גורי אלפי: "כל מי שנכנס לפוליטיקה, חשוד בעיניי, כולם אופורטוניסטים"

עם חמש נשים בבית, אין פלא שגורי אלפי משיק את קריירת הבימוי שלו בסדרה על שלוש אחיות. על משבר גיל 40 הוא מדלג בחן - וכשיגדל, רוצה להיות כמו ירון לונדון

לאשה - שער לגבר גורי אלפי
כתבת: קרן נתזון ויץ

סיכת ראש ורודה, כפפות איגרוף של הלו קיטי וחולצה עם הדפס של אלזה, לא הפק"ל הכי מצ'ואיסטי בעולם, בלשון המעטה, ובכל זאת לגורי אלפי שהצטלם עם כל אלו, היה ממש נוח על הסט של צילומי שער "לגבר". בכל זאת, הוא רגיל מהבית, בו הוא מתפקד כאב למשפחה מרובת כרומוזום X: אמה, סול, מליה וניאה.

 

יחד עם הילה אישתו, מאמנת אישית של יוצרים ושחקנים, הוא מוקף תמידית בחמש נשים, שמחברות אותו לצד הרך שבו: "כל דבר גורר שיחות ואנחנו מבלים בלשוחח", הוא מעיד , "צריך להיות בני אדם טובים, מתקשרים וסבלנים יותר, זו המשמעות של בנות ונשים".

 

גורי אלפי. "צריך להיות בני אדם טובים" (צילום: גבריאל בהרליה)
  גורי אלפי. "צריך להיות בני אדם טובים"(צילום: גבריאל בהרליה)

   

  ההבדל המשמעותי בין גברים לנשים התחוור לגורי אלפי בקיץ שעבר, כשנסע עם האישה והילדות לחתונה של בת דודה שלו בארצות הברית.

   

  "היה שם טקס שבו החתן והכלה החליפו נדרים", הוא נזכר, "החתן אמר דברים די משעממים. אבל הכלה דיברה יפה, וכולנו התרגשנו מנאום עשיר ומלא בתוכן. ואז היא אמרה לחתן משפט שהרג אותי: 'אני כל כך אוהבת אותך, עד שאני לא רוצה לשנות אותך, אני רק רוצה לשפר אותך'".

   

  נו?

  "אם ננסה לשים אצבע על השוני בין גברים לנשים, זה שם. נשים הן מורכבות יותר, מעניינות יותר ויש להן מהכל, אבל אולי יש להן גם איזושהי יוהרה, שהן יכולות לשנות את הגברים שלהן".

   

  או שנשים הן סתם אופטימיות.

  "אז אני רוצה לעזור פה ולפתור את זה: אנחנו לא נשתנה אף פעם. זה לא יקרה. לא יהיה פה תהליך שבו בנאדם יעבור אימונים ויהיה טוב יותר. אנחנו מגיעים כשטאנץ' אחד, וזה נגמר, זה כל מה שיש לנו להציע".

   

  קצת עצוב מה שאתה אומר.

  "למה? זה כמו שטמטום זה לא דבר קשה, כי אתה כבר בתוך הטמטום, גם להיות גבר זה לא קשה. כשאתה במהות של להיות גבר, קל לך. אתה הולך לפי אינסטינקט חייתי קמאי, ודבק בזה".

   

  בכל מה שקשור לקריירה שלו, גורי אלפי (שיחגוג 40 רק בספטמבר הקרוב, אבל כבר מתרגל לקידומת החדשה), הולך תמיד אחרי אינסטינקטים חייתיים. למשל, כמו אלה שגרמו לו לעזוב בדצמבר שעבר את הפאנל המצליח של "מצב/ גב האומה" לטובת "היום בלילה", תוכנית לייט נייט אישית, שמשודרת שלוש פעמים בשבוע (בימי רביעי, חמישי ושבת, בערוץ 2 ב"קשת", ב־22:45). "אבל אני עובד כיום הרבה פחות", הוא מחייך, "תמיד עבדתי בטלוויזיה וגם ברדיו, וכשהחלטתי לעשות את התוכנית התחייבתי שאני לא עושה במקביל דבר אחר. אלה החלטות שלא מקבלים בגיל 20".

   

  את האימפריה הקטנה שלו הוא מנהל ממשרד במזרח תל אביב. מגיע כל בוקר במכונית המיני החדשה שלו, וחוזר הביתה מוקדם, כשהשמש עדיין בשמיים. "אנחנו כבר בני 40", הוא צוחק, "ואני מרובע, קם בבוקר והולך לעבודה, גם אם אין תוכנית בטלוויזיה".

   

  וכשהיומן ריק?

  "אני נכנס להתקף חרדה ומשתבלל במיטה. אם יש לי איזה 'בור' כזה באמצע השבוע, דבר שלא קרה, טפו טפו, כבר הרבה מאוד שנים, אני מניח שעד השעה שש בערב כבר אהיה חולה".

   

  אתה לא בוהה ומחכה להשראה?

  "לא מאמין שצריך לחכות למוזה. צריך לשבת מול דף ריק ולמלא אותו".

   

  מתי יצאת לחופש לאחרונה?

  "ביולי 2015. היינו 50 יום עם המשפחה בארצות הברית. אני לא טוב בחופש, לא טוב לי להיות בחופש. אם כבר אנחנו עושים חופש כל המשפחה, זו בשבילי עבודה. אני זורק את הטלפון ונמצא שם בשביל הבנות. כך אני יוצא משגרה. אבל בנסיעה ההיא עשיתי איזה עשר הופעות בכל מיני מדינות בארצות הברית וזה עזר לי. עשיתי הפסקות מהמשפחה וחזרתי".

   

  בתקציר הפרקים הקודמים היה גורי אלפי - בנם של מספר הסיפורים יוסי אלפי והמפיקה סו - סטנדאפיסט, שהחל את הקריירה בגיל 17 במועדון "דומינו גרוס", שירת בלהקת חיל חינוך, היה מיוצרי תוכנית הטלוויזיה "פלטפוס" וב־1999 החל להופיע כצמד עם אסי כהן. אחר כך המשיך ל"משחק מכור" לצד עינב גלילי וליאור שליין ובהמשך ל"מצב האומה". הוא עשה גם תפקידי משחק בקולנוע ("ריקי ריקי", "הסודות") ובטלוויזיה ("בסימן ונוס", "משמורת", "מה שנחוץ לרווק"), קצת רדיו ("יחס חם" בגלי צה"ל), שיחק בתיאטרון וכתב ספר ("בושות"). וזו רק רשימה חלקית, אחרת לא נצא מזה.

   

   עם ליאור שליין ואורנה בנאי ב"מצב האומה" (צילום: מתוך "גב האומה")
   עם ליאור שליין ואורנה בנאי ב"מצב האומה"(צילום: מתוך "גב האומה")

    

   הוא נשוי להילה אהרון־אלפי, חברתו מגיל 17, שלשם משפחתו הוסיף גם את שלה (המהדרין יקראו לו גורי אלפי־אהרון), והם הורים לארבע בנות: אמה (13), סול (9), מליה (7) וניאה (2). "רק רצינו שכשיקראו בשם שלהן, לא יסתובבו עוד שש בנות עם אותו שם", הוא מפרש את השמות המקוריים.

    

   ומה זה ניאה?

   "החדשה".

    

   על משבר גיל ה־40 הוא צפוי לדלג בקלילות. אפילו להדחיק. "להגיד לך שזה לא מוזר לי כשאני שומע את עצמי מזכיר בהופעה את הגיל שלי? זה באמת מגוחך. אני מחובר לגיל ה־20 שלי, אבל נהנה מזה שאני תכף בן 40, כי דברים מתאזנים בגוף ובמוח, ואני יכול קצת לשים זין, ולהסתכל על ירון לונדון, שהוא במרחק יריקה ממני בגיל, ולהגיד, וואו, לשם אני רוצה להגיע, למקום שבו לא שמים זין בכלל".

    

   ואיך נראה המקום שבו אתה נמצא עכשיו?

   "אני כל הזמן מנהל את הבנות שלי ואת הבית ואת העתיד. כל הזמן נמצא בניהול סיכונים, פחדים, מחלות, חינוך. האהבה לקומדיה היא מקום שני".

    

   אין הרבה גברים שמציבים קריירה אחרי משפחה.

   "לא מאמין. אני בטוח שהרבה גברים הם כמוני בעניין הזה". להיות אבא לארבע בנות, שלא לדבר על הזוגיות הנצחית שלו, זה אומר לראות את העולם גם מבעד משקפיים של אישה. "אני לחלוטין מבין טוב יותר נשים", הוא אומר, "הן חשופות כל הזמן לדברים איומים רק בגלל שהן נשים, וזה עוד דבר ללכת איתו בבוקר ולצאת איתו למשרד או לחוג. אני לא מדבר רק על הדברים האיומים והנורא דרמטיים. בואי נדבר על הדברים הקטנים. ההופעה שלך צריכה להיות מוקפדת? זה טרור! נשים נמצאות תחת טרור כל הזמן".

    

   את הבנות שלו הוא משתדל להרחיק מהטרור של המגדר. "הבת השנייה שלי, סול, משחקת טניס, כדורגל וכדורסל. היא ג'דאית כזאת, שאומרת 'היום ניצחתי גם את הבנים'. אני אומר לה, 'למה זה חשוב לך העניין הזה עם הבנים? את יודעת שאת יותר טובה מהם'. אז היא עונה, 'לא, אבא, זה לא קורה אף פעם'. מעצבן אותי שהגבר הוא המנכ"ל והספורטאי המצטיין, והנשים הן חינניות, כי להיות חיננית זה הכי משתלם".

    

   איך אתה מעביר את המודעות החברתית הזאת לבנות שלך?

   "אנחנו נותנים לילדות להרגיש שהן מחליטות. מהרגע הראשון לא פיתחתי מאבקים על 'לכי להתקלח'. הגוף של הבנות הוא באחריותן, ואם הן לא רוצות להתקלח, זה עניין שלהן. גם לגמור אוכל מהצלחת לא חייבים. השליטה אצלן. זה המסר השני הכי חשוב בבית".

    

   גורי אלפי. "עושה סוויץ', כשאני נכנס הביתה הטלפון בצד ואני עם הבנות" (צילום: גבריאל בהרליה)
    גורי אלפי. "עושה סוויץ', כשאני נכנס הביתה הטלפון בצד ואני עם הבנות"(צילום: גבריאל בהרליה)

     

    ומה המסר הראשון?

    "שאחיות זה הדבר הכי חשוב שיש. אנחנו לא מתערבים במריבות שלהן, ובגלל שהן יחסית נאורות, הן גם לא נכנסות למאבקים פיזיים יותר מדי, וגם לא מילוליים וצעקניים. בהתחלה הן היו באות אלינו, והיינו אומרים, תפתרו את זה לבד. כיום הן לא באות, אנחנו לא כתובת".

     

    איזה אבא אתה?

    "הייתי מעניק לעצמי את התואר 'אבא משתדל'. אני אבא מודע ולא פועל מהבטן או מאגרסיה, אני לא עייף כל הזמן או טרוד כל הזמן, ולא מפיל עליהן את מה שאני מביא מהעבודה. עושים סוויץ'. אני נכנס הביתה, שם את הטלפון בצד ונמצא איתן. ולא שכל הזמן אני מצליח, מה, לא הגעתי למקומות שאני צורח על הבנות באמצע מקום ציבורי? בטח שכן".

     

    ואיך אנשים הגיבו כשהמצחיקול מהטלוויזיה צורח בדרמטיות במקום ציבורי?

    "אני חושב שאני מצחיק בטלוויזיה, כי אני מתמוטט לפעמים. רק בגלל זה. אם אתה לא אנושי, אתה לא יכול להצחיק. אגב, אני משתדל לא להישיר מבט ולראות איך אנשים קיבלו את זה. כל מי שכבר הגיע למצב הזה, יש לו יותר אהדה להורים מאשר לילדים".

     

    אחר כך אתה כועס על עצמך?

    "אחר כך אני מבין שאני אידיוט: זה לא יעיל, אני סתם מתפרק".

     

    גורי אלפי הוא כבר מזמן לא הדמות של תקווה, מהמערכונים של דוד ותקווה עם אסי כהן. כיום חשוב לו להשמיע קול חצי פוליטי בנושאים חברתיים וכלכליים. הוא עושה את זה בתוכנית היחיד שלו "היום בלילה". שם הוא במיטבו. נלהב, עוקצני, משעשע, איש פוליטי, שנושא מונולוגים סאטיריים חוצבים, ומצד שני - מראיין נפלא. בין לבין הוא שר עם האורחים וקצת משנה את המילים המקוריות. הוא חתום מראש על 140 תוכניות, ואין לו בעיה עם המחויבות. "זה שינוי גדול בחיי, אבל המקום הזה יותר טבעי לי היום".

     

    מהסערות סביב שרת החינוך מירי רגב הוא לא מתרגש. "אני לא מודאג, יוצרים כמו שיש לנו בארץ הם כמו מים, הם ימצאו את הסדק להשמיע את הקול שלהם ויחלחלו פנימה. ממשלות וחברות כנסת ושרים הם חולפים, יצירה נשארת לעד. לעד! וזה היופי באמנות. אני לא מרגיש מאוים או לא בנוח, וגם לא מרגיש שאני חלק מהממסד שאני צריך לקבל מימון ממישהו. רק אגיד שמדינה שמנסה למחוק את ההיסטוריה שלה, היא מדינה פושעת, לא פחות מזה".

     

    היתרון שלו עכשיו ברור. אם ב"מצב האומה" הוא היה חלק מפאנל ולא הייתה לו שליטה על זהות הפוליטיקאים שהגיעו להתארח, בתוכנית שלו הוא בעל הבית. "אבל גם ב'מצב האומה' לא היה מישהו שהרגשתי איתו פחות בנוח, ממילא כולם באים והולכים. הפוליטיקאים שהגיעו לתוכנית לפני שלוש־ארבע שנים כבר לא בפוליטיקה היום.

     

    "אנחנו הולכים כמו עיוורים לקלפי ולא יודעים מי נמצא ברשימה של מי, מה פועלו, מאיפה הוא בא, מה הדעות שלו. כולם מסתירים את המדיניות שלהם ואנחנו הולכים כסומא אחרי מישהו, רק כי יש לו פרצוף יפה. ב'מצב האומה' הראינו מי האנשים ומהן הצעות החוק שלהם".

     

    אגב, באמת רבת עם ליאור שליין בעקבות פרישתך מ"גב האומה"?

    "אין שום ריב. אני יכול להרים טלפון עכשיו והוא יענה. מה, הוא לא היה שותף לתהליך, שאני מתחיל לבוא פעם בשלושה שבועות? למה לא להסתכל על זה אחרת, בתור תהליך בריא, של - וואלה, לפני שהוא מיצה את הטריק שלו ב'גב האומה' הוא הלך לעשות משהו אחר? ליאור בעצמו היה מופתע שנשארתי כל כך הרבה זמן בתוכנית".

     

    מתי הפכת לחיה פוליטית?

    "למה זאת שאלה בכלל", הוא מתעצבן, "גם את בטוח לא אותו אדם שהיית לפני 20 שנה. אני לא יודע היום לעשות את הדברים שעשיתי לפני 20 שנה. אני לא אדע לעשות היום טוב את דוד ותקווה. הרצון שלי הוא לעשות דברים שבאמת יניעו לי משהו בלב ובגוף".

     

    "כשהתחלנו את 'משחק מכור', שנה וחצי אחרי 'שידורי המהפכה', אנשים קרובים אמרו לי, 'מה לעזאזל אתה עושה?'. אני מדבר על קומיקאים, מפיקים, סוכנים, שאמרו, 'גורי, הרסת לעצמך הכל, תעשה מיד תוכנית מערכונים עם דמויות'. אבל לא יכולתי. הייתי חייב להיות מחובר. שנה וחצי אחר כך כולם אכלו את הכובע.

     

    "התוכנית שלי חודשיים וחצי באוויר. בהתחלה הביקורות היו צוננות, ואחרי 30 ומשהו תוכניות כבר אוהבים אותה, אז תחשבי איזה תהליכים מטורפים אנשים יעברו עם התוכנית שלי בעוד שנתיים. הרי חתמתי ל־140 תוכניות. הצופים כבר לא יזכרו מה היה פעם".

     

    איזה פוליטיקאי אתה מעריך היום?

    "האנשים שאני מעריך נמצאים כיום מחוץ לפוליטיקה. כל מי שנכנס לפוליטיקה, חשוד בעיניי. מהרגע שהתחלתי להיכנס לעובי הקורה של הפוליטיקה בעשור האחרון, גם מאוד קשה לי להצביע. אני מצביע כי חייבים, אבל כולם נראים לי אופורטוניסטים. אם כבר, אני אוהב את אלה שהם קיצוניים באמת ואז אתה אומר, אוקיי, זאת אידיאולוגיה ברורה, יש כאן שנאה טהורה, אותה אני יכול להבין. עם חמקמקות פוליטית אני הולך לאיבוד. מה הוא, סוציאליסט? ליברל? שמרן? קפיטליסט?"

     

    יש לנו פרטנר לשלום?

    "ברגע זה לא. הפלסטינים עשו את כל המהלכים השגויים בהיסטוריה, ממשיכים לדפוק את העם שלהם, וההנהגה שם חולה ורפה. אני מאחל להם הנהגה ראויה, שתוציא אותם מהבור הזה".

     

    כאב לארבע בנות, לא קשה לך עם המצב?

    "מאוד קשה. המדינה הזאת תשאיר את הבנות שלי כל הזמן על קצות האצבעות. אם הבת שלי תרצה ללכת לקרבי, אני אהיה מודאג אבל גם גאה. יש לי אח סגן אלוף, טייס, שתכף משתחרר. זה הולך להיות שינוי בחיים שלי. סוף סוף יהיה לי אח גדול. הוא ישנה את העולם, הוא מתחיל עכשיו את החיים שלו באמת ומה שהוא יעשה יהיה מדהים".

     

    אגב, איך יצא טייס מבית של אמנים?

    "אני מאשים את הסרט 'אהבה בשחקים'. אמרו לו שהוא דומה לטום קרוז, וזהו".  

     

    אלפי חתום על עוד הצלחה: הוא הבמאי של "האחיות המוצלחות שלי", סדרה קומית שכתבו גלית חוגי ונועה ארנברג (המשודרת מדי יום א' ב־22:00 בערוץ yescomedy, לצפייה גם ב־VOD), המספרת על שלוש אחיות לא יוצלחות, שהוריהן יצאו לפנסיה ונוסעים על יאכטה סביב העולם, מותירים את בנותיהן לתפקד כמו משפחה ולסבול. אלפי קרא את התסריט, צחק, הסכים לביים ומספר:

     

    "יום אחד אני מקבל טלפון מלימור ב'טדי הפקות', שעבדה כמנהלת ההצגה שלי ושל אסי. היא אמרה לי, 'יש פה סדרה, אני רוצה שתקרא'. אמרתי לה, 'מאמי, אני לא יכול לעשות עכשיו סדרות, אני עושה הרבה דברים'. אז היא אמרה, 'רוצים אותך בתור במאי'. מאיפה הם הגיעו לזה שאני יכול לביים? לא יודע. קראתי פרק, וזה היה פשוט מעולה. קומדיה טובה זה כל כך נדיר. מהפאניקה אמרתי להם שאעשה את זה בחודש מאי. הם חיכו לי שמונה חודשים".

      

    לא חששת לקבל על עצמך תפקיד שאין לך בו שום ניסיון?

    "פחד לא היה לי אפילו לרגע, רק שמחה גדולה והכרת תודה, שנותנים לי לעשות את הדבר הזה. אני נהנה מההצלחות שלי כמו מהכישלונות. אם יש לי חרדות הן סביב המשפחה. בעבודה שלי אני מתרגש, ורוצה להפריד את זה מפחד ואימה".

     

    הראיון המלא עם גורי בגיליון "לאשה החדש - השבוע בדוכנים

     

    >>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

    >>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

    >>> להורדת האפליקציה החדשה של "לאשה"

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד