זכו בפיס: המעצבים הצעירים שנבחרו השנה למלגת 150 אלף שקל

שישה מותגים מקומיים חדשים נבחרו לפרויקט התמיכה במעצבים צעירים, שיצא לדרך בשנה שעברה. אלה שמות הזוכים, וגם קצת ממה שעבר עליהם במיונים המרגשים

איתי יעקב

|

26.06.16 | 13:31

ברשימת הזוכים במענק, משמאל למעלה עם כיוון השעון: אלישע אברז'יל, דור חן וענת משולם, סבינה מוסייב מויאל, הילי יעקבי וארי שוסטרוביץ'  (צילום: איל בן משה - 2team)
ברשימת הזוכים במענק, משמאל למעלה עם כיוון השעון: אלישע אברז'יל, דור חן וענת משולם, סבינה מוסייב מויאל, הילי יעקבי וארי שוסטרוביץ' (צילום: איל בן משה - 2team)

"אתה רוצה כוס מים?", פונה דולין מלניק, ראש אגף התרבות במפעל הפיס, אל המעצב הצעיר אלישע אברז'יל. מלניק לא ממתינה לתשובה, ופוקדת על מוטי רייף: "תמזוג לו כוס מים. הוא נרגש מדי".

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

אברז'יל, 31 ("בגילי המבוגר אני כבר צריך לחשוב על העתיד"), לוקח שלוק ומסדיר נשימה. בחמש הדקות שחלפו מאז נכנס להציג את עצמו בפני הוועדה למענק התמיכה של מפעל הפיס, הוא כובש את היושבים באולם בדיבורו המהיר ובאנרגיה המתפרצת שלו, ומתזז בקופצנות בחדר עם פרצי צחוק בלתי נשלטים. למתבונן מהצד, מתחשק להעניק לו כדור ריטלין.

 

מעצבת צעירה שהציגה עד כה רק קולקציית ביכורים קטנה. הזוכה טלי קושניר (צילום: איל בן משה - 2team)
  מעצבת צעירה שהציגה עד כה רק קולקציית ביכורים קטנה. הזוכה טלי קושניר(צילום: איל בן משה - 2team)

   

  חצי שעה קודם לכן, ניצבה במקומו של אברז'יל מעצבת האופנה שירי ברנט, שהציגה חזות רצינית ונונשלנטית יותר, בדיוק כמו הבגדים שהיא מעצבת לנשות עסקים, בצבעוניות של שחור ולבן. ברנט גייסה את מפיקת יום המיונים לתפקיד הדוגמנית בפרזנטציה שלה, והסבירה: "אני מייצרת בגדים לנשים אמיתיות".

   

  אברז'יל וברנט הם רק שניים מ-13 המועמדים למענק של מפעל הפיס למעצבי אופנה צעירים, שהגיעו ביום שלישי שעבר למיונים במעמד הוועדה השופטת בבית ציוני אמריקה בתל אביב. למשך כמה שעות הפך המקום לסוג של בקסטייג' בשבוע האופנה: דוגמניות מתרוצצות בין חדרים, צוותי איפור ושיער, והרבה לחץ שמעלה את הדופק של כל המשתתפים. כולם רוצים לעשות את המיטב כדי לזכות במענק הכספי בסך 150 אלף שקל לעיצוב והפקת קולקציית הלבשה חדשה, שתוצג בשבוע האופנה הבא (המתוכנן להתקיים בנובמבר 2016). כל המעצבים יזכו למכור את עיצוביהם גם בחנות שתיפתח בקניון האופנה של גינדי בסתיו הקרוב.

   

  מלגה כספית וליווי צמוד. הזוכות דפנה פילוסוף, נועה גור ונוי גוז מהמותג Tres (צילום: איל בן משה - 2team)
   מלגה כספית וליווי צמוד. הזוכות דפנה פילוסוף, נועה גור ונוי גוז מהמותג Tres(צילום: איל בן משה - 2team)

    

   בסיכומו של יום, שישה מועמדים בלבד נבחרו כזוכים במענק, ואלה שמותיהם: סבינה מוסייב מויאל, טלי קושניר, בני הזוג דור חן וענת משולם, הילי יעקבי וארי שוסטרוביץ' (בני זוג המעצבים יחד תחת המותג Hili Ari); דפנה פילוסוף, נועה גור ונוי גוז מהמותג Tres; ואברז'יל הנרגש.

    

   בנוסף למלגה הכספית, כל אחד מהמעצבים יזכה לליווי צמוד של אחד משלושת המנטורים המלווים את הפרויקט מהשנה שעברה: מעצבי האופנה דורין פרנקפורט, ששון קדם ומאיה נגרי. כהפקת לקחים מהסיבוב הראשון, כל אחד מהזוכים יקבל ליווי של היועצת העסקית המתמחה בענף האופנה מיכל צ'יטיאט, שבתפקידה האחרון שימשה סמנכ"לית שיווק ומכירות במותג רונן חן במשך 17 שנה.

    

   "כמעצב, הפידבק היחיד שאתה מקבל הוא מהלקוח". דורין פרנקפורט (צילום: איל בן משה - 2team)
    "כמעצב, הפידבק היחיד שאתה מקבל הוא מהלקוח". דורין פרנקפורט(צילום: איל בן משה - 2team)

     

    כל אחד מהמנטורים מספר כי נותר בקשר הדוק עם המעצב איתו עבד, נוכח היחסים האישיים שנוצרו. "כמעצב, הפידבק היחיד שאתה מקבל הוא מהלקוח", אומרת דורין פרנקפורט, שעבדה בשנה החולפת עם המעצבים אלירן נרגסי, גל שנפלד ונדב רוזנברג מהמותג נורת'ן סטאר. "זה מאפשר לך לדייק את עצמך מול מבקרים, מישהו עם ראייה מהתחום שלך".

     

    32 תיקי עבודות הוגשו השנה. סבינה מוסייב מויאל מציגה לפני הוועדה (צילום: איל בן משה - 2team)
     32 תיקי עבודות הוגשו השנה. סבינה מוסייב מויאל מציגה לפני הוועדה(צילום: איל בן משה - 2team)

      

     למענק השנה הוגשו 32 תיקי עבודות של מעצבים שעמדו בתנאי הסף, מספר קטן בחצי מהשנה שעברה. זהו נתון מעניין, במיוחד בתעשייה שמורכבת מלא מעט מעצבים צעירים שצמאים למימון ולסיוע מקצועי, ומתלוננים לא אחת על היעדר סיוע מהמדינה.ייתכן כי חלק מהמעצבים שהגישו בשנה שעברה, ולא עלו לרשימה הסופית, התאכזבו ולא ניגשו בשנית. עם זאת, פגשנו במיונים את המעצבת ליטל פלס דוד מהמותג "ליטל סטריט", שלא עלתה לשלב הסופי בשנה שעברה, והחליטה בכל זאת לנסות גם השנה. הפרויקט של דוד שעסק בנושא הפליטים השקופים בדרום תל אביב, הסתמן כמבטיח בעיני השופטים, אך לא צלח את משוכת השלב הסופי.

      

     מאיה נגרי עם שמלה של טלי קושניר (צילום: איל בן משה - 2team)
      מאיה נגרי עם שמלה של טלי קושניר(צילום: איל בן משה - 2team)

       

      בשיחה עם חברי הוועדה הממיינת, שכללה גם את עיתונאי האופנה שחר אטואן ("הארץ") והאמן דוד עדיקא, הם מספרים כי תהליך המיון היה קל יותר השנה, בשל היקף העבודות הקטן יחסית, אך זהה ביחסם לעבודות, כך ששוב הטובים יותר צפו מעל פני השאר. "לפי העבודות שראינו, אנחנו לא דור מזוין - לא ראינו 'פאלטות' ודברים קשים", אומר מעצב האופנה ששון קדם, שליווה בשנה שעברה את המותגים מוסלין בראדרס וקומון רבן. "אם זה הדור הבא של עולם האופנה - מצבנו טוב".

       

      "אם זה הדור הבא של עולם האופנה - מצבנו טוב". ששון קדם (צילום: איל בן משה - 2team)
       "אם זה הדור הבא של עולם האופנה - מצבנו טוב". ששון קדם (צילום: איל בן משה - 2team)

        

       "התרגשתי לגלות היום הרבה מעצבים שמחוברים למקום, לשורשיות שלנו, ולא מעתיקים את מה שעושים בעולם", מוסיף רייף. "מתוך הקבוצה שבחרנו בשנה שעברה, אני חושב שכל אחד מהמעצבים הגיע ליעד שהציב לעצמו. לכל אחד מהם היו מן הסתם צרכים אחרים ודרישות שונות מעצמו. צריך לזכור שבסופו של דבר, זאת התמודדות יומיומית בתעשייה מורכבת ומסובכת. אני שמח לראות שמתוך 8 זוכים בשנה שעברה, יצאו כמה וכמה כוכבים שמתפתחים, כמו אלירן נרגסי, שהציג השבוע ביריד אופנת הגברים Pitti Uomo. אם יש אפילו אחד שהצלחנו למנף - אז עשינו את שלנו".

        

       "התרגשתי לגלות היום הרבה מעצבים שמחוברים למקום, לשורשיות שלנו, ולא מעתיקים את מה שעושים בעולם". מוטי רייף (צילום: איל בן משה - 2team)
        "התרגשתי לגלות היום הרבה מעצבים שמחוברים למקום, לשורשיות שלנו, ולא מעתיקים את מה שעושים בעולם". מוטי רייף(צילום: איל בן משה - 2team)

          

        ששת הזוכים ברשימה החדשה של מפעל הפיס מסתמנים כבחירות מוצלחות ומסקרנות. לצד שמות מוכרים יותר בתעשייה מהשנים האחרונות, כמו המעצבים סבינה מוסייב מויאל, אלישע אברז'יל, ושלישיית Tres, מעניין יהיה לראות גם את הקולקציות הבאות של טלי קושניר, שעד כה הציגה רק קולקציית ביכורים קטנה והצליחה להרשים את השופטים במהלך הפרזנטציה, או את הקולקציה המשותפת של ענת משולם ודור חן, שסיימו את לימודיהם במחלקה לאופנה בשנקר בשנת 2010 כבוגרים מבטיחים, ומאז לא יצרו יחד אופנה תחת שמם. השניים עבדו בתום לימודיהם במותג הנעליים יונייטד ניוד, וכששבו ארצה עיצבו למותג פייפר ג'אם של קבוצת 911 במשך שנה. כיום עובדת משולם במותג דניאלה להבי, וחן במותג בגדי הילדים פלמינגו. מסקרן יהיה לראות איזו קולקציה למבוגרים יציגו השניים.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד