כליל החורש: פריחה ורודה
ומרהיבה באמצע העיר

הוא חזק, חסכוני במים ופורח באביב בוורוד משגע. ערן רודה מספר על אחד העצים הכי יפים בנוף הישראלי, שנמצא ממש ליד לבית שלכם

ערן רודה

|

28.03.16 | 09:37

כליל החורש. רבבות פרחים מכסים את כל העץ כמו ענן ורוד (צילום: גלית כהן רודה)
כליל החורש. רבבות פרחים מכסים את כל העץ כמו ענן ורוד (צילום: גלית כהן רודה)
מתאים לגינות גדולות, כמו של בניינים משותפים (צילום: גלית כהן רודה)
מתאים לגינות גדולות, כמו של בניינים משותפים (צילום: גלית כהן רודה)

גם אם לא הספקתם לנסוע לראות כלניות, פרגים ואירוסים פורחים בשמורות הטבע ברחבי הארץ, אתם עדיין יכולים ליהנות מאחת הפריחות המרשימות ביותר שיש בישראל, ואפילו מבלי להרחיק מהבית. ברחובות ערים רבות אימצו את כליל החורש, עץ חזק וחסכוני במים, ועכשיו זוהי שעתו היפה ביותר.  

 

לפי האמונה הנוצרית יהודה איש קריות תלה את עצמו על כליל החורש (Cercis siliquastrum), לאחר שנתקף ברגשות אשמה על שהסגיר את ישו לידי הרומאים, ומכאן שמו באנגלית "עץ יהודה" (judas tree). על פי האגדה, עד אז פרחיו של העץ היו לבנים בלבד, אולם הוא הסמיק מבושה ופרחיו נצבעו בוורוד. מאידך, יש הטוענים שאת השם "עץ יהודה" העניקו דווקא הרומאים, הרבה לפני תקופתו של ישו, כיוון שהיה נפוץ מאוד בישראל. כך או כך, כליל החורש הוא ללא ספק אחד מסמליה העל-זמניים של הארץ.

 

על פי האגדה, העץ הסמיק מבושה ופרחיו נצבעו בוורוד (צילום: גלית כהן רודה)
  על פי האגדה, העץ הסמיק מבושה ופרחיו נצבעו בוורוד(צילום: גלית כהן רודה)

   

  כליל (כתר או נזר) החורש הוא עץ נשיר. בסתיו נושרים העלים ותרמילי הפרי היבשים שלו, אך עם שוך סערות החורף ופרוץ האביב, הוא מפציע בפריחה עוצמתית, העוטפת את העץ העירום ב"סוודר" ורדרד. רבבות פרחים מכסים את כל העץ כענן ורוד שהתיישב על הגזע האפור והמחוספס. והמחזה הזה הוא לא ספק אחת ה"מתנות" הנפלאות ביותר שבהן התברכה ארצנו.

   

  כליל החורש נפוץ בעיקר בצפון הארץ עד למרכזה, הוא שורד היטב ללא כל השקיה בחורשים לחים ובערוצי נחלים, אך בגינה מושקית ניתן לשתול אותו גם באזורים חמים יותר.

   

  בגינון הפרטי, העץ מתאים במיוחד לגינות גדולות כמו של בניינים משותפים או חלקות פרטיות גדולות במיוחד שם הוא יוכל לשמש כעץ צל בגודל בינוני, להתפתח כראוי ולפאר את סביבתו. הכליל פחות מתאים לגינות קטנות, תרמילי הפרי היבשים בקיץ מסבים לעץ מראה אומלל מעט. זווית המבט בגינה גדולה תחמיא לו בהרבה ותאפשר לכם ליהנות ממופע הפריחה הבלתי נשכח הזה מבלי 'לסבול' מהמראה הקיצי הצנוע של העץ.

   

  יש גם זנים בעלי עלים לבנים וסגולים (צילום: גלית כהן רודה)
   יש גם זנים בעלי עלים לבנים וסגולים(צילום: גלית כהן רודה)

    

   פרחי כליל החורש אכילים וטעמם חמצמץ מתוק, העץ אף משמש ברפואה העממית ומיוחסות לו סגולות מרפא רבות. תכונה מעניינת נוספת של הכליל היא יכולתו (כבוגר) לפרוח על גבי הגזעים עצמם. ישנם מקומות בהם גוזמים אותו בכוונה על מנת לעודד פריחה זו. כיום קיימים במשתלות גם זנים לבנים ואף זנים מיוחדים בעלי עלים סגולים וגוני פריחה שונים.

    

    

   • ערן רודה הוא בעל עסק לגינון, המתמחה במרפסות וגגות

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד