צילום: שי יחזקאל

"רבי נחמן הוא אדיר": אביב אלוש מגלה איך החיים התחילו לחייך אליו

סיגריות ובורקס? כבר מזמן לא. מדיטציות ושמירת שבת כהלכתה? הכי כן. השחקן אביב אלוש עבר לא מעט מהפכים בחייו. עכשיו הוא מספר עד כמה הם עשו לו טוב

"הסיגריות היו מנהלות לי את הזמן. היום אני אדם מאושר והרבה יותר רגוע". אביב אלוש (צילום: אוהד רומנו)
"הסיגריות היו מנהלות לי את הזמן. היום אני אדם מאושר והרבה יותר רגוע". אביב אלוש (צילום: אוהד רומנו)

 

הרבה מאוד עבר על אביב אלוש מאז פרץ בסדרה "פיק־אפ" ב־2004 לצד בר רפאלי. אלוש, 33, יליד כרמיאל, בנה את הקריירה שלו לאט ובעבודה קשה, ואת הפירות הוא קוטף כעת. רק בשלוש השנים האחרונות הספיק להוביל את הסדרה המוערכת "אלנבי" בתפקיד ראשי, לקבל תפקיד ראשי נוסף בסדרה "להיות איתה" של אסי עזר שבקרוב תצא עונתה השנייה לדרך, לשחק בהצגה "הקמצן" בתיאטרון הבימה, להנחות את הריאליטי "עד סוף העולם" ולגרוף את תפקיד הפרזנטור של קפה טורקי עלית ואפליקציית ZUZU. לאחרונה עשה את הקפיצה המתבקשת לקריירה בינלאומית, כשהצטלם בקנדה לסרט ההוליוודי "הבקתה", בתפקיד - לא פחות ולא יותר - ישו. הוא נשוי לנופר ואב לליה, בת שלוש וחצי, אריאל, בן שנה ותשעה חודשים, והלל בן החודשיים.

 

"עברתי לרפואה טבעית"

"לפני שלוש שנים מצאו אצל אבא שלי גידול סרטני בשלפוחית השתן. תודה לאל, הוא הבריא, אבל עברנו איתו דברים לא פשוטים. זה הותיר בי חותם, בעיקר השאיפה להיות אדם פחות כועס ולחוץ ולהגדיל את הצד החיובי שבי. ברור שמאז יש גם חרדה מאוד מאוד גדולה, ובעיקר פיתחתי אנטי כלפי הרפואה הקונבנציונלית. היום אני מאמין ומבין שעל ידי תזונה ושינוי מחשבתי ואמונה ותפילה אפשר להבריא טוב יותר. יש הרבה מאוד אנשים שריפאו את עצמם ככה. יש לי בבית ספר תרופות של הרמב"ם שמרפא אלפי מחלות בעזרת עשב ופרח. יש כאבי בטן לילדים? אני נותן להם חליטות של קמומיל. כואב לי הראש? אני מכין חליטת כוסברה. יש לי כאב גרון? אני מכין לעצמי תה עם זרעים של בלנגו, שפשוט מעלימים צרידות. יש בשוק לוינסקי בתל אביב פרסייה אחת שהיא בית המרקחת שלי".

 

"התחלתי לעשות מדיטציה"

"המדיטציה כל פעם באה והלכה מחיי, וידעתי שאני רוצה להעמיק בזה, עד שיום אחד פשוט נכנסתי לגוגל ולמדתי איך מתרגלים. אני מאוד אוהב את זה, זה מרגיע אותי ועושה לי טוב".

 

"למדתי לנצח את האגו"

אני מאוד מודע לאגו שלי ומנסה לא לעבוד ממנו. המקצוע שלי מאוד לא יציב. היו שנים שנאלצתי לעבוד כברמן, וגם הלכתי מבית לבית ומילאתי עם אנשים טפסים של ביטוח לאומי, וזה כבר אחרי שהייתי מוכר. נדחקתי לפינה וזו הייתה מלחמה באגו, להחליט לצאת ולעבוד במשהו כזה. הייתי הולך עם משקפי ראייה בתקווה שלא יזהו אותי. אחרי זה כבר נהניתי. זה היה 'יאללה, מי אני, מה אני?'. ברור שאם הייתי בהוליווד והייתי עושה את התפקידים שעשיתי פה, לא הייתי צריך ללכת לעבוד בזה, אבל זו המציאות. לפעמים גם יש תפקידים שאתה מתמודד עליהם, ואז מגלה שמישהו אחר קיבל. בסופו של דבר אתה לומד שמה ששלך שלך ומה שלא שלך לא שלך, ואם אתה מפנים את זה, הכל הרבה יותר קל".

 

"קפצתי למים הקרים (והתחלתי לשחות)"

"בעבר הייתי רץ ורוכב על אופניים, אבל התחלתי לסבול מבעיה בברך וכך הגיעה השחייה. אני שוחה 40 בריכות כל פעם. בהתחלה שחיתי כמו כלב שמשתדל לא לטבוע, אבל שיפרתי את הסגנון בעזרת מדריכה. מבחינתי זה גם סוג של מדיטציה, להיות מתחת למים עם עצמי".

 

"חתכתי את הסיגריות "

"הייתי המעשן הכי כבד שהכרת. הסיגריה הראשונה שלי הייתה בגיל 13, ומאז זה רק גבר. לפני שמונה שנים כבר הגעתי לשלוש קופסאות ביום, וכשהבנתי שזה מטורף עברתי לטבק. חשבתי שזה יעזור לי להוריד את הכמויות, אבל נהייתי כזה ספץ בגלגולים שהגעתי ל־70 סיגריות ביום. היה לי טקס בוקר שעשיתי במשך שנים. הוא התחיל בקפה שחור ושתי סיגריות, אחר כך ברכות השחר, ואז נס חזק עם עוד שתי סיגריות, שירותים, עוד נס ושתי סיגריות, תפילה ואז עוד שתי סיגריות וקפה. ככה רק על הבוקר הייתי מחסל כבר איזה עשר סיגריות.
"האירוע שחולל אצלי את השינוי קרה כשישבתי יום אחד בחצר הבית ועישנתי, ומילאתי שאלון ששלחו לי מ'פנאי פלוס' לכבוד גיליון 'היפים והנכונים'. הנושא היה 'הלוואי שהייתי', ואני הייתי צריך להשלים את המשפט. ליה, הבת שלי, בדיוק יצאה אלי, ואני, שלא רציתי שהיא תתקרב לסיגריה, שלחתי אותה ממני בחזרה לאמא שלה. פתאום הבנתי שזה נורא, שאני מעדיף את הסיגריה על החיבוק של הבת שלי. שביאסתי אותה בשביל הסיגריה הזאת. זה היה הרגע שבו השלמתי את המשפט: 'הלוואי שהייתי מפסיק לעשן'. שלחתי את זה מיד כדי שלא אוכל להתחרט, והצטלמתי לגיליון כמו אל פאצ'ינו עם הסיגר, עם הספר של אלן קאר ביד. זה ספר שקראתי חמש שנים קודם, ושמרתי אותו במגירה מאז.
"יומיים אחרי שהגיליון יצא התקשרו אלי מאלן קאר והזמינו אותי לסדנה. הייתי שם שש שעות והפסקתי לעשן. אנשים לא האמינו. היום אני אדם מאושר והרבה יותר רגוע. אני גם מריח הרבה יותר טוב ויש לי יותר זמן. הסיגריות היו מנהלות לי את הזמן, והיום זה נגמר. הבנתי שהייתי נרקומן. לעולם לא אגע יותר בניקוטין, אני אעשן תיון לפני שאעשן שוב ניקוטין. זה הסם הכי קטלני בעולם בעיניי, ורק כי אין לו אפקט הזייתי הוא מורשה לשימוש".

 

"הבנתי שהילדים שלי הם נס"

"אני ונופר נשואים ארבע שנים שבמהלכן הבאנו לעולם שלושה ילדים. נכון, אלה הפרשים קטנים, אבל מי שחושב שהוא מתכנן את זה חי בסרט. לא אני החלטתי, זה הוא למעלה. מבחינתי ילד שצריך להגיע לעולם, יגיע לעולם. שום דבר מזה לא היה מתוכנן, מה זה - ebay? נכון, יש אמצעי מניעה, אבל לגלולות יש השלכות, והתקנים הם בתי הכלא של הרחם. מבחינתי זה הנס הכי גדול שיכול להיות, ומי שלא רואה את זה, הפסד שלו. ברור שגם אצלנו השגרה שוחקת, אבל כל בוקר אני אומר תודה לאלוהים על המתנות המדהימות האלה. בזכותם החיים קיבלו משמעות אחרת. אני לא הולך יותר לעבוד בשביל עצמי, רק בשבילם, וזה מהמם בעיניי. אני מטורף עליהם ומכור אליהם".

 

"הפנמתי שאשתי תותחית על"

"את שתי הלידות של הילדים הקטנים הספקתי על הקשקש. שש שעות אחרי הלידה של אריאל כבר הייתי בדרכי לפיליפינים לצלם את הריאליטי 'עד סוף העולם', ומיד אחרי הלידה של הלל טסתי לחודש וחצי לצלם את הסרט 'הבקתה' בקנדה. את שתי הבריתות ראיתי בשיחת וידאו בקצה השני של העולם. נופר ניהלה הכל לבד. היא משהו. היא עורכת דין תותחית בתחום הנדל"ן. אנחנו זוג כבר עשר שנים, והזוגיות שלנו רק הולכת ומשתפרת. אני נורא שמח שאני נשוי, חיים של רווקים לא נראים לי כיפיים בכלל. בשורה התחתונה - זה ריק".

 


"חיים של רווקים לא נראים לי כיפיים בכלל. עם האישה נופר ושלושת הילדים (צילום: מהאינסטגרם של אביב אלוש)

 

"עברתי לתזונה בריאה"

"הייתי ילד שמן עם סנטר כפול וירכיים של ארמדיל. את השירות הצבאי סיימתי במשקל 100 קילו. יש לי נטייה להשמנה ואני מאוד אוהב לאכול, ואם הייתי אוכל מה שאני רוצה, הייתי יושב פה עכשיו שמן, נוזל ומזיע. אז אני מקפיד ועובד על זה קשה מאוד. פיצות ובורקסים כבר מזמן יצאו לי מהסיסטם. אלה דברים רעים ואני לא נוגע בהם. גם חטיפים לא נכנסים אלינו הביתה, והילדים לא יודעים מה זה מעדני חלב. אנחנו מבשלים הרבה אוכל בריא בבית. פסטות, לחמים - הכל אצלנו מקמח מלא, ואנחנו מעדיפים כוסמין כי זה הדגן הכי בריא שיש עם כמות הגלוטן הכי נמוכה. אני עושה קובנה לשבת וחלות כוסמין שאת בוכה מכמה שהן טעימות. אני חצי טוניסאי חצי תימני, והרבה מאכלים מהבית המרתי במתכונים בריאים יותר. למשל, יש מאכל שנקרא עסיד - זו דייסת סולת וקמח, ואני מכין אותה עם שיבולת שועל. זו המצאה שלי וזה יוצא פצצה. הכל אני לומד מהרשת, מוציא מתכונים ומנסה".

 

"התחברתי לרבי נחמן"

"נחשפתי לרבי נחמן לפני כמה שנים, באיזה יום שבו שום דבר לא הלך לי. באותו בוקר הפסדתי תפקיד, וקיבלתי טלפון לא נחמד מהבנק. הייתי בדרך לסוכנת שלי בעצבים, וברמזור היו חבר'ה של ברסלב. נתתי להם כמה שקלים, והם נתנו לי ספרון ודיסק. על הדיסק היה כתוב: 'תפסיק להתבכיין ותגיד תודה'. שמתי את הדיסק, ונכנסה בי רוח שטות של שמחה. זה מה שרבי נחמן אומר: 'רע לך? תרקוד', תביא אנרגיות טובות. התחלתי לצעוק 'תודה' באוטו והרגשתי מאושר. באותו היום קיבלתי תפקיד אחר ונכנס לי צ'ק לבנק. הכל השתנה לי ב־180 מעלות. רבי נחמן הוא אדיר. הוא כתב דברים חכמים לפני הרבה שנים שמדברים לדור שלנו, כאלה שיכולים לפתוח לכל אחד את הלב ואת הראש. הוא נותן לנו כלים לעשות עבודה עצמית. זה לא פשוט ולא קל, זה לא שמתחילים לקפוץ והכל עובר. אבל אני ממשיך ללמוד".

 

"התחלתי לשמור שבת"

"אני בא מבית מסורתי, ומאז שאני זוכר את עצמי יש לי חיבור לאלוהים, וזה רק הולך ומתחזק. אני לא מתייחס לדברים שאני עושה כדת אלא כדרך חיים שנועדה לשמר את הדבר הזה. אני מניח תפילין בבוקר, כלומר אני קושר את עצמי לבורא עולם. אני הולך לבית הכנסת בערב שבת, ובשבת בבוקר, עושה קידוש, שומר כשרות, ולפני כמה חודשים התחלנו לשמור שבת, כל המשפחה, וזה מדהים. קודם כל, אין טלפון בשבת, כי המכשיר הזה שואב אותנו מבן הזוג ומהמשפחה. יש לנו בריכה בחצר והילדים משחקים יחד ולא רצים לשומקום, וזה נורא כיף. כרגע טוב לנו עם זה".

 

"התמסרתי לאפליקציית כושר"

"מכיוון שהחיים שלי כאלה דינמיים, מאוד קשה לי לשמור על שגרת אימונים. עוד מעט מתחילים הצילומים לעונה השנייה של 'להיות איתה', ואני אמור להיות שם חתיך, כן? אז הבטחתי לעצמי שאחרי החגים אני נכנס לטירוף של אימונים ותזונה. אין ברירה. בכל זאת, אני שם בלי חולצה, ואני רוצה להרגיש נוח עם עצמי. בינתיים אני כל הזמן בצילומים, ולכן אני משתמש באפליקציית ZUZU. זה עובד על פי שיטת אימון שנקראת Tabata, שבה אתה בוחר את זמן האימון שלך ואת דרגת הקושי. אני עושה אימון של שבע דקות בדופק גבוה ויוצא גמור, זה מדהים. זה פתרון מצוין בשבילי”.

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד