נולדה עם תסמונת דאון, התאהבה, נישאה - ועכשיו שניהם מאושרים

כשטלי מועלם הכירה את אודי רצון, היה לה ברור שהוא האחד בשבילה. לכל אחד מהם יש מוגבלות, אבל זה לא מונע מהם לנהל חיי נישואים, לאהוב, לעבוד וגם להעלות הצגה

טלי מועלם, בת 42, נשואה שש שנים. עובדת במסעדה, מתגוררת בקיבוץ חפציבה. "רציתי להתחתן עם שמלה לבנה, הינומה וזר" (צילום: עדי אדר)
טלי מועלם, בת 42, נשואה שש שנים. עובדת במסעדה, מתגוררת בקיבוץ חפציבה. "רציתי להתחתן עם שמלה לבנה, הינומה וזר" (צילום: עדי אדר)

"נולדתי בשאר יישוב, בת שלישית אחרי שני אחים. אמא רצתה גם בת, ואז נולדתי, עם תסמונת דאון. זאת בעיה בכרומוזומים, שעושה אותי שונה מהאחים שלי. אחריי נולד עוד אח, שאין לו תסמונת דאון. הייתי ילדה שובבה. אבא שלי פינק אותי מאוד וכולם אהבו אותי. בגן הילדים רבו מי יישב לידי. אחר כך הלכתי לבית ספר מיוחד בקריית שמונה.

 

"בגיל 21, אחרי שבית הספר נגמר, ההורים שלי שמעו על פרופ' ראובן פויירשטיין, שהקים בירושלים את המרכז לקידום כישורי למידה. הוא אמר שגם ילדים עם תסמונת דאון מגיעים להישגים טובים אם משקיעים בהם. עשיתי מבחנים והתחלתי ללמוד שם סיעוד. התקדמתי ולמדתי לעשות הרבה דברים. גרתי בפנימייה ונסעתי לבד באוטובוס הביתה ובחזרה.

 

"בירושלים הכרתי את אודי רצון, שצעיר ממני בשנתיים ולמד איתי באותה כיתה. היה לו שיער ארוך עם קוקו ועגיל באוזן. בחרתי בו, אבל הייתה לו חברה. סיפרתי למדריכה שלי שאני רוצה להיות חברה שלו, והיא סיפרה לו שאני מעוניינת בו. שני תלמידים נוספים שהיו איתנו בכיתה היו כבר חברים, וביקשתי גם מהם לדבר איתו, כי רציתי רק אותו. אודי הסכים, ונעשינו חברים.

 

"לימדו אותנו שאסור לנו להביא ילדים לעולם, כי יש לנו תסמונת דאון. זה מעציב אותי מאוד, כי אני אוהבת ילדים. עכשיו אודי הוא הילד שלי. אנחנו מתחבקים ומתנשקים כל הזמן"

"אחרי ארבע שנים במרכז סיימנו את הלימודים וחזרנו כל אחד לבית שלו. דיברנו הרבה בטלפון ונפגשנו בנופשונים של ית"ד, שזו עמותה שמסייעת לבעלי תסמונת דאון להשתלב ולחיות חיים עצמאיים בקהילה. כל הזמן אמרתי לו שאני מתגעגעת ושאני רוצה להתחתן איתו, וגם הוא רצה.

 

"אחר כך אודי נכנס לגור בדיור מוגן בקריית אונו, וביקשתי לעבור לגור איתו שם. עברנו קורס הכנה לזוגיות במכון רם, שמדריך בעלי צרכים מיוחדים בנושאי מיניות וזוגיות. המדריכה לימדה אותנו שזוגיות זה לכבד אחד את השני, לעזור אחד לשני, לפנק אחד את השני ועוד דברים. גם בנופשונים של ית"ד לימדו אותנו דברים שחשובים לזוגיות. בין היתר, לימדו אותנו שאסור לנו להביא ילדים לעולם, כי יש לנו תסמונת דאון. זה מעציב אותי מאוד, כי אני מאוד אוהבת ילדים. עכשיו אודי הוא הילד שלי. אנחנו מתחבקים ומתנשקים כל הזמן.

 

"כל הזמן רציתי להתחתן עם שמלה לבנה, הינומה וזר. אמרתי את זה למורינה, אמא של אודי. גם אודי רצה, וההורים הסכימו. יחד עם מורינה בחרתי שמלה לבנה והינומה, בלי שאודי ראה - כדי שתהיה לו הפתעה. שנינו בחרנו טבעות שהיה כתוב עליהן 'חתן' ו'כלה'. הכל היה מוכן, אבל שלושה ימים לפני החתונה נפטר אבא שלי, שהיה חולה, והחתונה נדחתה בחודשיים.

 

"אברי גלעד חיתן אותנו, בהתנדבות. לפני זה הוא הזמין אותנו אליו כדי להכיר אותנו, וביקש שנגיד מה הכי חשוב לנו בזוגיות. אני אמרתי שאסור לי לחבק בנים אחרים ושאודי לא יחבק בנות אחרות. עכשיו אודי רק שלי. יש לי את הבעל הכי מתוק בעולם, ואני אשתו לעד.

 

"אברי גלעד חיתן אותנו, בהתנדבות. לפני זה הוא הזמין אותנו אליו וביקש שנגיד מה הכי חשוב לנו בזוגיות. אמרתי שאסור לי לחבק בנים אחרים ושאודי לא יחבק בנות אחרות"

"לפני שנתיים עברנו לגור בשכונת הפרחים, דיור מוגן בקיבוץ חפציבה, יחד עם חברים שלנו. יש לנו דירה עם סלון וחדר שינה. בבוקר אנחנו מכינים יחד ארוחת בוקר ויוצאים לעבודה. אודי עובד ברפת בקיבוץ עין הנצי"ב. אני עבדתי בסופרפארם בעפולה, ועכשיו עובדת במסעדה. אחרי הצהריים יש לנו פעילויות וחוגים. בערב אוכלים יחד בחדר האוכל ועושים תורנות במטבח.

 

"לפני שנתיים התחיל אצלנו חוג תיאטרון. הבמאי, עידו וייס, ביקש שכל אחד יספר מה החלום שלו. אודי חולם להיות מתופף מפורסם. אחרים חולמים להיות זמרת אופרה, מאפרת מקצועית, רקדן. אני אמרתי שהחלום שלי הוא לפגוש את אבא, שאני מאוד מתגעגעת אליו. בכיתי, ואודי ניגב לי את הדמעות. ואז עידו אמר: 'בואו נעשה מהחלומות האלה הצגה!' התחלנו לעבוד, ואחרי חצי שנה נהייתה הצגה, שקוראים לה 'חלומות פשוטים'. אנחנו מופיעים בכל הארץ ומקבלים משכורת של שחקנים. על הבמה כל אחד מספר את החלום שלו, וכולנו עוזרים לו להגשים אותו. המטרה היא להראות שכל אחד יכול לחלום, ושהחלומות הם לכולם. הקהל שואל שאלות ומקבל אותנו במחיאות כפיים".

 

שורה תחתונה:

 

"הכי חשוב לי בחיים זה שהחברה תקבל אותי כמו שאני".

 

מועלם ורצון בחתונתם. "שנינו בחרנו טבעות שהיה כתוב עליהן 'חתן' ו'כלה'" (צילום: מתוך האלבום הפרטי)
  מועלם ורצון בחתונתם. "שנינו בחרנו טבעות שהיה כתוב עליהן 'חתן' ו'כלה'"(צילום: מתוך האלבום הפרטי)

   

  _______________________________________________________

   

  תקווה ג'וני נולדה עם תסמונת דאון והגיעה להישגים מרשימים. הקליקו על התמונה וקראו את סיפורה:

   

  ג'וני והוריה. הקליקו על התמונה וקראו את סיפורה המופלא (צילום: דפנה טל)
  ג'וני והוריה. הקליקו על התמונה וקראו את סיפורה המופלא (צילום: דפנה טל)

   

  הכירו עוד בני זוג בעלי תסמונת דאון:

   

   

  מה הסיפור שלכם?

   

  אם גם לכם יש חוויה מיוחדת שעברתם, אירוע שאתם מתים לשתף בו אחרים, או משהו אישי ששמרתם בבטן ועכשיו אתם מוכנים לספר עליו - צלצלו אלינו ל: 03-6386951 או שלחו מייל: sipur@laisha.co.il

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד