גאולה אבן-סער: "פעם אחר פעם סומנתי כמגישה שעדיף שלא תשדר"

היא הייתה ילדה שמעריצה פוליטיקאים ומכינה שיעורי בית עם גל"צ ברקע. היא גדלה להיות מראיינת נשכנית ומוערכת, סמל לעיתונות חדה ובלתי מתפשרת. עד שהתאהבה בפוליטיקאי, ונאלצה להתמודד עם ביקורת על ניגוד אינטרסים

גאולה אבן על הסירוב להגיש את "יומן": "לעבוד ביום שישי זה ממש לא כיף" (צילום: עדו לביא)
גאולה אבן על הסירוב להגיש את "יומן": "לעבוד ביום שישי זה ממש לא כיף" (צילום: עדו לביא)

פרשני תקשורת חשבו שגאולה אבן־סער (43) תהיה המרוויחה העיקרית מהמעבר של איילה חסון מרשות השידור לערוץ 10.

הם אולי לא טעו בהערכתם שאבן תהיה הראשונה שתקבל הצעה להחליף את חסון בהגשת "יומן" היוקרתי בליל שבת, אבל אף אחד מהם לא חשב שמבחינת אבן - אין על מה לדבר. מאז שבעלה, גדעון סער (49), החל להתחזק בדת, לילות השבת של בני הזוג מוקדשים לסעודת השבת, והטלוויזיה היא מחוץ לתחום.

אבן אכן דחתה את ההצעה על הסף. "כבר הייתי שם ואין לי עניין לחזור", היא אומרת. "אני מאוד אוהבת את מה שאני עושה היום ב'המוסף', ולעבוד ביום שישי זה ממש לא כיף. אני יודעת, כי עשיתי את זה לא מעט שנים".

בימים אלה חוגגים השניים שלוש שנים לרומן הכי מפתיע של העשור. זה התחיל בדצמבר 2012 בריאיון של כבוד שר החינוך לתוכנית "המוסף" שבהגשתה, המשיך בשיחת טלפון מפתיעה לא פחות של השר למראיינת, ונגמר בחתונה סולידית שנערכה בחצר ביתו של איש העסקים טל זילברשטיין, בלב תל אביב, בנוכחות 60 מוזמנים. את הטקס הנחה מפקד גל"צ ירון דקל, ואת החופה ערך רב הכותל שמואל רבינוביץ'.

ביום החתונה. גאולה אבן וגדעון סער (צילום: גיא אזולאי)
  ביום החתונה. גאולה אבן וגדעון סער(צילום: גיא אזולאי)

  למה התאהבת בו?

  "הוא גבר מדהים, מוכשר, חם, חכם, רגיש מאוד. מאוד טוב לנו ביחד. אני אוהבת אותו ומאוהבת בו. הוא יודע המון והוא מצחיק אותי נורא. כיף לבלות איתו ולשמוע אותו, הוא החבר הכי טוב שלי. גדעון הוא אהבת חיי. הוא יודע לקרוא אותי, הוא יודע לנחם אותי כשרע לי, והכי חשוב שהוא אבא משגע. כשראיתי איך הוא עם האחיינים שלו ועם הבנות שלו, התאהבתי בו".

  איך משתלבת הקריירה שלך עם תחזוק משפחה כל כך גדולה?

  "לא תמיד זה קל. אני עובדת בבוקר מהבית. בצהריים מתחילים להתקבץ כל הילדים ואני מקפידה להוציא גם את דוד מהגן כדי לשחק איתו קצת לפני שאני נוסעת לירושלים. אנחנו אוכלים יחד צהריים, ואז גדעון, תמר בתי הגדולה או אמא שלי נכנסים לתמונה עד שאני חוזרת מהעבודה. דוד כבר חגג יום הולדת שנתיים ועדיין לא היה שעה אחת עם מטפלת".

  סערה ספונטנית מחושבת

  שלושה חודשים לאחר שהתחילו לצאת היא הדהימה את צופיה כשהקדימה לדיון על איוש תיק החינוך לאחר הבחירות את הנאום הקצר הבא: "כולם יודעים שאני קשורה קשר עז ואישי לשר החינוך גדעון סער". המבוכה ניכרה על פניה כשתיארה באופן טעון ותמציתי את הסערה המתחוללת בחייה, אבל היה לה ברור מההתחלה שזה הדבר הנכון לעשות. "הצופים היו צריכים להיות מודעים לכך", היא אומרת.

  כמה זמן לקח לך לחשוב על המילים "קשר עז ואישי"?

  "זה היה הכי ספונטני. ידעתי שאני צריכה להגיד משהו, אבל לא תכננתי מראש איך ומה. אפילו לא אמרתי לגדעון שאני מתכוונת להגיד. הוא צפה וראה בעצמו".

  מנהליה של אבן דאז, ראשת חטיבת החדשות איילה חסון ויו"ר רשות השידור יונה ויזנטל, לא ידעו איך לאכול את הרומן חסר התקדים שנרקם מתחת לאפם, והחלו להצר את צעדיה: תחילה העבירו את שעת שידור תוכניתה משמונה וחצי לשבע בערב, ולאחר מכן הורו לה שלא לראיין אנשי ליכוד, מפלגתו של סער, כדי למנוע ניגוד אינטרסים.

  אבן התנגדה וביקשה שיסמכו על שיקול דעתה, ולמרות שההוראה נשארה בעינה, כבר למחרת היא ראיינה בתוכניתה את ח"כ גילה גמליאל על הקרב בין ראש הממשלה לשר האוצר בנושא תקציב המדינה.

  חסון שמעה על הריאיון רק בדיעבד, ולמחרת זימנה את אבן לשיחה נוקבת שהסתיימה בכך שאבן הנסערת אספה את חפציה ונסעה הביתה שעה לפני שידור תוכניתה. בתגובה הושעתה משידור עד להודעה חדשה.

  רגע אחרי ההשעיה הדהים שר החינוך סער את עוקביו בפייסבוק, כשהעלה לעמוד שלו פוסט בן ארבע מילים טעונות: "גאולה, אני אוהב אותך". יומיים אחר כך הוא פרש מהחיים הפוליטיים, וההשעיה בוטלה. אבן מכחישה כל קשר בין ההשעיה לפרישה של סער מהחיים הפוליטיים וטוענת: "בגלל מה שקרה, חשבנו האם לדחות את ההודעה של גדעון, כדי שלא יקשרו בין שני הדברים. בסוף גדעון החליט שלא".

  אז למה בעצם הוא פרש?

  "הוא הסביר את זה בעצמו באופן הפשוט והברור ביותר. גדעון החליט שזה הדבר שהוא רוצה לעשות, אחרי 20 שנה של שירות הציבור, למען עצמו ולמען היקרים לו. הרבה אנשים אמרו לו 'אל תלך'. זה באמת לא מובן מאליו. לא קל לוותר על הכיסא, על הכוח. והוא ויתר".

  מה את חושבת היום על ההשעיה שלך?

  "זה לא היה הוגן ולא הגון, אבל עכשיו זה כבר מאחוריי. איילה יצאה לדרך חדשה ואני מאחלת לה בהצלחה מכל הלב. אני בטוחה שהיא תצליח גם בערוץ 10".

  איך הצעד שלה ישפיע על רשות השידור?

  "בלי קשר לאיילה חסון, רשות השידור בימים אלה בפירוק. הרשות היום היא מקום עבודה עצוב שלא קל לעבוד בו. העובדים מודאגים, לא בטוחים אם תהיה להם עבודה מחר, וזה לא פשוט לעבוד באווירה כזו".

  קיבלת בעבר הצעות עבודה יפות מערוץ 2 ומערוץ 10. למה את נשארת?

  "אני מאמינה בשידור ציבורי. אני מקווה שיוקם גוף חזק, עצמאי ומשוחרר מהשפעה פוליטית שיהיה טוב לעבוד בו, בעיקר מבחינה מקצועית. כשאני מראייינת אני צריכה, למשל, שלריאיון יהיה מספיק זמן, שזה לא יהיה זבנג וגמרנו. זה מאוד חשוב לי, והמקום היחיד שיכול לספק את זה כיום זה הערוץ הציבורי".

  זה הערוץ שעליו אמרת לפני חצי שנה ל"ידיעות אחרונות": "אני יודעת שסומנתי כמטרה לחיסול, אני יודעת מי סימן את המטרה, ואני יודעת מה נעשה כדי להשיג את המטרה הזו, כדי שאני לא אשדר".

  "אני עומדת מאחורי כל מילה. פעם אחר פעם סומנתי כמגישה שעדיף שלא תשדר".

  מי סימן אותך?

  "אני מצטערת, אין לי עניין להיכנס לזה".

  למה סומנת?

  "אולי כי השאלות שלי זה לא פיקניק. אף שלטון לא אוהב שאלות קשות ונוקבות. השאלה היא תמיד עד כמה מנסה הדרג הפוליטי להשפיע על השידור, תכניו ועובדיו".

  באותו ריאיון אמרת "יש שלטון שנהיה אובססיבי ברצון שלו לסתום פיות". יש לך דוגמה לאופן שבו ניסו לסתום את פיך בשידור?

  "איך ניתן להגדיר אחרת ניסיונות להטיל מגבלות על החופש המקצועי שלי, עד כדי ניסיונות להטיל ספק בעצם היכולת שלי לשדר, לאחר 25 שנה במקצוע? דוגמה? בעיצומה של פרשת השמלה המפורסמת של שרה נתניהו, ניסו להחדיר אצלי לתוכנית את ג.יפית, שתחמיא ללבושה של שרה".

  למה לא הסכמת בעצם, אם זה היה הנושא על סדר היום?

  "זה לא תפקידי לעסוק בלבושה של אשת ראש הממשלה. יש תוכניות שמיועדות לכך, לא התוכנית שלי. וחוץ מזה לעולם לא אתן לכפות עליי מרואיינים. זה לא קרה ולא יקרה".

  על נשים ולוקשים

  בימים אלו חוגגת אבן 25 שנה בעיתונות. חתיכת תקופה, ולא בטוח שהיא מסכמת אותה בשמחה גדולה. "עולם התקשורת השתנה בשנים הללו ללא הכר, לא תמיד לטובה".

  "שינוי בולט לטובה נוגע לנוכחות נשים בו בתפקידי מפתח. בין אם מדובר בניהול, עריכה, הפקה, וודאי ודאי בכל הנוגע להגשה ולהובלת שידורים. כשהגעתי לערוץ הראשון הסתכמו תפקידי הנשים שהופיעו בטלוויזיה בעיקר בקריינות של טקסטים משניים, או בפרפראזה על 'תהיי יפה ותשתקי' - תהיי יפה ותקרייני. וכשלא תקרייני עדיף שתשתקי כשהגבר שיושב לצדך מוביל ושואל.

  אם בעלך יחזור לפוליטיקה, תיאלצי לפרוש בגלל ניגוד אינטרסים?

  "למה שאפרוש? גם כשגדעון היה בפוליטיקה המשכתי לעסוק באקטואליה. אני מציעה לכל מבקריי לפתוח טלוויזיה בשעה שבע בערב ולשפוט אותי על פי דבריי ועל פי מעשיי. אני עוסקת בעיתונות 25 שנה בצורה הכי מקצועית והכי עניינית. אף אחד לא יכול להציג ולו מקרה אחד שבו פעלתי באורח לא מקצועי".

  איך הרגשת כשיו"ר רשות השידור לשעבר, יונה ויזנטל, האשים אותך באי־עמידה בכללים עיתונאיים?

  "לצערי, הוא מעולם לא התייחס לעבודה המקצועית שלי. באופן כללי הוא גם לא הותיר חותם ברשות. היה לרגע - והלך".

  הופתעת מהתגובות שקראו לך לפרוש?

  "לא היו רבות כאלה, אך כן - הופתעתי. אחרי יותר מ־20 שנות עבודה, שאפסיק לעבוד בגלל מי שבחרתי להתחתן איתו? זו העבודה שלי וזה המקצוע שלי. זה הזוי בדיוק כמו לדרוש מליאור שליין להפסיק לעשות סאטירה פוליטית כי בת זוגו מרב מיכאלי הפכה לפוליטיקאית. אבל תמיד כדאי לבחון היטב את האינטרסים של האומרים. בדרך כלל זאת לא דאגה לאתיקה".

  את נתפסת כמגישה שיש לה דעות ושהיא לא חוששת להשמיע אותן. אולי מבקרייך חוששים שעכשיו תתחילי להשמיע דעות רק מצד אחד של המפה הפוליטית?

  "כל מי שעוקב אחריי יודע שאני שואלת שאלות נוקבות כל מרואיין, ימני או שמאלי. אבל מעבר לכך זה משקף תפיסה שוביניסטית. בגלל שהתחתנתי עם גדעון כבר אין לי דעות משלי? זו מחשבה כל כך פרימיטיבית".

  "בגלל שהתחתנתי עם גדעון כבר אין לי דעות משלי? זו מחשבה כל כך פרימיטיבית" (צילום: עדו לביא)
   "בגלל שהתחתנתי עם גדעון כבר אין לי דעות משלי? זו מחשבה כל כך פרימיטיבית"(צילום: עדו לביא)

   היו פוליטיקאים שסירבו להתראיין אצלך בגלל ייחוסך המשפחתי?

   "אף אחד לא אמר לי שהוא לא בא בגלל זה".

   למי הצבעת בבחירות האחרונות?

   "זה יהיה בעיניי בלתי מקצועי בעליל לומר למי הצבעתי. אני יכולה לאשר שגדעון הצביע לליכוד".

   יש כללי אתיקה שהחלת על עצמך בעקבות נישואייך?

   "ברור שיש. לא ראיינתי בתחומי המשרדים שבראשם גדעון עמד, חינוך ופנים, עוד זמן רב אחרי שהוא עזב. היום אני לא עוסקת בו ובהחלטות שהוא קיבל בעבר, גם אם הם עולים מדי פעם על סדר היום".

   את לוקחת בחשבון שאם גדעון יתמודד על ראשות הממשלה תצטרכי לוותר על הגשת תוכניות אקטואליה?

   "אנחנו עדיין לא שם ואני לא יודעת אם הוא יחליט לחזור לחיים הציבוריים ומתי. יכול להיות שבעוד כמה שנים אני בעצמי ארצה לעשות דברים אחרים".

   "גם אם הוא יחליט לחזור לחיים הציבוריים, זו תהיה החלטה שלו. אני אהיה שם כדי לתמוך בו, בכל החלטה שיקבל. אני יכולה להגיד לך שאנשים מאוד רוצים שהוא יחזור, בכל מטר עוצרים אותו ברחוב ומבקשים שיחזור. למשפחה עדיף שהוא לא יחזור כי יש לזה מחירים. אתמוך בכל החלטה שהוא יקבל, אבל בינתיים אני רוצה שיהיה לנו ממנו כמה שיותר, שנוכל לבלות יותר ביחד".

   איך אתם מבלים יחד?

   "אנחנו מבלים הרבה זמן ביחד, זו התקופה המאושרת ביותר בחיי. היום, למשל, גדעון לוקח אותי להופעה של ברי סחרוף. הוא מקריא לי שירים ואני מקשיבה - זה מאוד מרגש אותי. אנחנו מאוד אוהבים להיות ביחד, לארח, לבשל, לאכול".

   את לא נראית כמו אחת שאוהבת לאכול.

   "זו טעות, אני אוכלת הרבה, אבל הכל בשליטה. אחר כך אני סוגרת את הפה כדי לאזן. לשמחתי ירדתי יחסית מהר אחרי ההיריון, ולא שאני עובדת בזה. אני מתעמלת בבית לבד עד כמה שמתאפשר לי בזמן. אני שונאת כל רגע, אבל מתמידה בלית ברירה".

   אפשר להיות ביחד ולהקריא זה לזה שירי אהבה, כשהבית הומה בכל כך הרבה ילדים?

   "הילדים הם חלק מהעניין. חבל שהילדים לא פה כדי שתראי כמה הם אוהבים את גדעון וכמה אהבה יש לו לילדים שלו ולילדים בכלל. אני מאוד אוהבת ילדים ומאוד אוהבת להיות אמא, זה אחד הדברים שאני יותר טובה בהם".

   "מגיל 25 אני אמא, ורציתי להיות אמא הרבה קודם. הדבר הכי חשוב בחיי זה המשפחה - לגדל ילדים ולטפח את הזוגיות. זה יותר חשוב מהריאיון הכי טוב שאפשר לראיין בטלוויזיה. גדעון ואני נהנים מאוד לגדל את דוד. הוא ילד מקסים, מלא שמחת חיים וסקרן. מוקף אהבה ומלא אהבה. יש יתרונות בלגדל ילדים בגיל יותר מבוגר".

   אז יש לכם תוכניות לעשות עוד ילד?

   "נשמח מאוד אם זה יקרה, ואם לא אז גם בסדר. יש לנו כבר ילד משותף ויש לנו משפחה גדולה, ברוך השם".

   הראיון המלא עם גאולה אבן בגיליון "לאשה" החדש - השבוע בדוכנים

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד