המתחרה של שרונה מרקט יוצא לדרך: שוק האוכל של אלנבי-רוטשילד

פרסום ראשון: הלכלוך של אלנבי יפגוש את היוקרה של רוטשילד מתחת למגדל מאייר בת''א. המעצב ירון טל מתכנן שוק אוכל עצום, והוא מבטיח שהוא יהיה שונה מהמתחרה

דקל גודוביץ פורסם: 24.11.15 19:27
אין מיקום מרכזי מזה: פינת אלנבי-רוטשילד בלב תל אביב, מתחת למגדל מאייר שעומד להיחנך (לסיור במגדל הקליקו על התמונה) (צילום: ירון ברנר)
אין מיקום מרכזי מזה: פינת אלנבי-רוטשילד בלב תל אביב, מתחת למגדל מאייר שעומד להיחנך (לסיור במגדל הקליקו על התמונה) (צילום: ירון ברנר)
וכך נראה הצד האחורי שפונה לרחוב יבנה. זה היה פסאז' קולנוע תמר, שמחופה כעת מחדש (צילום: ירון ברנר)
וכך נראה הצד האחורי שפונה לרחוב יבנה. זה היה פסאז' קולנוע תמר, שמחופה כעת מחדש (צילום: ירון ברנר)
קובי טרייביטש (טיב טעם) מספר: מחצית מהעסקים יהיו דוכני דגים, בשר, מאפים, ירקות וכדומה. החצי השני יהיה דוכני אוכל - פסטה, גלידה, קפה ובשרים (הדמיה: סטודיו ירון טל וגל גרבר)
קובי טרייביטש (טיב טעם) מספר: מחצית מהעסקים יהיו דוכני דגים, בשר, מאפים, ירקות וכדומה. החצי השני יהיה דוכני אוכל - פסטה, גלידה, קפה ובשרים (הדמיה: סטודיו ירון טל וגל גרבר)
המעצב, ירון טל, עובד עם ''חומרים לא מלוקקים שישדרו חספוס ולכלוך של שוק'' (הדמיה: סטודיו ירון טל וגל גרבר)
המעצב, ירון טל, עובד עם ''חומרים לא מלוקקים שישדרו חספוס ולכלוך של שוק'' (הדמיה: סטודיו ירון טל וגל גרבר)
עובדים באתר הבנייה, אתמול. כיסאות ושולחנות יוצבו לאורך רחוב אלנבי. סנונית ראשונה לקראת תחייתו? (צילום: ירון ברנר)
עובדים באתר הבנייה, אתמול. כיסאות ושולחנות יוצבו לאורך רחוב אלנבי. סנונית ראשונה לקראת תחייתו? (צילום: ירון ברנר)

 

מאת דקל גודוביץ

פסאז' סולל בונה (ובשמו העממי, פסאז' "תמר", על שם הקולנוע ששכן בו והקרין בעיקר סרטי סקס) נבנה בתחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת בלב תל אביב, במפגש רחובות מרכזי שירד בינתיים מגדולתו - וחזר אליה בגדול. המתכננים היו שניים מאדריכלי-העל הישראלים של התקופה - דב כרמי ואריה שרון - והם יצרו חלל מקורה שמקשר בין הרחובות אלנבי ויבנה, ובו קומת חנויות מרווחת.

 

בסוף 2009, אחרי שנים ארוכות של ירידה במעמדו של הפסאז' כחלק מהידרדרות רחוב אלנבי כולו, נהרס המעבר והפך לחלק מאתר הבנייה של המגדל הלבן הסמוך, "מגדל מאייר" (בתכנונו של האדריכל האמריקאי הנודע, ריצ'ארד מאייר). שש שנים של בנייה חלפו, המגדל כמעט מוכן, ובאביב הקרוב ייפתח מחדש הפסאז' בגלגולו הבא: "שוק רוטשילד-אלנבי" יהיה שוק אוכל בשטח של כ-1,250 מטרים רבועים. ירון טל מעצב את שוק האוכל החדש, והיזמים הם שלושה אנשי עסקים מנוסים: קובי טרייביטש (טיב טעם), שלומי גבאי (לשעבר איקאה-ישראל) ודובי שניידמן (יבואן Nike).

 

שרונה מרקט. רק נפתח (צילום: שאול גולן)
  שרונה מרקט. רק נפתח(צילום: שאול גולן)

   

  אין ספק, שוק אוכל הוא הטרנד החם בישראל. מה שהיה הפסאז' בשנות ה-50 והקניון בשנות ה- 90, הוא שוק אוכל בימינו. אחרי שוק האיכרים בנמל תל אביב, שרונה מרקט ואולי גם שוק האוכל של מיכל אנסקי ברמת החי"ל בצפון תל אביב, האם יש מקום לשוק אוכל גדול נוסף בעיר?

   

  קובי טרייביטש, מה יהיה לנו פה?
  35-40 עסקים. כמעט הכל סגור איתם. עם האחרונים אנחנו סוגרים תוך שבוע. נחשוף הכל אחרי שכל הברזלים יוסרו.


  DSC06460


  DSC06459
  כאן יהיה שוק אוכל. מבט מרחוב יבנה. ברקע מגדל מאייר

  הייתי בשטח וראיתי שכבר מסירים חלק מהברזלים. אז מה אתה יכול לספר לנו עכשיו?
  "בגדול זה מתחלק לשניים, אבל הם מעורבבים במתחם: 50% קמעונאות מעניינת של דגים, בשר, מאפים, ירקות, פירות, זיתים, תבלינים, פיצוחים - אבל לא סתם. נגיד מאפים, אז זה מאפים עם טוויסט. ולכל דוכן תהיה אפשרות גם לאכול במקום עם ישיבה של איזה 14 מקומות. נגיד אתה קונה בדוכן דגים, אז אתה יכול גם לשבת לאכול איזה דג. אתה קונה ברוטיסרי, ואתה יכול לבקש שיזרקו לך משהו על הגריל ולאכול במקום. ו- 50% זה דוכני אוכל, משהו כמו 10-12 דוכנים של פסטה בר, גלידה, בתי קפה, בשרים".
  אז לא יהיו בכלל חנויות?
  "מה, כמו אופנה?"
  נגיד.
  "אופנה ממש לא, אבל יהיה קצת אקססוריס לנשמה, ואולי סבונים".
  בוודאי יהיה מיזוג וגם שומר בכניסה. איך אמרת שאתה מגדיר את המקום?
  "שוק רוטשילד-אלנבי".
  ומה עושה אותו שונה מקניון?
  "בקניון יש יהלומים, שעונים, ספרים, אופנה - נמנענו מהדברים האלה. זה מקום שמתאים לדיירים ברדיוס של 400 מטר ולמשרדים שבאזור. בקניון יש את אזור האוכל עם מקדונלד'ס וכו', שלוקחים במגש. פה כל דוכן יש לו את המקום שלו לשבת".

   

   

  צילום: ירון ברנר
  שוק אוכל אלנבי מגדל מאייר (צילום: ירון ברנר)

   

  הכניסה למגדל סמוכה לכניסה לשוק האוכל (צילום: ירון ברנר)
   הכניסה למגדל סמוכה לכניסה לשוק האוכל(צילום: ירון ברנר)

    

   בשונה מפסאז' תמר המקורי, השוק החדש יכלול חיבור לא רק בין אלנבי ויבנה אלא גם חיבור שלישי פיזי ומותגי לשדרות רוטשילד הנחשקות. החיבור יתבצע לצד מגדל מאייר ולאורך רחוב אלנבי, שם יוצבו שולחנות וכסאות אל מול אלנבי. השירותים, ורבים יזדקקו להם, יהיו בקומת המרתף.

    


   1
   החיבור לרוטשילד עם ישיבה לאורך אלנבי. מעל זה המגדל


   3
   החיבור לרוטשילד עם ישיבה לאורך אלנבי


   DSC06450
   הפסאז' שליד. לא שוק אוכל


   DSC06451


   DSC06453

    

   שלום לירון טל, מעצב השוק. למי לדעתך פונה השוק?
   "לאוכלוסייה שעל שדרות רוטשילד, והוא נותן מענה לאוכל שאין ברוטשילד".
   איך בא לידי ביטוי הרעיון של השוק?
   "חזיתות רב-גוניות ושונות בתחושת שוק, וחומרים לא מלוקקים שישדרו חספוס ולכלוך של שוק, כמו עץ, בריקים (לבנים חשופות), בטון וברזל. החומרים המוכרים היום. זה הלכלוך של אלנבי והנקיון של רוטשילד - גם בתמהיל וגם בעיצוב. זה יהיה שונה משוק האוכל בשרונה, שם יצא שכמה יצאו אותו דבר עם העץ והארגזים.

    


   5
   השאלה היא מי קהל היעד: אנשי רוטשילד-אלנבי או אנשים מחוץ לעיר?


   6
   ישיבה ליד הדוכנים. עמודים מחופי פסיפס עם סיפורי תל אביב ברוח גוטמן. סקילייט למעלה

   יש חומרים מעניינים נוספים?
   "יש עמודים גדולים שמחזיקים את המגדל שמעל, אז חיפינו אותם בפסיפס עם סיפורים של תל אביב בהשראת הפסיפס של נחום גוטמן שנמצא בקצה השדרה. יש סקיילייט (חלון תקרה, ד"ג) ויהיה ריצוף מיוחד לשוק שמזכיר רצפת טראצו, אבל עשוי מגרניט פורצלן".

    

   • השוק יפעל כמעט מסביב לשעון, משבע בבוקר עד שתיים בלילה - גם בשישי-שבת.

    


   0001מוקטן
   תכנית השוק עם 3 כניסות.

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   אני קודם כל אדם, ואחר כך אדריכל.
   אני בוגר בהצטיינות של הפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון, עבדתי עם אבי (ישראל), והיום יש לי ולאשתי (יעלה) משרד אדריכלות ועיצוב העוסק במגוון תחומים- מעיצוב פנים לדירות מסחר ומשרדים, דרך בנייני מגורים, מבנים לשימור, ועד מלונות ותכניות בניין עיר. כנסו לאתר האינטרנט של משרדינו ונשמח להכיר:
   http://www.goodovitch.com/

   לכל אחד יש מקצוע, אבל יש שני מקצועות שבהם כולם מקצוענים: אדריכלות ופוליטיקה. ואני מנסה לעצב דעה בבלוקים ובבלוגים. החיבור בין הבלוק והבלוג הוא חלק מהפוליטיקה של האדריכלות. כי אדריכלות היא לא סטיילינג או קורס ערב, אלא מקצוע רציני, והמעשה הפוליטי המשמעותי ביותר במרחב. בעיקר לאדם הקטן שבמרחב. זה שנשכח בין מחלפים ומגדלים, ונדרס תחת גלגלי הצדק והבירוקרטיה.

   בין בלוג לבלוק אני כל הזמן בוחן, מחפש, לומד ומלמד, כותב על אדריכלות (ברשת ידיעות אחרונות), יוצר ואוצר אמנות (הביאנלה לאמנות אינטרנטית ישראלית), שחקן ופרפורמר (הופעתי בפסטיבל עכו), ומדריך סיורים (בעיקר במכון ויצמן). איש רנסנס בעולם אינטרנטי. טוב, אולי קצת נסחפתי...

   חפשו אותי גם בפייסבוק- "דקל גודוביץ".