קרן פלס: "אין לי צורך להתפשט, אבל אני צריכה את התמונות האלה"

היא ידעה שהצילומים החשופים על החוף יעוררו גלי תגובות סוערים, אבל קרן פלס רוצה לדבר על מיניות נשית אחרי לידות, ושום דבר לא יעצור אותה מלהתבטא בחופשיות

קרן פלס. "דווקא עכשיו, אחרי לידות, כשיש לי פה ויש לי שם, להצטלם ככה זה ניצחון מדהים" (צילום: דניאל קמינסקי)
קרן פלס. "דווקא עכשיו, אחרי לידות, כשיש לי פה ויש לי שם, להצטלם ככה זה ניצחון מדהים" (צילום: דניאל קמינסקי)

 

אני צריכה ללבוש גלבייה?

קרן פלס (37) אולי לא מרגישה חשובה, אבל לא צריך להיתמם. היא יודעת היטב שקולה נשמע ומעשיה מסוקרים, ולכן החליטה להצטלם ל"לאשה" בבגד ים, למרות שיהיו מי שיעקמו את האף. "כי נכון שהייתי קצת יותר רזה לפני שנה וחצי, ועליתי כמה קילו כשהפסקתי לעשן, אבל אני רוצה לדבר על מיניות נשית אחרי לידות". את תגובתה הראשונה עם קבלת הגיליון הטרי מהדפוס תוכלו לראות בדף הפייסבוק שלנו.

 

מה למדת מיום הצילומים הזה על עצמך?

"בשבילי זה להתגבר על בושה. מעשה חצי תרפויטי. כשהעליתי את התמונה לאינסטגרם אמיר פיי גוטמן כתב לי: 'מהמקום שיודע איפה היית, בגד ים כך מול פני האומה זה ניצחון מדהים שלך... מסר חשוב לנשים לראות אותך שוכבת על החוף בבטחה'. אמיר יודע שתמיד התביישתי בגוף שלי, וגם שפעם הייתי מאוד רזה והיו לי הפרעות אכילה. דווקא עכשיו, אחרי לידות, כשיש לי פה ויש לי שם, להצטלם ככה זה ניצחון מדהים".

 

"המון דברים שעשיתי יצרו התקוממות מאנשים שציפו ממני למשהו וקיבלו משהו אחר. התמונות לא טובות לכם? תתעלמו, קחו רק את השירים"

 

את נתקלת באנשים שחושבים שאחרי לידה נשים צריכות להפוך לא־מיניות?

"כל הזמן. לי היה ברור איפה המיניות שלי ממוקמת גם לפני שהכרתי את נועם. הייתי רווקה שמשחקת על זה. מיניות היא כלי. ככה זה בטבע, הגבר מחזר אחרי הנקבה, אחר כך יש הפריה. והנה, הייתה הפריה, הלאה, מה עכשיו?"

 

אז מה עכשיו?

"עדיין יש בי את האישה הזאת, המינית, ואני מסתכלת על מודלים בעולם, לאו דווקא זמרות פופ שמופיעות בבגד ים. תראי את טורי איימוס, פלורנס וולש מפלורנס אנד דה מאשין. וכמובן, ביונסה. הן לא אומרות, 'יש לי ילדים בבית, אז אני לא רוצה להביך אותם'. כמו שמישהו כתב לי תגובה באינסטגרם, 'מה הילדים שלך יגידו על הצילומים?' עניתי לו שהבן שלי אהב.

 

קרן פלס. "אני אדם מיני וחוגגת את הווייתי" (צילום: דניאל קמינסקי)
  קרן פלס. "אני אדם מיני וחוגגת את הווייתי"(צילום: דניאל קמינסקי)
   

   

  "אני אדם מיני וחוגגת את הווייתי ולא נעשית צעירה יותר. וזה בסדר גם אם יש לי גבר בבית, וגבר מושלם. אסור לי להיות מינית, ואסור לי לשדר לעולם שאני עדיין בחיים? פלרטוט הוא כלי מעולה לשמור על הנישואים. אני לא צריכה לבגוד, יש רק אחד שאני שוכבת איתו. תכבדו גם את הנשים שעדיין תוסס להן, לא צריך לכבות את זה. אני רואה את שלומית, אמא של נועם, אישה מינית עם תיאבון לחיים, וזה הולך יחד. אין לי צורך להתפשט, אבל בשביל שיצוף הנושא הזה, אני צריכה לעשות את התמונות האלה".

   

  את אוהבת שמתחילים איתך?

  "כן, ואני רוצה שיתחילו איתי בבקשה, וכמה שיותר. זה גורם לי להרגיש שרואים אותי, שאני יפה. לא לכולן זה חשוב. אגב, סבתא של נועם, שהיא אישה בת 96, לא תצא מהבית אם השיער לא מסודר יפה, ועם אודם ופנינים. מישהו אמר לה שהיא יפה, והיא כולה הסמיקה. הלוואי שאהיה כמוה. שלא אגיע למצב שאני זורקת על עצמי דמות שראיתי, שככה צריכה להיראות אמא".

   

  יהיו אנשים שיתהו למה את צריכה להעביר מסר דווקא בצילומים כאלה.

  "כן, אני יוצרת רצינית שכותבת לתיאטרון הקאמרי, ויש לי בבית אולפן, וכל שבוע יש לי טור ב'7 ימים' של 'ידיעות אחרונות', ועם זאת עוד לא הצלחתי למצוא כמו מי אני. את לא כמו אף אחת, ואני לא כמו אף אחת. אני לא אלטון ג'ון ואני לא דנה ספקטור. הפסקתי לבחון את עצמי בהשוואה לאחרים. המון דברים שעשיתי יצרו התקוממות מאנשים שציפו ממני למשהו וקיבלו משהו אחר. התמונות לא טובות לכם? תתעלמו, קחו רק את השירים.

   

  "זה גם קשור לשלב שאני נמצאת בו בחיים. כנערה את בשלב של הגנה על עצמך והביטחון שלך עומד על מבנה רעוע בגלל שאת וההורים שלך צריכים להגן עלייך מאנשים שכוונותיהם לא טובות מוסרית. יש מחסום, והוא חשוב. אחר כך את עוברת לשלב החיזור, כמו בטבע, ואני הרגשתי מאוד חזק את הצורך למלא את הייעוד הבסיסי, להביא ילדים. האנרגיה התנקזה לשם. ומגיל מסוים אישה כבר לא צריכה לפחד ולהיות במגננה ומצד שני כבר יש לה בית וילדים, לכן היא יכולה לצאת החוצה ולהשתחרר מעכבות. אני בשלב הזה. חוגגת את הקיום שלי בלי לדפוק חשבון, כי אני בוטחת בעצמי מול העולם.

   

  "בינינו, מאז שהגעתי למצב שאני ודימוי הגוף הדפוק שלי ניצחנו, אין יותר מדי משמעות לזה שהצטלמתי בבגד ים. אני רואה את הים מהבית, כל יום בים, כל יום בבגד ים, אני כמובן אופה בבגד ים וגם את הריאיון הזה, כדאי שהקוראים ידעו שאני עושה בבגד ים... (צוחקת) ויש לי עוד תשובה בשבילך. כי נמאס לי שאיראן פה. בחיאת, מספיק, תנו לחיות".

   

  פלס מרגישה שהמאבק שלה קשה יותר גם מפני שהיא אישה, ואשכנזייה. "אנחנו חיים ביקום שוביניסטי ביותר. יש מישהו, גבר ממוצא מזרחי, שכל פעם שאני פוגשת אותו אני רואה שהוא שונא אותי. אני באה לו לא טוב בעין. אז מה אם אני אישה ואשכנזייה? אני צריכה להסתתר בבית וללבוש גלבייה? תן לי יד ונלך יחד".

   

  את מרגישה שקולן של נשים בארץ מוחלש?

  "אישה כאן צריכה להתאמץ המון בשביל להגיע למעמד שאי אפשר להתעלם מהקול שלה. הייתי צריכה להילחם באלפי טחנות רוח כדי להגיע למצב שבו אם אני אומרת משהו, יש לזה משמעות, זה מהדהד, מישהו מקשיב! אמנים גברים מקבלים יותר במה מנשים, כי הקול הנשי מוחלש. אני רואה את זה בכל מקום שאני עובדת בו: בטלוויזיה, בפאקינג תיאטרון. אני עובדת פי עשרים יותר קשה מכל גבר כדי להגיע למצב שאני שווה לו. זה חייב להיפסק, לא יודעת איך".

   

  מה את חושבת על הדרישה של מירי רגב מאמנים להצהיר על נאמנות למדינה?

  "יש גרעין של אמת במקום שהיא באה ממנו, ואני מאמינה למקום הזה. אני לא מסכימה עם הדרך. צריך לתת מקום לאנשים שמרגישים שקופחו במשך שנים, רק להיזהר שכשאתה מרים מישהו אחד, אתה לא נותן כאפה למישהו שלא עשה שום דבר רע. ואת זה אני אומרת כאישה אשכנזייה. אוי ואבוי אם בשביל שישמיעו שיר שלי אני אצטרך לחתום על חוזה, שהוא דעה של מישהו אחר לשאלה מה זה להיות נאמן. אמנות צריכה להיות בלתי תלויה לגמרי. זה אסון, מסמך הנאמנות הזה. אני מאמינה, בגלל שאני מחבבת את מירי רגב, שהיא תקלוט את זה בזמן ותבטל את זה. זה לא מתאים למדינה שאנחנו חיים בה, אולי למשטרים אחרים".

   

  לפני זמן מה נבחנה חיילת משוחררת מלהקה צבאית לתוכנית ריאליטי מוזיקלית חדשה. באודישן סיפרה שהיא הייתה חיילת בודדה, ושלפני שנתיים וחצי אומצה על ידי קרן פלס ונועם טור. עם או בלי קשר, היא התקבלה לתוכנית. עכשיו הבחורה הזאת מקבלת את פניי בחיוך יפהפה בסלון המרווח של פלס וטור במושב חופית הסמוך למכמורת, שם היא מתגוררת בקרוון מאחורי ביתם.

   

  "כן, יש לי שני ילדים ויש לי את נועה", אומרת פלס, "היא באה ללילה אחד והיה ברור שהיא לא הולכת מפה. אימצנו אותה לפני שנתיים וחצי, כשגרנו בבית ינאי בבית קטן. נועם בנה שולחן אוכל גדול בצורה מוגזמת כי הכל אצלו מוגזם. הוא בונה מיטות גבוהות ושולחנות גדולים. הוא חווה את העולם כגדול, אבל אנחנו קטנים. אז אמרתי, 'בוא נאמץ לוחם"'.

   

  כי כבר יש שולחן מתאים.

  "כולם צחקו עליי, 'היא רוצה לאמץ לוחם'. אמרתי, 'מה קרה, אסור לי ליהנות מאיזה לוחם?' סתם, אני צוחקת. גם ככה הפרטיות שלי הופקעה ממני, בוא נזרום עם זה ונביא שני חיילים שאין להם איפה לעשות את החג. התקשרתי לאגודה למען החייל, אמרו לי, 'אזלו לנו הלוחמים'".

   

  את צוחקת.

  "נשבעת, זה מה שאמרו לי. אז אמרתי, 'לא אכפת לי שיהיה ג'ובניק, תביאו מישהו'. אני לא איזה מיליטנטית, לא אכפת לי אם הוא לא באמת לוחם. אז אמרו לי שיחפשו ויחזרו אליי".

   

  האגודה למען החייל לא הספיקו להתקשר, ופלס השיגה לעצמה חיילת מעמותה אחרת. "בטלפון אמרתי לה, 'זו קרן פלס', והיא התרגשה, 'או מיי גאד'. מהרגע הראשון היא לא הרגישה זרה כי אני ונועם לא מרגישים אנשים נורא חשובים".

   

  השעה תשע בערב ואנחנו לא לבד בסלון. בבית משפחת טור־פלס אתה אף פעם לא לבד: נועם (33) אמנם יצא לשיט בחו"ל, אבל בסלון יושבת המטפלת של הילדים, ברקע רוקד אורי בן הארבע, שעוד לא הלך לישון בניגוד ללונה, אחותו בת השנתיים. על ספת שזלונג יושבת שלומית טור, אמא של נועם, ספורטאית עבר.

   

  גם עם תומר גרנצל, בעלה לשעבר, היא נותרה ביחסים חמים. לא מזמן הוא הגיע עם אשתו (אושר הדרי, אמ"ר) להופעה שלה ושל קלינשטיין בקיסריה. "זה היה מרגש. באמת לא רצינו שזה ייגמר ככה. רצינו משפחה ורצינו ילדים, לא סתם התחתנו. היה שברון לב גדול וכישלון שלי בגיל 30. אני זוכרת ששאלתי את עצמי, את באמת חוזרת למעגל האבוד הזה, מוקפת באנשים סהרוריים, אמנים, שחלקם עד היום לבד? אבל ידעתי שהוא איש מדהים, לא סתם התאהבתי בו, ושהוא לא יעשה לי את המוות בגירושים".

   

  באמת היו לך גירושים שקטים ומהירים.

  "אנשים שואלים אותי, איך חילקתם את הרכוש? וואלה, לא שמתי לב שחילקנו רכוש. הייתה פרידה כואבת, אבל בלי דם. הוא לא בא לנקום בי. הייתה לי דירה והיא נשארה אצלי. אני לא יודעת מה היה לו בבנק. לא נכנסנו לרזולוציות האלה. ואז אני רואה אותו בקיסריה, ויש לו אישה יפה, אמא'לה, איזו יפה היא. אגב, היא גם הייתה ב'הישרדות', כמו נועם. יש להם שני ילדים בגיל של הילדים שלנו ועכשיו הם עוברים לעמק חפר. ואשתו אומרת לי, את יודעת מה יקרה? הבת שלי והבן שלך יתאהבו ולא נצליח לעצור את זה'".

   

  מי שעוקב אחרי קרן פלס ברשתות החברתיות יודע שהיא לא מפחדת מחשיפת יתר. באינסטגרם יש לה 103 אלף עוקבים, בפייסבוק המוני חברים, והיא מגיבה לאנשים ולא מתקמצנת על לייקים. "אני עושה את זה כי אני סקרנית כמו ילדה", היא מחייכת. "אני זוכרת את סבתא שלי אומרת, 'מה זה הכבלים האלה? יותר טוב ערוץ אחד. אמרתי לעצמי שתמיד אשתדל לא להיות הסבתא שרוצה רק ערוץ אחד. עכשיו פתחתי סנאפצ'ט".

   

  איפה עובר הגבול מבחינתך?

  "את מכירה את מבחן האמון, שאתה מתמוטט אחורה ומישהו תופס אותך? אני ככה עם החיים. נועם לא מצליח להבין למה אני עושה את זה".

   

  אין לך צורך לשמור על מסתורין?

  "איזה מסתורין? לכל ילד יש פייסבוק. העולם כבר מזמן לא מסתורי. יש זמרת מפורסמת, לא חשוב מי, שפעם אמרה לי, 'אני לא עושה פילאטיס בגלל הפפראצי'. אמרתי לה, 'אני יכולה ללכת ברחוב עירומה ולא יצלמו. אני פשוט נותנת להם את זה'".

   

  את לא מצלמת את הפנים של הילדים שלך.

  "בהתחלה זה הגיע ממני, היום זה מתמוסס. הם חזקים, לא יפריע להם שיזהו אותם. ללונה טוב כל הזמן, אורי רגיש יותר, ואם לא טוב לו, אני מבינה שאני צריכה להיות יותר בבית (מחייכת), ופועלת מתוך הנחת יסוד שפסיכולוג הוא יראה ושהוא יתלונן עליי, מה שלא יהיה. אורי ילך לכיוון של במה, זה ברור".

   

  לא ראיתי אותם בהופעות שלך.

  "עד עכשיו ניסינו לשמור שלא יצלמו אותם.עכשיו אורי כן יבוא, לא יקרה כלום אם יצלמו אותו, הוא לא יהפוך לנציב מלח. אבל זה יפה שנועם שומר על הפרטיות, כי אצלי הכל פרוץ".

   

  יש פוסט שאת מתחרטת עליו?

  "עשיתי עם רמי סרטון מצחיק בהופעה, אמרתי שמוזיקה זה יותר טוב מסקס, והורדתי את זה כי כשירדתי מהבמה הבנתי שהיה פיגוע. שם אסור לטעות. אם קרה משהו אתה לא מתעסק בעצמך. אבל אני לא כל כך חשובה. לפעמים אני שמה איזו תמונה, ואז ההנהלה מסביבי אומרת, 'אוי ואבוי, מה עשית?'. די כבר, לא כל מה שאני עושה הולך לשנות את היקום. תמונה באינסטגרם זה כמו פלוץ".

   

  בין שלל עיסוקיה ולוח הזמנים הצפוף בהיותה גם הפרזנטורית של ד"ר פישר, פרסמה פלס ברשתות החברתיות את תאריכי ההופעות שלה עם רמי קלינשטיין בקיסריה (הקרובה, אגב, תהיה ב־30 ביוני). היא כתבה שהיא עומדת להתעלף, וזו לא הפעם הראשונה. "כי אני שם עכשיו, ולא יודעת איפה אהיה מחר. אני יכולה לחזור למועדונים של 20 אנשים".

   

  החיבור ביניכם מעצבן את מבקרי המוזיקה. אתם מתוקים מדי.

  "באמת קורצנו מאותו חומר. כשהתחלנו לעבוד ביחד הסתכלנו אחד על השני ואמרנו, אנחנו עד הסוף עם מי שאנחנו, ואם אנחנו מתוקים, נוסיף עוד כפית. זה שחרר אותנו בכתיבה".

   

  מה חשבת על החיקוי ב"ארץ נהדרת", שני זמרים ששרים אסופת קלישאות?

  "זה היה גאוני. גם אהבה היא קלישאתית ואנחנו קלישאות".

   

  חוץ מרמי, עם מי היית רוצה לעבוד?

  "הוא יקרא את זה וזה יסבך אותי. זה כמו שנועם יגיד מי שלוש האופציות לסקס אחריי. בשנה הראשונה את לא אומרת מי האופציות שלך. אנחנו בתחילת הקשר, זה לא מקום לפוליאמוריה".

   

  אתם עובדים באמצע הלילה באולפן סגור ותמיד יש בקבוק וויסקי. הצלחתם לשמור על ידידות אפלטונית, אני מקווה.

  "זה כמו שאתה לומד תורה או בודהיזם, אתה נמצא במקום נורא קדוש. משהו במוזיקה חיבר אותנו למקום שהוא מעל הסחלה, מעל הבוץ. זו הגנה מושלמת. הקונדום המושלם". 

   

  >>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

  >>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

  >>> להורדת האפליקציה החדשה של "לאשה"

   

  את הראיון המלא עם קרן פלס תוכלו לקראו בגיליון לאשה החדש - השבוע בדוכנים

   (צילום: דניאל קמינסקי)
   (צילום: דניאל קמינסקי)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד