מיוחד לחנוכה: סוודר עם כיתובים אנטישמיים הוסר מהמדפים

היהודיות בארה"ב נדהמו לגלות כי רשת בתי הכלבו נורדסטרום מציעה למכירה סוודר עם חנוכייה, מגני דוד וכיתוב המרמז כי הן נסיכות הדורשות תחזוקה גבוהה

איתי יעקב

|

17.11.15 | 11:18

מנציחה סטריאוטיפים שליליים על נשים יהודיות? רשת בתי הכלבו האמריקאית נורדסטרום (צילום: gettyimages)
מנציחה סטריאוטיפים שליליים על נשים יהודיות? רשת בתי הכלבו האמריקאית נורדסטרום (צילום: gettyimages)

רשת בתי הכלבו האמריקאית נורדסטרום הסירה אתמול (שני) מהמדפים סריג לנשים שעוצב במיוחד לרגל חנוכה על ידי המותג Faux Real. זאת, לאחר שספגה ביקורת והואשמה על ידי לקוחות בעמוד הפייסבוק של החברה, כי נורדסטרום מנציחה סטריאוטיפים שליליים על נשים יהודיות.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

הפרשה החלה במהלך השבוע שעבר, כשבחנויות הרשת ובאתר החברה הופיע לרגל מבול הקניות הצפוי לקראת חנוכה וחג המולד סוודר צבעוני ועליו חנוכייה, מגני דוד ושני כיתובים שנתפסו כפוגעניים: ראשי התיבות JAP (קיצור של Jewish American Princess – נסיכה יהודייה אמריקאית), והכיתוב Chai Maintenance.

 

הומור או אנטישמיות? הסוודר לחנוכה (מתוך fauxrealshirt.com)
  הומור או אנטישמיות? הסוודר לחנוכה(מתוך fauxrealshirt.com)

   

  לטענת הלקוחות הפגועות, הכיתובים שנושא הסוודר מייצרים משמעות סטריאוטיפית גזענית, כשהמילה העברית חי (שמופיעה על הסוודר כ-Chai) נהגית במבטא אמריקאי כ-High וכך מייצרת את הביטוי High Maintenance, שפירושו תחזוקה גבוהה. כלומר, "להחזיק" אישה יהודייה = עלויות גבוהות עבור הבעל.

   

  "להחזיק" אישה יהודייה = עלויות גבוהות עבור הבעל (מתוך fauxrealshirt.com)
   "להחזיק" אישה יהודייה = עלויות גבוהות עבור הבעל(מתוך fauxrealshirt.com)

    

   אנטישמיות לשמה או הומור שיצא משליטה? כך או כך, בתרבות ה-PC האמריקאית התלונות הללו הספיקו כדי לגרום לנורדסטרום להסיר לאלתר את המוצר מהמדפים ומאתר הקניות המקוון שלה, בתוספת התנצלות בולטת בעמוד הפייסבוק של החברה.

   "אני מאוד מאוכזבת לגלות שנורדסטרום מוכרים פריט עם קונוטציה משפילה כזאת, שעושה צחוק מנשים יהודיות", כתבה אחת הגולשות בעמוד הפייסבוק של החברה.

    

   הגרסה הגברית לא זכתה לגינוי (מתוך fauxrealshirt.com)
    הגרסה הגברית לא זכתה לגינוי(מתוך fauxrealshirt.com)

     

    בנורדסטרום הציעו גם סריג לגברים מאותו מותג עם המילים מזל טוב ואוי ויי, שלטענת אתר החדשות היהודי JAT הושאר למכירה אונליין. בבדיקה שערכנו הבוקר (שלישי) התברר כי גם הוא הוסר, ואת מקומו תפסו מוצרים ייעודיים לחג, כמו נרות עם מגן דוד, תיקי קלאץ' עם הכיתוב Oy Vey ודובי לבן עם כיפה כחולה ושקית כחולה עם סמל מגן דוד.

     

    "הנצחת סטריאוטיפים שליליים על בגדי חג זה דבר מגעיל", כתבה גולשת נוספת בעמוד הפייסבוק של הרשת. "אני מצפה ממשווק גדול כמו נורדסטרום ליותר, במיוחד כאשר הגרסה הגברית חמודה, בניגוד לגרסה הפוגענית לנשים".

     

    תורים בנורדסטרום. "הנצחת סטריאוטיפים שליליים על בגדי חג זה דבר מגעיל", כתבו הגולשים בפייסבוק (צילום: gettyimages)
     תורים בנורדסטרום. "הנצחת סטריאוטיפים שליליים על בגדי חג זה דבר מגעיל", כתבו הגולשים בפייסבוק(צילום: gettyimages)

      

     על רקע המתיחות הפוליטית השוררת בעולם והטרור ברחובות אירופה, ניכר כי רשתות האופנה האמריקאיות נדרשות לגלות רגישות יתר. לפני שלושה שבועות עמדה רשת וולמארט תחת מתקפה דומה, לאחר שהציעה לקראת האלווין תחפושת לילדים של חייל צה"ל ישראלי, ובמקביל, בית הכלבו בלומינגדיילס נאלץ לפרסם התנצלות על מודעה שמעודדת תקיפה מינית, לדברי גולשות פמיניסטיות. המקרים האלה מצטרפים לשורה ארוכה של מסרים פוגעניים שהופיעו על פריטים הנמכרים ברשתות האופנה, כמו חולצת השריף/הטלאי הצהוב של חברת זארה, שהוצגה באתר החברה לפני שנה וחצי, או חולצת ה-SS של מנגו מלפני שנה.

      

     הואשמו באנטישמיות בעבר: חולצת ילדים ותיק של זארה וחולצה של אורבן אאוטפיטרס (מתוך zara.com ,cdn7.snobessentials , a.abcnews.go )
      הואשמו באנטישמיות בעבר: חולצת ילדים ותיק של זארה וחולצה של אורבן אאוטפיטרס(מתוך zara.com ,cdn7.snobessentials , a.abcnews.go )
       

         

      במקרה הנוכחי של סוודר החנוכייה הלועג ליהודיות האמריקאיות, על אף שהפריט הוסר ממדפי נורדסטרום לחלוטין, ניתן עדיין לרכוש אותו באתר המותג Faux Real תמורת 32 דולר.

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד