כירורגי בלי כירורגיה: כל הטיפולים החדשניים שאינם מצריכים ניתוחים

שאיבת שומן ואפילו ניתוח אף – פרוצדורות שפעם היו מחייבות אותנו לעלות על שולחן הניתוחים, נעשות כיום, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת, ללא ניתוח וכמעט ללא זמן החלמה

מלי זיידמן

|

30.03.16 | 16:27

מה חשוב לבדוק ולמי הטיפולים מתאימים? (צילום: shutterstock)
מה חשוב לבדוק ולמי הטיפולים מתאימים? (צילום: shutterstock)

במקום: שאיבת שומן

 

 

ההליך: דיפ פריז – הקפאת שומן על ידי מכשיר מיוחד בהליך שמאפשר להיפטר ממצבורי השומן בגוף.

 

מתבצע ב: מרפאות ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכירורגיה פלסטית.

 

אמור להחליף את: ניתוח שאיבת השומן המסורתי, טיפול פולשני שכולל הרדמה מקומית או כללית, חתכים בעור, כאב גדול וזמן החלמה ארוך, והוא גם יקר בהרבה.

 

הפטנט: Cooltech - מכשיר חדשני להקפאת שומן שמתבסס על עקרון הפגיעה ברקמות השומן ותאי השומן באמצעות שינוי טמפרטורה. שינוי הטמפרטורה גורם לפירוק התאים, ותאי השומן התת עוריים מתפנים מהגוף באופן טבעי. הטיפול הוא חד פעמי (אם השומן רב, גם פעמיים). נשכבים על מיטת טיפולים והאחות מצמידה את ראש המכשיר לחלק השומני (אפשר לבחור בירכיים, בטן, ישבן או אפילו ברכיים). למכשיר יש שני ראשים, כך שאפשר לטפל בשני מוקדים בו זמנית. המכשיר נתפס על האזור באמצעות ואקום, זה כואב בדקות הראשונות ואז, בגלל הקור, מפסיקים להרגיש. שוכבים כך במשך שעה ואפשר תוך כדי לראות טלוויזיה. אחר כך מתלבשים והולכים לעבודה. ייתכן שיהיה כאב קל באזור למשך כמה ימים ואף יופיע סימן כחול.

 

ההסבר המדעי: הרעיון מבוסס על העובדה שתאי השומן התת עוריים רגישים לקור יותר מרקמות גוף אחרות, ולכן נוטים להתפרק כאשר הם נחשפים לקור בעוד היתר מוגנים. כלי הדם, העור, העצבים והשרירים יישארו מוגנים בטמפרטורה של 8 מעלות, ואילו השומן יתפרק ולא ישוב עוד (תאי שומן חדשים לא נוספים לנו בבגרותנו, אבל צריך לזכור שאלה שישנם יכולים להתרחב).

 

השוס: זמן קצר לפני שהמכשיר נחת בישראל דווח באתר הרכילות הבינלאומי Rader שמריה קארי שמה סוף למצבורי השומן שלה באמצעות טיפול הקפאת תאי שומן. באתר צוין כי קארי דאגה לשלב דיאטה בריאה והקפאת שומנים ונפטרה כך מ־20 ק"ג!

 

הקוץ באליה: לפי ד"ר גלזינגר, מומלץ לא לשלב עם ההקפאה דיאטה. חשוב להגיע להליך במשקל יציב, שממנו תתחייבי לא לרדת ולא לעלות בתנודתיות גבוהה, דבר שישפיע על התוצאה.

 

המחיר: טיפול ראשון לאזור עולה 4,800 שקל. טיפול שני, אם תזדקקו לו, זול ב־25 אחוז בלבד.

 

התוצאות: התוצאה המיוחלת (צמצום ההיקפים) מתקבלת אחרי חודשיים, לאחר ששכבת השומן המצויה תחת העור מתפרקת ומופרשת החוצה מהגוף בתהליך טבעי של מערכות הלימפה והדם. לפי הנתונים שנמסרו לנו, אחרי טיפול ראשון ניתן לראות צמצום בהיקפים של 1.5 עד 2 ס"מ, ובתום 90 ימים שלאחר הטיפול ניתן לראות שינוי בהיקף של עד 4.5 ס"מ באזור המטופל.

