מירי נבו: "לא רציתי להתאהב באף אחד ושאף אחד לא יתאהב בי"

הגברת הראשונה של הספורט קיוותה לפגוש בפרק ב' גבר רווק ואז הכירה אבא לשלוש בנות וילדה את בנם המשותף בגיל 42. השנים שעברו מאז היו הטובות בחייה

מירי נבו. "לא הגעתי לפרוץ ולא להשאיר חותם, אלא כי זה מה שרציתי לעשות" (צילום: אוהד רומנו)
מירי נבו. "לא הגעתי לפרוץ ולא להשאיר חותם, אלא כי זה מה שרציתי לעשות" (צילום: אוהד רומנו)
מירי נבו מצטלמת לשער לאישה
כתבת: קרן נתנזון ויץ צלם סטילס: אוהד רומנו צלם וידיאו: חגי דקל עריכה: איציק יצחק נבון

מירי נבו לא אוהבת להעיד על עצמה כפורצת דרך, למרות שהיא לגמרי כזאת.

 

עם עבר כחברה בלהקת מנגו המיתולוגית, בשנת 1993 היא הגיעה לראשונה לערוץ הספורט, והשתלבה במרחב שנשלט באותה תקופה על ידי גברים בלבד.

 

"לא הגעתי לפרוץ ולא להשאיר חותם, אלא כי זה מה שרציתי לעשות. כבר 22 שנה אני מאד אוהבת את מה שאני עושה. לא מאמינה שאני כל כך הרבה שנים בעבודה הזו ועדיין בטירוף", היא מעידה, " זה המתכון לאריכות חיים בתחום מסויים: שיש את הרעב, התשוקה וההתלהבות".

"כבר 22 שנה אני מאד אוהבת את מה שאני עושה" (צילום: אוהד רומנו)
  "כבר 22 שנה אני מאד אוהבת את מה שאני עושה"(צילום: אוהד רומנו)

  את ההתחלה רשמה כשדרנית קווים ומשם לאורך השנים התקדמה עד לעמדת מגישת חדשות הספורט חמש פעמים בשבוע לצד אלי אילדיס.

   

  בנוסף תמצאו אותה משדרת את תוכנית הספורט בגל"צ עם עידן קוולר, מגישה תוכנית בחינוכית עם עידן אלתרמן ומצלמת סדרת סרטים דוקומנטריים לערוץ 10 בענייני הורות.

   

  לאחרונה הפכה לפרזנטורית של חברת אלטמן, כשעל הפרק כעת קמפיין לקידום בריאות האישה ובו טיפול לא פולשני לשרירני הרחם.

   

  ספורט אמנם תופס מקום דומיננטי בחייה, היא מתאמנת מדי יום ומשמשת גם כסקיפרית, אבל אם יש משהו שהוא מרכזי לא פחות עבורה, היא המשפחה שהקימה.

   

  בגיל 39, אחרי 19 שנים יחד היא התגרשה מבעלה הראשון, המפיק המוסיקלי יועד נבו. כמה חודשים לאחר מכן, בגיל 40, היא פגשה את ירון עיון, איש עסקים ואב לשלוש בנות מנישואיו הראשונים, שהפך לבעלה השני.

   

  יחד הם הביאו לעולם את יונתן, כיום בן שש. "הייתי תחת פיקוח של רופא הנשים שלי שמכיר אותי מגיל 18", היא מספרת בגילוי לב, "הוא הקציב דד ליין ואמר לי שאם עד מרץ באותה שנה, אם לי אין זוגיות, אני עושה ילד בלי בעל. אבל רצה הגורל, לא הגענו לתאריך הזה ואפילו הקדמנו אותו".

   

  "היתרון באמהות מאוחרת היא שאת מגיעה לזה ממקום של בשלות. את כבר יודעת את המקום שלך בחיים, לא בחיפושים, יש מרחב ויכולת הכלה".

   

  בראיון עם יפעת מנהרדט למגזין המודפס נבו מספרת על תחילת הקריירה שלה בערוץ הספורט, כשדרנית קווים. הכניסה לטריטוריה הגברית הזו לא הייתה פשוטה. "בשטח, במגרשים, מדובר ברוב גברי כמעט מוחץ. זו הייתה משימה להיטמע בתוך זה".

   

  בגיל 13, במהלך חזרות ל"פסתיכון" בפתח תקווה פגשה את מיכל נחמן, לימים מיכל צפיר, שהפכה לחברתה הטובה עד היום. "הופעתי שם כרקדנית והיא כזמרת", היא מספרת. "הייתה בינינו כימיה מיידית, ומאותו רגע לא נפרדו דרכינו. אנחנו באותו גיל, אני נולדתי ב־22 באוגוסט והיא ב־25 באוגוסט באותו בית חולים. יש בינינו הפרש של 32 תינוקות בלבד".

   

  הן שירתו יחד בלהקת פיקוד צפון, ואחרי השחרור לוהקו לשלישיית הבנות "מנגו", יחד עם יסמין גמליאל ("אני לא בקשר איתה"). נבו מודה היום שארבע השנים שבהן פעלה מנגו היו אחת התקופות הקשות בחייה: "באיזשהו שלב ממש שקעתי בדיכאון. הייתי נורא צעירה, והיה לי קשה להבין מה עובר עליי נפשית. הרגשתי עצובה ונטולת אנרגיה באופן עמוק. אז הלכתי לטיפול פסיכולוגי שעזר לי להתחבר לתשוקות האמיתיות שלי. אחת מהן הייתה הספורט. נרשמתי ללימודי תואר ראשון לחינוך גופני, והתחלתי לעבוד במקביל כמאמנת כושר".

   

  ובסוף נטשת את הקריירה המוזיקלית.

  "לא הרגשתי שזה הצד הכי חזק שלי. אני חושבת שאני שרה על הכיפאק, אבל אני לא ריטה".

   

  את זו שעודדה את מיכל צפיר להיכנס למשטר אימונים?

  "כל השנים דיברנו על זה. את כל הידע שהיה לי, העברתי לה. אבל לקח לה זמן להבשיל. לפני תשע שנים, אחרי שהיא סיימה ללדת שלוש בנות והרגישה לא טוב מבחינה בריאותית, היא הבינה שהיא צריכה לטפל בעצמה. היא עברה תהליך מאוד עמוק של הבנה שדיאטה זה לא מספיק, שצריך גם פעילות גופנית ולהקפיד על איכות המזון".

   

  מה חשבת על הסערה שהייתה סביבה בחודשים האחרונים?

  "שזו סערה בכוס מים. בסופו של דבר, זה עשה לה רק טוב. היא בעיקר הרוויחה אחרי זה הרבה קליינטים. זה העלה את רמת המודעות למה שהיא עושה באופן מטורף".

   

  את הקריירה שלה בערוץ הספורט החלה ב־1993, כשדרנית קווים. הכניסה לטריטוריה הגברית הזו לא הייתה פשוטה. "בשטח, במגרשים, מדובר ברוב גברי כמעט מוחץ. זו הייתה משימה להיטמע בתוך זה".

   

  מה עשית?

  "בעיקר ביטלתי כל סממן נשי שלי. ויתרתי על שמלות, חצאיות, חולצות צמודות או עם מחשופים. התלבשתי כמו טום־בוי. היה לי חשוב שרק יקשיבו למה שאני אומרת, שכמה שפחות יסתכלו עליי. במנגו העיסוק בנראות היה כל כך גדול, שהייתה בי תאווה לבטל את זה".

   

  איך זה השתנה?

  "הלכתי עם יועד (נבו, בעלה הראשון, י.מ.) ברחוב, ופתאום הוא אמר לי 'די, נמאס לי מזה שאת מתלבשת כמו בן. פעם היית בת. זה מעצבן'. אז נפל לי האסימון. הבנתי שהמשכתי לאמץ את סגנון הלבוש הזה גם בחיי הפרטיים. באותו זמן כבר חשתי מספיק ביטחון, ואמרתי 'גמרנו. מספיק. הוא צודק. מה יש לי להחביא?'. מאז חזרתי להתלבש בצורה נשית, למרות שאני עדיין חושבת שצריך לקרוא את הסיטואציה. אני לא אגיע, למשל, עם מיני למגרש. זה נראה לי לא לעניין, וגם מאוד לא נוח".

   

  פרידה ונתק של שנה

  במקביל לעבודה בערוץ, נבו נרשמה ללימודי תואר שני באפידמיולוגיה ובריאות הציבור. "אחרי שסיימתי אותו, ממש עמדתי בצומת: האם אני ממשיכה באקדמיה או מגשימה את עצמי עד הסוף בערוץ. בחרתי בטלוויזיה".

   

  ולחשוב שהיו יכולים לקרוא לך ד"ר נבו.

  "אני דווקא חיה בשלום עם זה שלא קוראים לי דוקטור. אחותי הגדולה היא דוקטור למוסיקולוגיה, אז לפחות ההורים שלי יכולים להגיד שיש להם דוקטור אחת בבית".

   

  נבו אמנם ויתרה על התואר דוקטור, אבל זכתה בתואר של חלוצה. היא עצמה לא תכחיש שעיתונאיות רבות שמסקרות היום את תחום הספורט הגיעו למעמד בזכותה. "הרבה נשים בתחום אמרו לי שהן ראו אותי והבינו שזה אפשרי", היא אומרת. "זו ללא ספק תחושה מדהימה שהצלחת לפתוח עבור מישהי את הדלת. לא עשיתי את זה מתוך מחשבה ש'אני הולכת לפרוץ דרך'. עשיתי פשוט את מה שאני אוהבת".

   

  ההתחלה הייתה קשה ומתסכלת. הדרך לכיסא המגישה של "חדשות הספורט" הייתה סוג של ריצת מכשולים. "ב־1998, כשהחליטו לעלות עם התוכנית, עשיתי פיילוט", היא מספרת. "אבל אז ישבתי עם המנכ"ל דאז, והוא אמר לי שבערוץ הרגישו שזה עלול להיות לא אמין עבור הקהל, שהוא ברובו גברי, שאישה תגיש לו חדשות ספורט. זה תסכל אותי מאוד, אבל למרות זאת נשארתי".

   

  "את העונה הראשונה הגיש מיכה פרידמן, ורצה הגורל והוא יצא בקיץ לחופש. בערוץ ביקשו ממני להחליף אותו, ואז הבינו שהשד לא נורא כל כך. בסופו של דבר אילדיס ואני התחלנו להגיש את המהדורה יחד".

   

  יש ענף ספורט שאהוב עלייך במיוחד?

  "באתי מהתעמלות אמנותית, אז מטבע הדברים כשאני משדרת את זה, אני מרגישה את זה בגוף. אני גם מתה על ג'ודו, התעמלות מכשירים, אתלטיקה, כדורסל וכדורגל".

   

  היית מסוגלת לצאת עם מישהו שלא צופה בספורט?

  "לצאת זה אנדרסטייטמנט. הייתי נשואה לאחד כזה 19 שנה".

   

  עוד שנתיים את בת 50. מתחילה להרגיש את הלחץ?

  "נגיע לזה. אני מדחיקה".

   

  ובכל זאת.

  "מאז גיל 40 ועד עכשיו, עברו עליי שנים מדהימות. אז אם זה ימשיך ככה, אני באמת לא רואה כל סיבה למשבר".

   

  הראיון המלא עם מירי נבו בגיליון "לאשה" החדש - השבוע בדוכנים

   

  >>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

  >>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

  >>> חדש וכייפי: האפליקציה החדשה של "לאשה"

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד