נסתרות דרכי האהבה: הסיפור המרגש של אייל והילה בדרך לבייבי משותף

הילה כבר כמעט התייאשה מלפתוח פרק ב' בחייה ולמצוא אהבה יציבה. אייל ניסה לעכל את מותה של אשתו מסרטן. ואז הבת שלו והבת שלה, רקמו תוכנית שידוך משלהן

אייל: "בכל פעם שהתלבשתי כדי לצאת עם חברים, אור הייתה שואלת: 'חברים או חברות? כי חברות אני לא מרשה. או אמא של עמית או כלום'" (צילום: דפנה קפלן )
אייל: "בכל פעם שהתלבשתי כדי לצאת עם חברים, אור הייתה שואלת: 'חברים או חברות? כי חברות אני לא מרשה. או אמא של עמית או כלום'" (צילום: דפנה קפלן )

זהו סיפור על גבר בן 42 שנכנס יום אחד לחנות תכשיטים מלווה בארבעה ילדים, וביקש לקנות טבעת אירוסים.

הוא בחן כל מיני טבעות, והילדים, שלוש בנות ובן אחד, כולם על התפר שבין ילדות לנעורים, עמדו לידו והחליפו דעות, איזו מבין הטבעות תתאים לכלה המיועדת. המוכר המנוסה עמד מן הצד, וגם אם חשב לעצמו שהמראה אינו שגרתי, לא יכול היה לדמיין כמה מורכב, מרגש, עצוב וגם שמח מה שקורה מול עיניו.

גם הילה ואייל שייניס, היום זוג נשוי שחובק תינוק משותף בנוסף לשני הילדים שכל אחד מהם הביא איתו מהבית, לא דמיינו שיום יבוא והם יקימו משפחה גדולה משני חצאיהן של משפחות מפורקות. ביום רביעי, 9 בדצמבר, בתוכנית "בייבי בום" בערוץ 10, תוכלו גם אתם להתוודע לסיפור שלהם: היא מאמנת אישית בת 37, גרושה ואם לעדן (14) ועמית (12), והוא איש היי־טק בן 42, אלמן ואב לשגב (13) ואור (11). שניהם במקור מפתח תקווה, ומגדלים היום בבית פרטי באורנית חמישה ילדים, אחד מהם משותף, מתן, שנולד לפני חמישה חודשים.

הם הכירו בזכות ועידת פסגה של שתיים מבנותיהם: בזמן שהילה, שהתחתנה בגיל 20 והתגרשה בגיל 30, נואשה מיצירת קשר חדש בחייה, ובזמן שאייל התמודד עם מכה נוראית באמצע החיים - אבחון אשתו כחולת סרטן במצב סופני, נפגשו בנותיהם הקטנות, עמית ואור, בכיתה א', והפכו לחברות הכי טובות.

הבנות אור ועמית, בישלו את ה"שידוך" (צילום: דפנה קפלן )
  הבנות אור ועמית, בישלו את ה"שידוך"(צילום: דפנה קפלן )

  נדודי שינה

  את סמדר, אשתו הראשונה, שהייתה מבוגרת ממנו בארבע שנים, הכיר אייל שייניס בחברת "טלרד" שבה עבדו שניהם. הוא היה אז בן 23. אחרי תקופת חברות, נישאו והביאו לעולם שני ילדים. המחלה התגלתה אצלה קצת לפני יום הולדתה ה־40.

  "זה התחיל מכאבים בכתף", משחזר אייל. "לאט לאט היא איבדה את היכולת לעבוד עם היד. הלכנו לרופא מומחה, והוא המליץ לעשות MRI. עד שהגיע התור שלנו, היא התחילה להרגיש לא טוב, להשתעל הרבה, לסבול מבחילות והקאות וכאבי ראש. עשינו אולטרסאונד בטן, ואני זוכר את טכנאית הרנטגן יוצאת החוצה ושואלת 'מי הרופא שהפנה אתכם?' ומתקשרת אליו. זו הייתה תקופה שהרגישה כמו פטיש בראש. כאילו מישהו משך לנו את השטיח מתחת לרגליים".

  "הרופאים נתנו לסמדר בין שלוש שעות לארבעה ימים לחיות. המקור היה סרטן שד, שאותר כשהוא בדרגה 4. סמדר נפטרה שנתיים וחצי לאחר שאובחנה. הגוף היה נקי מגרורות, למעט הראש. שם הקרב היה אבוד".

  "לא יכולתי לדמיין אותו בהקשר רומנטי. אני זוכרת שכשהתגרשתי אמרתי שאני לעולם לא ארצה להיות עם אלמן, כי אני לא רוצה לראות ילדים שהולכים לישון בלי אמא"
  סמדר ציידה אותך בהוראות ליום שאחרי?

  "בכל פעם שעלה הנושא אמרתי לה, 'לא מדברים על זה, את תצאי מזה'. בחרתי לא לראות. ציירתי לעצמי תמונה ורודה ונלחמתי. אמרתי לעצמי שזו רק ירידה קטנה ותכף נעלה שוב על הגל ונמשיך, נחליף תרופה, נחליף טיפול. היא אמרה שהיא סומכת עליי שאתן לילדים כל מה שהם צריכים. אני לא בטוח אם היא אמרה או לא אמרה שהיא רוצה שאתחתן שוב".

  איך נראו החודשים הראשונים בלעדיה?

  "בהתחלה היה לי קשה מאוד לישון. לא הצלחתי להירדם. הייתי ער עד ארבע לפנות בוקר, מנמנם עד חמש ומתעורר שוב, מחפש מה לעשות עם עצמי. חשבתי שאם אעשה הליכות, זה יעזור לי, אבל הייתי חוזר מהעבודה, מתיישב על הספה ולא מוצא מנוח. התחלתי לחשוב מה אני עושה עם עצמי. ההורים שלי גרים קרוב ועזרו לי המון עם הילדים, ורציתי להוריד הילוך, לפצות את הילדים על החוסר שנוצר. אני לא חושב שהתאבלתי בשנה הזאת כמו שהתאבלתי לאורך כל תקופת המחלה, ואני גם לא מהטיפוסים של 'למה לי זה קרה'.

  "חודש אחרי שסמדר נפטרה לקחתי את הילדים לסופשבוע באילת, וחצי שנה אחר כך לטיול ג'יפים בירדן. רציתי לחיות. בחצי השנה האחרונה לחייה סמדר הייתה סיעודית ואני טיפלתי בה. זו הייתה תקופה שבה כמעט לא ראיתי את הילדים. גם לעבודה כמעט לא הגעתי, ואם כבר היה יום שבו הצלחתי לצאת לעבודה, אחרי חצי שעה הייתי מסתובב וחוזר אליה הביתה".

  הילה זוכרת היטב את התקופה ההיא, שבה הגיעו אייל וסמדר לאסיפות הורים וטקסי בית ספר כשסמדר עמוק בתוך טיפולים כימותרפיים. היא הביטה מרחוק ולבה נצבט.

  ואחרי עשור החלטת להתגרש.

  "יש הרבה דברים בזוגיות פרק א' שלא מבינים בזמן אמת ולכן גם לא מצליחים לתקן אותם. השקענו שלוש שנים בטיפול זוגי אבל זה לא הצליח, ובכל אופן נשבענו שניפרד יפה. הגרוש שלי הוא חלק מהחיים שלנו. את ראש השנה האחרון, למשל, עשינו אצלנו יחד איתו, עם בת הזוג שלו, עם ההורים ועם האחים שלו, וגם עם ההורים שלי ושל אייל".

  דייט בסלון

  במשך שש שנים אחרי הגירושים, חיפשה הילה אהבת אמת שאין בה משחקי כוח ונפגעה לא אחת. אייל, נחוש לפצות את ילדיו על אובדן אמם, היה זקוק לשקט, אבל כשהשקט הגיע הוא היה מבהיל. הקשר ביניהם התהדק בחסות החברות הקרובה בין בנותיהם. אייל לקח מדי פעם את עמית, בתה של הילה, לטיולי ג'יפים לבקשתה של בתו אור, והילה סמכה עליו בעיניים עצומות. אור התארחה בביתה של הילה בכל יום חמישי.

  לאט לאט נרקמה חברות אפלטונית, שהתבססה על מסרונים בענייני יומיום, תיאומי מפגשים והסעות של הבנות. "אבל לא היו שם פלירטוטים, היה המון כבוד. כשהוא אמר לי שהוא חושב לעבור עם הילדים לאורנית, אמרתי לו, 'בשום פנים ואופן אתם לא מתרחקים מהשכונה'. אולי באופן לא מודע כן חשבתי עליו, למרות שהייתי אז בזוגיות".

  "לא היו פלירטוטים, היה המון כבוד" (צילום: דפנה קפלן )
   "לא היו פלירטוטים, היה המון כבוד"(צילום: דפנה קפלן )

   חשבת שהוא יכול להתאים לך כבן זוג?

   "לא יכולתי לדמיין אותו בהקשר רומנטי. בלי קשר אליו, כשהתגרשתי חשבתי שלעולם לא ארצה להיות עם אלמן, כי אני לא רוצה לראות ילדים שהולכים לישון בלי אמא".

   אייל, מצדו, זוכר רגע מסוים שבו הבדידות הכריעה אותו. "בפסח הראשון בלי סמדר הייתי לבד בבית", הוא נזכר, "זה היה יום ההולדת ה־40 שלי. הילדים היו אצל ההורים שלי ופתאום הבנתי שזהו, אני לבד, וה'לבד' הזה היה כל כך צורם, שממש בכיתי והתפרקתי. יש משהו בחגים, שהכל צף. 40 היה גיל שבו רציתי כבר לגור בבית פרטי והיו לי כל מיני תוכניות איך לחגוג".

   מתי הבנת שאתה רוצה זוגיות חדשה?

   "הקשר עם הילה התחיל 11 חודשים לאחר מותה של סמדר. אור הייתה בעצם בת של הילה עוד הרבה לפני שלהילה הייתה מערכת יחסים איתי. בכל פעם שהתלבשתי כדי לצאת עם חברים, אור הייתה עומדת בפתח הדלת, שואלת לאן אני הולך, ואומרת: 'חברים או חברות? כי חברות אני לא מרשה'. זו הייתה אמירה חדה ולא מתפשרת. כשניסיתי לגשש, היא אמרה לי: 'רק עם הילה, אמא של עמית, אני מרשה לך'. שאלתי אותה, 'ואם זה לא יסתדר?' היא ענתה לי: 'או אמא של עמית, או כלום'. אור היא כזאת. לא הותירה לנו ברירה".

   אייל החל לגשש בזהירות. "יצאתי עם ידיד לשתות משהו באיזה ערב", נזכרת הילה, "ופתאום קיבלתי מאייל הודעה, 'את יודעת שהבנות שלנו רוצות להיות אחיות?' עניתי: 'לי הן לא אמרו שום דבר'. אבל הרגשתי שנפתח חלון שלא היה שם קודם. רציתי פרק ב', תמיד האמנתי שקודם צריכה להיות חברות טובה ואחר כך זוגיות, וחשבתי לעצמי: וואו, פה יש את זה. יומיים אחר כך הוא בא לאסוף את הבת שלו, וכבר לא פתחתי את הדלת עם קוקו וטריינינג".

   הם התחילו להתכתב בסמסים מסביב לשעון, עד שלבסוף אייל הזמין אותה לערב רשמי בביתו. "חיכיתי לזה כמו בת 16", מחייכת הילה.

   "הייתי מבטלת כל דבר בשביל לבוא. ולמרות זאת, זה לא הרגיש ממש כמו דייט. היכרתי את הבית. זכרתי איך הייתי עומדת בפתח, אומרת 'היי סמדר ואייל' ומחכה שם שהבנות יהיו מוכנות. זה היה מלחיץ להגיע לאותו הבית עם אותם הרהיטים. הכל נשאר אותו דבר, ומצד שני, הייתי צריכה לחשוב קדימה. "הייתה גם המחשבה מה יהיה כשאכנס. אתן נשיקה? רק נתחבק? בסוף נכנסתי והיה חיבוק והרגשתי מאוד נוח. ישבנו וצחקנו ואפילו בכינו וראינו תמונות. בכלל, בכינו המון בהתחלה. אני בכיתי על סמדר ועל הילדים ועל מה שהוא איבד. ובמקביל, חששתי שהוא לא מוכן עדיין לקשר ושהידידות תתקלקל".

   אחרי הערב ההוא, אייל לקח את הילה לדייט מקורי במיוחד - ההצגה "החולה ההודי" ובה הגיבור חולה בסרטן. "ישבנו בהצגה בוכים ומחזיקים ידיים, כי הייתה בינינו חברות. אמרתי לו, 'אתה משוגע? אתה רוצה זוגיות או חברה טובה?' והוא ענה, 'זוגיות'. אמרתי לו, שאעבור איתו את כל התהליך הנפשי שהוא צריך לעבור".

   כמה נוכחותה של סמדר הייתה דומיננטית עבורך בתחילת הקשר?

   "הכרתי את סמדר, אני מכבדת אותה. היא תמיד תהיה האמא של הילדים. הסתובבתי בזוגיות הזאת בארבעה החודשים הראשונים עם המחשבה 'הלוואי ויכולתי להחזיר אותה', 'הלוואי שזה לא היה קורה להם'. היום אני מנסה ללמוד מה קרה לאייל ולילדים בעקבות מותה של סמדר, ולהיות שם בשבילם".

   מתי סיפרתם לילדים שאתם יחד?

   אייל: "בהתחלה לא סיפרנו לילדים. אבל יום אחד אור אמרה לי בשקט, 'כבר הצעת להילה לצאת?' אמרתי לה 'אנחנו הולכים להצגה'. אור נזפה בי, 'הצגה? קח אותה לסרט, לכוס קפה, משהו רומנטי'".

   הילה: "הילדים מאוד מעורבים בהכל. גם כשעשינו פיפי על המקלון וגילינו שאני בהיריון, הם ידעו על זה באותו הבוקר ושמחו מאוד". חודש וחצי אחרי שהתחילו לצאת, החלו אייל והילה לחפש דירה שתכיל את כולם. כשציינו חודשיים לזוגיות, הילדים החלו ללחוץ על אייל שיציע לה להתחתן, "ואז הלכנו לבחור טבעת שתמצא חן בעיני כולם".

   הטבעת נקנתה אבל נשארה בקרקעית התיק של אייל, "ובכל יום הילדים שאלו, 'מתי תציע לה כבר'". ואז הם עברו לדירה שכורה מרווחת בפתח תקווה. בערב שבת הראשון בכתובת החדשה, התלבשו הילדים בחגיגיות, חיכו לרגע שבו תוציא הילה מהתנור את החלות שאפתה והחביאו את הטלפונים הסלולריים שלהם מתחת לשולחן.

   "אמרתי לה: 'רגע, לפני שאת יושבת, רציתי לשאול משהו'", משחזר אייל, "והיא הבינה שקורה משהו ואמרה - 'לא עכשיו, לא התאפרתי'. עוד לפני שעיכלתי שנתתי לה טבעת, הילדים כבר העלו צילום שלה לווטסאפ המשפחתי. תוך חצי שעה ההורים שלה כבר היו אצלנו. אז עוד לא ידענו שהיא בהיריון". הילה, מצדה, התקשתה לעכל את ההצעה המשפחתית: "חלמתי על הצעת נישואים רומנטית. במציאות הילדים צעקו 'נו, מה את אומרת? את מסכימה?' לא הבנתי איך זה נהיה כזאת שכונה. אבל אם הילדים לא היו איתנו, זה לא היה שווה".

   מתוך "בייבי בום" ערוץ 10 (מתוך "בייבי בום", ערוץ 10)
    מתוך "בייבי בום" ערוץ 10(מתוך "בייבי בום", ערוץ 10)

    מפגש בבר המצווה

    החתונה של השניים נערכה בחורף שעבר ב"חצר המלכה" בצומת כנות. "הילדים מסרו אותנו בחופה זה לזו", מספרת הילה בהתרגשות.

    איך ההורים של סמדר הגיבו לקשר ביניכם ולהשתתפותכם בתוכנית ריאליטי חושפנית?

    הילה: "בפברואר האחרון הייתה לשגב, הבן של אייל, בר מצווה. חששתי מהמפגש. יכעסו עליי? לא יכעסו עליי? אולי זה היה מהר מדי בשבילם? כשהם הגיעו, ניגשתי לאמא של סמדר ואמרתי לה, 'אני הילה, ואני רוצה שתדעי שהילדים חשובים לי', ועוד לפני שהספקתי להוסיף היא נגעה לי בידיים ואמרה לי, 'תודה רבה על הכל'. אני חושבת שכשההורים של סמדר יראו את התוכנית, זה לא יהיה להם מוזר".

    את מרגישה שהתקבלת?

    "כן. היה שם כעס אצל כמה בני משפחה אחרים, שחשבו שהקשר בינינו היה מהיר מדי. אפשר להבין אותם. הזוגיות שלנו התחילה 11 חודשים לאחר שהיא נפטרה, אבל היא הייתה חולה כמעט שנתיים וחצי, אייל עבר תהליך בזמן הזה".

    אייל, איך הרגשת עם האמירה שהמשכת הלאה מהר מדי?

    "כמעט אף אחד לא אמר לי את זה בפנים. שמעתי ממישהו שאמר למישהו שאמר למישהו. חשבתי לעצמי, מה זה מהר מדי? יש שעון חול? כמה זמן זה תקין? שנה זה בסדר, כי עברה שנה? שנתיים זה בסדר? זה נורא אינדיבידואלי. אחיה הגדול של סמדר, שסינגר עליי בלי ידיעתי, אמר לי: 'אתה שנתיים וחצי סוחב אותה על הגב, סועד אותה ונותן לה את הלב ואת הנשמה ואת כל הזמן שלך, ובעצם איבדת אותה הרבה קודם'. זה נכון. את תהליך הפרידה עוברים תוך כדי המחלה. אתה חייב להיות אופטימי אבל לא טיפש".

    אתה אומר בתוכנית, "סמדר תמיד שם".

    "נכון. קודם כל, שגב דומה לה מאוד מבחינה חיצונית, ויש תמונות שלה בחדרים של הילדים. גם להילה אמרתי מיד, שאני לא מחפש תחליף. הילה לא יושבת על המשבצת של סמדר. זו זוגיות ממקום אחר. שנינו לא צעירים כמו שהיינו, עברנו דברים, ויודעים מה חשוב בחיים".

    אייל והילה עם מתן הקטן (צילום: דפנה קפלן )
     אייל והילה עם מתן הקטן(צילום: דפנה קפלן )

     באיזה מובן הזוגיות עם הילה שיקמה את חייך?

     "הלכתי לטיפול בזכותה. בשנה הראשונה חשבתי שאני בסדר, הייתי על רכבת הרים ולא עניין אותי לגעת ברגשות. בדיעבד אין דבר כזה 'בסדר', מתישהו הכל יצא החוצה. גם הילדים היו בטיפול. בזכות הילה, כל אחד מאיתנו עובר את התהליכים שלו".

     הילה: "כשהכרתי את אייל הוא כבש אותי עם החיוך שלו, אבל עכשיו מחייכים קצת פחות כי מתמודדים. צריך לעשות עבודה ולהציף דברים. זה שאתה והילדים מחייכים זה לא תקין, יום אחד זה יתפוצץ בפרצוף. הכרחתי אותם ללכת לטיפול, אחרת נאכל אותה בעתיד".

     זה כמובן לא סוף הסיפור אלא רק תחילתו. משפחת שייניס המורחבת עברה לאורנית כשמתן היה בן חודשיים וחצי. "והוא הדבק של כולנו, כי הוא הילד של שנינו והוא אח של כולם", מחייך אייל, "אבל ההמשכיות הזו היא לא דבר שאנשים רצים אליה וזה לא מובן מאליו". הם כבר חושבים על ילד נוסף ביחד.

     "נראה", אומרת הילה, "איך אור, הבוסית שלנו, אומרת? 'יש שניים שלו, שתיים שלך, ועכשיו אתם צריכים גם שניים ביחד'. אבל זה לא פשוט. הכל קרה תוך שנייה וחצי, וזה לא אומר שזה לא אמיתי, הכל הכי אמיתי בעולם. אבל יש התמודדויות, מעבר דירה, חוסר בשעות שינה וניתוח קיסרי, וכל הילדים דורשים תשומת לב. 12 שנה לא היה לי תינוק, והקטנות התמודדו עם מעבר לבית ספר חדש. מזל שהזוגיות שלנו מספיק חזקה, ושיש לנו אהבה משורש הנשמה, כך אני קוראת לזה, כדי להכיל הכל".

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד