חלום כחול: האם הגיע הזמן להשתדרג עם עדשות מגע צבעוניות?

אנחנו צובעות את השיער, מדביקות ציפורניים ומנתחות מה שלא מוצא חן בעינינו - אז למה שלא נשנה גם את צבע העיניים? תופעת עדשות המגע הצבעוניות תופסת תאוצה

כמו שהרבה יותר נשים צובעות לבלונד הנחשק מאשר לכל צבע אחר, כך יש יותר כמיהה לשנות את העיניים לצבע כחול מלצבע אחר (צילום: shutterstock)
כמו שהרבה יותר נשים צובעות לבלונד הנחשק מאשר לכל צבע אחר, כך יש יותר כמיהה לשנות את העיניים לצבע כחול מלצבע אחר (צילום: shutterstock)

ממכר. אם היינו צריכות לסכם במילה אחת את הפרויקט שערכנו בנושא עדשות מגע צבעוניות, אז "ממכר" זו הייתה המילה. אל תתבלבלו - לא מדובר בטרנד חולף, כי אם בתופעה שהולכת ותופסת תאוצה בעולם ובמקביל גם בארץ. יש לא מעט נשים שנוהגות להשתמש בעדשות צבע באופן קבוע מדי יום, ממש כמו שהן מורחות מסקרה או שפתון. לעתים זה בולט ונראה תלוש מהמראה הכללי, אך לרוב קשה לשים לב ולהבחין שלא מדובר בצבע האמיתי.

 

"עיניים כחולות ושיער בלונדיני נחשבים בתרבות המערבית ליפים", אומרת לנו פרופ' תלמה ליבל, פסיכולוגית חברתית מאוניברסיטת תל אביב ומחברת הספר "כוס הקפה שגרמה לי להתאהב" - ספר שמגלה לנו את ההשפעה העמוקה והסמויה שיש לסביבה החיצונית על המחשבות, הרגשות וההחלטות שלנו בכל תחומי החיים. "לא במקרה ברבי משמשת כבר שנים רבות כמודל לחיקוי. נשים וגברים רבים משנים דברים בפנים ובגוף כדי להתאימם למודל המערבי הנחשק – ברבי וקן. לכן גם ניתוחים פלסטיים בפנים, כמו אף, ובגוף, כמו שדיים, נעשים יותר ויותר פופולריים. שינוי צבע עיניים היה בעבר פחות שכיח ומקובל, אך באמצעות שימוש בעדשות צבעוניות הוא כרוך בהרבה פחות מאמץ ואיננו בלתי הפיך כמו ניתוח".

 

ניסו ונהנו 1. לינדזי לוהן (צילום: Gettyimages)
  ניסו ונהנו 1. לינדזי לוהן(צילום: Gettyimages)

   

  זה קשור בעינייך לקבלה עצמית וחברתית?

  "אין ספק שיש מקרים של חוסר קבלה עצמית ודימוי עצמי נמוך שגורמים לאנשים לרצות לעשות שינויים במראה ואף לעבור ניתוחים פלסטיים. אבל יש גם עניין של נורמה חברתית - מה יפה. זה נכון לגבי צורת האף, קמטים וכו'. זה פחות מובן לגבי העיניים, כי הן יכולות להיות יפות בכל צבע. לכן כאן בולטת יותר הנורמה של ברבי הבלונדינית עם העיניים הכחולות. כמו שהרבה יותר נשים צובעות לבלונד הנחשק מאשר לכל צבע אחר, כך יש יותר כמיהה לשנות את העיניים לצבע כחול מלצבע אחר. זה הדימוי של היופי בעיני רבים בתרבות המערבית".

   

  מה זה אומר על הצורך שלנו בבידול, בביטוי אישי?

  "בחברה המערבית, בקרב אוכלוסיות מסוימות לפחות, פחת הצורך בבידול מבחינת צורה חיצונית, ומודל היופי של הבלונדינית הרזה עם העיניים הכחולות נותר חזק מאוד. אני חושבת שצריך לחנך את הילדים מגיל צעיר שיש מודלים שונים וכולם ונכונים, אין רק מודל אחד נכון. כמובן יש גם לחנך לקבלה עצמית ולחשיבה אחרת ועצמאית שאינה מזוהה עם מודל מסוים".

   

  ניסו ונהנו 2. פריס הילטון (צילום: Gettyimages)
   ניסו ונהנו 2. פריס הילטון(צילום: Gettyimages)

    

   למרות שזו מגמה בתנופה, נראה ששימוש בעדשות צבעוניות עדיין מתקבל פחות באהדה מאשר צביעת שיער, איפור וכד'.

   "אני חושבת שזה עדיין נראה לנו יותר משונה כי לא התרגלנו. לצבוע שיער התרגלנו, ואף אחד לא מרים גבה אם מישהי משנה את צבע שערה, זה הדבר הכי 'טבעי' בעולם. צבע עיניים נתפס כדבר יותר קבוע, בסיסי, שלא משנים אותו. בפועל, אכן לא משנים אותו באמת, אלא רק שמים עדשות כך שיחשבו שזה הצבע שלנו. אז מצד אחד, זה אולי פחות רגיל, אך מצד שני זה לא בלתי הפיך".

    

   ובריאות העיניים, מה איתה?

   המשתמשות בעדשות המגע הצבעוניות נהנות מהן כי הן זמניות ולא מחייבות, בדיוק כמו איפור, ואפשר גם להתאים אותן לטרנדים השולטים ואפילו למצב הרוח. זו לא החלטה הרת גורל כמו ניתוח פלסטי בלתי הפיך. העדשות הופכות למפתות מאוד וסוגרות לנו את הפינה עם מה שהגנים לא העניקו לנו. אבל האם מבחינה בריאותית יש דברים שעלינו לדעת לפני שנשתמש בעדשות מגע לצורך אסתטי בלבד? "אני לא רואה עם זה שום בעיה", אומרת פרופ' איילה פולק, מנהלת מחלקת עיניים בבית החולים קפלן. "אם נחשוב רגע, נראה שהשימוש בעדשות מגע בכלל, ולא רק הצבעוניות, הוא ברובו הגדול מסיבה קוסמטית, ורק במיעוט מהמקרים הסיבה היא רפואית. הסיבות הקוסמטיות הן בעיקרן רצון שלא להשתמש במשקפיים בשל השינוי במראה האסתטי הטבעי. לכן אם משתמשים בעדשות במקום במשקפיים מסיבה קוסמטית, אין מניעה גם להשתמש בעדשות צבעוניות. אך יש לזכור שלשימוש בעדשות מגע עשויים להיות סיבוכים אם לא מקפידים על הנחיות השימוש הנכון בהן".

    

   מה למשל?

   "יש סכנות מעצם העובדה שהעדשה היא גוף זר על העין, שהיא מאוד רגישה, וגוף זר שנמצא זמן רב - יש להוציא. צריך להקפיד לשמור על ההיגיינה והניקיון כדי שלא יתפתח זיהום שיכול להסתיים גם בעיוורון. לפני השימוש חשוב לקבל הדרכה מאופטומטריסטים מוסמכים".

    

   ניסו ונהנו 3. קניה ווסט (צילום: Gettyimages)
    ניסו ונהנו 3. קניה ווסט(צילום: Gettyimages)

     

    ניסו ונהנו 4: סלינה גומז (צילום: Gettyimages)
     ניסו ונהנו 4: סלינה גומז(צילום: Gettyimages)

      

     בחני את עצמך: מה צבע העיניים שהכי מתאים לך?

      

     עריכת פלייבאז: ילנה ויינברג 

      

     החלטתן לנסות עדשות צבעוניות? זכרו ש: 

     • אותו גוון של עדשה יתקבל באופן שונה על כל עין.

     לא מתקלחים עם העדשות ולא שוחים איתן בים או בבריכה, דבר שעלול להוביל לזיהום קשה עד עיוורון
     • באור יום האישון מתכווץ, ולכן הגוון הטבעי שלנו נחשף יותר סביבו, ואילו בלילה המראה המתקבל טבעי יותר.

     • משהו במבט, בעומק, ברב־מימדיות, נעלם אם העדשה מלאכותית מדי.

     • הברק של העדשות נראה לפעמים מזויף.

      

     ניסו ונהנו 5: רומר וויליס (צילום: Gettyimages)
      ניסו ונהנו 5: רומר וויליס(צילום: Gettyimages)

       

      קראי עוד במגזין גוסטייל: על אלו מותגים אנחנו ממליצים (כן, ניסינו הכל) איך בוחרים גוון והאם ניתן לשנות את צבע העיניים בניתוח?

       

      מגזין גו סטייל יוני 2016
       מגזין גו סטייל יוני 2016

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד