אדריכלות בפסטיבל אפוס: פרנק גרי, דילר-סקופידיו-רנפרו ועימות בסין

האירוע שמרכז סרטי תרבות ואמנות ייערך בסוף השבוע במוזיאון ת"א. מבין 50 הסרטים, ארבעה הם בעלי זיקה לאדריכלות: יוצרים חשובים, קשיי יצירה ומאבקים ציבוריים

הילה שמר

|

16.03.16 | 12:02

מתוך הסרט "ראש העיר הסיני"
יח"צ
מתוך הסרט על דילר סקופידיו ורנפרו
יח"צ

שעת בוקר בדטונג, הבירה העתיקה של סין, שנחשבת לעיר עם זיהום האוויר הקיצוני ביותר במדינה. גנג ינבו, ראש העירייה, שנבחר לתפקיד אחרי שהיה מועמד יחיד, צועד לעבר התושבים המתדפקים על ביתו במחאה על תהליך ההתחדשות העירונית הדורסני שהוא מוביל. מאז כניסתו לתפקיד הוא הורה על פינוי אלפי בתים, לצורך ארגון מחדש של העיר: הוא מתכנן עיר עם אתרי תרבות ואמנות רבים, שתשלב ישן וחדש – ושתאלץ עשרות אלפי תושבים לעזוב את בתיהם.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

העימות בינו לבין תושבי העיר הוא אחת הסצנות הדרמטיות בסרט "ראש העיר הסיני" מ-2014 (ראו סרטון למעלה), שיוקרן ב"פסטיבל אפוס" לסרטי תרבות ואמנות, המתקיים בפעם השביעית. האירוע ייערך במוזיאון תל אביב בסוף השבוע הקרוב (רביעי עד שבת), ובמהלכו יוקרנו כ-50 סרטים שעוסקים באמנויות השונות: מחול, תיאטרון, ספרות, אמנות פלסטית, קולנוע - וגם אדריכלות.

 

>> לאתר הפסטיבל

 

כרזת הסרט "ראש העיר הסיני". עימות דרמטי עם תושבים (צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)
  כרזת הסרט "ראש העיר הסיני". עימות דרמטי עם תושבים(צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)

   

  הזוגיות, המלגה, הפריצה

   

  סרט נוסף שיוקרן בפסטיבל בקטגוריית האדריכלות הוא "דילר סקופידיו ורנפרו: מלינקולן סנטר ועד ההיי-ליין של מנהטן", המגולל את סיפורם של בני הזוג אליזבת דילר וריקרדו סקופידיו. השניים הכירו בבית הספר לאדריכלות הניו-יורקי קופר יוניון - דילר למדה, סקופידיו לימד – ובהמשך הקימו משרד אדריכלות בעל שם עולמי, שאליו הצטרף גם צ'רלס רנפרו. הסרט, שהופק בארצות הברית לפני ארבע שנים (ראו סרטון למעלה), מתחקה אחר התפתחותו של המשרד מתחילת הדרך ועד הפריצה הגדולה שהגיעה עם הזכייה במלגה יוקרתית וההזדמנות לתכנן את ביתן "Blur" לתערוכה הלאומית בשווייץ ב-2002. בהמשך הוביל המשרד שורת פרויקטים מדוברים בניו יורק, בהם ההיי-ליין וחידוש לינקולן סנטר.

   

  מתוך הסרט על דילר, סקופידיו ורנפרו. פרויקטים מדוברים בניו יורק (צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)
   מתוך הסרט על דילר, סקופידיו ורנפרו. פרויקטים מדוברים בניו יורק(צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)

    

   במסגרת הפסטיבל יוקרן גם הסרט "פרנק גרי" (בריטניה 2015), דיוקן של האדריכל היהודי-אמריקאי, העוקב אחר תהליך העיצוב של בניין חדש באוניברסיטת סידני ובתוך כך בוחן את חייו ויצירתו של מי שנחשב לאחד מגדולי האדריכלים החיים כיום. "לרוב הבניינים אין תחושה של אנושיות", אומר גרי בסרט. "הם קרים וחסרי חיים. אני מתעניין ברגשות ובתנועה ותוהה איך להביע אותם".

    

    

   פרנק גרי. "מתעניין ברגשות ובתנועה" (צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)
    פרנק גרי. "מתעניין ברגשות ובתנועה"(צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)

     

    הסיוטים שמתחת לצבעים

     

    הסרט "בנאית החלומות" (2014), על האמנית הצרפתייה-אמריקאית ניקי דה סן פאל, אמנם מוקרן במסגרת קטגוריה של סרטים העוסקים באמנות פלסטית, אבל הגיבורה שלו יצרה מספר לא מבוטל של מבנים וייחסה בעבודותיה חשיבות רבה לחלל, כך שיש לה זיקה ברורה גם לאדריכלות. הסרט החושפני והאינטימי פורט את הסיפור המרגש שמאחורי פסליה ומבניה של האמנית ואת עולמות ההשראה שלה. דה סן פאל מספרת בו, בין השאר, על קשיי היצירה שלה, על התפרקות גופנית שחוותה, על זיכרונות קשים מילדותה ועל האופן שבו נחשפה לראשונה ליצירותיו של גאודי, האמן שעיצב את עולם ההשראה שלה.

     

    ניקי דה סן פאל. קשייה יצירה והתפרקות גופנית (צילום: Gettyimages)
     ניקי דה סן פאל. קשייה יצירה והתפרקות גופנית(צילום: Gettyimages)

      

     בישראל מכירים אותה בעיקר כיוצרת של "המפלצת", המגלשה הענקית בעלת שלוש הלשונות בירושלים, וכן של מספר פסלים שמוצגים בגן החיות התנ"כי, אבל דה סן פאל היתה מוכרת גם בזכות עמדותיה הפמיניסטיות ופעילותה החברתית. היא פרצה לתודעה עם סדרת פסלים נשית בשם "נאנאס" ועם מופעי יריות של כדורי צבע, ובהמשך דבק בה הדימוי של "פסלת הפנטזיות". בסרט מתברר שמתחת לצבעים היו בעיקר סיוטים.

      

     מיצירות דה סן פאל: "המפלצת" בירושלים (צילום: מיכאל יעקבוסון)
      מיצירות דה סן פאל: "המפלצת" בירושלים(צילום: מיכאל יעקבוסון)

       

      לחצו על התמונה: האם פרנק גרי הוא קים קרדשיאן של האדריכלות? 

      הקליקו: האם פרנק גרי הוא קים קרדשיאן של האדריכלות? (צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)
      הקליקו: האם פרנק גרי הוא קים קרדשיאן של האדריכלות? (צילום: באדיבות פסטיבל אפוס)

       

       

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד