דנה פאן לוזון: "בכיתי כל יום במשך שלושת החודשים הראשונים"

אחרי שפעמיים נאלצה לעשות רילוקיישן בעקבות בעלה, מאמן הכדורגל גיא לוזון, כוכבת "מחוברים פלוס" לגמרי לא בטוחה שבפעם הבאה תארוז שוב מזוודות

xnet - דנה לוזון מצטלמת לשער לאישה
כתבת: קרן נתנזון ויץ, צילום: אסף מגל

דנה פאן לוזון מגיעה לריאיון כשעל זרועה השמאלית תלויה מצלמת וידיאו. זה לא בגלל שאחרי תשעה חודשים בהם צילמה את עצמה עבור "מחוברים פלוס", היא פיתחה צורך בלתי נשלט לתעד את עצמה בכל רגע נתון. זה הרבה יותר גרוע: בזמן הריאיון, בחודש אפריל, היא עדיין מצטלמת לסדרה.

 

רק שאם עד עתה הצילומים התנהלו בלונדון, מקום מגוריה בשנה האחרונה, את החומרים האחרונים לסדרה היא כבר צילמה כאן, במסגרת חופשת מולדת קצרה. "האמת היא שאני מתפדחת מהסיטואציה", היא מודה.

 

לא התחשלת עד עכשיו?

"יש הבדל בין לצלם את עצמך בחו"ל לבין לצלם את עצמך בישראל. בליאז' הבלגית או בלונדון אנשים חשבו שאני עושה סלפי מודרני או שאני קוקו. אנשים ברכבת הסתכלו עליי מדברת למצלמה וחייכו. בטח אמרו לעצמם 'איזו ווירדו היא', אבל לא היה אכפת לי. זה שונה כשאת בארץ וכולם מכירים אותך".

דנה וגיא לוזון. "מעולם לא הטיל וטו על קטעים שצילמתי" (צילום: מתוך האינסטגרם של דנה לוזון)
  דנה וגיא לוזון. "מעולם לא הטיל וטו על קטעים שצילמתי"(צילום: מתוך האינסטגרם של דנה לוזון)

   

  פאן לוזון מתעקשת שבעלה, מאמן הכדורגל גיא לוזון, מעולם לא הטיל וטו על קטעים שצילמה. "ברור שהוא ביקש ממני לפעמים להפסיק לצלם, אבל דווקא בסיטואציות לא משמעותיות - למשל, כשישבנו לאכול סושי, הוא אמר 'אפשר שנאכל רגע יחד בלי מצלמה?'. במקומות משמעותיים, שלי באופן אישי היה מאוד קשה לצלם, כמו למשל הפיטורים שלו בלונדון, הוא הבין את המחויבות לאמת של הסיפור".

   

  דנה לוזון. "מדובר ברכבת הרים שאני רוצה לרדת ממנה" (צילום: איתן טל)
   דנה לוזון. "מדובר ברכבת הרים שאני רוצה לרדת ממנה"(צילום: איתן טל)
    

    

   פאן לוזון היא בהחלט אחת הדמויות היותר חזקות בעונה הזו של "מחוברים פלוס" (משודרת בימים א'-ד' ב־HOT3 ובחינם ב־HOT VOD). מעבר ליופייה, הכריזמה והחיבור הטבעי למצלמה, הדילמה שלה - בין המסירות לקריירה של בעלה המתנהלת באירופה לבין התשוקה העזה למימוש עצמי – קורעת גם את הצופים. כשהיא מגיעה לראשונה לבית המשפחה בלונדון, ורואה את ילדיה אריאל (9) ואליה (5) מתרוצצים בשמחה בחצר, היא שואלת את עצמה איך ייתכן שכל המשפחה שלה מאושרת – חוץ ממנה.

    

   בימים אלה, החיים שלה עוברים שוב טלטלה. באוקטובר האחרון פוטר גיא לוזון ממשרת מאמן קבוצת צ'רלטון הלונדונית, ובני הזוג החליטו להישאר בעיר עד יוני הקרוב, אז ישובו לארץ עד לקבלת החלטה לגבי העתיד. השניים קיוו בכל ליבם כי גיא יקבל את משרת מאמן נבחרת ישראל, מה שיסייע בידם להשתקע בארץ ביחד, כמשפחה. לפני כשבועיים הוחלט להעניק את התפקיד לאלישע לוי. לוזון נשאר בחוץ.

    

   "התאכזבתי מאוד", פאן לוזון אומרת. "ידענו שהסיכויים קלושים, אבל ברור שהייתה לי תקווה. נורא רציתי שזה יקרה. זה יכול היה להיות טוב לכולנו. לגיא יש כל מיני אופציות - זה לא התפקיד האחרון שהוצע לו או שיוצע לו. לי זה יותר קשה, כי זה היה סוגר עבורי את הפינה. אם הוא היה מקבל את הנבחרת, כל הקשיים והלבטים היו נעלמים. אבל גם עכשיו, הנטייה שלי היא עדיין לחזור לישראל. אני מרגישה שאני לא יכולה להמשיך לנתב את עצמי לפי הכדורגל. מדובר ברכבת הרים שאני רוצה לרדת ממנה".

    

   "בעקבות הפיטורים בלונדון, אנחנו צריכים לארוז בלי לדעת מה יהיה היעד הבא. אם פיטורים כאלה קורים בארץ, לפחות את לא צריכה לעזוב את פתח תקווה. אבל בחו"ל זה משליך על כל המשפחה. בכדורגל את חיה עם סטופר על הראש. את אף פעם לא יודעת לכמה זמן תהיי במקום מסוים. כשהגעתי ללונדון חיפשתי עבודה בטלוויזיה. הם שאלו 'לכמה שנים את נמצאת פה?', ולא יכולתי לענות. אז למה להם להשקיע בי?".

    

   לפני שלוש שנים, כשהוצע לה להצטרף לפאנל של אסי עזר בתוכנית "מה ש'תה שומע" בערוץ 24, היא כמובן קפצה על ההצעה. "זה הדבר שהכי נהניתי לעשות עד היום, כי זו הייתה תוכנית רק של הומור. בגדול אני בחורה נורא מצחיקה". אלא שאז בעלה קיבל הצעה לאמן את קבוצת סטנדרד ליאז' שבבלגיה, והצחוק הפך לבכי.

    

   גיא התייעץ איתך אם לקחת את ההצעה?

   "לגיא תמיד היה חלום לאמן בחו"ל. אחרי שהוא עשה את הבלתי אפשרי וקיבל את זה, היה ברור לשנינו שזו הצעה שאי אפשר לסרב לה. הוא טס לפניי, כשעדיין לא היה ברור אם אצטרף אליו. כעבור חודש החלטתי לטוס עם הילדים לבלגיה לתקופת החופש הגדול. באתי רק עם שתי מזוודות, והשארתי את הבית בדיוק כמו שהוא. כשהגיע הרגע לחזור, לא הצלחתי. פחדתי מאוד מיחסים בשלט רחוק, ולא רציתי לפרק את המשפחה".

    

   חוצפה ישראלית

   מהר מאוד, פאן לוזון גילתה שלמרות שהיא חיה בדירה נאה ונהנית מחיים מסודרים כלכלית, היא שוב מתחילה לשקוע בעצבות. "הקושי הכי גדול שלי היה לעבור ממצב של פול עשייה ללא לעשות כלום", היא אומרת. "במהלך שלושת החודשים הראשונים בבלגיה בכיתי כל יום. הייתי שמה את הילדים בבית הספר, חוזרת הביתה ומסתכלת על הנהר. הרגשתי שזרקו אותי עשר שנים אחורה, למקום ההוא שהגעתי בגללו לפסיכולוג".

    

   בסופו של דבר, היא החליטה לקום מהספסל. בריאיון שנתנה לעיתונות הבלגית שביקשה לסקר את חיי משפחתו של המאמן החדש, היא לא היססה לייפות את המציאות ולספר שהיא עזבה קריירת טלוויזיה בישראל, ושהיא מתכוונת לעשות טלוויזיה גם בבלגיה. "זו הייתה לגמרי חוצפה ישראלית", היא אומרת. "הייתי צריכה להיות מתוחכמת כדי להצליח. לא היה עוזר לי אם הייתי אומרת שהייתה לי רק התחלה של קריירה".

    

   במקביל, היא ביקשה מעיתונאית שהתיידדה איתה שתחבר אותה לחברת הפקה, ומכרה לה רעיון לסדרה דוקומנטרית ששאבה מחייה האישיים: "נשות הכדורגלנים האמיתיות". במסגרת הסדרה, ששודרה גם בישראל, זכתה פאן לוזון לטוס ברחבי העולם, ולראיין בין היתר את טיסה קארבלו, מי שהייתה זוגתו של הכדורגלן הברזילאי דני אלבס; את אמארה שילאדז'יק, זוגתו של השחקן הבוסני אדין דז'קו; ואת מנה דונקה, זוגתו של השחקן יליד גאנה סאלי אלי מונטארי. הסדרה זכתה להצלחה לא מבוטלת בבלגיה, אלא שפאן לוזון שוב לא יכלה לנצל את המומנטום. זמן קצר לאחר מכן פוטר גיא מסטנדרד ליאז', ועבר לאמן את קבוצת צ'רלטון שבלונדון. פאן לוזון שוב מצאה את עצמה בצומת לא פשוט: האם היא עוברת בעקבות בעלה לאנגליה, או חוזרת עם הילדים לישראל.

    

   "הכי חשוב לי זו היציבות בבית. אי אפשר לחיות לאורך זמן על מזוודות. אני מרגישה שאני צריכה לחשוב גם על הילדים. אי אפשר בכל פעם לתלוש אותם"

   באחד הפרקים את ממש מתחננת בפני גיא שיגיד לך שהוא רוצה שתעברי איתו. את אומרת לו שככה תדעי שהוא אוהב אותך.

    

   "גיא סגור מאוד. הוא מביע רגשות יותר במעשים מאשר במילים. בגלל שאני כל כך הרבה שנים איתו, אני יודעת מה הוא מרגיש כלפיי ואין לי צורך שהוא יגיד לי. אבל לפעמים ברגעי משבר, כמו הרגע הזה, אני בכל זאת צריכה חיזוקים".

    

   איך היית מגדירה את היחסים ביניכם?

   "חזקים מאוד. מצד אחד אנחנו הפכים, וזו הסיבה שזה עובד בינינו. מצד שני, שנינו לא בעניין של דביקות ביחסים ואין לנו כינויי חיבה. אני דנה והוא גיא. אם היה לי גבר שכל הזמן קורא לי 'מותק' ולא מפסיק להגיד לי כמה הוא אוהב אותי, היה יורד לי ממנו לגמרי".

    

    (צילום: איתן טל)
    (צילום: איתן טל)

     

    אפשר להחליף ערוץ?

    קל לראות עד כמה פאן לוזון מאוהבת בבעלה. כשאני מספרת לה על כתבת טלוויזיה אודותיה ששודרה בבלגיה, שבה אוהדי סטנדרד ליאז' סיכמו שהיא הרבה יותר יפה מהמאמן, היא מיד יוצאת להגנתו: "אבל גיא חתיך הורס. הוא מתוק ויש לו תווי פנים מקסימים".

     

    גם כשאני מנסה לבדוק איתה לגבי המנהג המוזר שלו - לרוץ כמו משוגע על הדשא אחרי שהקבוצה שלו מבקיעה - היא מתעקשת שהיא ממש לא נבוכה מהעניין. "ככה הוא משחרר מבחינתי את כל האמוציות. איזה מזל שיש לו לפחות את זה. אחרת, אלוהים ישמור, הוא לא היה פורק את זה בשום מקום".

     

    אבל למרות האהבה הגדולה, היא ממש לא בטוחה שאם ללוזון יוצע שוב לאמן קבוצה באירופה, היא תצטרף אליו. "אם עד עכשיו הרגשתי ששמונים אחוז אני מצטרפת ועשרים אחוז אני נשארת בישראל, הפעם התחושה היא הפוכה. אני חושבת לפתוח מחדש את העסק של הפילאטיס, ולהמשיך בעשייה הטלוויזיונית בארץ; לכתוב סדרה עלילתית ולעבוד על עוד סדרה דוקומנטרית. אבל הקריירה שלי היא לא הסיבה שבגללה אני רוצה להישאר בישראל. הכי חשוב לי זו היציבות בבית. אי אפשר לחיות לאורך זמן על מזוודות. אני מרגישה שאני צריכה לחשוב גם על הילדים. אי אפשר בכל פעם לתלוש אותם מהמסגרות ומהחברים".

     

    במידה שגיא יעבור לאירופה ואת תישארי פה, את לא חוששת לגורל היחסים?

    "ברור שכן. אני לא מאמינה שמערכת יחסים בשלט רחוק יכולה לעבוד לאורך זמן. היא יכולה להחזיק אולי שנה. אבל בינתיים ניסיתי רק דרך אחת, ועד שלא אנסה את הדרך השנייה, לעולם לא אדע".

     

    בשלב הזה היא מחליטה להפעיל את המצלמה: "בסופו של דבר הקונפליקט הזה תמיד נופל על האישה, וזה מאוד מכעיס אותי. יצא לי להכיר באירופה קהילה מטורפת של נשים ישראליות, ורובן עשו רילוקיישן בעקבות הקריירה של הבעל. ולמרות שהבעל הוא זה שנוסע, תמיד האישה היא זו שנשארת עם ייסורי מצפון. אם היא מחליטה להצטרף לבעל היא מרגישה שטלטלה את הילדים ושהיא חיה בחוסר מימוש עצמי. אם היא מחליטה להישאר בישראל, היא מרגישה שפירקה את המשפחה".

     

    בואי נחשוב על מקרה הפוך: את מקבלת הצעה לעשות תוכנית בלוס אנג'לס. גיא מוותר על הכל ובא איתך?

    "זו שאלה שאת צריכה לשאול אותו".

     

    סבבה. בואי נתקשר אליו.

    "עזבי, אין צורך. אני יודעת מה הוא יגיד: 'אין לי מה לענות כרגע על שאלה היפותטית".

     

    את בכלל אוהבת כדורגל?

    "לפני גיא לא היה לי שום עניין בכדורגל. אני מסוגלת לצפות וליהנות מהמשחק כי זה של גיא, אבל אני לא מוכנה לצפות במשחק שלו בשידור חוזר, ואני בטח לא אצפה איתו בריאל מדריד. ברור שלפעמים, בבית, אני כבר לא יכולה לראות את הירוק הזה על המסך. הרבה פעמים אני אומרת לו 'אפשר בבקשה להחליף ערוץ?'".

     

    יש מאמנים שאוסרים על השחקנים שלהם לעשות סקס לפני משחק. מה המנטרה של גיא?

    "הרסת אותי עכשיו. זו סתם קלישאה. בכלל, אני האדם שהכי לא מתאים לדבר איתו על סקס בריאיון. אני הילדה הכי טובה שיש".

     

    הכדורגל אולי לא משפיע על חיי הסקס, אבל פאן לוזון מסכימה שהוא בהחלט משפיע על חיי הזוגיות. "זה לא קל שמצב הרוח שלך תלוי באם הקבוצה שלך ניצחה או הפסידה", היא מודה. "גיא מנסה לעשות את ההפרדה, אבל אני לא יכולה להגיד לך שהוא תמיד מצליח. עם הילדים הוא כן יודע לשים מעצור. אם הוא הבטיח להם משהו, הוא לא ישנה את התוכניות בגלל שהקבוצה שלו הפסידה. אבל איתי הוא מרשה לעצמו יותר. אם למשל תיכננו לעשות טיול ביחד, בהחלט יש מצב שהוא יהיה מבואס לאורך כל הנסיעה או אפילו יבטל אותה לגמרי. זה מאוד קשה, אבל יש לי יכולת הכלה מאוד גבוהה".

     

    התלבטת אם להשתתף ב"מחוברים"?

    "ידעתי שלהגיד את האמת שלי נורא קל לי, אבל היו לי חששות שזה צריך לבוא גם על חשבון המשפחה. לחשוף גם את הילדים ואת בן הזוג".

     

    גיא הסכים מיד?

    "כשאמרתי לו שאני שוקלת לעשות את זה, הוא אמר 'תעשי מה שאת רוצה'. הוא היה מודע לצורך שלי לפרוק את הסיפור האישי שלי".

     

    היית אומרת שכרגע פאן לך?

    "אני חושבת שבשלוש השנים האחרונות היה לי יותר קושי מפאן. עכשיו אני עובדת על זה".

     

    • הראיון המלא עם דנה פאן לוזון, בגיליון "לאשה" החדש - השבוע בדוכנים

     

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד