צילום: שי יחזקאל

לא חייבים לסבול: טרנד האימונים שישמור לכם על הכושר בלי להתנשף

פחות זה יותר? אחרי שאימצנו את האימונים הקצרים בעצימות גבוהה, מגיעים אימוני ה־LISS ומציעים לנו להוריד הילוך . איך נשמע לכם טיול אופניים זוגי בפארק?

אימוני LISS: חשבו על הליכות מהירות בפארק או על טיול אופניים זוגי שמאפשר ממש לדבר זה עם זה במקום לנסות לנשום (צילום: shutterstock)
אימוני LISS: חשבו על הליכות מהירות בפארק או על טיול אופניים זוגי שמאפשר ממש לדבר זה עם זה במקום לנסות לנשום (צילום: shutterstock)

הטרנד הלוהט של עולם הכושר עד לאחרונה היו אימוני ה- High Intensity Interval Training - אימונים קצרים בעצימות גבוהה שכבשו את פסגת היעילות, בייחוד בכל מה שנוגע לפעילות מטבולית ושריפת שומן. אבל יש בינינו אנשים שעצם המילה HIIT גורמת להם לקוצר נשימה, ועכשיו מגיע הדבר החם הבא שמיועד בדיוק עבורם, אימוני ה־ Low Intensity Steady State - אימון מתמשך בעצימות נמוכה ובקיצור: LISS.

 

רעיון ה־LISS אינו ממש חדש. בשנות ה־90 הוא כונה בעולם הכושר Low Slow Distance - LSD, ואפילו בשנות ה־60 וה־70 ספורטאים מקצועיים אימצו אותם בחום, אבל בשנים האחרונות אימוני ה־HIIT נכנסו לתמונה והשתלטו על העניינים. אמנם עוד מוקדם להכתיר מלכים חדשים, אך נראה שמחקרים שבודקים כיום אילו השפעות עלולות להיות לאימונים בעצימות גבוהה ובמינונים גבוהים מדי על הגוף, מובילים את עולם הכושר לחפש אלטרנטיבות אחרות או נוספות.

 

איך זה עובד: חשבו על הליכות מהירות בפארק או על טיול אופניים זוגי שמאפשר ממש לדבר זה עם זה במקום לנסות לנשום. זהו בתמצית אימון ה־LISS. הוא
"חד משמעית ה־LISS הוא אימון הרבה פחות אפקטיבי לשריפת שומן מאימון HIIT. באימוני ה־LISS אין תוצאות של פוסט אימון, והגוף לא ממשיך לשרוף קלוריות בתום האימון"
מוגדר כעבודה אירובית יציבה בעצימות בינונית מינוס (50%־60% מהדופק המרבי) בלי לשנות מהירויות, עצימויות או שיפועים, מה שמאפשר לעבוד זמן ממושך יותר פעמים רבות יותר בשבוע. כך 45 דקות הליכה בקצב קבוע של 5.5־6.0 קמ"ש או רכיבה ממושכת על אופניים במהירות בינונית ייחשבו לאימון LISS. אימון ה־HIIT לעומת זאת יכול להסתכם לעתים רק בעשר דקות.

 

להישאר עם ה־HIIT או לעבור ל־LISS: "חד משמעית ה־LISS הוא אימון הרבה פחות אפקטיבי לשריפת שומן מ־HIIT", קובע צחי נחום, מומחה לפיזיולוגיה של המאמץ ברשת גו אקטיב. "הגופים שמובילים את מדיניות הכושר עדיין ממליצים על אימונים קצרים ועצימים יותר. זה נכון שאימונים בעצימות מתונה עובדים על מטבוליזם של שומן, כלומר השומן הוא אב המזון לאנרגיה שהגוף שורף, ובאימון עצים לעומת זאת אב המזון הוא פחמימה, כך שכביכול מדובר באליה וקוץ בה, אבל באימוני ה־LIIS אין תוצאות של פוסט אימון, והגוף לא ממשיך לשרוף קלוריות בתום האימון.

 

"מה שכן, יש אנשים שהעצימות הגבוהה לא מתאימה להם: אנשים שסובלים מיתר לחץ דם, בעיות אורתופדיות, סוכרת ברמה מסוימת או אי ספיקת לב קשה. עבורם ה־LISS הוא פתרון אידיאלי. בנוסף, כידוע, אי אפשר להתאמן אימונים עצימים 6־5 פעמים בשבוע (המינון הרצוי עומד על פעמיים בשבוע), כך שה־LISS יכול להיות מענה טוב גם למי שרוצה להגביר את תדירות האימונים שלו, ובכלל מדובר באימוני הבסיס שבאמצעותם בונים את הכושר ואת היכולת האירובית של מתאמנים חדשים".

 

השורה התחתונה: למה תמיד לבחור צד? שילוב של אימוני HIIT (בתנאי שאין מגבלה גופנית) עם אימוני LISS בלו"ז הכושר השבועי הוא פתרון מנצח.

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד