לשפץ את העץ: 7 דרכים להפוך ענפים וגזעים לחפצים שימושיים

מדי שנה בל"ג בעומר אנחנו מקוששים זרדים כדי להבעיר אש גדולה. אולי השנה, במקום לקחת חלק בזיהום הסביבתי, נתרום לעולם ונציל עוד קיסם מהמדורה

לי רותם

|

22.05.16 | 16:31

נכון שמדורה גדולה מסוגלת לצלות יותר תפוחי אדמה בקליפתם, ולשלוח יותר גיצים אל השמים, אבל כל חלקי העץ הנזבחים יכולים לשמש אתכם לדברים נפלאים גם בבית, במיוחד אם תרעיפו עליהם קצת אהבה, כמו שהם הרעיפו עליכם כשהיו מחוברים לאדמה. וחוץ מזה, יותר קל לשמוע צ'יזבאטים ליד מדורה אינטימית וקטנה, כך שכולם מנצחים.

 

עץ לענידה

כל צורה של עץ יכולה לשמש כתכשיט: הפכו כפיס או קוביית עץ קטנה מצד לצד עד שתמצאו את הכיוון שחביב עליכם במיוחד, שייפו אותה היטב כדי שלא תמצאו את עצמכם עם קוץ מעיק, ואז מגיע הכיף האמיתי: צבעו אותה בכל גוון שתרצו, כרכו את עץ המחמד שלכם בחוטי רקמה, הלחימו עליו אבנים קטנות, או השאירו אותו בגוון טבעי ורק אטמו אותו בחומר שישמר או יבריק אותו. צרפו אל העץ שלכם שרשרת ותוכלו להיות בטוחים שאין עוד אחד כזה בעולם.

 

 

 

תלוי על העץ

במקום לקנות ביוקר מדפים וווים מעת, צרו בעצמכם מחלקים קטנים של עץ מדפים בצורה טבעית, או נסרו ושייפו לכדי וויים והצמידו לקיר. קחו את זה אפילו רחוק יותר והוסיפו ווים קטנים למדפים הקטנים כדי לתלות עליהם מפתחות קטנים עם מחזיקי מפתחות קטנים מעץ.

 • לצפייה בהדרכת וידאו

 

A photo posted by @muenchnerliebe on

 

ואם במתלים עסקינן, התרשמנו במיוחד ממתלה מיוחד לתכשיטים שמוחזר מענפים עדינים של עץ, שנצבעו וקיבלו אהבה לפני שנקדחו לתוך קרש. היוצרת של המתלה, רבקה קדבורן, זרמה עם האישיות הצבעונית שלה, והחמיאה עם המעמד הזה אפילו לתכשיטים הצבעוניים גם כך.

 

 (צילום: Rebecca Kedborn)
  (צילום: Rebecca Kedborn)

   

  שולחן גזעי

  שולחן מעץ? כן, זה נשמע הגיוני – אבל לא מדובר כאן בשולחן העץ המרובע והמעובד שאתם רגילים אליו, אלא שולחן שעשוי מגזע עץ. בין אם נאלצתם לכרות עץ בחצר, וכל מה שנותר ממנו הוא הגזע הייחודי שלו, או שהעץ שלכם זקוק לגיזום ענפים מסיבי – אל תפטרו מהשאריות. את גזע העץ שלכם קלפו מקליפתו ושייפו אותו עד שתוכלו להעביר עליו את היד מבלי להתמלא בקוצים. צבעו אותו או השאירו אותו בגוון טבעי לפי החשק.

   

  אם פנטזתם על שולחן ענפים, הרשו לנו לספר לכם שהוא רק נראה יקר וכבד, אבל למעשה מדובר בטריק: מצאו קופסת עץ בגודל המתאים, צבעו אותה בשחור, והדביקו סביבה ענפים ודיסקיות של ענפים עד כיסוי. התוצאה מרשימה למדי, ואף אחד לא צריך לדעת מה יש בפנים.

   

  שטיח כניסה מעץ

  אם יש לכם כמה קרשים שהם פחות או יותר באותו אורך, או שמצאתם הרבה קרשים באורכים שונים אבל גם יש לכם מסור, נסו להכין את הפריט החמוד והמיוחד הזה, שיש לו שימוש בכל בית. שטיח כניסה מעץ הוא גם יפה, גם פשוט להכנה וגם ישאיר חלק מהבוץ בחוץ, או שתוכלו להשתמש בו כדי להניח עליו נעליים בכניסה. אחרי שתצבעו, תקדחו ותקשרו את כל החוטים לפי התוכנית, אתם יכולים להוסיף חותמת אישית, אולי מילה או ציור, או סתם דריסת רגל.

   

   

  מעצבת תחתית

  תחתיות לכוסות מעץ הן רעיון יפה וייחודי. כל תחתית יכולה לעמוד בזכות עצמה, כמו גם כחלק מסדרה של תחתיות. אם יש באמתחתכם ענף שאתם יכולים לנסר לעובי שווה, או אולי קרשים מלבניים שתוכלו לנסר לקוביות, גם אם לא בגודל זהה, יש בידיכם אוצר. שייפו את חלקי העץ השונים (כל מספר תחתיות יתקבל בברכה) כדי להימנע מקוצים, ואז תוכלו להחליט אם אתם שומרים אותם בגוון טבעי או שאתם בוחרים לצבוע אותם. כך תוכלו לחשוב על תרומתכם לעולם בכל בוקר עם הקפה, או בערב עם הבירה.

   

  A photo posted by Alison (@alisongoldman) on

   

  עציץ-עץ

  שני וחצי קרשים קטנים וחוט, זה כל מה שאתם זקוקים לו כדי לייצר עציץ חמוד ומיוחד שתוכלו לתלות, ובכן, איפה שתרצו. השתמשו בשאריות עץ משולחן ישן, כסא שהתפרק או ארגז ירקות שכבר ראה אבטיחים יפים יותר, צבעו אותן ומלאו אותן, בהתאם לצורתן, בצמחים שלא זקוקים להרבה מים כדי להתקיים.

   

  ולמיטיבי קרש

  נשארו לכם קרשים גדולים? צבעו אותם והניחו אותם כשכבה נוספת מעל ארון או שולחן כתיבה, כדי לשדרג את מראה הרהיט (ראו תמונה למעלה). אם תיצרו להם רגלים קטנות בצדדים, תוכלו להוסיף קומה לשולחן הכתיבה, כך שתהיה לכם גומחה נוספת לניירות ולמקלדת.

   

  >> עוד רעיונות למיחזור עצים: רהיטים ממשטחי עץ  

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד