עלים, ענפים וזרדים הפכו לרהיטים, כלי בית ותכשיטים מעוצבים

לפני כ-20 שנה החליט המעצב הפיליפיני פיט דלאנטר לא לשרוף פסולת אורגנית שנערמה בחצר המפעל שלו. מאז הוא מוביל קו ייצור ייחודי, שהגיע עד טקס הגראמי בארה"ב

שי ילין פורסם: 31.12.15 10:01
על הכיסאות האלה ישבו כוכבי המוזיקה הגדולים בעולם: רהיטים של דלאנטר שהוצבו בטקס הגראמי (באדיבות חברת NaturesCast)
על הכיסאות האלה ישבו כוכבי המוזיקה הגדולים בעולם: רהיטים של דלאנטר שהוצבו בטקס הגראמי (באדיבות חברת NaturesCast)

מנהיגי העולם קיימו לאחרונה פסגה גרנדיוזית בפריז וחתמו על הסכמים גלובליים להפחתת פליטה של גזי חממה, אבל יש גם אנשים קטנים שעושים דברים גדולים למען הסביבה. אחד מהם הוא פיט דלאנטר, מעצב פיליפיני שהגה שיטה יוצאת דופן לייצור ולעיצוב של רהיטים ותכשיטים מפסולת אורגנית - עלים יבשים, קליפות עץ ישנות, זרדים וענפים מתים. השיטה שלו הוכיחה את עצמה, והרהיטים האורגניים שלו הגיעו גם לטקס חלוקת פרסי הגראמי בלוס אנג'לס.

 


הבלוג של שי ילין
ספה מעלים יבשים. באדיבות NaturesCast

שולחן מענפים מתים. באדיבות NaturesCast
שולחן מענפים מתים. באדיבות NaturesCast


פינת ישיבה אקולוגית. באדיבות NaturesCast
פינת ישיבה אקולוגית. באדיבות NaturesCast

 

השיטה נולדה לפני כ-20 שנה. דלאנטר ואשתו היו בהליכי הקמה של מפעל ביערות של העיר סבו שבפיליפינים, וניקו את השטח המיוער שיועד לו. השניים חרתו על דגלם את נושא איכות הסביבה והחליטו לא לשרוף את הפסולת האורגנית, אלא להשתמש בה. איש לא העלה על דעתו שעלים יבשים, זרדים וענפים מתים יוכלו להפוך לספה יפהפייה, אבל חברת NaturesCast שבבעלותם מייצרת רהיטים מעוצבים להפליא בדיוק מהחומרים הללו.

 

שיטת הייצור והעיצוב של בני הזוג דלאנטר, שזיכתה אותם לפני מספר חודשים בפרס בתחרות המצאות בינלאומית בז'נווה (International Invention Competition in Geneva), מתבצעת כך: בשלב הראשון משתמשים במכונה שקורעת לגזרים את העלים, הענפים ושאר הפסולת. בשלב הבא הפסולת הגזורה והקרועה מחוברת יחדיו באמצעות חומר הדבקה חסר ריח המבוסס על מים, והופכת לחומר קל שממנו ניתן לעצב רהיטים. בין שלל הרהיטים של NaturesCast, יש כיסאות, שולחנות, שרפרפים, אגרטלים, מגשים, מחזיקי בקבוקים ועוד. דלאנטר רשם את החומר הקל שעשוי מפסולת אורגנית כפטנט מוגן בארצות הברית. "ניתן לעצב ולפסל את החומר הזה בכל צורה שהיא", הסביר. צפו בסרטון שמציג את התהליך:


 

לפני כמה שנים החלו בני הזוג דלאנטר לייצר רהיטים גם מפסולת נייר, בעיקר עיתונים ישנים. תחום נוסף שבו בני הזוג עוסקים, במסגרת חברה-בת שנקראתFloreia, הוא ייצור תכשיטים מפסולת אורגנית שנאספה מאדמת יערות ברחבי הפיליפינים.

 


תכשיטים מפסולת אורגנית. באדיבות NaturesCast
תכשיטים מפסולת אורגנית. באדיבות NaturesCast

דוגמה נוספת לאופנה ירוקה במיטבה. באדיבות NaturesCast
דוגמה נוספת לאופנה ירוקה במיטבה. באדיבות NaturesCast

 

לחשיפה בולטת זכו בני הזוג דלאנטר ב-2008, כאשר כיסא, שולחן ושרפרף מתוצרת NaturesCast הוצבו מאחורי הקלעים של טקס הגראמי, באולם שבו התארחו האמנים ומארגני האירוע. בחלל הזה הוצגו רהיטים של ארבע חברות המשתתפות במועצה לרהיטים בני-קיימא (Sustainable Furniture Council) - יש דבר כזה - ובהן החברה מהפיליפינים.

 


הכיסא שזכה בגראמי. באדיבות NaturesCast
הכיסא שהוצב מאחורי הקלעים של טקס הגראמי. באדיבות NaturesCast

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איש עסקים, שלפני כמה שנים נחת בבירת הפיליפינים ומאז מנהל בה בין היתר את "ישראלי על האי": מערך שותפים עסקי ורב-גוני המיועד לישראלים הרפתקנים וסקרנים אודות האיים הטרופיים. כאן הוא ישתף אתכם בחוויות אורבניות מרתקות ולעיתים משונות עד מאוד, באיים החייכניים ביותר של אסיה.