אין לכם כוח לעשות דיאטה?
אפשר לרזות גם בלי מוטיבציה

מה הסוד של האנשים שמצליחים לשמור על הדיאטה, ואיך אימוץ 3 הרגלים פשוטים יסייע לכם לרדת במשקל? הדיאטנית נטע-חן ליבנה על ההבדל בין משמעת למוטיבציה

נטע-חן ליבנה

|

25.02.16 | 09:44

כוחה של המשמעת היא לבצע פעולות "על אוטומט" ללא קשר למצב הרגשי (צילום: shutterstock)
כוחה של המשמעת היא לבצע פעולות "על אוטומט" ללא קשר למצב הרגשי (צילום: shutterstock)

מגיל קטן מלמדים אותנו שמוטיבציה היא כוח מניע בחיים שלנו, תנאי הכרחי להצלחה. אם יש משהו שאתם ממש רוצים ולא עושים כלום על מנת להשיגו, הבעיה תמיד תיוחס לרמת המוטיבציה שלכם.

אז נכון שמוטיבציה היא דבר נפלא שעוזר לנו להשיג מטרות לטווח הקצר, כמו להצליח לרוץ מרתון או דיאטת בזק לקראת אירוע. אבל כשמדובר באורח חיים מוטיבציה מתגלה כפחות יעילה ואפילו מזיקה.

 

 כדי לעשות את הצעד הראשון בדרך לשינוי, מרביתנו מאמינים שדרושה המון מוטיבציה. כי כבר לימדו אותנו מזמן שאם תיגמר לנו המוטיבציה, יגמר הכוח המניע. אבל האמת היא שההבדל נעוץ במשמעת שלנו. בעוד שמוטיבציה היא מצב רגשי נתון שמאפשר לנו להתחיל ולסיים משימה בטווח קצר, משמעת היא אוסף רב של הרגלים שמאפשרים לנו להצליח במה שנבחר בכל רגע נתון בחיים, בלי קשר למצב הרגשי שלנו.

 

כוחה של המשמעת היא לעשות את כל הפעולות הדרושות על מנת לסיים משימה בהצלחה, ללא קשר למצב הרגשי שלנו. ופה נכנסים ההרגלים שלנו לפעולה. הרגלים אינם תלויים כלל במצב רוח. האם לצחצח שיניים בבוקר דורש מכם כמויות גבוהות של מוטיבציה, האם אתם בכלל מתייחסים לפעולה הפשוטה הזו?

 

לכולנו יש הרגלים, למרביתם אנחנו אפילו לא מייחסים חשיבות. אנחנו מבצעים המון פעולות יום יומיות על "אוטומט". אם נראה מישהו בעל הרגלים בריאים, שמצליח להשיג את כל המטרות שלו בחיים, נתהה מהיכן כוח הרצון. כשלמעשה, בהתבוננות עמוקה יותר נגלה שלאותו אדם יש משמעת חזקה, שלפעמים הוא בכלל לא מודע לה.

 

הבשורה המשמחת היא שניתן לפתח הרגלים חדשים בכל גיל. זה דורש השקעה, לפחות בשלב ההתחלתי, אך תוך תקופה של עד חודש תוכלו לאמץ כל הרגל שתרצו. אם תחפשו קצת ברשת תתקלו באתגר 30 הימים, שמטרתו לשנות את חייהם של המשתתפים, על ידי ביצוע מטלה יומית במשך 30 ימים ברצף ועל ידי כך להפוך את המטלה לחלק בלתי נפרד מחייהם.

 

אילו הרגלים כדאי לאמץ על מנת לרדת במשקל ולהשאר רזים?

 

איכלו ארוחת בוקר - מחקרים מוכיחים שאנשים שאוכלים ארוחת בוקר הם בעלי משקל נמוך יותר. נמצא כי אנשים שדואגים לאכול ארוחת בוקר כל יום, שומרים על משקל גוף תקין בקלות יותר.

 

אנשים שאוכלים ארוחת בוקר שומרים על משקל גוף תקין יותר (צילום: shutterstock)
  אנשים שאוכלים ארוחת בוקר שומרים על משקל גוף תקין יותר(צילום: shutterstock)

   

  שתו מים - חוקרים מצאו כי שתיית מים במהלך היום מסייע לירידה במשקל בנשים שסבלו מעודף משקל וניסו להפחית במשקלן. כמו כן, חוקרים מצאו כי שתיית חצי ליטר מים לפני כל ארוחה מפחיתה את כמות הקלוריות שאנו צורכים באותה ארוחה, ומעודדת ירידה מהירה יותר במשקל במהלך דיאטה.

   

   

  שתיית מים לפני הארוחה מפחיתה את כמות הקלוריות שצורכים בה (צילום: shutterstock)
   שתיית מים לפני הארוחה מפחיתה את כמות הקלוריות שצורכים בה(צילום: shutterstock)

    

   איכלו יותר ירקות ופירות - ירקות ופירות מכילים כמות קלוריות נמוכה יחסית למזונות אחרים, הם עשירים במים, סיבים תזונתיים ויטמינים ומינראלים. שילוב ירקות בכל ארוחה יפחית משמעותית את כמות הקלוריות בארוחה ויעלה את תחושת השובע בסיום הארוחה לאורך זמן. החלפת חטיפי בריאות וסנדוויצ'ים בארוחות הביניים בפירות, יעלה את כמות הויטמינים, המינראלים והסיבים התזונתיים היומית ויחסוך בקלוריות שמגיעות ממזונות מעובדים.

   ירקות מעלים את תחשות השובע (צילום: shutterstock)
    ירקות מעלים את תחשות השובע(צילום: shutterstock)

     

    לא דרוש שינוי מהותי על מנת לרדת במשקל או להצליח בכל תחום אחר בחיים. דרושה החלטה. ברגע שהגעתם למסקנה הברורה שדרוש שינוי, כל שעליכם לעשות הוא להתחיל בקטן ולהוסיף כל הזמן הרגלים, שיקדמו אתכם ויישארו איתכם לתמיד.

     

    • נטע-חן ליבנה היא דיאטנית קלינית ומאמנת כושר אישית. מתמחה בירידה במשקל ושינוי אורח חיים

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד