גן עדן עירוני: כך תקימו גינה ירוקה ופורחת על הגג או המרפסת

הפרחים, השיחים, הירקות, התבלינים ואפילו העצים יכולים לעלות אל המרפסת, ולהפוך כל דירה לדירת גן. ערן רודה מסביר איך לעשות את זה נכון, ועל מה חשוב להקפיד

ערן רודה

|

23.12.15 | 11:57

ערוגת בריקים אדומים בסגנון אנגלי. גינת גג אמיתית מאפשרת גידול צמחייה גבוהה בעומק מצע שתילה נמוך במיוחד (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
ערוגת בריקים אדומים בסגנון אנגלי. גינת גג אמיתית מאפשרת גידול צמחייה גבוהה בעומק מצע שתילה נמוך במיוחד (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
בוסתן הדרים גבוה בשמים הופך את הדירה לדירת גן. הבעלים בחרו לשלב בגינה גופי תאורה המוסיפים לאווירה הרומנטית (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
בוסתן הדרים גבוה בשמים הופך את הדירה לדירת גן. הבעלים בחרו לשלב בגינה גופי תאורה המוסיפים לאווירה הרומנטית (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
ורד מטפס "דון-ז'ואן" מהווה נקודת מוקד בגינת הגג, ומפיץ ריח נעים לעת ערביים (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
ורד מטפס "דון-ז'ואן" מהווה נקודת מוקד בגינת הגג, ומפיץ ריח נעים לעת ערביים (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
מבט מתוך הדירה אל גינת המרפסת הבנויה מאבן מתועשת כורכרית. גופי תאורה סמויים מדגישים את הצמחייה הטרופית (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
מבט מתוך הדירה אל גינת המרפסת הבנויה מאבן מתועשת כורכרית. גופי תאורה סמויים מדגישים את הצמחייה הטרופית (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)

מי מאיתנו לא חולם על בית פרטי, המוקף בגינה ירוקה רחבת ידיים? במדינה קטנה בה מחירי הקרקע רק הולכים ומאמירים, לרוב החלום נשאר בגדר פנטזיה בלתי מושגת.

 

עוד על גינה ומרפסת בערוץ עשו בעצמכם

 

הבשורה הטובה היא שהיום, יותר מתמיד, כמעט כל אחד יכול להיות בעלים של גינה אמיתית. התפתחויות טכנולוגיות של השנים האחרונות פותחות בפני בעלי מרפסות וגגות אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות בתכנון גינה, אפילו על מרפסת קטנה מאוד. מערכות ניקוז מתוחכמות ובדי סינון והגנה מפני נזקי שורשים הבשילו לכדי רמה כזאת שבביצוע מקצועי לא רק שאין חשש לנזק שתגרום הגינה לאיטום הגג, אלא שאדריכלים ומהנדסים רבים ממליצים לבנות גינות כאלה על מנת להאריך את חיי האיטום, וליצור למעשה בידוד דינמי מנזקי השמש, החום, הרעשים והמזהמים באוויר העירוני.

 

בעולם התחום תופס תאוצה של ממש. ההבנה שבעולם אורבני, המצטופף בערים גדולות, יש צורך בניצול שטח הגגות והמרפסות על מנת להחזיר שטחים ירוקים שמתמעטים מחלחלת גם לתודעת קובעי המדיניות. יותר ויותר ערים מסביב לגלובוס מתמרצות את תושביהן לנצל גגות, קירות ומרפסות לטובת גידול צמחייה ומזון. היתרונות העירוניים רבים מספור: החל בהורדת טמפרטורות ויצירת בידוד, וכלה בסינון אוויר ובהאטת ניקוז הגשמים במרזבים אל הרחוב באירועי גשם חריגים. אך לדעתי, החשוב מכולם הוא הגורם הנפשי האנושי. בני אדם רגילים לחיות במחיצת צמחים מאז ומתמיד, הצמחים נותנים לנו, בנוסף לחמצן, גם תחושה של ביטחון ורוגע, ומשפיעים על יחסינו עם בני אדם אחרים.

 

איך להקים גינה אמיתית על המרפסת/ הגג

שוחרי הצמחים בוחרים לרוב לרכוש כדים גדולים וקטנים, להציבם על הגזוזטרא ולשתול בהם את הצמחים האהובים אליהם. בבחירה מוקפדת של מיכלי שתילה ושתילים מתאימים והרמוניים ובשילוב מערכות השקיה אוטומטיות ניתן ליצור מראה ירוק ופרחוני- מעין "גינה", אך בדרך כלל התמונה המתקבלת לאחר כמה שנים היא של אוסף לא מוצלח של עציצים ואדניות, שנוטה לצבור עלים ולכלוך, ונראה כמו, נו...אוסף של עציצים ואדניות. יתרה מכך, הכדים הגדולים עלולים להיות בעלי משקל רב מהמומלץ להעמסה על המרפסת, ולמעשה להוות מפגע בטיחותי.

 

מרפסת קטנה לפני המהפך. המראה השכיח של אוסף עציצים קטן בשילוב מתקן לייבוש כביסה (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
  מרפסת קטנה לפני המהפך. המראה השכיח של אוסף עציצים קטן בשילוב מתקן לייבוש כביסה(צילום: באדיבות רודה גינון גגות)

  המרפסת בסיום השתילה: הערוגה בנויה מבריק limestone המיובא מאירופה. בפינה השמאלית מערכת השקיה מקצועית ומיכל לדישון אוטומטי (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
   המרפסת בסיום השתילה: הערוגה בנויה מבריק limestone המיובא מאירופה. בפינה השמאלית מערכת השקיה מקצועית ומיכל לדישון אוטומטי(צילום: באדיבות רודה גינון גגות)

    

   אז מאיפה מתחילים?  כמו בכל הקמת גינה - בתכנון נכון ובבחירת אנשי מקצוע טובים.

    

   איטום - לפני הכול, חשוב לבחון היטב את מצב האיטום הקיים על ידי מומחה. אם אתם חיים כבר מספר שנים בדירה ואין בעיות של נזילת מים לקומה שמתחת, כנראה שהאיטום עובד. בכל מקרה, יש לפנות למומחה ולוודא שהאיטום במצב תקין.

    

   העמסת משקלים - חשוב מאוד לבדוק את יכולת העמסת המשקלים על המרפסת או הגג בעזרת קונסטרוקטור.  גינות גג אמיתיות לא אמורות להיות בעלות משקל גבוה, וזאת בעזרת שימוש במצעי שתילה קלים במיוחד בעומק מינימלי ומערכות סילוק עודפי מים יעילות. אם תרצו להוסיף לגינה שלכם אלמנטים בעלי משקל גבוה, כמו עצים או בריכות נוי, ניתן בעזרת קונסטרוקטור לאתר בגג נקודות חוזקה בהן ניתן להציב עצמים כבדים מעבר ל-200 ק"ג למטר מרובע.

    

   זה לא חלום. ירקות ישר מהמרפסת שלכם (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
    זה לא חלום. ירקות ישר מהמרפסת שלכם(צילום: באדיבות רודה גינון גגות)

     

    השקיה - בגידול צמחים במצע מנותק, כמו בגינת הגג, יש חשיבות עליונה להשקיה ולדישון מדויקים. מערכת השקיה מקצועית לגג היא כזו המתחשבת בכמויות המים השונות שנדרשות לכל צמח, וכוללת משאבת דישון מדויקת המספקת לצמחים מעט "מזון," כדי לאפשר התפתחות תקינה, שגשוג ופריחה.

     

    תכנון ועיצוב הגינה - ניתן להקים גינה על כלל שטח המרפסת או הגג בשילוב דשא, שיחים, עצים ופרחים ולשבץ בניהם משטחי ישיבה מאבן, או לחילופין לשלב אזורים של ערוגות מגוננות בנויות על הריצוף הקיים במרפסת.

     

    שילוב אפשרי נוסף הינו דק עץ אשר בסופו יוצרים ערוגה שקועה מתחת למפלס העץ. גנן גגות מקצועי מסוגל להקים גינה המשלבת צמחים עד גובה מטר בערוגה שכל עומק מצע השתילה בה אינו עולה על 10 ס"מ! בכך אנו יוצרים בגובה הדק (12 ס"מ) ערוגה הנמצאת במפלס אחד עם הריצוף ונותנת תחושה של גינת קרקע לכל דבר.

     

    ערוגה מגוננת לאורך כל המרפסת (צילום: באדיבות רודה גינון גגות)
     ערוגה מגוננת לאורך כל המרפסת(צילום: באדיבות רודה גינון גגות)

      

     כמה זה עולה לנו? עקב שילוב כל הטכנולוגיות והמקצוענות הנדרשת בהקמת גינת גג, העלויות בהקמת גינה כזו דומות יותר לעלויות שיפוץ חדר קטן בבית (בהתאמה לגודל ואופי הגינה). אך כשמחשבים את עלות הקמת הגינה לפי מטר מרובע מגונן נטו בהשוואה לשטח המגונן המתקבל בהקמת גינה בעציצים - הגינה האמיתית למעשה זולה יותר.

      

     אלתורים ושימוש בחומרים שאינם מתאימים או בהתקנה חובבנית עלולים לגרור אחריהם שנים של בעיות רטיבות, שורשי צמחים מסוימים מסוגלים לגרום נזקים כבדים לאיטום הגג - וללא ההגנות המתאימות תהיו בטוחים שהם יעשו זאת.

      

     • ערן רודה הוא בעל עסק לגינון, המתמחה במרפסות וגגות

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד