דברים נסתרים: מה ניתן ללמוד מציורי המשפחה של ילדיכם?

בזמן שהם מקשקשים להם על דף את אמא, אבא, האחים והחתול - אתם יכולים להתבונן וללמוד כל כך הרבה. מיכל וימר, מפענחת ציורי ילדים, מסבירה איך תעשו זאת

מיכל וימר

|

15.02.16 | 10:19

ניתן לגלות עולמות שלמים בציור המשפחתי. צילום אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
ניתן לגלות עולמות שלמים בציור המשפחתי. צילום אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

שוב לילדים משעמם - יום שבת או אחה"צ פנוי ואתם מתלבטים מה תעשו היום. טיול משפחתי נשמע רעיון מעולה. אלא מה? לא תמיד הילדים שלנו חושבים כמונו. זה מתחיל בבית: "לא רוצים ללכת לטיול. אפשר מחשב? זה סתם משעמם להסתכל על הנוף" וזה ממשיך במכונית: "הוא דוחף אותי! אין לי מקום! מתי מגיעייייים?"

 

אבא, אמא, אחים

בזמן המשפחתי המשותף הזה צפות ועולות מערכות היחסים הפנים-משפחתיות. כל הקואליציות הקטנות והסמויות של "את הבת של אמא, אני הבן של אבא". אפשר אחרת - אם רק לוקחים לטיול שלכם מפת דרכים וגם ציור של משפחה! למה דווקא ציור משפחה? כי ציור המשפחה הוא מפה ללב של הילד שלכם. בציור משפחה ניתן לזהות את הקואליציות הפנים משפחתיות ואם יודעים לקרוא אותן נכון – אפשר ליצור טיול משפחתי נעים הרבה יותר. 

 

ציור משפחה הוא הדרך שלכם ללמוד על האופן בו הילד חווה אתכם ההורים ואת מערכת היחסים שיש לו עם אחיו ואחיותיו. את הקשר שהילד חווה עם אבא, אמא והאחים רואים בכל ציור שהוא מצייר. בציור משפחה רואים זאת באופן ברור ופשוט.

 

אחת הסביבות הרגשיות המשמעותיות בחייו של ילד היא הסביבה המשפחתית. כאן הוא לומד לראשונה יחסים עם בני גילו או קטנים ממנו, לומד לתקשר עם מבוגרים וכמובן, לומד המון על אהבה.

 

ציור של ילד. הניתוח ממש כאן למטה
  ציור של ילד. הניתוח ממש כאן למטה
   

   

  שימו לב לציור המשפחתי שכאן למעלה. מה ניתן לראות בציור הזה?

  1. דמות הילד מצוירת עם רגליים דקות וללא יציבות.

  2. האחות הקטנה בעלת מבנה גוף מלא ובעל נוכחות.

  סגנון ציור זה מעיד על אחות בעלת נוכחות רבה יותר בבית ממנו, אחות שמקבלת תשומת לב וגם יודעת לקחת לעצמה את תשומת הלב כשהיא זקוקה לה. לעומתה, הוא מצייר את עצמו בדרך שונה - ריבוע קווי וחלול. מצד שני, הוא מצייר את עצמו דומה יותר להורים. המשמעות הפסיכולוגית של זה היא שהוא מנסה "לפתור" את הקושי שלו להשתייך לקבוצת הילדים (כלומר, אחותו והוא), על ידי צירוף של עצמו לקליקת ההורים. הפתרון הזה מאפיין הרבה ילדים בכורים, אבל הוא לא תמיד פתרון מוצלח. לפעמים צריך לדעת להישאר ילד ולהיות חלק מקבוצת הילדים.

   

  "משפחה בה לא קיימת הפרדה בריאה בין יחידת ההורים ליחידת הצאצאים, כולם באותו המעמד. מצב שעלול להיחוות כמבלבל עבור חלק מהילדים"
   "משפחה בה לא קיימת הפרדה בריאה בין יחידת ההורים ליחידת הצאצאים, כולם באותו המעמד. מצב שעלול להיחוות כמבלבל עבור חלק מהילדים"

    

   כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב בציור המשפחה של הילד שלכם:

   1. האם הילד צייר את עצמו? כשהילד משמיט את הדמות של עצמו, הדבר מעיד על דימוי עצמי נמוך וזו השמטה יוצאת דופן בגיל הילדות.

   2. כיצד הילד מצייר את ההורים לעומת הילדים? כדאי שתהיה הפרדה ברורה בציור בין ההורים לילדים. ציורים בהם ההורים מצוירים כמו הילדים או אפילו קטנים מהם, יעידו על נוכחות הורית דלה בחוויית הילד.

   3. מהם המרחקים בין הדמויות המצוירות? דמויות שמרוחקות זו מזו, מעידות ברוב המקרים על מרחק רגשי.

   4. מיהי הדמות שהילד צייר ראשונה? הדמות המצוירת ראשונה היא דמות דומיננטית בעיניו מבחינה רגשית (יתכן וזו דמות שקשה לו איתה מבחינה רגשית ויתכן להיפך – אפשר לדעת על הכיוון רק באמצעות השוואה לציורים נוספים).

    

   "משפחה חד הורית, בה מתקיים מעמד שיוויוני וקרוב בין האם לבת"
    "משפחה חד הורית, בה מתקיים מעמד שיוויוני וקרוב בין האם לבת"

     

    מה לא כדאי לעשות?

    אל תשאלו את הילד למה צייר כך את אבא או למה לא צייר את אמא. ילד מצייר מהלא מודע. אם הילד מצייר כך, הוא משקף מציאות רגשית שהוא חווה.

     

    מה הבשורות הטובות?

    גם אם ראיתם בציור משהו שהעציב אתכם, בהדרכת הורים טובה ובשינוי של דרכי החינוך, אפשר תוך זמן קצר לראות שינוי גם באווירה בבית וגם בציורים עצמם.

     

    לסיכום

    ארזו לטיול שלכם מפה וגם ציור משפחה ותמצאו שם את המפה ללב של הילד שלכם. מי זקוק לתשומת לב ומי זקוק למרחב? על מי עוברת כרגע תקופה קשה? מי זקוק לקרבה של אמא ומי זקוק לקרבה של אבא? מי מרגיש מקופח במשפחה ומי מרגיש במרכז תשומת הלב? זה אפשרי. תיהנו בטיול הקרוב.

     

    מיכל וימר (M.A), תרפיסטית באמנות, מנהלת מסלול לימודי תעודה במרכז לפענוח ציורי ילדים והדרכת הורים יצירתית.

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד