הכי יפה? זה עניין סובייקטיבי, ומאוד קשה לקבוע מהו יופי אבסולוטי". רינה מור, יאנה חודריקר, דנה וקסלר ספקטור, שירלי בן מרדכי, רוית ירקוני, מירי גולדפרב, חוה לוי (צילום: מיכאל קרמר)
     "יופי זה דבר מתעתע, כי מה זה להיות הכי יפה? זה עניין סובייקטיבי, ומאוד קשה לקבוע מהו יופי אבסולוטי". רינה מור, יאנה חודריקר, דנה וקסלר ספקטור, שירלי בן מרדכי, רוית ירקוני, מירי גולדפרב, חוה לוי(צילום: מיכאל קרמר)

      

     תחרות יופי פותחת אפשרויות בפני נשים

     "זה לגיטימי לגמרי להשתמש ביופי שלך כמשאב. אני יודעת מה פמיניסטיות טוענות, ודעתי אינה כדעתן. צריך לזכור כי התחרות היא בסך הכול כלי. אומנם יש מלכות יופי שירדו מהפסים, ואני לא אציין שמות, שהבחירה הכניסה אותן למעגל של סמים ומצב נפשי קשה, אבל עצם קיומה של התחרות מעניק אפשרות"

     לאחר שנתיים בניו יורק חזרה מור לישראל, ובגיל 25 נישאה לדורון גודר, לימים מנכ"ל צים. לשניים שתי בנות והם מתגוררים בכפר שמריהו. מור השלימה מאז תואר ראשון ושני במשפטים, ונעלמה מהעין הציבורית מבחירה. עד לפני שש שנים היתה בעלת משרד לעריכת דין והתמחתה בדיני משפחה, ובמקביל התנדבה בש.י.ל (שירות ייעוץ משפטי לאזרח) של עיריית הרצליה. כיום היא מעידה כי היא בעיקר נהנית מהחיים ומטיילת רבות עם בעלה שפרש מעבודה.

      

     במהלך השנים נמנעה מור בכל תוקף מדוגמנות וחשיפה, למעט התקשרויות בודדות עם תחרות מלכת היופי, כשופטת בשנים 1989 ו-2004. כשהיא נשאלת על עמדתה כלפי תחרויות יופי, היא דווקא לא רואה בהן פסול. "אני בעד תחרויות יופי, אבל תלוי מאוד מה את עושה עם זה".

      

     "אני בעד תחרויות יופי, אבל תלוי מאוד מה את עושה עם זה". רינה מור ואילנית לוי, 2002 (צילום: ענת מוסברג)
      "אני בעד תחרויות יופי, אבל תלוי מאוד מה את עושה עם זה". רינה מור ואילנית לוי, 2002(צילום: ענת מוסברג)

       

      יש את הגישה הפמיניסטית שטוענת כי תחרויות יופי מחפצנות נשים, ויש את הגישה של אילנה שושן, שגורסת כי התחרות דווקא מעצימה נשים, בכך שהיא מאפשרת לזוכות חופש כלכלי ואפשרויות בחירה רבות. איפה את ממוקמת על הסקאלה הזו?

      "דעתי כדעתה של אילנה שושן. אנשים משתמשים במשאבים שלהם כדי להתפתח, וזה לגיטימי לגמרי להשתמש ביופי שלך כמשאב. אני יודעת מה פמיניסטיות טוענות, ודעתי אינה כדעתן. צריך לזכור כי התחרות היא בסך הכול כלי. אומנם יש מלכות יופי שירדו מהפסים, ואני לא אציין שמות, שהבחירה הכניסה אותן למעגל של סמים ומצב נפשי קשה, אבל עצם קיומה של התחרות מעניק אפשרות - עכשיו את מחליטה מה לעשות עם זה".

       

      "אני זוכרת את גל גדות ב-2004, שנתתי לה נקודות זכות רבות, כי היתה לה אישיות, ותראה איפה היא היום - כוכבת בינלאומית מצליחה. אני מאמינה שאתה מזהה אישיות באדם כבר מהמפגש הראשון" (צילום: משה שושן)
       "אני זוכרת את גל גדות ב-2004, שנתתי לה נקודות זכות רבות, כי היתה לה אישיות, ותראה איפה היא היום - כוכבת בינלאומית מצליחה. אני מאמינה שאתה מזהה אישיות באדם כבר מהמפגש הראשון"(צילום: משה שושן)

        

       כשופטת לשעבר בתחרות מלכת היופי, על פי מה קבעת אם מתמודדת ראויה לתואר?

       "יופי זה דבר מתעתע, כי מה זה להיות הכי יפה? זה עניין סובייקטיבי, ומאוד קשה לקבוע מהו יופי אבסולוטי. יתרה מזאת, מלכת יופי היא לא דוגמנית. היא יכולה להפוך לדוגמנית, אבל היא לא דוגמנית מלכתחילה. אני זוכרת את גל גדות ב-2004, שנתתי לה נקודות זכות רבות, כי היתה לה אישיות, ותראה איפה היא היום - כוכבת בינלאומית מצליחה. אני מאמינה שאתה מזהה אישיות באדם כבר מהמפגש הראשון".

        

       "אני מאוד מעריכה את לינור אברג'יל על האומץ שלה והדרך שעשתה. למזלי, לא נתקלתי בהטרדות מיניות במהלך שנת הכהונה שלי. זה היה קו אדום מבחינתי" (צילום: משה מילנר, לע"מ)
        "אני מאוד מעריכה את לינור אברג'יל על האומץ שלה והדרך שעשתה. למזלי, לא נתקלתי בהטרדות מיניות במהלך שנת הכהונה שלי. זה היה קו אדום מבחינתי"(צילום: משה מילנר, לע"מ)

         

        מי שנבחרה למיס וורלד (תחרות שונה ממיס יוניברס) בשנת 1998 היתה לינור אברג'יל. יצא לך לצפות בסרט התיעודי שלה על האונס שעברה בתחרות?

        "לא ראיתי את הסרט כי היה לי קשה איתו, אבל אני מאוד מעריכה את לינור על האומץ שלה והדרך שעשתה. למזלי, לא נתקלתי בהטרדות מיניות במהלך שנת הכהונה שלי. זה היה קו אדום מבחינתי".

         

        "מגיל 20 רעבתי במשך עשרים שנה, ובגיל 40 החלטתי להפסיק עם הדיאטות. אני לא יודעת מה אומרים עליי מאחורי גבי, וזה גם לא מעניין אותי". מור (צילום: צביקה טישלר)
         "מגיל 20 רעבתי במשך עשרים שנה, ובגיל 40 החלטתי להפסיק עם הדיאטות. אני לא יודעת מה אומרים עליי מאחורי גבי, וזה גם לא מעניין אותי". מור(צילום: צביקה טישלר)

          

         מלבד 40 שנה להכתרתך, השנה גם חגגת יומולדת 60 עגול. בגיל הזה רבות מתושבות שכונתך בכפר שמריהו כבר מכורות למנתח הפלסטי ולמזרק הבוטוקס. מה עמדתך בנושא?

         "לא עשיתי דבר, וסביר להניח שגם לא אעשה. הבת שלי הסבירה לי, שהיחידות שחושבות שזה יפה הן אלה שעושות. זה לא שהן הופכות לצעירות, אלא נראות מגוחך - זקנות עם עור פנים מתוח. כשהתחלתי להסתכל על אותן נשים יותר לעומק, הבנתי שאף אחת מהן לא נראית בת 20, וגם לא בת 40. בגיל 40 עשיתי החלטה שאני עושה מה שבא לי, הורדתי מעצמי את הנטל של מה אנשים יגידו עליי. מגיל 20 רעבתי במשך עשרים שנה, ובגיל 40 החלטתי להפסיק עם הדיאטות. אני לא יודעת מה אומרים עליי מאחורי גבי, וזה גם לא מעניין אותי. אני מקיפה את עצמי רק בחברים טובים ואנשים שאוהבים אותי".

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד