נחמה ריבלין: "בחשיפה האמיצה הסרתן שלשלאות מנשים רבות"

אל המפגש המרגש שהתקיים בבית הנשיא הוזמנו 22 הנשים האמיצות שהשתתפו בפרויקט "לא תאנסו אותנו לשתוק", הגברת הראשונה התרגשה מסיפוריהן וחיזקה אותן

ביקור "לא שותקות" בבית הנשיא
צילום: שי רוזנצוויג

"אני בטוחה שה'שער' שלכן יעורר הדים רבים. אם יש אי-שם, ובוודאי שיש, עוד שערים סגורים, שמעבר להן מסתתרות נשים חוששות, השער שלכן יעזור להן להסיר את המנעולים ולצעוד בגאווה".

 

במילים מרגשות אלו בחרה אשת הנשיא הגברת נחמה ריבלין לפנות אל הנשים האמיצות שנחשפו השבוע בשער "לאשה" תחת הכותרת 'לא תאנסו אותנו לשתוק'. דבריה של ריבלין נאמרו במהלך מפגש אישי שהתקיים בבית הנשיא (ביום ב') בינה לבין המרואיינות בפרויקט, "אתן עבורי גיבורות ואמיצות", אמרה ריבלין והוסיפה "אין לכן צורך להודות לי המפגש עמכן הוא מפגש מפעים עבורי".

 

התרגשה עד דמעות מסיפורן של הנשים (צילום: אלכס קולומויסקי)
  התרגשה עד דמעות מסיפורן של הנשים(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  בדברים שנשאה פנתה ריבלין אל גברים ונשים בחברה הישראלית, "לאף אחד אין זכות לגעת בגופכם, ללא הסכמתכם או תוך כדי הפגנת מרות, ואם נפגעתם אתם לא לבד. לפני הכול שתפו מישהו, אני יודעת שהחשיפה היא קשה, היא מעוררת את הטראומה החבויה, את רגשי האשמה, אבל רק היא תאפשר להמשיך בחיים", קבעה נחרצות והתייחסה לשינוי המתחולל היום בחברה בכל הנוגע לתקיפות מיניות".

   

  נחמה ריבלין. "המפגש אתכן מפעים עבורי" (צילום: אלכס קולומויסקי)
   נחמה ריבלין. "המפגש אתכן מפעים עבורי"(צילום: אלכס קולומויסקי)

    

   "יש רעידת אדמה בחברה הישראלית בכל הנוגע לנכונותן של נשים שנפגעו, הוטרדו, והיו קורבן לאלימות מינית לצאת החוצה, להעיד, למנוע את הנפגעת הבאה. אין כמעט יום או שבוע, שבו לא קמה אישה אמיצה, ומסירה את המסווה. כמעט תמיד אנו מגלות שהיא לא הייתה לבדה, התוקף תקף גם חברות, ידידות, קולגות". רעיית הנשיא הוסיפה: "אני יודעת שעברנו כברת דרך ארוכה, אבל יש עוד דרך שעלינו לעשות".

    

   לאחריה נשאו דברים מרים נופך מוזס העורכת האחראית של עיתון "לאשה" וקרינה שטוטלנד העורכת הראשית של העיתון. נופך מוזס שיתפה את הנוכחים ואמרה כי התופעה של אלימות מינית נגד נשים הייתה קיימת גם בתקופתה, "לפי תחושתי 90% מהנשים בדורי נפגעו מהטרדות מיניות", והוסיפה כי היא מברכת את הבנות האמיצות שבחרו להיחשף על השער, "תודה על הזכות שנתתן לנו להשמיע את קולכן".

    

   מרים נופך-מוזס וקרינה שטוטלנד מספרות על הפרויקט לגברת נחמה ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי)
    מרים נופך-מוזס וקרינה שטוטלנד מספרות על הפרויקט לגברת נחמה ריבלין(צילום: אלכס קולומויסקי)

     

    שטוטלנד דיברה על הכיסא הריק הנמצא בתחתית השער ואמרה, "הכיסא הוא סמל לכך שישנן עוד נשים רבות שנפגעו ולא נחשפו עדיין. במסע הזה פנינו אל נשים מכול קשת החברה הישראלית ובסופו של התהליך 22 מהן, כמניין אותיות האלף בית, אזרו אומץ להתיישב על הכיסא בשער ולומר 'לא תאנסו אותנו לשתוק'".

     

    הגברת הראשונה ביקשה לשמוע את סיפורן של הנשים, הן הציגו את עצמן וסיפרו כל אחת בתורה אודות התקיפה המינית שחוותה, והוסיפו כולן כאחת שהיום הן אינן מתביישות יותר, "אתן יפיפיות כולכן" אמרה להן רעיית הנשיא, "מבפנים ומבחוץ".

     

     (צילום: אלכס קולומויסקי)
     (צילום: אלכס קולומויסקי)

      

     • לצפייה בכל העדויות של פרויקט "לא שותקות"

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד