והרי התחזית: מה מרים בנימיני חזתה לעצמה, ולמה יש לה לפעמים טעויות

הילדות הקשה בקיבוץ, הבעיות הכלכליות, האסונות, האכזבות והכוכבים שמספרים הכול (או שלא): האסטרולוגית הידועה בישראל חושפת את הסודות שמאחורי ההורוסקופים

קרן אמר שחף

|

28.02.16 | 11:07

מרים בנימיני בביתה בירושלים, על רקע המפות האסטרולוגיות של נכדיה. "קרה לי שאנשים התלוננו, אז אמרתי שאחזיר להם את הכסף" (צילום: אוריה תדמור)
מרים בנימיני בביתה בירושלים, על רקע המפות האסטרולוגיות של נכדיה. "קרה לי שאנשים התלוננו, אז אמרתי שאחזיר להם את הכסף" (צילום: אוריה תדמור)

מרים בנימיני ידעה מראש דברים רבים במהלך עשרות השנים שבהן היא עוסקת באסטרולוגיה: היא חזתה שתתחתן עם גבר מסוים וגם תתגרש ממנו; היא ניבאה את הסוף העצוב של אביה ואת האסון שיגרום למות אחיה; היא גם ראתה במפות שהזמר האלמוני יהודה פוליקר יהיה כוכב ענק. מה שבנימיני לא ידעה לנבא זה את העובדה שהיא תהפוך לאסטרולוגית המפורסמת בישראל, ושמאות אלפי ישראלים יעקבו בשקיקה מדי שבוע אחר התחזיות שלה. היא גם לא חזתה שתהיה אשת סודם של מפורסמים רבים, שיבואו לביתה בירושלים כדי שתפתח להם מפה ותיתן המלצות: הפוליטיקאי ישאל איך יעבור את הפריימריז הקרובים; הזמר יתעניין מתי כדאי לו לצאת לסיבוב הופעות; היזמית תרצה לדעת אם עסקת הנדל"ן החדשה שלה תביא לה רווחים.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

בנימיני רצתה בכלל להיות מוזיקאית, לנגן בקלרינט וללמד נגינה. קריאת העתיד הייתה תחביב בלבד, שבשלב מסוים הפך למקור הכנסה נוסף. באמצע שנות ה-70 הביא אותה התחביב הזה לבית קפה ירושלמי, שבו היא עבדה כקוראת בכף ידם של האורחים. בעקבות זאת הוזמנה לתוכנית "טנדו" בהנחיית ירון לונדון, ששודרה בערוץ 1. החשיפה עשתה את שלה, וכשחזרה לעבודה בבית הקפה, ציפתה לה הפתעה. "חיכו לי שם 100 איש", היא נזכרת. "לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. נבהלתי. לא הייתי מוכרת עד אז, ובכלל לא רציתי פרסום".

 

אבל הפרסום הגיע: בנימיני החלה לכתוב הורוסקופים לשבועון "העולם הזה" ומאוחר יותר ל"ידיעות אחרונות", שם היא עובדת עד היום. היא גם צברה מעריצים רבים, בהם ידוענים שמגיעים אליה באופן קבוע. ירדנה ארזי וג'ודי שלום-ניר-מוזס, לדוגמה, החלו לקבל ממנה תחזיות אסטרולוגיות בשנות ה-80 ובאות אליה לייעוץ עד היום. "אנחנו חברות מאוד טובות", אומרת בנימיני. "גם יהודית רביץ ויעקב גלעד הגיעו אליי בתחילת דרכם. זה היה לפני שהוקמה להקת בנזין, והם רצו לדעת אם כדאי להשקיע ביהודה פוליקר, ואם הוא יצליח. אמרתי להם שכדאי שישקיעו בגדול".

 

בנימיני בצעירותה, עם הקלרינט. "יצאתי מהקיבוץ עם עשר לירות בדיוק"
  בנימיני בצעירותה, עם הקלרינט. "יצאתי מהקיבוץ עם עשר לירות בדיוק"
   

   

  אנחנו נתחתן וגם נתגרש

   

  בנימיני נולדה לרות ולמנחם בר-דרומא, שעלו לארץ במהלך מלחמת העולם השנייה והתיישבו בקיבוץ הדתי יבנה הסמוך לאשדוד. אביה היה אגרונום, שאחרי קום המדינה מילא תפקידים בכירים במשרד החקלאות וטס לחו"ל לעיתים קרובות, אבל בתו מרים לא ממש הרגישה בהיעדרו, שכן באותה תקופה היא שהתה בעיקר בבית הילדים של הקיבוץ. "היינו באים לבית ההורים רק לשעתיים-שלוש אחר הצהריים", היא מספרת. "לא היה קל לחיות מחוץ לבית. היו גם בעיות כלכליות וסבלנו ממחסור. גרתי אז בליפט - מכולה שבה ההורים שלי הביאו רהיטים מאירופה ואחר כך שימשה למגורים. עשו בה חלון ודלת ועטפו בנייר זפת נגד הגשם. בקיץ היה חם מאוד, ובחורף קר מאוד".

   

  אחרי שהשתחררה מצה"ל עזבה את הקיבוץ לטובת לימודים באקדמיה למוזיקה בירושלים. "בקיבוץ הסכימו לממן לי את הלימודים בתנאי שאבטיח לחזור, אבל לא רציתי. קיבוץ הוא מקום נחמד, אבל החיים בו לא מתאימים לכל אחד. יצאתי משם עם כלום; בעצם, בדיוק עם עשר לירות".

   

  אביה שאל אותה לגבי עתידו פעם אחת בלבד, כשבוע לפני שנפטר מסרטן ריאות. "לא אמרתי לו כלום על מה שאני רואה. הוא הלך פתאום, בבת אחת. הוא לא הספיק לשמוע שהוא חולה. היה לו ממש מזל שהוא לא היה צריך להתמודד עם זה"

  בתקופת הלימודים היו לה שני מפגשים משמעותיים - האחד עם האסטרולוגיה, שאליה נחשפה באותן שנים, והאחר עם מי שהפך לבעלה ואבי ילדיה. "הלכתי בהפסקה לחדר המוזיקה, הוא ישב שם לבד, והתחלנו לדבר. מצאנו שפה משותפת. זה התחיל מידידות, מטיולים בשבת. יום אחד ביקשתי ממנו, 'תראה לי את כף היד שלך'. הסתכלתי ואמרתי לו, 'אנחנו נתחתן וגם נתגרש'. הוא אמר שהוא לא מאמין בשטויות כאלה, רק במדע. בסוף הכול התגשם".

   

  אחרי הנישואים הפכה האסטרולוגיה בהדרגה מתחביב למקצוע. "זה לא נוצר מתוך תוכנית, אלא קרה לאיטו", היא אומרת. תגובות הסביבה לעיסוקה יוצא הדופן היו חיוביות ברובן הגדול: "בכל מקום שהגעתי אליו, רק שאלו אותי שאלות. לא היה משהו נגד". הוריה לא היו נלהבים, אולם קיבלו את דרכה החדשה ולא הביעו התנגדות. בנימיני מספרת שאביה שאל אותה לגבי עתידו פעם אחת בלבד, כשבוע לפני שנפטר בגיל 71 מסרטן ריאות. "כמובן שלא אמרתי לו כלום על מה שאני רואה. הוא הלך פתאום, בבת אחת. הוא לא הספיק לשמוע שהוא חולה. היה לו ממש מזל שהוא לא היה צריך להתמודד עם זה".

   

  ב-2002 נדרס למוות אחיה הצעיר, אריה, בעת שחצה כביש ליד קיבוץ יבנה. גם במקרה הזה אומרת בנימיני שהיא ראתה שנשקפת סכנה, אולם נמנעה מלפרט למשפחתה. "אמא שלי כל הזמן שאלה אותי, 'מה את רואה אצל אריה?' היא הרגישה שיש משהו. אמרתי לה שהמפה שלו די קשה, אבל אי אפשר היה להגיד לה יותר מדי".

   

  המשפחה מאוד חשובה לה. בתה מרצה למוזיקולוגיה באוניברסיטת חיפה, לבנה יש משתלה, ושניהם גרים עם משפחותיהם בירושלים. המפות האסטרולוגיות של חמשת נכדיה תלויות על המקרר בביתה, אבל היא משתדלת לא להשתמש בכוכבים בחייה המשפחתיים. "אני לא אוהבת להתערב. רק כשיש משהו שבעיניי הוא ממש חמור, אני אומרת. אבל הילדים שלי כבר לא צריכים אותי בשביל לדעת, כי הם למדו אצלי אסטרולוגיה ושולטים בה מצוין".

   

  מרים בנימיני כתינוקת. "לא היה קל לחיות מחוץ לבית"
   מרים בנימיני כתינוקת. "לא היה קל לחיות מחוץ לבית"

    

   משתדלת לעזור לנפש

    

   לצד התחזיות הרבות שלה שהתבררו כנכונות, היו לה גם לא מעט טעויות, והיא אינה מתכחשת אליהן. "אין מקצוע בעולם שאין בו טעויות", אומרת בנימיני. "איך קורה שאני טועה? יכול להיות שפירשתי לא נכון את המפה או שלא ראיתי משהו. קרה לי שאנשים באו והתלוננו, אז אמרתי שאחזיר להם את הכסף. אם מישהו ממש לא מרוצה, אני לא רוצה שיהיה בינינו רגש כבד. לפעמים גם אין כימיה. לפעמים אדם בא אליי ויש לי דחייה כלפיו מההתחלה. אני רוצה רק שהוא ילך".

    

   ההורוסקופ לא עלול להפוך לנבואה שמגשימה את עצמה, כמו התחזית שלך שתתגרשי?

   "אני לא חושבת. הגירושים קרו בעקבות רצף אירועים, והידיעה מראש לא שינתה דבר. היו כל כך הרבה סיפורים, סרטים שלמים, כך שלא התחזית שלי גרמה לזה. אני גם לא חושבת שהידיעה שאתגרש הייתה צריכה לגרום לי להימנע מלהתחתן. יש גורל, יש תוכנית לחיים. אני הבאתי שני ילדים לעולם, והם היו חייבים להגיע בדרך הזאת. לדעתי, יותר טוב להתחתן ולהתגרש אלף פעם מאשר לא להתחתן בכלל. הכי קשה להיות לבד. אם בן אדם מתחתן ומתגרש, לפחות הוא הקים בית ויש לו ילדים".

    

   "הגירושים קרו בעקבות רצף אירועים, והידיעה מראש לא שינתה דבר. אני גם לא חושבת שהידיעה שאתגרש הייתה צריכה לגרום לי להימנע מלהתחתן. יש גורל, יש תוכנית לחיים. אני הבאתי שני ילדים לעולם, והם היו חייבים להגיע בדרך הזאת"

   אנשים מייחסים לך כוח רב ופועלים בהתאם להמלצותייך. איך את מרגישה עם זה?

   "זה מאוד מחייב. אני לא לוקחת את זה בקלות. לא קל לקחת אחריות על מישהו אחר ולהסתכן בכך שהייעוץ לא יהיה נכון, אבל מה שמנחה אותי זה המפה".

    

   כאסטרולוגית את יכולה לשמש גם סוג של פסיכולוגית?

   "כן. אני מאוד משתדלת לעזור לנפש. אני חושבת שאסטרולוגיה בכלל עוזרת לקבל את החיים. לי היא עזרה, כי כשאני יודעת שזה כתוב, יותר קל לי. אני לא צריכה להתמרמר ולהגיד, 'למה זה קרה לי ולא למישהו אחר?' כשזה נמצא בתוכנית, אז אני אקבל את זה. הידיעה היא כוח".

    

   בנושא אחד - המוות – היא מוותרת על כוחה: המוות הוא הנושא היחיד שאליו היא לא מוכנה להתייחס בתחזיות האסטרולוגיות שהיא נותנת. "אם מישהו שואל אותי כמה זמן הוא יחיה, אני עונה לו שאת זה אני לא אומרת. אני גם לא מסתכלת על זה. זה של הקדוש ברוך הוא, לא שלי".

    

   בנימיני בביתה, כיום. "לא קל לקחת אחריות על מישהו אחר" (צילום: אוריה תדמור)
    בנימיני בביתה, כיום. "לא קל לקחת אחריות על מישהו אחר"(צילום: אוריה תדמור)

     

    מתראיינת לרינו צרור בתוכנית "חוצה ישראל"

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד