כמה פעמים בשבוע צריך לעשות סקס כדי להיות מאושרים?

מחקר חדש קובע: יחסי מין אחת לשבוע הם המתכון המושלם לאושר זוגי. אז במקום לזנק שוב למיטה, אתם מוזמנים להתחיל להשקיע באינטימיות

עוד פעם לא תעשה אתכם יותר מאושרים (צילום: shutterstock)
עוד פעם לא תעשה אתכם יותר מאושרים (צילום: shutterstock)

באחד מרגעי האבחנה המבריקים שלו, אמר וודי אלן שההבדל בין סקס לאהבה הוא שסקס נועד לשחרור מתחים, ואהבה, לעומת זאת, מייצרת עוד ועוד מהם.

 

אלא שמתברר כי היכולת של סקס לשחרר אותנו ממתחים בזוגיות, לשפר את מערכת היחסים שלנו ולהעניק לנו תחושת אושר וסיפוק - מוגבלת. מחקר רוחבי חדש, המנתח שאלונים של יותר מ־30 אלף אמריקאים שנאספו במשך 40 השנים האחרונות, מגלה כי אושרם של זוגות אכן גדל ככל שהם מקיימים יותר יחסי מין, אבל מרגע שעברו את התדירות של פעם בשבוע - אין שינוי, וסקס נוסף אינו הופך אותם למאושרים ומסופקים יותר.

 

 

 

איך זה יכול להיות? לד"ר איימי מיוז מאוניברסיטת טורונטו בקנדה, שעמדה בראש צוות החוקרים, יש מגוון תשובות. מיוז משוכנעת שאינטימיות, ולאו דווקא גופנית, חשובה יותר מסקס, והיא המתכון הסודי שבעזרתו זוגות יכולים לשמור על מערכות היחסים שלהם לאורך זמן.

 

מיוז, פסיכולוגית חברתית שמחקריה מתמקדים באופן שבו זוגות יכולים לשפר את מערכות היחסים שלהם ולנהל חיי מין מספקים, היא כותבת פורייה, שמלבד פרסומיה האקדמיים גם כותבת בלוג על מיניות באתר של כתב העת הנודע Psychology Today. המחקר שלה קובע נחרצות - סקס בתדירות של יותר מפעם בשבוע עשוי להיות מהנה ביותר, אבל לא תורם להעלאת רמות האושר של מי שנמצאים בזוגיות קבועה.

 

המחקר בדק רק זוגות הטרוסקסואלים שנמצאים במערכת יחסים קבועה, להבדיל ממי שחיים לבד ומקיימים יחסי מין מחוץ למסגרת זוגית מוגדרת. הממצאים - שלפיהם מי שמקיימים יחסי מין פעם בשבוע מאושרים יותר ממי שעושים את זה לעתים רחוקות יותר, אבל שזהו גם קצה גבול האושר שמציע הסקס - נוגעים לנשים וגברים כאחד, וחוצים גם את גבולות הגיל: צעירים, בוגרים וקשישים. כולם הודו שפעם בשבוע משמחת אותם הרבה יותר מפעם בחודש, אבל פעמיים? שלוש? כל יום? שבני הזוג אנני ודאג בראון, מחברי הספר הנודע "JUST DO IT", שבו תיעדו איך עשו סקס כל יום לאורך 101 ימים (והחלו בכך טרנד כלל־עולמי), יספרו למישהו אחר.

 

אינטמיות, ולא סקס, היא המתכון הסודי לשימור הזוגיות (צילום: shutterstock)
  אינטמיות, ולא סקס, היא המתכון הסודי לשימור הזוגיות(צילום: shutterstock)

   

  הדקו את החברות ביניכם

  עוד ממצא מעניין שעולה ממחקרה של מיוז הוא שסקס תורם לאושר שלנו יותר מכסף. מאות זוגות במערכות יחסים ממושכות שנתבקשו לדווח על רמת האושר שלהם כשהגבירו את תדירות יחסי המין מפעם לחודש לפעם בשבוע, דיווחו על עלייה מטאורית באושר, לעומת שינוי קטן בהרבה באושרם כשמצבם הכלכלי הפך מעוני לרמה של מעמד הביניים, למשל.

   

  "חשדתי שזה מה שנגלה במחקר", אומרת ד"ר מיוז בריאיון מיוחד ל"לאשה". "סקס, מעבר לתדירות מסוימת, כבר לא מקושר עם זוגיות בריאה וטובה ועם תחושה כללית טובה בחיים".

   

  מצאתם שסקס פעם בשבוע תורם רבות לאושר. האם לא יכול להיות מצב שתדירות כזו תספק מאוד בן זוג אחד ותתסכל מאוד את בן הזוג השני?

  "במחקר אנחנו מדברים על מידת האושר ותחושת הסיפוק והנוחות בחיים של האדם הממוצע שנמצא בקשר זוגי. גילינו שהממוצע הזה מתאים לנשים ולגברים וגם לבני כל הגילים, ופעם בשבוע היא גם התכיפות שבה זוגות מאוד ותיקים מקיימים יחסי מין".

   

  יכול להיות שאם עושים סקס יותר מפעם בשבוע זה חוזר על עצמו? אולי אפילו משעמם זוגות שחיים ביחד המון שנים?

  "לא בהכרח. אנשים שעושים סקס יותר מפעם בשבוע לא דיווחו על פחות אושר, רמות האושר שלהם פשוט נותרו זהות. הסקס התכוף לא גרם להם שעמום או מיאוס, אבל גם לא שיפר את תחושת הסיפוק בחיים".

   

  לזוג שעושה את זה כל יום יש בכלל סיכוי לשמור על תשוקה בוערת?

  "אני חושבת שזה תלוי בזוג".

   

  מיוז ממליצה בחום על השקעה באינטימיות כדרך לשיפור רמות הסיפוק והאושר של בני זוג. שיחות מקרבות, עשייה משותפת וכל מה שמהדק את החברות ותחושת האמון בין בני הזוג, תורמים בעיניה לזוגיות לא פחות ואולי גם יותר מסקס תכוף. היא גם מדגישה שחשוב מאוד לקיים יחסי מין בתדירות שמתאימה לשני בני הזוג, ומאחר שתמיד קיימת אפשרות שלכל אחד מהם יש רצונות אחרים, חשוב שישוחחו ושיחפשו דרכים לשמח זה את זה.

   

  אפשר לנחש שיש זוגות שמקיימים יחסי מין כדי לא להיות אינטימיים? כאלה שלא ממש רוצים לנחם, לחלוק, להתמודד עם דברים בגלוי – אולי גם בגלל זה עוד ועוד סקס לא תמיד מוסיף אושר?

  "אני לא יודעת בדיוק על מה בני זוג מוותרים כדי לעשות יותר סקס, אבל אני חושבת שהתוצאה שקיבלנו ומדברת על פעם בשבוע כעל התדירות שמוסיפה הכי הרבה אושר - נולדה כתוצאה מכך שהיא משאירה לבני זוג מקום לשמר קשר אינטימי גם מחוץ לסקס".

   

  ומצד שני, סקס ודאי תורם רבות לקרבה ופתיחות בין בני הזוג.

  "כן, ולכן אני חושבת שזה סוג קשר שחשוב מאוד לשמר. אבל זה ממש לא אומר שצריך לעשות את זה בכל הזדמנות וכמה שיותר".

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד