צילום: שי יחזקאל

בואו נפזר את מסך הערפל: תוכנית לניקוי ראש בשלושה שבועות

עייפים, מבולבלים, מותשים ולא מצליחים להתמקד בשום דבר? נסו את הלהיט האמריקאי - השיטה של ד"ר מייק דאו שמבטיחה לסדר לכם את הראש

מוח מעורפל אינו אבחנה קלינית אלא כינוי למצבים שכולנו מכירים - עייפות נפשית, תנודות במצבי הרוח, שכחנות, רגזנות, דכדוך (צילום: Shutterstock)
מוח מעורפל אינו אבחנה קלינית אלא כינוי למצבים שכולנו מכירים - עייפות נפשית, תנודות במצבי הרוח, שכחנות, רגזנות, דכדוך (צילום: Shutterstock)
בסביבות גיל 30 או 40 זה מתחיל. אנחנו מסיימים מסע שופינג בקניון ענק, מגיעים לחניון ופשוט לא מצליחים להיזכר היכן חנינו, או מתכוננים לצאת מהבית ולא זוכרים איפה הנחנו את צרור המפתחות. ויש ימים אחרים שבהם אנחנו פשוט מאבדים פוקוס, מתקשים להתרכז ולא מסוגלים להשלים אפילו כתיבת מייל פשוט. זה קורה לכולנו, אבל כשתדירות המקרים האלה נעשית תכופה, זה מתחיל לייצר תסכול, לחץ ולעתים אפילו חשש ש"זהו, איבדנו את זה". עכשיו לתופעה הזאת יש גם שם: Brain Fog ("מוח מעורפל"), מושג חדש שהולך וצובר תאוצה בארצות הברית ומתייחס לשטח האפור והעצום שבין תפקוד מיטבי של המוח למחלות קשות כמו דמנציה ואלצהיימר.

 

אחד האנשים המזוהים ביותר עם המונח החדש הזה הוא ד"ר מייק דאו, פסיכותרפיסט שספרו בנושא, The Brain Fog Fix ("תיקון מוח מעורפל" בתרגום חופשי), מככב ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס". "מוח מעורפל אינו אבחנה קלינית אלא כינוי
 "במקום לטפל בשורש הבעיות, אנחנו מסיחים את הדעת מהן בעזרת יותר מדי קפאין, סוכר, זילות של שימוש בתרופות נגד חרדה ודיכאון ומכשירים אלקטרוניים. מדובר במלכוד של ממש"
למצבים שכולנו מכירים", הוא מבאר בספר. "עייפות נפשית, תנודות במצבי הרוח, שכחנות, בלבול, מותשות, רגזנות, דכדוך. הדעת מוסחת בקלות ואנחנו קופצים מדבר לדבר ובעצם לא עושים כלום, ופה ושם פתאום גם 'בורחת' לנו מילה". ד"ר דאו, כוכב עולה בתקשורת האמריקאית (מופיע באופן קבוע בתוכניות פופולריות כמו "ד"ר אוז" ו- The Talk), טוען שאפשר להאט את התהליך, ובמקרים מסוימים הוא אפילו הפיך.

 

"בריאות המוח מתבטאת בשלושה אספקטים: מצב רוח, אנרגיה ונשמה (Mood, Energy, Spirit)", כותב ד"ר דאו. "כשאנו מתייחסים נכון לכל אחד מהרכיבים האלה, המוח במצב אופטימלי. אבל בעולם המערבי, במקום לטפל בשורש הבעיות, אנחנו מנסים לפתור אותן בעזרת 'פלסטרים' של פתרונות מהירים. אנחנו מקהים אותן ומסיחים את הדעת מהן בעזרת יותר מדי קפאין, אלכוהול וסוכר, זילות של שימוש בתרופות נגד חרדה ודיכאון ומכשירים אלקטרוניים".

 

את הסיבות למוח המעורפל תולה ד"ר דאו בראש ובראשונה בחוסר איזון הורמונלי של סרוטונין, דופמין וקורטיזול - שפוגע בתפקוד הקוגניטיבי ומעלה את הסיכון לדיכאון, סטרס וחרדה. כך שאם צורכים כמויות של ג'אנק פוד, לא מתאמנים או לא ישנים מספיק, צורכים יותר מדי שעות מסך ונמצאים בסטרס מתמיד - המוח שלנו לא מקבל את התמיכה שהוא זקוק לה כדי לייצר את שלושת הכימיקלים האלה ולאזן אותם, מה שמוביל לכל התסמינים של ערפול מוחי.

תוכנית לניקוי בשלושה שבועות
  תוכנית לניקוי בשלושה שבועות

    

  תוכנית ההבראה ההוליסטית שלו מחולקת כאמור לשלושה שבועות שנועדו להחזיר לחייכם את הפוקוס, את המרץ ואת השמחה. בשבוע הראשון המיקוד הוא על מצב הרוח (Mood) באמצעות תזונה ואסטרטגיות התנהגותיות, בשבוע השני המיקוד עובר לחידוש האנרגיה באמצעות הסדרת השינה, ויסות השעון הביולוגי ופעילות גופנית, ובשבוע השלישי הוא מתרכז בתרגול רוחני, במדיטציות של 12 דקות ובחיבור לנשגב.

   

    

   ומה הרופא שלכם יחשוב על זה? "Brain Fog אינו הגדרה רפואית אלא תיאור כללי של מצבים שהרבה אנשים חווים בגלל אורח החיים המערבי שיש בו יותר מדי סטרס ומולטי־טאסקינג ופחות מדי שעות שינה, פעילות גופנית ותזונה בריאה", אומר פרופ' ליאון דעואל, חבר במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית ובמרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח. "אבל מבחינה קלינית אין שום ודאות שהמצבים האלה מעידים על הידרדרות פיזיולוגית של המוח. הספר הוא תערובת של הרבה המלצות בריאותיות שנכונות לבריאות המוח באותה המידה שהן חשובות לבריאות הכללית. אורח חיים בריא בפירוש יכול לשפר את התפקוד הקוגניטיבי וגם למנוע מחלות כמו סוכרת ויתר לחץ דם, שהן הכי מזיקות לבריאות המוח".

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד