ככה זה כשיש שניים, בתמונת הפרופיל של פייסבוק

שישה אנשים שמציגים את עצמם בפייסבוק באמצעות תמונת פרופיל משותפת עם בני זוגם, מסבירים ועונים על השאלות המתבקשות

קיטש דביק או רעיון מדליק? מה משמעות תמונה זוגית בפרופיל פייסבוק? (צילום: shutterstock)
קיטש דביק או רעיון מדליק? מה משמעות תמונה זוגית בפרופיל פייסבוק? (צילום: shutterstock)

אלה השאלות שמיד צצו לנו בראש:

מה המשמעות של תמונת הפרופיל זוגית בפייסבוק?

האם זה סימן שאותו חבר נטמע סופית בזוגיות שלו והפך לאדם חדש עם שני ראשים?

האם כבר לא אמורים לפנות אליו בלשון יחיד אלא ברבים?

זה אומר שכבר אי אפשר להתכתב איתו בדיסקרטיות, בלי שבן הזוג שלו יראה?

בילי גבעון. "הקשר שלנו דביק מהרגע הראשון"
  בילי גבעון. "הקשר שלנו דביק מהרגע הראשון"
   

  "לפזר קצת אור ואהבה"

  בילי גבעון, 35, קרני שומרון, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, מאמנת אירובי, עיצוב, פילאטיס, כושר ועוד

   

  "הפכתי את תמונת הפרופיל לזוגית מרגע שידעתי שאני רוצה את הקשר עם בן הזוג שלי לכל החיים. זה קרה זמן קצר אחרי שהכרנו. מאז אני אך ורק עם תמונות זוגיות ומאמינה שכך אשאר כל עוד אנו יחד, בתקווה שזה אומר – תמיד. חשוב לי לעשות את זה כדי למנוע פניות של גברים אליי, מאחר שאני אדם לויאלי באופן מוחלט. אנחנו גרים יחד שנה וחודשיים. אני גרושה ואמא לבת 8.5 ובן 6.5. הוא גרוש ואב לשלושה: בת 12.5 ותאומים בני 11.5. אנחנו מגדלים ביחד את הילדים שלנו ומצפים בקרוב להולדת בן משותף.

   

  "אולי יש משהו סימביוטי בתמונת פרופיל זוגית, אבל גם הקשר בינינו הוא כזה. אני אדם של אהבה - חיה, נושמת ומונעת מאהבה, וכך גם הפייסבוק שלי נראה. הקשר שלנו מאוד חשוף ומשותף בפייס מהרגע הראשון, ותמיד היה דביק וקיטשי. שנינו מאוד מאוד רגישים ורומנטים, כך שתמונת הפרופיל המשותפת שלנו היא בבחינת 'הרע במיעוטו', ביחס לשאר הרומנטיקה הדביקה שנשפכת בין ועל הקירות של שנינו.

   

  "בודדים ביותר מבין חברי הפייסבוק שלי הם בעלי תמונת פרופיל זוגית. אולי חמישה מתוך אלף. יש מי שתמונת פרופיל זוגית תיתפס בעיניו כמנקרת עיניים, אבל מי שמכיר אותי באמת, יודע שזה לא מגיע ממקום רע. להיפך, ממקום שרוצה לפזר קצת טוב ואושר, בעולם שהרבה פעמים יכול להיראות כמקום אפרורי וחסר תקווה. בין כל הציניות, הכאב, השנאה, האלימות והאדישות שיש לצערי בעולם, ומשתקפים בפייס של רבים, אני תמיד אשמח לנסות לפזר קצת אור ואהבה. אני מגיעה גם ממקומות חשוכים ומתהומות אישיים, והיו זמנים שלא חשבתי שאי פעם אזכה לאהבה, כך שאעשה מה שביכולתי כדי לפזר אהבה ותקווה היכן שאני יכולה, ובכלים המועטים שיש לי".

  ג'ניה קיפניס. "דביקים במידה"
   ג'ניה קיפניס. "דביקים במידה"
    

   "בסך הכל אנחנו דביקים במידה"

   ג'ניה קיפניס, 28, גבעתיים, מנהל מדיה חברתית במשרד פרסום

    

   "אני מצולם בתמונת הפרופיל עם בר, בת הזוג שלי. אנחנו ביחד שנתיים. בר היא אהבת חיי וחלק בלתי נפרד ממני. אנחנו זוג צייצנים מוכר בסצנת הטוויטר בישראל, ומספיק להעיף מבט בכמה סטטוסים שכתבתי עליה ל־4,000 העוקבים שלי, כדי להבין שתמונה שלה אצלי עשויה לעזור למישהו להתחבר טוב יותר לתכנים שלי, כשהוא רואה אותה.

    

   "לפני שהחלפתי לתמונת פרופיל זוגית, חשבתי שאנשים שעושים את זה הם כאלה שהחברה שלהם שולטת להם על החיים הווירטואליים. צדקתי.

   "שנינו עובדים במשרדי פרסום ועוזרים זה לזה מקצועית, אנחנו משלימים אחד את השנייה ומתייעצים הרבה על כתיבה. בבית היא מכינה ספגטי ואני מכין את הרוטב.

    

   "גם תמונת הפרופיל של בר היא של שנינו, אבל היא לקחה את התמונה הטובה. בסך הכל, אנחנו דביקים במידה. זאת לא תמונת נשיקה או 'מוצי פוצי' שנכפית על מישהו, ואין פה ניסיון לנקר עיניים".

   אורי נוב. "מכירים אותי כחלק מזוג"
    אורי נוב. "מכירים אותי כחלק מזוג"
     

    "נוח לנו להציג את עצמנו כזוג"

    אורי נוב, 35, ביולוג, מושב תרום

     

    "עד לרגע זה לא בדקתי אם גם תמונת הפרופיל של אשתי היא זוגית, ואני רואה עכשיו שכן. כנראה שכמוני, גם היא החליטה על זה עם עצמה. אני לא תופס את תמונת הפרופיל כמאפיין משמעותי שלי, אבל כשאני חושב על זה, גם תמונת הפרופיל בווטסאפ שלי היא זוגית. נראה לי שהרבה מכירים אותי כחלק מזוג 'אורי ותמר', וכנראה שנטמעתי חזק במסגרת המשפחתית. זה קורה גם לטובים ביותר".

     

    "אם תשאלי אותי מי אני – אני קודם כל נשוי לתמר ואבא לשלוש בנות, ואז חוקר בתחום הביולוגיה ותושב תרום ועוד דברים. אבל יש הרבה חלקים בחיים שהם רק שלי – אני אוהב את השקט שלי ואת התחביבים שלי. התמונה לא אומרת שאני עד כדי כך טוטאלי".

     

    "לפעמים אני רואה תמונת פרופיל משותפת אצל זוגות שלא הייתי חושב שישימו כזאת, ולפעמים אצל זוגות שאני יודע שיש להם זוגיות ארוכה ומצוינת, לכל אחד יש תמונה לבד. כל אחד והדרך שבה הוא רוצה להציג את עצמו לעולם. לנו נוח להציג את עצמנו כזוג".

    שרון גולן בר. "קולות חמודים, כינויים מטופשים, וזה לא הכל"
     שרון גולן בר. "קולות חמודים, כינויים מטופשים, וזה לא הכל"
      

     "זה נראה לי טבעי מאוד"

     שרון גולן־בר, 29, מבשרת ציון, מעצבת ראשית ברשת האופנה תמנון

      

     "תמונת הפרופיל שלי היא זוגית מהרגע שבעלי הסכים להגיד שאנחנו ביחד. זה קרה לפני שש שנים וחצי. אני לא אוהבת תמונות שמציגות תמונה מושלמת בפייסבוק ובאינסטגרם, ולכן מתלבטת הרבה לגבי תמונות זוגיות שאני מעלה. תמונות של התינוקת שלנו בת החודש וחצי בכלל עוד לא העליתי, מחשש לעין הרע. אבל בסוף, בגלל שאני נמצאת הרבה ברשתות חברתיות, לראות בהן את הרגעים משותפים שלנו זה כיף גדול".

      

     "אולי אם לא הייתי מגשימה את עצמי מכל מיני בחינות, היה נראה לי מוגזם לשים תמונה זוגית כתמונת פרופיל; אבל בגלל שאני פתורה בעניין הזה, עשיתי ואני עושה הרבה בתחום שלי – יש לי שני תארים אקדמיים ועבודה שאני אוהבת – אני לא מרגישה שזה אומר עליי משהו לא נכון. רוב החברים שלי בפייסבוק לא שמים תמונת פרופיל זוגית. לי זה טבעי מאוד, כי אנחנו עושים את כל הסט של הדברים הדביקים: מדברים זה לזה בקולות חמודים, יש לנו כינויים מטופשים, וזה לא הכל".

     יאיר קיבייקו. "התמונה מהרגע הכי מאושר בחיי"
      יאיר קיבייקו. "התמונה מהרגע הכי מאושר בחיי"
       

      "זה הרגע הכי משמח בחיים שלי"

      יאיר קיבייקו, 33, מנהל קריאטיב, גר בתל אביב

       

      "המצולמת איתי היא אשתי שתחיה, עמית. אנחנו נשואים שנה וחצי בערך, אחרי שהחלטנו בספונטניות לטוס לקפריסין ולהתחתן. זאת תמונה מהרגע הכי מאושר בחיים שלי – הרגע שסגן ראש עיריית לרנקה הכריז עלינו כעל בעל ואישה. צילם אותה הנהג שלקח אותנו משדה התעופה. אני יודע שזה לא נשמע ככה, אבל זה היה ממש רומנטי. עמית היא החלק הכי גדול וחשוב בחיי. היא העתיד וההווה שלי. אני לא רואה את עצמי שם תמונה רק שלי בקרוב. מניח שאחליף, כשיהיו לנו ילדים להכניס לתמונה המשפחתית.

       

      "אנחנו מחוברים מאוד. כשנפגשנו הייתי אחרי תקופה קצת מורכבת, ועמית הוציאה אותי אל האור ברגישות ובהמון אהבה. אני בתקופה מאושרת מהרגע שהתחלנו לצאת, ותעיד על זה העובדה שמהר מאוד עברנו לגור ביחד וקשרנו את חיינו בנישואים.

       

      "הפרופילים שלנו בפייסבוק נפרדים, ולכל אחד מאיתנו יש פרטיות מלאה. כמו שלא כל מי שמעלה תמונה 'עם היפות שלי' נותנת ליפות שלה גם את הסיסמה לחשבון שלה. אני, למשל, גם לא מתחבר לרעיון לפתוח פרופיל משותף עם עמית, אבל יש אנשים שעושים את זה, כי להם מן הסתם זה נראה הכי הגיוני בעולם ואני לגמרי בעדם, אם זו דרך הביטוי שעובדת להם".

       

      "אני מניח שיש אנשים שמסתכלים על תמונת הפרופיל שלי בעין פחות מפרגנת, וגם זה בסדר".

      אסף הראל. "אני תמיד בוחר תמונה עם משמעות"
       אסף הראל. "אני תמיד בוחר תמונה עם משמעות"
        

       "אני לא חושב שזה קיטשי"

       אסף הראל, 34, רמת השרון, מנהל מחלקת בוקינג ב"המון ווליום" – משרד לייצוג אמנים והפקת מופעים, עורך ומגיש ב־88FM וקריין פרסומות

        

       "אני מצולם בתמונת הפרופיל עם אשתי, שרונה גבריאל הראל, בלוגרית אופנה ומורה למוזיקה. אנחנו מכירים כבר כמעט עשר שנים, ונשואים חמש.

       "תמיד הלכתי על תמונת פרופיל עם אפקט כלשהו. את התמונה הנוכחית אני אוהב כי היא מטושטשת במידה, לא רואים בה הרבה והיא חמודה, משעשעת ולא רצינית מדי. למען האמת, אף פעם לא חשבתי על זה שמי שמתכתב איתי רואה מולו שני אנשים, ולכן אין פה איזה מסר. אני לא חושב שזה קיטשי. מי שחושב כך – הכל קול. שידפדף הלאה.

        

       "אשתי ואני ביחד כבר די הרבה שנים, אז זה טבעי לי שהיא מצולמת איתי. אני לא מהאנשים שאוהבים להצטלם, אז אם יש איזו תמונה שאסכים לחיות איתה היא בדרך כלל איכשהו קשורה לשרונה, שיודעת לצלם ולהצטלם ובאופן כללי יותר אסתטית ממני.

        

       "לפי פייסבוק יש לי את התמונה הזו כבר שלוש שנים וחצי, די הרבה. פעם הייתי מחליף לא מעט, אבל היום אני מרגיש שאנשים כבר לא ממש מסתכלים על התמונה. דווקא נראה לי שאם הייתי מחליף עכשיו לתמונה אישית שלי, זה היה פתאום מבלבל אנשים.

        

       "אם מישהו שם תמונת פרופיל של זוג מתנשק וכדומה, זה נראה לי די דבילי. אבל תכלס, תמונות פרופיל של אנשים לא ממש מעסיקות אותי. לשרונה אין תמונת פרופיל זוגית ואין לי בעיה עם זה. היא הרבה יותר פוטוגנית ממני, אז אולי עדיף ככה. אם מישהו יפלרטט איתה בגלל התמונה שלה, אז ממש לא נורא".

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד