בית כיפה מונוליטי: האם זוהי
תשובה טובה לאסונות הטבע?

בארצות הברית הם נחשבים לקוריוז, אבל בפיליפינים עומדים לבנות מהם שכונה שלמה: בתים מעוגלים שיצוקים כמקשה אחת, מחומר שיעמוד בפני הטייפון החזק ביותר

שי ילין פורסם: 25.04.16 13:14
לפני שנתיים וחצי השלימו בני הזוג וייטקר את בית חלומותיהם המונוליטי, בטקסס. מאחור יש גם בריכה (צילום: באדיבות monolithic.org)
לפני שנתיים וחצי השלימו בני הזוג וייטקר את בית חלומותיהם המונוליטי, בטקסס. מאחור יש גם בריכה (צילום: באדיבות monolithic.org)
בית כיפה בחוף פנסקולה, פלורידה. אלה בתים עמידים במיוחד, תכונה שהופכת אותם לרלוונטיים לאזורים מועדים לאסונות טבע (צילום: באדיבות monolithic.org)
בית כיפה בחוף פנסקולה, פלורידה. אלה בתים עמידים במיוחד, תכונה שהופכת אותם לרלוונטיים לאזורים מועדים לאסונות טבע (צילום: באדיבות monolithic.org)

אסונות טבע שקשורים למזג האוויר מתרבים בשנים האחרונות. לפי נתוניו של ארגון הסיוע ההומנטרי הבריטי "אוקספם", הם התרבו פי ארבעה בשני עשורים בלבד. ארגוני סיוע וחוקרים תולים את הסיבה לכך בשינויי האקלים והתחממות כדור הארץ. לאחרונה פורסם דו"ח של האו"ם, שדירג את המדינות בהן הסיכוי להיפגע מאסון טבע הוא הגדול ביותר. תחת ההגדרה של "אסון טבע" הוכנסו סופות, הצפות, עליית מפלס מי הים, בצורות ורעשי אדמה.

המדינה המסוכנת ביותר ברשימה היא ונואטו, קבוצת האיים בדרום האוקיינוס השקט; אחריה טונגה, לא רחוק משם באופן יחסי; ובמקום השלישי – הפיליפינים, שחוותה לפני שנים ספורות את טייפון הייאן, שקטל כ-6,300 פיליפינים ונחשב לאחד הטייפונים החזקים בהיסטוריה המתועדת. אין פלא שהרשויות מחפשות פתרונות שונים להתמודדות עם הסכנות.

אחד מהם הוא הבתים המונוליטיים: בתים עגולים ככיפה, שנוצקים כיחידה אחת. לכן הם עמידים יותר לרעידות אדמה, ובייחוד אם חומר היציקה חזק. 


שי ילין
כך נראה בית מונוליטי. באדיבות Domeliving.com 


שי ילין
שכונה מונוליטית חדשה באינדונזיה. באדיבות מייקל סקוט


שי ילין
ובארצות הברית. באדיבות Domeliving.com

 

שיטת הבנייה של בתי הכיפה היא עתיקה למדי, ומהותה יציקה של הבית כמקשה אחת מחומר מליטה כלשהו. הטכנולוגיות החדשות מאפשרות שיפורים ויציקות מחומרים חזקים במיוחד. במקרה של שכונה חדשה המתוכננת בעיר דאפיטן (Dapitan) בפיליפינים, מספרים יזמיה שחומר היציקה יהיה בזלת, סלע ממוצא מגמאטי, שמומס בטמפרטורה של 1093 מעלות. תהליך היציקה של הבזלת ככיפה, הם טוענים, כולו ירוק.


שי ילין
תוכנית הפנים של בית מונוליטי בשכונה הפיליפינית המוקמת. באדיבות מייקל סקוט

 

השכונה החדשה אמורה לכלול כ-200 בתים מונוליטיים מבזלת, והממשלה הודיעה כי בכוונתה להקים שכונות דומות באזורים שנפגעו מטייפון הייאן, או שמועדים להיפגע בעתיד. עד עתה נבנו בשיטה זו שמונה בתים מונוליטיים בעיירה הנקראת בוסאיי, במחוז סאמאר המזרחית.

"הם עמידים בפני סופר-טייפונים, רעידות אדמה או שריפות״, טוען מייקל סקוט, מנהל הסניף הפיליפיני של החברה האמריקאית Monolithic Home Builders, שבסיסה בטקסס. שם נבנים כבר שנים בתים מונוליטיים בעיצובים מגוונים ומחומרים שונים. דוגמה אחת היא ביתם של הזוג וייטקר, שהגשימו את חלומם על בית מונוליטי לפני שנתיים וחצי. את תהליך הבנייה של ביתם הנוח תיעדו בבלוג נחמד.


שי ילין

 


שי ילין
גינה ובריכה  מאחור: בבית המונוליטי של הזוג וייטקר. באדיבות Barry Byers ו-Monolithic.org


שי ילין
גם החניה מונוליטית. באדיבות Barry Byers ו-Monolithic.org


שי ילין
כך נראה הבית מבפנים. באדיבות Barry Byers ו-Monolithic.org


שי ילין
הספרייה מתעקלת בהתאם לקיר. באדיבות Barry Byers ו-Monolithic.org


שי ילין
ופינת הישיבה שקועה ברצפה. באדיבות Bracken Cherry ו-Monolithic.org

 

דוגמה נוספת היא "חוות הרובוט" בטקסס, שכמו נלקחה מסרטי ג׳יימס בונד. ספק בית מונוליטי ספק מנהרה עם אלמנטים טרופיים - זהו פרויקט שעליו עמל במשך תשע שנים מתכנת בשם אל שוורץ. הבית ממוקם על מגרש של 400 מ״ר, כשהוא חפור בפאתי גבעה. שוורץ השקיע בבית המונוליטי שלו כחצי מיליון דולר (כולל שולחן ביליארד). הנהו לפניכם:

 

 

בחזרה לפיליפינים. מחירו של בית מונוליטי יהיה כ-6,500 דולר, והיזמים טוענים שהוא יעמוד מאות שנים ולא יקרוס גם מול סופות של 400 קמ״שטייפון הייאן, לשם השוואה, שנחשב לחזק בהיסטוריה, רשם את שיאו כשהגיע למהירות של 320 קמ״ש.

אז למה לא צצים אלפי בתים מונוליטיים מבזלת מסביב? מייקל סקוט טוען שהסיבה היא שבניגוד למתכות, לבזלת אין לובי חזק של ארגונים ותאגידים. "רוב התאגידים דוחפים לשימוש במתכות כי שם הרווח", אומר סקוט, "וכולם כמובן מקשיבים להם".

 

פרפר הפלדה בארמון המוזהב: אימלדה מרקוס מדברת בראיון מיוחד לשי ילין - לחצו על התמונה

ארמון הזהב של אימלדה מרקוס: שי ילין בראיון מיוחד ל-Xnet. לחצו על התצלום (צילום: שי ילין)
ארמון הזהב של אימלדה מרקוס: שי ילין בראיון מיוחד ל-Xnet. לחצו על התצלום (צילום: שי ילין)

 

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איש עסקים, שלפני כמה שנים נחת בבירת הפיליפינים ומאז מנהל בה בין היתר את "ישראלי על האי": מערך שותפים עסקי ורב-גוני המיועד לישראלים הרפתקנים וסקרנים אודות האיים הטרופיים. כאן הוא ישתף אתכם בחוויות אורבניות מרתקות ולעיתים משונות עד מאוד, באיים החייכניים ביותר של אסיה.