 

דבר הנסיינית: הנסיינית שלנו עברה טיפול אחד. לאחר חודש וחצי נמדדה וגילתה שהיקף הירכיים שלה הצטמצם בסנטימטר אחד, וככל הנראה תזדקק לטיפול נוסף.

 

במקום: ניתוח אף

 

ההליך: פיסול איברי פנים באמצעות הזרקת חומרי מילוי וזריקות בוטוקס.

 

מתבצע ב: רשת האסתטיקה אמריקן לייזר.

 

אמור להחליף את: בעיקר את ניתוחי האף המסורתיים, אבל הטכנולוגיה מאפשרת גם פיסול של איברים נוספים כמו סנטר, לחיים, שפתיים ועוד.

 

הפטנט: הפיסול נעשה באמצעות הזרקות של חומרי מילוי ו"השתקת" הבעות מסוימות. אלה טיפולים קצרים מאוד של מפגש אחד עד שניים, ותוך 20 דקות את עם אף חדש. במקרה של פרופיל עם גבנון, למשל, מעלימים את הגבעה על ידי הוספה של חומצה בשני צידי הגבנון. העין לא יודעת להבחין בזה ומזהה קו ישר. באמצעות בוטוקס אפשר להשפיע על התרחבות הנחיר וכך להקטין מראה של נחיר גדול. בוטוקס בקצה האף יכול להוריד את בסיס האף וליצור אף סולד יותר. מדובר בטריקים ויזואליים.

 

ההסבר המדעי: חומרי המילוי והבוטוקס מאפשרים לנו לעשות מניפולציות קטנות שמשפיעות על המראה. "זהו פתרון קלאסי לבנות צעירות שאחיהן הגדול 'פינק' אותן במחבט בגיל צעיר", אומר ד"ר חגי בצר, פלסטיקאי באמריקן לייזר. "ניתוח בהרדמה כללית כולל סיכונים ומחירים גבוהים והתוצאה לא תמיד נשלטת, ולכן הטיפול בחומרי מילוי הוא פתרון נהדר", מוסיף ד"ר חגי בצר.

 

השוס: זה הפיך. בעוד ניתוח פלסטי שלא יוצא לשביעות רצונך גורר אחריו תיקונים שעלולים להסתיים בקטסטרופה, כאן חומרי המילוי נספגים תוך תקופה של חצי שנה עד שמונה חודשים ואת חוזרת למצב הטבעי, שאולי הוא לא אידיאלי, אבל הוא מוכר וידוע.

 

הקוץ באליה: זה הפיך. כל חצי שנה תצטרכי לחזור על ההליך. בנוסף, יש דברים שאי אפשר לתקן באמצעות מילוי: אי אפשר להצר אף רחב, אי אפשר לתקן בלט מאוד גדול, אי אפשר להקטין את האף ואי אפשר לתקן סטייה של האף או עיוות גדול מאוד. במקרים אלה נדרשת סכין.

 

המחיר: 3,000-1,400 שקל לפיסול האף.

 

התוצאות: נהדרות. מדובר בשינוי מרשים באמת בעלות קטנה יחסית, מינימום של כאב ומרווחים הולכים וגדלים בין טיפול לטיפול.

 

דבר הנסיינית: אורטל (31) שעברה לאחרונה טיפול פיסול אף באמריקן לייזר מספרת: "תקופה ארוכה הרגשתי לא בנוח עם האף שלי, רציתי קצת ליישר וטיפה להרים את הזווית כי בעיניי הוא היה נפול, אבל לא רציתי טיפול דרמטי כמו ניתוח. הייתי סקפטית לגבי התוצאות, אבל נדהמתי לגלות שהשינוי גדול. הטיפול היה קצר מאוד, נמשך דקות ספורות, ואחריו מיד יכולתי לחזור לעבודה. מבחינתי זה היה פתרון מושלם ונוח. אנשים החמיאו לי שאני נראית מעולה, אבל לא ידעו להגיד למה כי זה נראה מאוד טבעי. אף אחד לא עלה על זה שעשיתי משהו באף. שנה וחצי אחרי חזרתי על הטיפול כי התוצאה כבר התפוגגה, אבל זה משתלם ושווה. אני מרגישה הרבה יותר טוב עם עצמי עכשיו וגם אוהבת את המראה".

 

במקום: הגדלת חזה

 

ההליך: שימוש בשומן עצמי לעיצוב, הגדלה וחיטוב החזה. שואבים שומן מאזורים עתירי שומן כמו הירכיים, הבטן התחתונה או המותניים ומעבירים אותם לחזה. ההליך נעשה בהרדמה מלאה או חלקית, תלוי במקרה.

 

מתבצע ב: במרפאתו של ד"ר דב קליין.

 

אמור להחליף את: ניתוח השתלים המסורתי.

 

הפטנט וההסבר המדעי: השומן נשאב מהאזור התורם (בטן תחתונה, ירכיים או מותניים), נשטף ומעובד ואז מוזרק בעדינות לחזה. על מנת להבטיח קליטה מיטבית של השומן, ההזרקה היא טיפתית – משמע, רק כמות קטנטנה של שומן מוזרקת לכל נקודה, ועל פעולה זו חוזרים פעמים רבות על מנת להעניק נפח לכלל האזור המקבל. בצורה זו רוב השומן המוזרק נקלט במקום החדש. התהליך אורך בין שעה לשעתיים, תלוי בכמות השומן שנדרשת להזרקה. כדי לקבל תוצאה מיטבית שתישמר לשנים צריך לחזור מספר פעמים על הזרקות השומן בפרקי זמן שנעים בין שלושה לשישה חודשים. בפרק זמן זה נדע בבירור כמה שומן נקלט באזור התורם ונוכל להזריק עוד שומן על פי הצורך. בדרך כלל דרושות בין שתיים לארבע הזרקות שומן לאזור.

 

השוס: טוב, היתרון הברור והמשמעותי הוא שכולנו רוצות פחות בירכיים או בבטן ויותר בשדיים, ואם מישהו מתנדב להעביר לנו את השומן משם לשם, זה נשמע חלומי. חוץ מזה, לא לכולן מתאים להשתמש בשתלי סיליקון, חלק מהנשים מעדיפות לוותר על הגשמת החלום לחזה מעוצב וגדול יותר כי הן רוצות להימנע מהסיבוכים והסיכונים (זיהומים) שהשתל מביא עִמו. בניגוד לחומרי מילוי שונים, השומן שמוזרק הוא שומן שלך, ולפי ד"ר קליין הוא מקטין את האפשרות לתגובה אלרגית ובאמצעותו מושגת תוצאה טבעית שתישמר לשנים.

 

הקוץ באליה: בהשוואה לחומרי המילוי הארוזים מראש, הזרקת שומן דורשת שאיבה ועיבוד בטרם ההזרקה. בשל העיבוד הנדרש, הזרקות השומן עשויות להיות יקרות יותר בטווח הקצר אך משתלמות יותר בטווח הארוך. ולבסוף, הזרקת נפח רב של שומן לשדיים ולישבן עשויה לדרוש מספר מפגשים.

 

המחיר: 32,000-18,000 שקל.

 

התוצאות: אם ברצונך להגדיל משמעותית את החזה, זה לא הטיפול המתאים עבורך. זה מתאים יותר כדי למלא אי סדירויות ושקעים, לצמצם מרחק בין שדיים, לשיפור מרקם צלקות באזורי החזה ולעיצוב השדיים לאחר הוצאת שתלים.

 

דבר הנסיינית: שלחנו נסיינית מהמערכת שהייתה אמיצה מספיק בשביל להסכים, אבל זו חזרה מפגישת הייעוץ עם בשורות: אין ברשותה מספיק שומן בשביל לבצע את השאיבה. מאז כולנו שונאות אותה.

 

במקום: פייס ליפט

 

ההליך: סדרת טיפולים קוסמטיים באמצעות מכשור אלקטרוני שנותנים, על פי המכונים, תוצאה שנראית כמו פייס ליפט.

 

מתבצע ב: רשת ד"ר אלמן ו"דשלי".

 

אמור להחליף את: מתיחת הפנים המסורתית – ניתוח מורכב שהחלמה ממנו לוקחת כחודש ימים, שבמהלכו את צריכה להסתגר בבית פן יראו את הסימנים הכחולים ויבינו, חלילה, שביצעת אותו.

 

הפטנט: ברשת ד"ר אלמן מציעים "מיני ליפט טכנולוג'י" להצערה, מיצוק ורענון של עור הפנים. הסדרה כוללת שלושה טיפולי לייזר בטכנולוגיית "קליר ליפט", שלושה טיפולי מיצוק עור בטכנולוגיה המחדשת את הקולגן ושני טיפולי חמצן "ג'ט פיל" למראה זוהר וקורן. ברשת "דשלי", לעומת זאת, מציעים סדרה של 12 טיפולים שמתבססת על מכשיר ה־TWINRAY. את הטיפול עוברים אחת לשבועיים, ומשלימים את התהליך בבית עם חומרים שנקנים ברשת.

 

ההסבר המדעי: ה"קליר ליפט" של ד"ר אלמן הוא טיפול לייזר שמבצע חירור מיקרוסקופי של שכבת הדרמיס העמוקה ועוזר בצמצום צלקות ובעידון קמטים, תוך בנייה של קולגן צעיר ואיכותי. טיפול המיצוק נעשה על ידי חימום העור במכשיר שיוצר תגובה של כיווץ ומתיחה, וטיפול ה"ג'ט פיל" הוא טיפול של החדרת לחות וחומרים פעילים לעור, מה שנותן לנו עור קורן, זוהר וחלק יותר. הסדרה כולה יחד גורמת לשיפור מרקם העור וריכוך מראה קמטים וקמטוטים.

 

מכשיר TWINRAY של "דשלי" הוא דו צדדי: בצידו האחד משטח עיסוי מפלדה שמטרתו טיהור העור ויוניזציה שמאיצה תהליך חידוש העור והחדרת חומרים, ובצידו השני נורת לֶד בעלת שני צבעים: אדום למיצוק והחדרת חומרים פעילים וכחול שמרגיע את העור ומסייע בסבוריאה, קופרוז ופיגמנטציה. הטיפול כולל בתוכו פילינג עדין להסרת שכבת התאים המתים, ולאחר מכן ג'ל חומצות המבוסס על חומצה לקטית אשר מעודד יצירת לחות. לאחר מכן מגיע השלב של ההחדרות העמוקות הכוללות חומצה היאלורונית, ויטמין E, ויטמין C, סרום קולגן עם אבקת יהלומים ומסכת לחות אינטנסיבית.

 

השוס: מדובר בטיפולים קוסמטיים נעימים, ללא זמן החלמה, ללא כאבים וללא תופעות לוואי. אחרי רוב הטיפולים נראים נפלא ואפשר לנצל את המראה הזוהר בשביל לצאת למסיבה ולגרוף מחמאות. מכיוון שהטיפולים הם לא דרסטיים, ברובם ניתן לטפל גם באזורים עדינים: סביב העיניים, הצוואר, הדקולטה ואפילו העפעפיים.

 

הקוץ באליה: מדובר בתקופת זמן ארוכה. כל טיפול נמשך כ־45 דקות. ב"דשלי", למשל, תקבלו 12 טיפולים – כל טיפול נעשה פעם בשבועיים, משמע שהטיפול כולו אורך כחצי שנה. בד"ר אלמן מדובר בתקופה של חודשיים. מעבר לזה יש את עניין המחיר.

 

המחיר: הסדרה של "דשלי" עולה 6,000 שקל, הסדרה של ד"ר אלמן עולה 5,000 שקל פלוס טיפול בוטוקס מתנה.

 

התוצאות: מדובר בשיפור במראה העור, אבל צר לנו לאכזב - מי שזקוקה להרמת פנים והיא בשלב של צניחה וקמטים עמוקים, תזדקק ככל הנראה למשהו דרמטי יותר.

 

דבר הנסיינית: אנחנו עברנו טיפולים בודדים בשני המכונים, ואכן הרגשנו זוהרות ובהירות יותר ביום הטיפול, אבל לא עברנו את הסדרה כולה בשביל להתרשם. מי שרוצה לתחזק את עור הפנים שלה, לצמצם פגמי פיגמנטציה ולשמור עליו - מדובר בחוד החנית של הטכנולוגיה הקוסמטית, ואם יש לך את הזמן והכסף, הרי זה מבורך.

 

תניחו את הסכין, ובואו נדבר על זה (צילום: shutterstock)
  תניחו את הסכין, ובואו נדבר על זה(צילום: shutterstock)

   

  דבר המומחה

   

  מכיוון שבכל מה שקשור לגוף שלנו (ושלכן) אנחנו לא לוקחות סיכונים, שאלנו את ד"ר נמרוד פרבר, מומחה בכירורגיה פלסטית, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בתל השומר ובמרפאת מומחים "וינקלר קליניק" ברמת אביב, מה דעתו המקצועית על כל אחת מהאלטרנטיבות. הנה מה שהוא ענה לנו:

   

  • על הקפאת השומן: הטיפול מתאים למי שיש לו מצבורי שומן קטנים וממוקדים יחסית. לפי המחקרים התוצאות הן טובות בעיקר כאשר עושים הקפאה במותניים, בגב ובבטן. צריך לקחת בחשבון שהיעילות של ההליך הזה מצומצמת לעומת שאיבה, ולמי שיש מצבור גדול או מפושט כנראה תתאים יותר שאיבה.

   

  • על פיסול איברי פנים: המילה "פיסול" מתייחסת לצד "האומנותי" שבעיצוב הפנים באמצעות מילוי פגמים קיימים כמו שקעים וקמטים או להרמה יחסית של הצניחה באזור קו הלסת, הלחיים והקפלים לצידי הפה. אין פה כוונה לגילוף של הרקמה הקשה כמו למשל גילוף של האף או שינוי בעצמות הפנים. חומרי מילוי שונים קיימים זמן רב וניתן להשיג באמצעותם תוצאות מצוינות. חשוב מאוד להקפיד לבחור רופא מומחה, מקצועי ומיומן, שיידע לבחור את החומרים הנכונים ולבצע את הטיפול המתאים. אני מעדיף חומרי מילוי נספגים, כדי לאזן בין השאיפה לתוצאה ארוכת טווח תוך הימנעות מהסיבוכים הנילווים לחומרים קבועים. רופאים מומחים מתחום הכירורגיה הפלסטית או רפואת העור עוברים הכשרה ארוכה והם בדרך כלל בעלי הידע והניסיון המתאים לביצוע טיפול בטוח ומוצלח.

   

  • על סדרות טיפולים קוסמטיות שהן כמו "פייס ליפט": אלו טיפולים חיצוניים שמשפיעים על מראה ומבנה העור על ידי כך שהם גורמים לחימום של העור ומתיחה שלו. באופן זה אפשר לטשטש קמטים עדינים. פילינג יכול לטפל גם בפיגמנטציה. צריך להבין שבעצם

  לא מתבצעת הרמה של הפנים בפועל והתוצאות הן לא ארוכות טווח. הטיפול מתאים בעיקר למי שיש לה שינויים עדינים בטקסטורה ובמראה העור והיא מעוניינת לשפר אותו.

   

  • על שימוש בשומן עצמי להגדלת חזה: טכנולוגיית הזרקת שומן כחומר מילוי, לא רק להגדלת שדיים, עדיין לא מפותחת מספיק. רק אחוז מסוים מהשומן נקלט, וקיים גם סיכון לגושים ולהסתיידויות, מה שעלול ליצור בעיה בזמן פיענוח בדיקות דימות של השד כגון אולטרסאונד וממוגרפיה. נוסף על כך, לא ניתן לחזות במדויק כיצד יתנהג השומן שנקלט במהלך השינויים בגוף האישה: האם כאשר היא תשמין גם השומן יגדל ויצור מלאות מיותרת? הגישה השמרנית והבטוחה יותר גורסת שבשלב זה של הטכנולוגיה עדיף לבצע הזרקת שומן עצמי לשד באינדיקציות רפואיות כגון שחזור שדיים.

   

  חשוב!

  ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, אומרת: "חשוב מאוד לבדוק שהחומרים שבהם משתמש הרופא הם באישור ה־FDA. יש לכך משמעות רבה, שכן המוצר נבדק ואושר על ידי הרשות המחמירה ביותר בעולם. יש גם להתאים את סוג החומר לאזור שבו עובדים. אני, למשל, אוהבת לעבוד עם חומצה היאלורונית שוויצרית מסוג 'בלוטרו' בייחוד באזורים עדינים ומתחת לעיניים. לחומר הזה אחידות גבוהה ולרכות שלו חשיבות רבה לתוצאה האסתטית ולדיוק שלי בהזרקה".

   

   

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד