נערות זבל: "איש לא היה מרים גבה אם הייתי מצלמת נערים מלוכלכים"

הצלמת מאיה פור מתעדת מצד אחד צעירות שהפכו את חדריהן לכאוס של בגדים, שאריות מזון וסיגריות, ומצד שני אנשים עם אוספים הזויים כמו שערות אדם ודילדואים

איתי יעקב

|

24.03.16 | 09:24

"הבנות בפרויקט סיפרו שהן רגילות לחיות ככה. זה לא שהן עושות את זה בכוונה", אומרת הצלמת מאיה פור (צילום: מאיה פור)
"הבנות בפרויקט סיפרו שהן רגילות לחיות ככה. זה לא שהן עושות את זה בכוונה", אומרת הצלמת מאיה פור (צילום: מאיה פור)
הגלריה הפכה לחדר של נערה מבולגנת. הצלמת מאיה פור בפתיחת התערוכה Garbage Girls בתל אביב (צילום: אורית פניני)
הגלריה הפכה לחדר של נערה מבולגנת. הצלמת מאיה פור בפתיחת התערוכה Garbage Girls בתל אביב (צילום: אורית פניני)
"אנו חיים בחברה שדורשת מנשים להיות נקיות, וזה לא בהכרח נכון לגבי כל הנשים". התערוכה בגלריית ארטמיסיה לאמנות נשים (צילום: אורית פניני)
"אנו חיים בחברה שדורשת מנשים להיות נקיות, וזה לא בהכרח נכון לגבי כל הנשים". התערוכה בגלריית ארטמיסיה לאמנות נשים (צילום: אורית פניני)

ביום שבת האחרון נפתחה תערוכת יחיד לצלמת והאמנית הקנדית מאיה פור בגלריה ארטמיסיה לאמנות נשים בשכונת פלורנטין בתל אביב, המציגה את סדרת התצלומים Garbage Girls – תיעוד של נערות קנדיות צעירות בחדרי שינה מלוכלכים ומבולגנים. לטובת התערוכה (שתינעל ביום שישי הקרוב, 25 במרץ), הפכה פור חדר בגלריה לחלל מבולגן ומלוכלך המדמה את חדרי השינה של המצולמות, ומילאה אותו בערימות של בגדים, שאריות מזון, מגזיני אופנה ישנים, בקבוקי בירה ריקים, בדלי סיגריות ואווירה כללית של כאוס.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק  

 

"אני מאמינה שלפעמים אתה צריך לראות את החיים שלך דרך עיניים של מישהו אחר כדי לשנות משהו בהרגלים שלך". Garbage Girls (צילום: מאיה פור)
  "אני מאמינה שלפעמים אתה צריך לראות את החיים שלך דרך עיניים של מישהו אחר כדי לשנות משהו בהרגלים שלך". Garbage Girls(צילום: מאיה פור)

   

  יום למחרת הפתיחה, ריח חזק של אשפה מכה באפו של המבקר במקום. פור צוחקת מהתגובה הפיזית שהחדר מעורר, אבל לא מופתעת. "נדהמתי כששמעתי לא מעט אימהות מספרות שהחדר של הילד המתבגר שלהם נראה פחות או יותר דומה לזה", מספרת בעלת הגלריה לימור זהר שביט, לשעבר הסטייליסטית של חברת קסטרו. "לאנשים שגדלו בבתים נקיים ומזרחיים, כמוני-כמוך, קשה יותר להבין את זה. אבל מתברר שזאת לא תופעה כל כך חריגה".

   

  "אני לא מרגישה שהפרויקטים שלי מוזרים, אלא חושפים את התשוקות, חלקן פרוורטיות, של בני אדם". גבר צעיר שאוסף שערות בתוך צנצנות (צילום: מאיה פור)
   "אני לא מרגישה שהפרויקטים שלי מוזרים, אלא חושפים את התשוקות, חלקן פרוורטיות, של בני אדם". גבר צעיר שאוסף שערות בתוך צנצנות(צילום: מאיה פור)

    

   לישראל הגיעה פור, 26, מטורונטו. את פרויקט Garbage Girls, המפורסם ביותר בגוף העבודות שלה, החלה לצלם בגיל 19, שנתיים לאחר שעזבה את ביתה בוויקטוריה שבבריטיש קולומביה במערב קנדה לטובת חיים עצמאיים במונטריאול. היא נרשמה ללימודי קולנוע והחלה לביים סרטים ניסיוניים. הסרט הראשון תיעד את חייה של חברתה הטובה מדליין, "נערת האשפה" הראשונה בסדרה. פנייה למגזין התרבות והאופנה האלטרנטיבי Vice הובילה לסדרת תמונות הכוללת שמונה בנות – ארבע ממונטריאול וארבע מטורונטו – שהסכימו לחשוף את אורח החיים המבולגן והמלוכלך שלהן. כל המצולמות הן ממעגל החברים הקרוב של פור, שמספרת כי ההיענות לפרויקט היתה מיידית.

    

   "אני לא אוהבת לצלם אנשים שלא נראים בנוח בעור שלהם או בפוזיציה שלהם" (צילום: מאיה פור)
    "אני לא אוהבת לצלם אנשים שלא נראים בנוח בעור שלהם או בפוזיציה שלהם"(צילום: מאיה פור)

     

    "מונטריאול היא עיר עם רוח חופשית וקהילה גדולה של אמנים. אני מאמינה שהחדרים המבולגנים של אותן נשים הם תוצאה של חורף מאוד קשה באזור, שגורם לאנשים לפתח דיכאון", אומרת פור בראיון בלעדי ל-Xnet. "הבנות בפרויקט סיפרו שהן רגילות לחיות ככה. זה לא שהן עושות את זה בכוונה. הן גם מאוד נינוחות לגבי זה, אוהבות לחיות ככה. חברה שלי מאטי, למשל, תמיד היתה מבולגנת. אבל גם חשוב לה להדגיש שהיא לא מלוכלכת, אלא רק מבולגנת".

     

    ניסית להבין מה הוביל אותן לחיות בסביבה מבולגנת כל כך? האם זהו מרד אנטי-נשי?

    "כשהתחלתי לצלם את הפרויקט בגיל 19, לא היתה אג'נדה מאחוריו, בטח לא שאלות על פמיניזם. בעיני הרבה אנשים יש ציפייה מנשים שיהיו נקיות ועדינות, ואני מניחה שאיש לא היה מרים גבה אם הייתי מצלמת נערים מלוכלכים בחדרים המטונפים שלהם. להפך, הפרויקט היה מתקבל בהרבה יותר הבנה. אנו חיים בחברה שדורשת מנשים להיות נקיות, וזה לא בהכרח נכון לגבי כולן".

     

    "מונטריאול היא עיר עם רוח חופשית וקהילה גדולה של אמנים" (צילום: מאיה פור)
     "מונטריאול היא עיר עם רוח חופשית וקהילה גדולה של אמנים"(צילום: מאיה פור)

      

     פור מספרת כי הפרויקט זכה לתגובה זהה מסביב לעולם – מטוקיו ועד תל אביב: הלם. "זו תגובה אוניברסלית למקרים", היא צוחקת. לדבריה, הפרסום סייע לחלק מהמצולמות לשנות את הרגלי החיים שלהן – חלקן בגלל הבושה שחשו, אחרות בגלל שהתבגרו (רובן בגילה של הצלמת). "אני בקשר אישי עם שלוש מהבנות המצולמות, והן שינו את אורח החיים שלהן ב-180 מעלות. מדליין חיה היום בחדר מסודר וסופר נקי – הכי נקי שראיתי בחיים שלי!" צוחקת פור. "אני מאמינה שלפעמים אתה צריך לראות את החיים שלך דרך עיניים של מישהו אחר כדי לשנות משהו בהרגלים שלך".

      

     "אנשים מאוד אוהבים להצטלם, לחשוף את עצמם ואת הפטיש הפרטי שלהם" (צילום: מאיה פור)
      "אנשים מאוד אוהבים להצטלם, לחשוף את עצמם ואת הפטיש הפרטי שלהם"(צילום: מאיה פור)

       

      כיום מתגוררת פור בטורונטו ועובדת כצלמת אופנה שעבודותיה מופיעות במגזינים כמו דייזד אנד קונפיוזד, i-D, ניילון, Kaltbult, אויסטר מגזין ו-Vice – כולם מגזינים בעלי סגנון אלטרנטיבי, שמוצאים בצילומי האופנה הכמו-תיעודיים שלה מאפיינים המייצגים את דור המתבגרים העכשווי. את כל העבודות היא מצלמת במצלמת פילם Pentax K1000 שקיבלה במתנה מאביה, ולא במצלמה דיגיטלית כנהוג היום בתעשייה - בחירה שמשפיעה גם על בניית המיזנסצנה עצמה. "אתה מאמן את עצמך להיות מפוקס ולהיות בסיטואציה. אם אתה מתכנן את הצילום לפני שאתה לוחץ על הקליק, התמונה תהיה טובה יותר", היא אומרת.

       

      "אם אתה מתכנן את הצילום לפני שאתה לוחץ על הקליק, התמונה תהיה טובה יותר". מתוך סדרת העבודות Collector Kind (צילום: מאיה פור)
       "אם אתה מתכנן את הצילום לפני שאתה לוחץ על הקליק, התמונה תהיה טובה יותר". מתוך סדרת העבודות Collector Kind(צילום: מאיה פור)

        

       בעבודותיה ניתן לזהות שאלות על מיניות, מגדר, אסתטיקה וטעם רע מול טעם טוב, כמו גם ביקורת על עולם האמנות וניסיון לבחון את סף היכולת של הצופים. בסדרת עבודות אחת היא תיעדה אמניות צעירות בחדרי הסטודיו שלהן, לצד תצלומי תקריב של יומניהן האישיים; ובסדרת העבודות Collector Kind, שפורסמה גם היא במגזין Vice, תיעדה פור אנשים עם אוספים מוזרים. בין היתר, גבר צעיר שאוסף שערות אדם ושומר אותן בצנצנות מתכת, בחורה בעלת אוסף בובות ילדים של חיות, אישה האוספת כרטיסי חנייה וגבר צעיר עם אוסף דילדואים עצום. בימים אלו היא מתעתדת להתפנות לפרויקט חדש, לתיעוד נשים נשואות והחמות שלהן, במטרה לבחון את הדמיון והשוני בין שתי הנשים.

        

       "אני לא מרגישה שהפרויקטים שלי מוזרים, אלא חושפים את התשוקות, חלקן פרוורטיות, של בני אדם", מסבירה פור. "במקרה של סדרת האספנים, פרסמתי מודעה ברשתות חברתיות והצעתי לאנשים לחשוף את האוספים שלהם. בניגוד לדעה המוקדמת שאולי יש לך, אני יוצאת מנקודת הנחה שאנשים מאוד אוהבים להצטלם, לחשוף את עצמם ואת הפטיש הפרטי שלהם. יתרה מזאת, הם גאים להציג את האוספים המוזרים שלהם. אף אחד מהם לא עשה לי טובה".

        

       ומה האובססיה האישית שלך, אם יש כזאת?

       "אני לא חושבת שיש לי O.C.D (הפרעה טורדנית כפייתית), אולי הצורך לסדר את העבודות שלי על הדסקטופ בצורה מאורגנת בחלוקה לתיקיות מסודרות".

        

       "אני מאוד אוהבת את התמונה הזאת, כי אנה ווינטור נראית בה מאוד טבעית ולא זוהרת" (צילום: מאיה פור)
        "אני מאוד אוהבת את התמונה הזאת, כי אנה ווינטור נראית בה מאוד טבעית ולא זוהרת"(צילום: מאיה פור)

         

        גוף העבודות הרחב של פור כולל פרויקטים תיעודיים, צילום הפקות אופנה ופורטרטים, בניית לוק בוק למעצבי אופנה וכן צילום מאחורי הקלעים בשבוע האופנה בניו יורק. בביקורה הנוכחי בארץ צילמה הפקת אופנה יחד עם הסטייליסטית נועה נוז'יק, שתתפרסם באתר האינטרנט של ווג איטליה. לדבריה, המשותף לכל העבודות הוא הניסיון להציג את האסתטיקה שלה, שמורכבת מצבעוניות מיוחדת לצד נינוחות פיזית ופנימית שמפגין המצולם. "אני לא אוהבת לצלם אנשים שלא נראים בנוח בעור שלהם או בפוזיציה שלהם", היא מסבירה, "חשוב לי שהמצולמים ייראו פשוט נורמלים".

         

        באחת התמונות המפתיעות בתיק העבודות של פור נראית עורכת מגזין ווג האמריקאי אנה ווינטור בשבוע האופנה בניו יורק. "אני מאוד אוהבת את התמונה הזאת, כי ווינטור נראית בה מאוד טבעית ולא זוהרת", אומרת פור. "היית מצפה ממנה לשבת עם משקפי שמש ולהיראות היי-פאשן, אבל היא פשוט נראית בה רגילה".

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד