על הכוונת של PETA: תיקי היען של פראדה ומעיל הפרווה של בר רפאלי

בעוד במילאנו מפגינות נציגות של הארגון לזכויות בעלי החיים בחזה חשוף, בישראל נמצאת הדוגמנית הבלונדינית תחת מתקפה בעקבות תמונה במעיל מפרוות שועל

איתי יעקב

|

28.02.16 | 15:38

מפנים אצבע מאשימה כלפי תעשיית האופנה. ההפגנה של PETA בשבוע האופנה מילאנו (צילום: rex/asap creative)
מפנים אצבע מאשימה כלפי תעשיית האופנה. ההפגנה של PETA בשבוע האופנה מילאנו (צילום: rex/asap creative)

ביום שלישי האחרון, ערב פתיחת שבוע האופנה במילאנו, קיים ארגון PETA לזכויות בעלי החיים הפגנה בכיכר הדומו במילאנו. שלוש נשים במעילים שחורים עמדו על רקע הכנסייה הגותית הלבנה, כשלראשיהן מסכות גז ובידיהן שלטי אזהרה צהובים עם איור של גולגולת והכיתוב La pelliccia  tossica (הפרווה רעילה). מאוחר יותר הן התפשטו ונשארו בתחתונים שחורים בלבד, כשאת פטמותיהן מכסות רצועות שחורות.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

ההפגנה באיטליה היתה המשך ישיר להפגנה דומה של הארגון שנערכה שבוע קודם לכן במסגרת שבוע האופנה בלונדון, וסביר להניח כי המטה האירופאי של PETA יקיים הפגנה דומה גם בשבוע האופנה שייפתח ביום שלישי הקרוב בפריז. שבועות האופנה הגדולים באירופה נבחרו הן בשל התהודה שהם מייצרים, והן כדי להפנות אצבע מאשימה כלפי בתי האופנה המציגים בהם. שימוש בפרווה הוא אחד הטרנדים הבולטים לחורף הבא (כמו גם בחורף הנוכחי), כשבתי אופנה דוגמת גוצ'י, פנדי, רוברטו קוואלי ופראדה הציגו קולקציות עשירות בפרוות.

 

לא רק הפרווה עומדת בבסיס הביקורת של PETA, אלא גם עורות אקזוטיים שנמצאים בשימושה של תעשיית האופנה. מוקדם יותר השנה חשף הארגון את תנאיי הייצור של עורות תנינים בחוות גידול בזימבבואה ובארצות הברית, שהביאו את ג'יין בירקין לדרוש מחברת הרמס להסיר את שמה מתיקי המותג האיקוניים.

 

A photo posted by back to work (@freifox_luxury) on

 

הרמס מככב גם במתקפה החדשה של PETA, יחד עם בית האופנה האיטלקי פראדה. סרטון וידאו קשה לצפייה שנחשף ביום שישי תחת השם "יענים נהרגים בשביל תיקים של הרמס ופראדה", חושף את האמת מאחורי תיקי היען המפורסמים, שמחיריהם נעים בין 9,600 דולר בפראדה ועד 35,490 דולר לדגם היקר ביותר בהרמס. התחקיר נערך בחודש ספטמבר האחרון על ידי חוקרים פרטיים שנכנסו לעבוד בבתי המטבחיים Mosstrich ו-Klein Karoo, הנמצאים במערב דרום אפריקה ואחראים לאספקת 75 אחוז מכלל מוצרי העור לתעשיית האופנה. על פי ממצאי החקירה, היענים הגדלים בחווה מומתים בגיל שנה, עוד לפני שהם זוכים להכיר את הוריהם. יען בוגר יכול להגיע עד גיל 40.

 

אזהרה: סרטון קשה לצפייה

 

 

בשיחה עם חוקר פרטי אישרה אחת העובדות כי הם מספקים את חומר הגלם לבתי האופנה פראדה, הרמס וקבוצת LVMH המחזיקה במותגים לואי ויטון, ז'יבנשי וכריסטיאן דיור. עוד ציינה כי נתבקשה על ידי בתי האופנה לא לציין את שמם. מדוע התמקדו ב-PETA רק בפראדה ובהרמס? "אנחנו יודעים שחברות אחרות משתמשות בעורות יען", אמרה קאת'י גיירמו, סגנית נשיאה בכירה ב-PETA בראיון לניו יורק טיימס, "אבל כאשר שוחחנו עם יותר ויותר אנשים שעובדים במפעלים אלה, פראדה והרמס היו השמות שהוזכרו בעקביות. הרגשנו שהיו לנו מספיק ראיות".

 

 

 

בתוך כך, לא רק בתי האופנה נמצאים על הכוונת של PETA. בחודש שעבר נשלח לבר רפאלי מכתב פרטי מדניאל כץ, מנהלת קמפיינים בארגון, לאחר שהדוגמנית פרסמה בחשבון האינסטגרם שלה תמונה מהפקת אופנה שצילם אייל נבו למגזין מארי קלייר צ'כיה, שבה היא לבושה במעיל פרווה של גוצ'י.

 

את מעיל הפרווה תמצאו בתוך הגיליון. בר רפאלי בצילום של אייל נבו על שער מארי קלייר צ'כיה
  את מעיל הפרווה תמצאו בתוך הגיליון. בר רפאלי בצילום של אייל נבו על שער מארי קלייר צ'כיה

   

  התמונה גררה מאות תגובות זועמות, בעוד רפאלי עצמה התלוננה על השיח האלים שהתעורר אצלה באינסטגרם, ואף תהתה: "מאיפה אתם יודעים שהפרווה אמיתית?! וגם אם יש לכם מה להגיד, אפשר לדבר יפה. אני אקבל כל תגובה, דעה ומחשבה". עם זאת, בדיקת Xnet מגלה כי המעיל שלבשה רפאלי בתצלום עשוי פרוות שועל אמיתית, והוא נמכר כחלק מקולקציית פרה-סתיו 2015 של בית האופנה האיטלקי גוצ'י במחיר של 5,423 דולר (21,420 שקל).

   

  מחיר המעיל שלבשה רפאלי בתמונה: 5,423 דולר. מתוך קולקציית פרה-סתיו 2015 של גוצ'י
   מחיר המעיל שלבשה רפאלי בתמונה: 5,423 דולר. מתוך קולקציית פרה-סתיו 2015 של גוצ'י

    

   המכתב שנשלח אל רפאלי הינו הפעם השנייה שבה פונה PETA אל הדוגמנית, לאחר שבשנת 2011 הצטלמה לבושה בפרווה לקמפיין החורף של המותג הצרפתי בל אייר, כפי שנחשף ב-Xnet. אז טענה רפאלי כי נאמר לה שהפרווה שהיא לובשת אינה אמיתית, אך לצערם של ארגוני זכויות בעלי החיים כעת היא שוב צולמה בפרוות שועל.

    

   כך זה נראה ב-2011. בר רפאלי עם מעיל פרווה בקמפיין של בל אייר
    כך זה נראה ב-2011. בר רפאלי עם מעיל פרווה בקמפיין של בל אייר

     

    דובר פראדה סירב להגיב לטענות.

     

    חברת הרמס מסרה בתגובה: "הרמס מחויבת באופן מלא לדבקות בסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים ביותר לגבי חקלאות בת קיימא של בהמות שאינן בסכנת הכחדה. כדי להבטיח שיטות עבודה מומלצות, הרמס נמצאת בתהליך של ביקורת החוות. כל הפרה של הכללים תוביל לתיקון והטלת סנקציות על החוות. החברה מבצעת בדיקות חודשיות בחוות, ודורשת מספקיה קונפורמיות עם אמות המידה שנקבעו על ידי מומחים וטרינרים בארגון הפדרלי האמריקאי להגנת הטבע, וכן על פי אמנת וושינגטון משנת 1973 המגדירה את ההגנה על מינים בסכנת הכחדה".

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד