מרגש: מאות תרומות חלב אם לנעם התינוק, שאמו סבלה מסרטן השד

"תגידו היוש לנעם, בנה של אחותי הגיבורה, שהחלימה מסרטן השד", כשזהר כרמי פירסמה סטטוס שמבקש תרומות - היא לא צפתה את מבול התגובות והאהבה

זהר כרמי

|

24.04.16 | 08:55

אור כרמי: "טיירי, בעלי, הכין טבלאות אקסל שלפיהן נראה שנצליח להזין את נעם כמעט 5 חודשים רק בחלב אם" (צילום: שיר כרמי)
אור כרמי: "טיירי, בעלי, הכין טבלאות אקסל שלפיהן נראה שנצליח להזין את נעם כמעט 5 חודשים רק בחלב אם" (צילום: שיר כרמי)

בקיץ לפני שלוש שנים חלתה אחותי בסרטן השד. זה היה מהיר. היא הרגישה גוש, למחרת נלקחה ביופסיה והתשובה שזה סרטני הגיעה ממש מהר. אף אחד לא מכין אותך לזה שאחותך הצעירה תחלה בסרטן, כמו שאף אחד לא מלמד אותך איך להיות אחות בכורה.

 

משימה ראשונה: להחלים

אחותי חיה בניו יורק ובלילה בו היא עברה את הניתוח הראשון שלה, הזמנתי אלי הביתה לפרדס חנה את שתי החברות הכי קרובות שלי, שהגיעו עם מה שצריכה אישה שאחותה מנותחת ברגעים אלו ביבשת אחרת, כדי שלא תשתגע - בקבוק ויסקי והרבה שוקולד טוב.

 

בניתוח הבא, אחותי ביקשה שאגיע אליה לניו יורק. מה אני אגיד לכם, זה היה הרבה יותר קל מלדאוג כמו מטורפת מרחוק. אני זוכרת שבהתחלה הרגשתי חסרת אונים ואז אחותי הסתכלה עלי במבט כזה, מבט שאחרי שנים רבות כדולה בחדרי לידה אני מזהה מיד, מבט של אימה. ועם זה אני יודעת לעבוד. נשמנו יחד ואמרתי לה שהיא יכולה והאמנתי בה. היא באמת יכלה. היא יכלה לסרטן והיא יכלה לכל תופעות הלוואי של הכימו' והיא יכלה אחר כך גם לאתגרי הפוריות.

 

ילדיה העתידיים של אחותי, היו מהרגע הראשון של אבחון הסרטן הדבר העיקרי שהיה בלב העניין וכל בחירה שאחותי עשתה בדרך היתה מכוונת לרצונה העז להיות לאם, אם בריאה לילדיה. היא למדה את הנושאים שעמם התמודדה ברצינות וביסודיות בהם היא עושה כל דבר בחיים וגם לעניין הפוריות ניגשה בעיניים פקוחות ודאגה להחזיק בכל הידע הרלוונטי ולצדו אמונה חזקה.

 

משימה שניה: ללדת

"הטיפול הכימותרפי בעצם מכניס את האישה לגיל המעבר", מספרת אחותי, אור כרמי. "משום שהוא מפסיק את הפעילות השחלתית. כדי לתקוף את הסרטן, הטיפול תוקף את כל התאים בגוף שיש בהם התרבות מהירה וכך בעצם נפגעות השחלות. בסיום, בגיל כמעט 36, הייתי למעשה אישה בגיל המעבר, ללא כל הבטחה כי המחזור שלי יחזור והפוריות שלי תשתקם. לכן בחרנו, בעלי לעתיד ואני, לגשת עוד לפני הכימותרפיה לרופא פוריות מומחה ולבצע תהליך שימור פוריות. בערך שנה מסוף הטיפולים חזר המחזור שלי והוא לא חזר סתם. למדתי לעומק את הנושא ועשיתי כל מה שניתן כדי להביא איזון הורמונלי ולהחזיר את פוריותי.

 

"אני מאמינה בעבודה אישית עמוקה. בחרתי תזונה שעוזרת לאיזון הורמונלי, נטלתי תוספי מזון מותאמים, למדתי עיסוי מסורתי לפוריות משבט המאיה, הקפדתי על דיקור, למדתי ויישמתי את שיטת המודעות לפוריות ותוך 3 מחזורים עם השיטה, נכנסתי להריון.

 

"רופא הפוריות המומחה, גינקואונקולוג בניו יורק, אליו הלכתי לבצע שימור פוריות לפני הטיפולים הכימותרפיים, היה מאוד סקפטי. הוא אמר לי מראש שאינו מאמין שהפוריות שלי בכלל תחזור, כי אני כבר הייתי לדבריו 'אוטוטו בגיל הבלות'. ובכן, חשבתי לעצמי, זה כמו להגיד לאדם חי שהוא טרום מוות. הרי כל זמן שאתה חי, אתה טרום המוות. שנה מסוף הכימותרפיה, מבחינת הפרופיל ההורמונלי שלי, הייתי על גבול גיל המעבר, אבל חודש לאחר מכן הייתי בהריון".

 

משימה שלישית: להניק

אחותי נכנסה להריון באופן טבעי, אחרי כל הניתוחים והטיפולים והכימותרפיה ובחיי שמעולם לא ראיתי הריון כזה יפה. היא פשוט זהרה - יפיפיה ומתעגלת, קורנת בריאות למרחוק. באותה רצינות שבה היא ניגשת לכל דבר, בגישה טבעית ואמונה עמוקה בטבע ובחוכמת הגוף, ניגשה אחותי גם לנושא ההנקה.

 

"כבר בתחילת ההריון התחלתי לחשוב מה עושים עם העובדה שאני לא יכולה להיניק", מספרת אחותי. "התחלתי לקרוא על כל מיני פורמולות שקיימות, הצלחנו להשיג את הפורמולה הכי טובה שקיימת, מפרות שאוכלות רק גידול ביו דינמי (רמה מעל גידול אורגני), ללא שמנים מעובדים או סירופ תירס. במהלך ההריון בעלי היה בשוויץ וקנה מזוודה שלמה של פורמולה כזו.

 

"אבל בכל מקום הרי כתוב, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקך. החלטתי לבדוק גם את הנושא הזה. יצרתי קשר עם בנק החלב בבוסטון, אבל המחיר (כאלף דולר לשבוע) היה בלתי אפשרי. ואז בפגישת מעקב הריון עם המיילדות שלי, סיפרתי למיילדת שאני ממש רוצה למצוא תרומות חלב אם. למחרת התקשרה המיילדת ואמרה שבאופן מדהים הגיעה מטופלת 6 שבועות אחרי לידה, אמרה שיש לה המון חלב ושאלה את המיילדת מה היא יכולה לעשות עם כל עודפי החלב.

 

"כך הגיעה לחיינו קלי. שוחחנו בטלפון ומצאנו בינינו המון מכנה משותף. למשל, קלי היא יהודיה ממקסיקו, אז היא מדברת, כמוני, ספרדית. מאחר ששהתה שנה בארץ, קלי מדברת גם עברית. בעלה עבר סרטן. זו היתה שיחה מאוד מרגשת. אחריה נפגשנו שתי המשפחות וקלי ובעלה החליטו שהם רוצים לתרום לנו את החלב. קלי החלה לשאוב במיוחד עבורנו 4 חודשים וחצי לפני שנעם נולד, אבל היה לנו ברור שעם תורמת אחת לא נצליח במשימה. פרסמתי פוסט בקבוצת הפייסבוק מאמאטבע צפון אמריקה, שבה אני מאוד פעילה. ישראלית מהקבוצה פנתה אליי ואמרה שהיא תלד את בתה השלישית כמה שבועות לפני נעם; יש לה תמיד עודפי חלב בהנקה והיא תשמח הפעם לתרום אותם. זו היתה התורמת השנייה.

 

"נעם נולד בדיוק חודשיים אחרי שהתורמת השנייה התחילה לשאוב לו והיא שואבת עבורו עד היום. תורמת שלישית החליטה לתרום את הסטוק שלה למישהי שבאמת זקוקה ואני פניתי אליה וזכיתי בכמות אדירה של חלב. כשנחזור לניו יורק מחכה לנו תורמת חדשה, שקלי מצאה וגייסה, שיש לה הרבה חלב. היא אחות במרכז הסרטן שבו טופלתי והיא מאוד שמחה לתרום לי. טיירי, בעלי, הכין טבלאות אקסל שלפיהן נראה שנצליח להזין את נעם כמעט 5 חודשים רק בחלב אם".

 

נולד למקרר מלא חלב אם

ב-22.2.2016, בליל ירח, מלא נולד למשפחתנו נעם לוסיין שושה כרמי. תינוק עולמי, שנולד בניו יורק אל פריזר מלא בחלב אימהות שנשאב לכבודו והזין אותו ממש מימיו הראשונים בעולם, תינוק שיש לו סבים בפרדס חנה וסבים בפריז וכולם חיכו לבואו בקוצר רוח ניכר.

 

לקראת הביקור בישראל, אחותי שאלה אם אני יכולה לארגן תרומות חלב אם לשהות שלהם בארץ, תוך כדי התגייסות הצעתי בדחילו ורחימו שאולי כדאי, אם כבר, להתארגן גם על חלב להמשך "מסע ההופעות", לביקור הסבים השניים של נעם בפאריז, צרפת. הצעתי את זה בחשש מסוים, כי לא העזתי לדמיין אפילו את מה שקרה לנו מאותה נקודה ואילך.

 

פרסמתי בפייסבוק שאנחנו מחפשות תרומות חלב אם. ההיענות היתה מדהימה. לנעם חיכה פריזר מלא כשהגיע לארץ. אבל זה כלום לעומת מה שקרה, כשלפני כמה ימים אחותי אמרה שהמלאי מידלדל ואולי כדאי לכתוב שוב משהו בפייסבוק ולנסות לגייס תרומות נוספות. פרסמתי סטטוס ויצאתי לכמה שעות, ללא גישה לרשת. כשחזרתי למחשב הייתי המומה. עשרות הודעות חיכו לי בפרטי, מנשים מופלאות שמציעות לנעם מהחלב שלהן, מציעות לשאוב עבורו במיוחד, לאסוף מחברות ואפילו לשנע את החלב אל בית הוריי. באותו שלב לסטטוס שפרסמתי היו כמעט 500 לייקים, עשרות תגובות ולמעלה ממאה שיתופים.

 

תוך עשר שעות היו לנו למעלה מ-800 שיתופים. ואני, שנמצאת בתאילנד בכלל, יושבת ועונה בטירוף להודעות שזורמות וזורמות, עם עוד ועוד הצעות תרומה, כשבינתיים אחותי בארץ מדווחת לי שהפניות זורמות גם אליה ופנה אפילו בחור, שהציע עזרה בשינוע החלב אם צריך.

 

בזמן שאחותי הריצה טלפונים באטרף, בחמ"ל ישבו גם אחותנו הקטנה, ששמרה על נעם וההורים שלנו, שעשו "באק אופיס" לטלפונים ולתיאומים וכבר הספיקו לאסוף חלב ולתאם לו"ז איסופים צפוף לשבוע הקרוב.

 

אחרי חג הפסח, יטוסו נעם והוריו לפריז עם צידנית מיוחדת שנרכשה בניו יורק, עם קרח יבש ומלאי חלב אם ישראלי. כמובן שאחותי כבר ביררה עם חברת התעופה הלאומית, שאת הצידנית ניתן לשלוח בבטן המטוס המקוררת.

 

אין מילים לתאר את ההתרגשות מההיענות המדהימה מכל רחבי הארץ לבקשת התרומה שלנו. נעם שלנו מסודר עם כל החלב שאפשר לינוק בגילו. הוא יהיה בדיוק בן חודשיים בליל הסדר ויום אחד אמא ואבא שלו יספרו לו, כמה אנשים טובים יש בעולם ובכמה דאגה ואהבה הוא היה מוקף עוד לפני שנולד.

 

  • הכותבת היא בעלת האתר "זהר כבר בדקה", המנגיש מידע ליולדות איפה ללדת ומה המדיניות בכל חדר לידה. רוצות לדעת איפה ללדת? היכנסו לאתר . עוד על הנקה.

 

  • למי שעדיין רוצה לתרום חלב אם לתינוקות הזקוקים לכך או למי שזקוקים לחלב אם עבור תינוקם - קיים בארץ בנק חלב אם קהילתי, בשם מאמילק .

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמא, דולה, אספנית כפייתית של מידע והאדם היחיד בארץ שבדק באישית-לוחצת את כל בתי היולדות - מצפת ועד אילת. חוץ ממידע, יש לי גם ים תובנות על הריון ולידה בארץ הקודש ואיך לעשות את זה בטוב. מכשירה דולות, מרצה בתחומי הריון ולידה לאנשי מקצוע ולקהל הרחב.עוסקת ביעוץ לנשים בהריון לקראת לידה, כי לכל אחת יש לידת חלומות שמחכה לה.את מביאה את החלום, אני את הידע והקשרים שיגשימו לך בדיוק את הלידה שאת רוצה.לאתר של זהר כרמי.