"סורי, הסקס גרוע, ביי": הסיבות שגורמות לנו לסיים מערכת יחסים

מה גורם לנו להודיע לבן הזוג שזהו, נגמר ודי? מחקר חדש מדרג את הסיבות המכריעות שגורמות לנו לחתוך את הקשר. שאלנו גברים ונשים מה היו הסיבות שלהם לפרידה

הרגע בו "מספיק ודי" הופך ל"שלום וביי" (צילום: Shutterstock)
הרגע בו "מספיק ודי" הופך ל"שלום וביי" (צילום: Shutterstock)

נפרדתם לאחרונה מבן זוג, אחרי מערכת יחסים של חודש, שנה או 30 שנה, סביר להניח שהייתה לכם שורה של סיבות לצעד הזה. אבל לעתים קרובות יש סיבה אחת, משמעותית, שמהבהבת כמו נורה אדומה ענקית וגורמת לנו לחתוך את הקשר בסכין חדה. באנגלית, כמו תמיד, זה נשמע טוב יותר: "דיל ברייקר", כלומר, הדבר האחד שגורם לנו לבטל את העסקה.

 

מחקר חדש שפורסם לאחרונה דירג את הסיבות המרכזיות שאותן מחשיבים גברים ונשים כ"דיל ברייקרס" במערכות היחסים שלהם (ראו מסגרת בעמוד הבא). אחד הממצאים המרכזיים של החוקרים היה שה"דיל ברייקרס", כלומר, הדברים השליליים בבן הזוג, משפיעים על קבלת ההחלטות בקשר, יותר מאשר הדברים החיוביים. אז מה הסיבות שגורמות לנו להחליט לסיים את הזוגיות? יצאנו לברר.

 

היו לה התפרצויות זעם

לפני כמעט עשור, כשהיה בן 29, יוסי, היום סטודנט למימון מתל אביב, יצא עם מיטל, שאותה פגש בחברת הסלולר שבה השניים עבדו. כעבור ארבעה חודשים של זוגיות, התחולל אירוע שמבחינת יוסי סיים את מערכת היחסים.

 

״יום אחד הלכנו לטייל בשינקין, ונכנסנו לאחת החנויות לקנות לי בגד ים", הוא משחזר. "כשיצאתי מתא המדידה, בחורה שהייתה בחנות חשבה שאני מוכר ושאלה אותי משהו. עוד לפני שהספקתי לענות לה, מיטל הסתובבה אליה והתחילה לצרוח 'מה את מדברת עם חבר שלי?! תורידי ממנו את העיניים'. היא עשתה לה תנועות כאלה של אגרופים בידיים, ואני לא ידעתי איפה לקבור את עצמי. באותו יום פשוט הורדתי אותה אצל אמא שלה, ולא רציתי לדבר איתה או לשמוע ממנה יותר״.

 

כשאת אגרסיבית, את לא אטרקטיבית (צילום: Shutterstock)
  כשאת אגרסיבית, את לא אטרקטיבית(צילום: Shutterstock)

   

  אז סצנות קנאה זה דיל ברייקר?

  ״זה היה גם בגלל הקנאה, אבל בעיקר בגלל האגרסיביות. כשבחורה מרימה אגרוף משום מקום, צועקת ולא נותנת לצד השני סיכוי להגיב, מבחינתי זה אופי, ואני לא מתחבר לזה. או שאתה חמום מוח או שלא. או שאתה בן אדם שיודע להקשיב או שלא. כשאתה לא, זה דיל ברייקר לגמרי״.

   

  לפני המקרה הזה, לא נדלקו נורות אזהרה?

  "תראי, פעם אחת היא לגמרי השתוללה באוטו על איזה עניין זניח. נדמה לי שזה קרה בגלל שלא יכולתי לקחתי אותה לאנשהו. אבל אז לא ראיתי אצלה בעיניים את מה שגרם לי להיבהל, אז לא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות״.

   

  התבאסת? בכל זאת, הייתם יחד תקופה.

  ״אני חושב שהיינו יחד בעיקר בגלל הסקס״.

   

  היה לו ריח מגעיל

  זה היה לפני שנה, בשיא הקיץ. תמר, רווקה בת 39, ישבה בחוף הים בתל אביב עם ספר והשתזפה להנאתה. כאשר הבחינה בבחור לוהט שישב לא רחוק ממנה, היא התחילה לפטפט איתו. ״הוא היה תייר בריטי ממש חתיך, היה לו גוף מהמם, אז סוג של התחלתי איתו", היא מספרת. "באותו ערב כבר נפגשנו, יצאנו ושכבנו. הוא היה רוחניק כזה ששומר על הטבע ופעיל ב'גרינפיס'. כשהיינו בים לא שמתי לב לזה, אבל במיטה, כשהרחתי אותו, היה לו ריח חמוץ של זיעה. ממש מגעיל כזה, ועוד היה אמצע הקיץ.

   

  "סבלתי בערך חודש כי לא היה לי נעים להעיר לו, אבל בשלב מסוים הצעתי לתת לו בושם מתנה. הוא שאל אם אני רומזת משהו, ואמרתי שהאמת היא שכן. אמרתי לו ישירות: 'אני לא מבינה למה אתה אף פעם לא משתמש בדיאודורנט או בושם'״.

  כשאתה מסריח, אותי זה מבריח (צילום: Shutterstock)
   כשאתה מסריח, אותי זה מבריח(צילום: Shutterstock)

    

   איך הוא הגיב?

   ״הוא התעצבן, ושאל אם אני חושבת שלבושם שלי יש ריח טוב. ואני משתמשת בבושם של לנקום, שברור שיש לו ריח מהמם. אחרי שנרגענו פתחנו את זה, ואמרתי לו שמפריע לי מאוד שהוא נורא מסריח. ואז הוא סיפר שהוא בקטע של לשמור על הסביבה, ושבשמים ודיאודורנטים זה מזהם. לא הבנתי את הבעיה, והצעתי שייגש לחנות טבע ויקנה תכשיר ידידותי לסביבה. הוא לא היה מעוניין, והפשרה הייתה שהוא הסכים שאקנה לו בושם״.

    

   וזה שינה משהו?

   ״הוא עדיין היה מסריח מבית השחי. התפשרנו על מקלחת צרפתית לפני הסקס – כלומר, שהוא ינקה את בית השחי עם מגבונים לחים".

    

   בסופו של דבר, השניים הפרידו כוחות אחרי חודשיים. "והקטע הוא שאני לא בחורה שיש לה בעיה עם ריחות", מדגישה תמר. "אין לי חוש ריח מפותח, ולא אכפת לי שאוכלים לידי טונה או ביצה קשה, אני הכי לא כזאת. אבל זה היה באמת מגעיל. כמובן שזה לא היה רק זה - היו עוד דברים שקשורים לגרינפיס ולטנטרות. בשורה התחתונה, זה לא התאים לי״.

    

   הסקס היה גרוע

   דן, 38, איש תוכן, גרוש פלוס 2, הכיר את דניאלה, עורכת דין, רווקה בת 35, דרך חברה. הם יצאו לכמה דייטים והחליטו להישאר ידידים. במשך שנה הם משכו את הידידות הזו, עד שערב אחד, בבר תל־אביבי עמוס אלכוהול, האפלטוניות נעלמה כלא הייתה והם סיימו את הלילה במיטה. הסקס הראשון שלהם היה בנאלי ולא מרגש, אבל באותו ערב הוא הוגדר כהצלחה. בכל זאת, ״זאת הייתה פעם ראשונה והיינו שיכורים, ואין הרבה מקום לאקרובטיקה, אז לא שופטים״, אומר דן.

    

   כשאת כה קרה, אני מרגיש נורא (צילום: Shutterstock)
    כשאת כה קרה, אני מרגיש נורא(צילום: Shutterstock)

     

    מערכת היחסים בין השניים נמשכה, אבל הסקס המשיך לצלוע: אחרי שני מפגשים מיניים פושרים, בני הזוג הבינו שהם לא ממש מסונכרנים. ״די מהר היה לנו ברור שאנחנו במקומות שונים מאוד״, מספר דן, ״והתחלנו ממש לדבר על זה״.

     

    מה זה אומר, להיות במקומות שונים?

    ״זה התחיל מזה שהיו דברים שלא קרו במיטה, ואני מדבר על דברים בסיסיים כמו מין אוראלי. דיברנו על זה, והבנתי שהתפיסה שלה היא שסקס זה משהו נחמד שיש לו מטרה ברורה: צריך לגמור, בלי להשקיע בזה יותר מדי. היה ברור שאנחנו לא באותו עמוד, לא בתכיפות של הסקס ולא באופן שאני רוצה שזה יקרה״.

     

    למרות הפערים, דן ודניאלה נשארו יחד עוד חצי שנה. ״חשבתי שזה ישתנה״, הוא מסביר. ״היו לי תקוות. היא הייתה יפה, חכמה ומצחיקה, ואהבתי אותה״. רק כשהשניים עמדו בפני השאלה אם לעבור לגור ביחד, דן החליט להיפרד. ״הגענו לשלב בזוגיות שצריך להחליט ׳יחסינו לאן׳, והיה ברור שאו שאנחנו מקדמים את הזוגיות הזו למגורים משותפים או שחותכים אותה", הוא משחזר, "ואני אמרתי שאני לא יכול לעבור לגור יחד. לא אמרתי לה מפורשות שהמין בינינו היא הסיבה העיקרית, אבל אני מניח שהיא הבינה שזה חלק מזה".

     

    אז הסקס היה עבורך דיל ברייקר, למרות שפגשת אישה מהממת.

    ״זה היה מתסכל מאוד וכל הזמן נוכח. בכל התקופה שיצאתי איתה הרגשתי לא מסופק מינית, וזה היה לא כיף. מה גם שזה הביא אותנו לריבים וויכוחים, כמו בכל נושא שתפיסת העולם של בני הזוג לגביו שונה כל כך. אחד עושה מאמץ, השני חושב שהמאמץ לא מספיק גדול, ולא מגיעים לסיפוק או הסכמה אף פעם. מצד שני, ולמרות התסכול, סקס הוא לא דבר שעומד בפני עצמו. הוא מצביע על יצריות מסוימת, ואומר המון על אופי של אדם: כמה הוא עצור, כמה הוא נוקשה וכמה קל לו להביע רגש״.

     

    הוא הדביק אותי במחלת מין

    אחרי ארבעה חודשים של דייטינג, גיל, 31, אמנית, הרגישה שמשהו השתנה במערכת היחסים שלה עם רוני, 33, מטפל. הוא הפך למרוחק, החשק המיני שלו התדרדר, וגם כאשר השניים הגיעו סוף סוף למיטה - הוא כמעט ונמנע מיחסי מין עם חדירה. "הוא התחיל להתנהג מוזר״, מספרת גיל. ״שכבנו הרבה פחות, ולא הבנתי מה קרה. אחרי שגיששתי, שלא לומר, ניסיתי להוציא ממנו בכוח מה העניין, הוא סיפר לי שהוא הלך לעשות בדיקות כי הרגיש כאבים באיבר המין, וגילה שיש לו כלמידיה (מחלת מין נפוצה, שבמקרים קיצוניים עלולה לגרום לעיוורון, ואצל נשים – לפגיעה בפוריות. ל"ל). וכאילו שהגילוי הזה הוא לא מספיק, רוני האשים אותי שהדבקתי אותו במחלה״.

     

    במחלת מין מדביק? אותי זה לא מצחיק (צילום: Shutterstock)
     במחלת מין מדביק? אותי זה לא מצחיק (צילום: Shutterstock)

      

     איך הרגשת?

     ״נורא התביישתי ורצתי לעשות בדיקות. התוצאות היו חיוביות, מה שגרם לי עוד יותר להתבייש, ומיד הרצתי בראש ממי יכולתי להידבק. זו מחלה הרבה יותר מסוכנת לנו, הנשים, מאשר לגברים. בגלל שרוני האמין כל כך שאני הדבקתי אותו במחלה, שלחתי שניים מהאקסים שלי להיבדק. על אחד מהם אפילו זרקתי את האשמה. הייתי בטוחה במאה אחוז שהוא הדביק אותי, וזה היה לי נוח כי כעסתי עליו. אבל כשהתוצאות של שניהם חזרו שליליות, הבנתי שמשהו מוזר פה, וכנראה המחלה לא הגיעה מהצד שלי״.

      

     בעוד בני הזוג מתרוצצים מבדיקה רפואית אחת לשנייה, מערכת היחסים ביניהם נסדקה. ״חטפתי גועל מרוני״, מספרת גיל. ״גם מהמחלה כמובן, אבל גם מהאופן שבו הוא התנהג. לא רק שהוא הדביק אותי במחלת מין, הוא גם האשים אותי בלי לבדוק את עצמו. שלא לדבר על זה שלקח לו שלושה שבועות לספר לי על עצם קיום המחלה״.

      

     זה היה דיל ברייקר עבורך?

     "ברור. בהתחלה ניסינו לפתור את זה בשיחה, שהייתה מלאה בהאשמות הדדיות, אבל מהר מאוד היה לי ברור שאני לא רוצה להמשיך את זה. מאז לא דיברנו יותר".

      

     את חושבת שאם הוא היה מתנהג אחרת, הייתם היום יחד?

     ״אני לא יכולה לדעת מה היה קורה, אבל היה קשה להחזיר את הדברים לאחור. הגעיל אותי לחשוב ממי הוא קיבל את זה, ולא ממש יכולתי להתגבר על זה״.

      

     היא הייתה גזענית

     לפני כחמש שנים הכיר יובל, אז רווק בן 30 (והיום נשוי פלוס ילדה), את סיוון, סטודנטית בת 28 מפתח תקווה, באתר היכרויות. ״הפרופיל שלה באתר היה אחלה, התמונה טובה, והיא הייתה סטודנטית להנדסה, מה שגרם לי לחשוב שהיא לא איזו סתומה. היא כתבה על עצמה בצורה יפה ובכלל, נראתה הכי חמודה. ממש ביי דה בוק״, הוא מספר.

      

     סיוון ויובל דיברו בטלפון וקבעו להיפגש. ״קבענו באיזה קפה, השיחה ממש התגלגלה, הייתי מבסוט לגמרי. עד ששאלתי אותה על האנשים שלומדים איתה. היא ענתה: 'האמת היא שכולם אחלה, חוץ מאיזו רוסייה, זונה כזאת, אתה יודע'. הייתי בשוק. חשבתי שלא שמעתי טוב, אבל היא חזרה על זה: 'רוסייה זונה כזו, אתה מכיר את הטיפוס'. אמרתי לה, 'לא, אני לא מכיר'. ואני ממש זוכר איך אמרתי לעצמי בלב: 'אם אתה לא אומר לה, אתה אפס!' ואז נשמתי ואמרתי לה, 'את יודעת שאני רוסי?' היא נהייתה כולה לבנה. סיד. ואז הוספתי, 'ואמא שלי ואחותי, שתיהן רוסיות. והן לא זונות'״.

      

     מה עשית אחר כך?

     "החלטתי שאני מסיים את הקפה וקם. על הדרך, ניסיתי לרדת לשורש העניין, והבנתי שהיא שונאת רוסים".

      

     מדובר פה בדיל ברייקר ענק.

     ״זו בעיקר עזות מצח להגיד דבר כזה למישהו שאת לא מכירה, ואת לא יודעת מאיפה הוא ומה הוא. נכון שאין לי מבטא, אבל עדיין. את בן אדם בעולם הזה, איך את מוציאה כאלה משפטים מהפה? ברור שלא משנה על מי היא הייתה אומרת דבר כזה, הייתי מיד חותך, אבל על אחת כמה וכמה כשמדברים על אמא שלך ואחותך״.

      

     אז אני מבינה שגמרת את זה.

     ״איך שהגעתי הביתה, פשוט עשיתי לה אנפרנד בפייסבוק, ובלי בושה היא עוד שלחה לי הודעות זועמות והטיחה בי דברים כמו 'למה אתה חוסם אותי?' ו'מילא היית כותב שזה לא עובד, אבל לחסום? מי מתנהג ככה'? כמובן שלא עניתי. הבחורה, מסתבר אפילו לא הבינה מה כל כך נורא, ועוד העזה לכעוס עליי שאני מתנהג לא בסדר״.

      

     עצלן, תלותי, גרוע במיטה - ה"דיל ברייקרס" על פי המדע:

     אז למה באמת אנחנו בוחרים לסיים זוגיות? במחקר חדש, שפורסם לאחרונה בכתב העת Personality and Social Psychology Bulletin, דורגו הסיבות המרכזיות שאותן גברים ונשים מחשיבים כ"דיל ברייקרס". חוקרים מחמש אוניברסיטאות בארצות הברית, אוסטרליה וסינגפור, שילבו נתונים שנאספו במסגרת שישה מחקרים שונים, על מנת להבין מהן הסיבות שגורמות לאנשים לחתוך מערכת יחסים.

      

     במסגרת המחקר, התבקשו 295 סטודנטים בגילאים 55-18 לדרג את ה"דיל ברייקרס" הכי משמעותיים מבחינתם, מבין 49 אופציות שניתנו להם. במערכת יחסים קצרה, הדיל ברייקר המוביל היה "בעיות בריאות או מחלת מין", ומיד לאחר מכן, בסדר יורד: "ריח רע", "אי שמירה על היגיינה", "בן הזוג נשוי או נמצא במערכת יחסים אחרת" ו"בן הזוג יוצא עם כמה אנשים במקביל". במערכת יחסים ארוכה, דורגה בעיית שליטה בכעסים כדיל ברייקר המוביל.

      

     בסקר נוסף ורחב יותר שנערך במסגרת המחקר, נשאלו 2,744 סינגלים אמריקאים מהם הדיל ברייקרס המובילים מבחינתם, מתוך 17 אופציות שניתנו להם. הדיל ברייקר (המפתיע, יש לומר) שמוביל את הרשימה הזו הוא "הופעה מוזנחת ולא נקייה", ומיד אחריו, בסדר יורד: "עצלן", "תלותי מדי", חסר חוש הומור", "גר במרחק של יותר משלוש שעות ממני", "סקס גרוע", "חוסר ביטחון עצמי ו"יותר מדי טלוויזיה או משחקי מחשב".

      

     >>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

     >>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

     >>> להורדת האפליקציה החדשה של "לאשה"

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד