תופרות חיים חדשים: תצוגת אופנה של נשים שיצאו ממעגל הזנות

שחקניות הבימה הפכו לדוגמניות לרגע בתצוגה של עמותת "הופכות את היוצרות", שהביאה למסלול שמלות שחורות שעיצבו נשים המשקמות את חייהן דרך אופנה

הילה יחימוביץ'

|

14.06.16 | 10:46

רובי פורת שובל בשמלה שחורה מחומר דמוי עור. "אני רוצה לפתוח מקום שבו אוכל לעזור לנשים שעברו את מה שאני עברתי", אומרת המעצבת (צילום: רונה בר)
רובי פורת שובל בשמלה שחורה מחומר דמוי עור. "אני רוצה לפתוח מקום שבו אוכל לעזור לנשים שעברו את מה שאני עברתי", אומרת המעצבת (צילום: רונה בר)
שחקניות הבימה על המסלול בשמלות שחורות שיצרו בוגרות עמותת "הופכות את היוצרות". אושרת אינגדשט (צילום: רונה בר)
שחקניות הבימה על המסלול בשמלות שחורות שיצרו בוגרות עמותת "הופכות את היוצרות". אושרת אינגדשט (צילום: רונה בר)

תצוגת אופנה מיוחדת התקיימה אתמול (שני) בתיאטרון הבימה, מטעם עמותת "הופכות את היוצרות" ובהפקתו של מוטי רייף. שחקניות הבימה (ושחקן אחד), מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן ואשת ראש עיריית תל אביב יעל חולדאי דיגמנו בלובי התיאטרון 36 שמלות שחורות במגוון סגנונות. את הדגמים השונים עיצבו ותפרו 20 נשים בוגרות העמותה, המסיימות תהליך של שיקום תעסוקתי כחלק מיציאתן ממעגל הזנות.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

"יש בלימודי אופנה שילוב בין פרקטיות, הגשמת חלום, דמיון ויצירה". נלי תגר (צילום: רונה בר)
  "יש בלימודי אופנה שילוב בין פרקטיות, הגשמת חלום, דמיון ויצירה". נלי תגר(צילום: רונה בר)

   

  תצוגת "השמלה השחורה" היא פרויקט גמר המסכם קורס הכשרה מקצועית בן שנה בניצוחה של המעצבת שירלי קידר. הנשים הציגו וריאציות שונות של השמלה השחורה, שהתאימו עצמן לכל לובשת – כך מצאנו את רינת מטטוב בשמלה קטנה, קופסתית ומדויקת, את נלי תגר באוברול מחמיא, את יבגניה דודינה בשמלה עם מחשוף רבידה ואת ליה קניג בשמלת כיסים נוחה שאפשרה לה לרקוד על המסלול.

   

  "כדי לצאת מהמעגל הקשה הזה, צריך לעשות צעד ועוד צעד". יבגניה דודינה (צילום: רונה בר)
   "כדי לצאת מהמעגל הקשה הזה, צריך לעשות צעד ועוד צעד". יבגניה דודינה(צילום: רונה בר)

    

   את תשומת לבנו צדה שמלה חושפת כתפיים עם עודף בד ומעין גלימה מאחור – דרמטית וייחודית, וכן שמלה מחומר דמוי עור שלבשה רובי פורת שובל במראה נקי ומינימליסטי. לשתי השמלות האלו, כמו גם לארבע שמלות נוספות שכיכבו בתצוגה, אחראית ש' – מעצבת בת 32, אם לשני ילדים, שיצאה לאחרונה ממעגל הזנות. "תמיד אהבתי אופנה, ואני מחפשת ליצור פריטים יפים, קלאסיים, אבל גם מיוחדים", היא אומרת.

    

   ליה קניג רוקדת על המסלול (צילום: רונה בר)
    ליה קניג רוקדת על המסלול(צילום: רונה בר)

     

    בתום התצוגה הצליחה למכור כמה משמלותיה, ולצד ההתרגשות מהחום והתמיכה שהיא מקבלת, ש' ממוקדת מטרה ויודעת כבר מה תרצה לעשות בעתיד. "אני רוצה לפתוח מקום שבו אוכל לעזור לנשים שעברו את מה שאני עברתי, לעזור להן לעמוד על הרגליים ולתת להן כלים ליצור בעצמן".

     

    אורחת בתיאטרון הבימה. אשת ראש עיריית תל אביב, יעל חולדאי (צילום: רונה בר)
     אורחת בתיאטרון הבימה. אשת ראש עיריית תל אביב, יעל חולדאי(צילום: רונה בר)

      

     עמותת "הופכות את היוצרות" הוקמה לפני ארבע שנים במטרה ליצור מרכז שיקום עבור נשים היוצאות ממעגל הזנות ולספק להן חממה עסקית בהמשך הדרך וכן פרנסה – כסטודיו המספק שירותי תפירה ותדמיתנות. "כדי לצאת מהמעגל הקשה הזה, צריך לעשות צעד ועוד צעד. להתחיל מיד בעזרה סוציאלית ונפשית, יכול להיות קשה ופוצע עבור הנשים", מסבירה מנכ"לית העמותה לילך צור בן משה. "אנחנו למעשה מזמינות אותן לפני הכול ללמוד אופנה, לתפור ולהתחיל לייצר פריטים בעצמן. ברגע שהן מחליטות לעשות את הצעד הגדול ויוצאות מאותה 'בועה', בד בבד עם ההכשרה המקצועית אנו מעניקים להן כלים להתמודד גם עם ה'מסביב' – כלים וייעוץ כלכלי, עזרה נפשית".

      

     סנדרה שדה בשמלה שחורה קטנה (צילום: רונה בר)
      סנדרה שדה בשמלה שחורה קטנה(צילום: רונה בר)

       

      למה דווקא אופנה?

      "האופנה, בעיניי, היא לא רק מקום של שופינג וסטייל. זה מקום שבו את יכולה להיות עצמך מול הבגד שלך, מול המראה. יש בלימודי אופנה שילוב בין פרקטיות, הגשמת חלום, דמיון ויצירה. השמלות שהוצגו הן דוגמה לכך שאם מעניקים הזדמנות, הנשים הללו יכולות לקחת אותה, לטפס לאט-לאט וללמוד על עצמן דברים. לברוא עולם חדש עבורן, וגם עבורנו, בכל בגד ובגד".

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד