מסגד הביטחון מול משרד הביטחון: המגדל שמחקה את השפיץ של צה''ל

פרובוקציה שמאלנית, הסיפור הציוני, אתגר אדריכלי או שכל התשובות נכונות? מוזיאון ת''א חושף ביום העצמאות עבודה מפתיעה על מגדל המרגנית, שנמצא ממש ממול

מיכאל יעקובסון

|

09.05.16 | 11:07

שתי גדות לשדרות שאול המלך: מגדל ''המרגנית'' ו''מסגד הביטחון'', כחמישית מגובהו, של קבוצת ''זיק'' במוזיאון ת''א (צילום: קבוצת זיק, צביקה טישלר)
שתי גדות לשדרות שאול המלך: מגדל ''המרגנית'' ו''מסגד הביטחון'', כחמישית מגובהו, של קבוצת ''זיק'' במוזיאון ת''א (צילום: קבוצת זיק, צביקה טישלר)
היצירה מתנשאת לגובה 24 מטרים ומפלחת את ''מפל האור'' באגף החדש של המוזיאון, מקומת המרתף עד חלון הגג (צילום: מיכאל יעקובסון)
היצירה מתנשאת לגובה 24 מטרים ומפלחת את ''מפל האור'' באגף החדש של המוזיאון, מקומת המרתף עד חלון הגג (צילום: מיכאל יעקובסון)
במשך כשבועיים הוקמו רכיבי המגדל, שמחזיק את עצמו באיזון עדין, בין השאר בעזרת יוצאי יחידת 669 (צילום: רז סמירה)
במשך כשבועיים הוקמו רכיבי המגדל, שמחזיק את עצמו באיזון עדין, בין השאר בעזרת יוצאי יחידת 669 (צילום: רז סמירה)
יישובי ''חומה ומגדל'' נמצאים כאן, כחלק מהסיפור הציוני. הרעיון להוסיף קולות של מואזין נפסל (צילום: מיכאל יעקובסון)
יישובי ''חומה ומגדל'' נמצאים כאן, כחלק מהסיפור הציוני. הרעיון להוסיף קולות של מואזין נפסל (צילום: מיכאל יעקובסון)
לבנות את מסגד הביטחון: צפו בסרטון של קבוצת זיק
"באדיבות קבוצת זיק"

כשחמאס פועל מלב עזה וחיזבאללה יורה מתוך כפרים בדרום לבנון, מצמרר לחשוב על החיכוך הצמוד בין הכוחות המזוינים לבין האזרחים. ומה בישראל? לא רק שבכל עיר גדולה יש בסיס פיקודי, לפעמים יש בה אפילו שדה תעופה או נמל צבאי. ככה זה בתל אביב, בחיפה, בבאר שבע ובירושלים הבירה. "קבוצת זיק" הוותיקה, הפועלת בזירה האמנותית זה למעלה מ-30 שנה, החליטה להקים באמצע מוזיאון תל אביב לאמנות את "מסגד הביטחון", מודל עצום של "מגדל מרגנית" המתנשא בלב בסיס הקריה ממש מול המוזיאון, בגדה השנייה של שדרות שאול המלך.

 

 

בדרך כלל, חברי ''זיק'' שורפים את היצירה שלהם בסוף הפרויקט. כאן זה לא אמור לקרות, לפחות בינתיים (צילום: מיכאל יעקובסון)
  בדרך כלל, חברי ''זיק'' שורפים את היצירה שלהם בסוף הפרויקט. כאן זה לא אמור לקרות, לפחות בינתיים(צילום: מיכאל יעקובסון)
   

   

  מגדל "מרגנית" מתחרה בקלות ב"מגדלי עזריאלי" על תואר המבנה המזוהה ביותר עם תל אביב. גם בזכות השפיץ שהוא מזקיר כלפי השמיים, וגם משום שהוא מסמל את מרכז העצבים של צה"ל על הילת הביטחון המסתורית שמסתתרת בו ובתוך כל אזרח ישראלי.

   

  חברי הקבוצה לא הסתפקו בכך. הם דרשו שחשיפת המגדל שלהם תיעשה ביום העצמאות ה-68 למדינת ישראל ובשעה 12 בצהריים – השעה שבה חולף מטס חיל האוויר מעל בתי תל אביב. הנהלת המוזיאון ניסתה להימנע ממה שיכול להתפרש כפרובוקציה שמאלנית, אך לבסוף קיבלה את הדרישה ובצעד אמיץ החליטה לקיים את הפתיחה ביום העצמאות, שבו פתוח המוזיאון לקהל הרחב.

   

  באמצע הכרך: המגדל הצבאי הכי בולט במדינה, מגדל המרגנית (צילום: צביקה טישלר)
   באמצע הכרך: המגדל הצבאי הכי בולט במדינה, מגדל המרגנית(צילום: צביקה טישלר)

    

   השבוע התלווינו לחברי הקבוצה כאשר הקימו את "מסגד הביטחון", המפלח את "מפל האור" מקומת המרתף ועד חלון-הגג. בגובה 24 מטרים, "מסגד הביטחון" מתנשא לגובה של כחמישית ממגדל המרגנית ומהווה תוספת חביבה ומעוררת עניין, שמתגלה לעיני המבקרים עם כניסתם לאגף החדש של המוזיאון ונחשפת בהדרגה ככל שמתקדמים בהליכה במרפסות המעבר.

    

   העבודה נחשפת ככל שמתקדמים ללכת במרפסות המוזיאון, ומעודדת את התנועה ברחבי החלל (צילום: מיכאל יעקובסון)
    העבודה נחשפת ככל שמתקדמים ללכת במרפסות המוזיאון, ומעודדת את התנועה ברחבי החלל(צילום: מיכאל יעקובסון)

     

    לעומת המגדל המקורי ועטוף הבטון החשוף - שנחנך ב-1987 בתכנון האדריכלים אדם מזור (חתן פרס ישראל) ואלי פירשט (יו"ר עמותת האדריכלים) בשיתוף האדריכל יוסף אסא - בחרו האמנים בחומרים הכי פשוטים וזמינים: קורות עץ, לוחות דיקט, גזע עץ, קלקר ולוח זכוכית. כדי להשלים את האווירה, הם שילבו תאורת פלורסנט ירוקה וגם קונוס וגזע עץ מצופים זהב טהור (שנרכש באתר eBay מספק אסיאתי, שנוהג למכור עלי זהב למאמינים בודהיסטים). בתחתית המגדל יצרו האמנים חצר סגורה, שעליה רק ניתן להשקיף מהמרפסות העליונות, ובמרכזה רמז לבאר מים. בעוד שהמגדל בבסיס הקריה ניצב על יסודות עמוקים - גם אם רעועים, שגרמו להטייתו - המגדל במוזיאון מושתת רק על איזון עדין ועמידה בשיווי משקל.

     

    ''אנשים רגילים לעבור ליד אתרי בנייה ולא עוצרים לחשוב כמה השקעה נדרשת בהם'', אומר אחד מחברי קבוצת זיק (צילום: קבוצת זיק)
     ''אנשים רגילים לעבור ליד אתרי בנייה ולא עוצרים לחשוב כמה השקעה נדרשת בהם'', אומר אחד מחברי קבוצת זיק(צילום: קבוצת זיק)

      

     "המטרה שלנו היא לעורר מחשבה ודמיון, ולהסתכל אחרת גם על חלל המוזיאון", מסביר ל-Xnet אחד מחברי הקבוצה, הכוללת שישה אמנים ואדריכל, ושחבריה מעדיפים שלא להיחשף בשמותיהם כדי לשמור על אופיים הקבוצתי. "אנשים רגילים לעבור ליד אתרי בנייה ולא עוצרים לחשוב כמה השקעה נדרשת בהם, אבל כאן, להקים כזה מגדל באמצע חלל המוזיאון - זה סיפור".

      

     תכנון והרכבת המבנה דרשו משאבים ומאמצים רבים, כולל שכירת שירותיהם של שני יוצאי יחידת החילוץ 669 שהרכיבו את חלקיו העליונים והמסובכים של המבנה. החלקים נבנו בסדנה של הקבוצה במושב בית נקופה, סמוך לאבו גוש, ושבועיים לפני הפתיחה החלה ההרכבה במוזיאון, על-פי ספר הרכבה שחיברו אנשי "זיק".

      

     מ''חומה ומגדל'' ועד המואזין

      

     "כל הסיפור הציוני נמצא בתוך המבנה. יש כאן את 'חומה ומגדל', את ה'בור' בקריה, את המואזין של המסגד ואת בור המים במרכז הכפר", מסביר אחד מחברי הקבוצה. במקור היה רצון לשלב קולות מואזין, אך התקציב היה מוגבל והיה גם חשש שהרעיון לא יתקבל בהבנה. גם בלי המוזיאון, מפתיעה ההחלטה להציג את העבודה במוזיאון תל אביב, שכמו רבים ממוסדות התרבות בישראל מתאפיין בשמרנות ובחנפנות, ומעדיף להציג תערוכות ועבודות שלא יעוררו דיון משמעותי או ביקורת על המוזיאון.

      

     מרכיבים את המגדל, אתמול במוזיאון ת''א. תעוזה מפתיעה של ההנהלה (צילום: מיכאל יעקובסון)
      מרכיבים את המגדל, אתמול במוזיאון ת''א. תעוזה מפתיעה של ההנהלה(צילום: מיכאל יעקובסון)

       

      חברי זיק, שקידמו את הפרויקט במסדרונות המוזיאון במשך כשנתיים וחצי, אינם מסתירים את התפעלותם מהתעוזה של ההנהלה. תעוזה וגם תקציב: 350 אלף שקל הושקעו בפרויקט, שעלול להוביל לביקורת פוליטית קשה על המוזיאון, ובפרט באווירה הנוכחית וקובעי מדיניות התרבות הנוכחיים.

       

      • המגדל ייחנך ביום העצמאות, 12.5. הכניסה בין השעות 14:00-10:00 ללא תשלום. המגדל יפורק ב-5.10

       

       ומה יקרה למגדל מרגנית כשצה''ל יעזוב את הקריה? לחצו לסיפור המלא על עתיד הקריה

      ומה יקרה למגדל מרגנית אחרי שצה''ל ייצא מכאן? לחצו לסיפור המלא (הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים)
      ומה יקרה למגדל מרגנית אחרי שצה''ל ייצא מכאן? לחצו לסיפור המלא (הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד