פסטיבל הסרטים בירושלים מציג: אימת הדוגמניות הקניבליות

סרטו של ניקולס וינדינג רפן שהוקרן בקאן, "דוגמניות ושדים", זכה לביקורות שנעות בין "מופת קולנועי" ל"זבל לא ראוי לצפייה". מעניין מה הוא יעורר אצלנו בבירה

איתי יעקב

|

23.06.16 | 09:42

אף צופה לא נותר אדיש. אל פנינג בסרט "דוגמניות ושדים" (צילום: באדיבות פסטיבל הקולנוע ה-33 ירושלים)
אף צופה לא נותר אדיש. אל פנינג בסרט "דוגמניות ושדים" (צילום: באדיבות פסטיבל הקולנוע ה-33 ירושלים)
האישה החזקה של עולם האופנה מספקת הצצה נוספת למתרחש מאחורי הקלעים של המגזין בניהולה. אנה ווינטור (צילום: Gettyimages)
האישה החזקה של עולם האופנה מספקת הצצה נוספת למתרחש מאחורי הקלעים של המגזין בניהולה. אנה ווינטור (צילום: Gettyimages)
ההכנות למט גאלה 2015 עברו בהצלחה. ריהאנה מגיעה לשטיח האדום (צילום: gettyimages)
ההכנות למט גאלה 2015 עברו בהצלחה. ריהאנה מגיעה לשטיח האדום (צילום: gettyimages)

פסטיבל הקולנוע ירושלים, שייפתח בשבוע הראשון של יולי, יארח שניים מסרטי האופנה המדוברים של העת האחרונה: הדוקומנטרי The First Monday In May, שהוקרן בפסטיבל טרייבקה בחודש אפריל, והסרט העלילתי Neon Demon (דוגמניות ושדים), שהקרנתו בפסטיבל קאן האחרון מיקמה אותו כאחד הסרטים השנויים במחלוקת של 2016.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

"דוגמניות ושדים" של הבמאי הדני ניקולס וינדינג רפן ("דרייב", "רק אלוהים סולח") הוא סרט אימה שעלילתו מתרחשת סביב תעשיית הדוגמנות בלוס אנג'לס, אשר הצליח מאז הקרנתו בפסטיבל קאן בחודש שעבר להפוך לאהוב ושנוא כאחד. מה שבטוח - הוא לא הותיר אף אחד מהצופים והמבקרים אדיש.

 

 

העלילה בקצרה: ג'סי (אל פנינג) היא דוגמנית תמימה בת 16 ("הסוכן שלי אמר לי לומר שאני בת 19", היא אומרת), שמשתלבת בתעשיית האופנה בלוס אנג'לס ופוגשת במהלך הסרט שלל טיפוסים, כמו הסוכנת הקשוחה ג'אן (כריסטינה הנדריקס) והדוגמנית אבי לי קרשאו, ומנהלת מערכת יחסים עם צעיר אפרורי בשם דין (קרל גלוזמן). מהנקודה הזאת בורא רפן סרט אימה, הכולל נקמה, אלימות פיזית, רצח, קניבליזם וסצנה של נקרופיליה לסבית, כדי להעצים את חוויית הצפייה הקשה. מי שצפה בסרטו הקודם, "רק אלוהים סולח", יודע שלרפן יש גבולות רופפים כשזה מגיע לאלימות על מסך הבד.

 

לא קל לצפייה. "דוגמניות ושדים" (צילום: באדיבות פסטיבל הקולנוע ה-33 ירושלים)
  לא קל לצפייה. "דוגמניות ושדים"(צילום: באדיבות פסטיבל הקולנוע ה-33 ירושלים)

   

  ביום שאחרי ההקרנה בקאן נחלקה התקשורת הבינלאומית לשני מחנות: אלו שהיללו את הסרט כיצירת מופת והעניקו לו 5 כוכבים, ואלה שטענו שמדובר בסרט זבל לא ראוי לצפייה, ועזבו את האולם בהפגנתיות.

   

  כוכבי "דוגמניות ושדים": קיאנו ריבס, כריסטינה הנדריקס, קרל גלוסמן ואל פנינג (צילום: gettyimages)
   כוכבי "דוגמניות ושדים": קיאנו ריבס, כריסטינה הנדריקס, קרל גלוסמן ואל פנינג(צילום: gettyimages)

    

   מסיבת העיתונאים באותו יום הפכה למופע ראווה של הבמאי, שבמהלכה גם תקף את הבמאי הדני לארס פון טרייר. "לארס כבר עשה כל כך הרבה סמים, עד שלגמרי איבד את זה", אמר רפן. "בפעם האחרונה שנפגשנו הוא ביקש לשכב עם אשתי, אבל בסוף מצא לו זונה אחרת".

    

    דימויים של אימה זוהרת על שער מגזין V החדש בכיכובן של אל פנינג, אבי לי קרשאו ובלה הית'קוט
     דימויים של אימה זוהרת על שער מגזין V החדש בכיכובן של אל פנינג, אבי לי קרשאו ובלה הית'קוט

      

     באופן לא מפתיע, מגזיני האופנה הם הראשונים לחבק את הסרט השנוי במחלוקת. השבוע נחשפו שני שערים של מגזין האופנה V שצילם סטיבן קליין תחת הכותרת Killer Fashion בכיכובן של גיבורות הסרט. בשער אחד מופיעה אל פנינג עם ציפורניים אדומות וארוכות שאותן היא נועצת בצווארה, ובשער השני - המשותף לפנינג, קרשאו והשחקנית בלה הית'קוט - אוחזת קרשאו בצווארה של פנינג בתנועה של חניקה. בתמונות מתוך הפקת האופנה מציגות השלוש דימויים של מוות זוהר, למשל בתמונה של פנינג המחזיקה בידה סכין גדולה וחדה, או של הית'קוט השוכבת על הרצפה כגופה שחפציה פזורים לצדה.

      

      

     סרט האופנה הנוסף שיוקרן בפסטיבל ירושלים, הוא הלהיט החדש מבית המגזין ווג. שבע שנים לאחר שאנה ווינטור, עורכת המגזין והאישה החזקה של עולם האופנה, אפשרה למצלמות של הבמאי אר.ג'יי קאלטר לעקוב אחר הפקתו של גיליון ספטמבר 2007, היא מספקת הצצה נוספת למתרחש מאחורי הקלעים של המגזין בניהולה. הפעם מדובר בבמאי אנדרו רוסי, שעקב אחר ההכנות למט גאלה 2015, תערוכת האופנה הגדולה במטרופוליטן, המתקיימת מדי שנה בחסות המגזין, שעמדה אותה שנה בסימן השפעת האימפריה הסינית על תעשיית האופנה. הסרט מצולם מנקודת מבטם של ווינטור, שלאחרונה נדמה כי התאהבה במצלמות, ואנדרו בולטון, האוצר הראשי של המכון לתלבושות במוזיאון.

      

     בחינה של השפעות האימפריה הסינית על תעשיית האופנה בתערוכה במוזיאון המטרופוליטן (צילום: Gettyimages)
      בחינה של השפעות האימפריה הסינית על תעשיית האופנה בתערוכה במוזיאון המטרופוליטן(צילום: Gettyimages)

       

      הסרט לא חוסך מהקהל רגעים דרמטיים, ובהם שלב הכנת רשימת הידוענים שיגיעו לערב (כך למדנו שבווג נוהגים להגות את שמה של ריהאנה כך: Ree-Yanna), הצבת המוצגים, ראיונות עם מעצבי אופנה, והחשוב מכל - סידורי הישיבה בערב הגאלה. באחת הסצנות, שמופיעה גם בטריילר שלפניכם, מגלה ווינטור כי אחד המוזמנים (שזהותו נותרת חסויה) החליט לבסוף שהוא כן מגיע, וזורקת הערה עוקצנית בטון שלא משתמע לשתי פנים: "אה, אז הוא מגיע עכשיו?! כדאי לו לא להיות בטלפון הסלולארי שלו כל הערב".

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד