הצעת חוק חדשה בארה"ב: די
לניצול הקטינות בעולם האופנה

בעקבות הופעתה של הישראלית בת ה-14 סופיה מצטנר על המסלול של דיור, וריבוי מקרים דומים מהעת האחרונה, בית הנבחרים האמריקאי ידון בהצעת חוק חדשה בנושא

איתי יעקב

|

03.11.15 | 13:12

רצף של ליהוקי קטינות בבתי האופנה הגדולים בעולם. סופיה מצטנר בתצוגה של כריסטיאן דיור (צילום: gettyimages)
רצף של ליהוקי קטינות בבתי האופנה הגדולים בעולם. סופיה מצטנר בתצוגה של כריסטיאן דיור (צילום: gettyimages)

תמונתה של הדוגמנית הישראלית בת ה-14 סופיה מצטנר מחולון מתנוססת הבוקר בכל אתרי האופנה והחדשות בעולם, בעקבות הצעת חוק חדשה שהוגשה אתמול בבית הנבחרים האמריקאי. את ההצעה הגישה חברת הקונגרס הניו יורקית גרייס מנג, המבקשת להסדיר את עבודתם של ילדים בתעשיית הבידור, כשתחת קטגוריה זו נמצאות גם דוגמניות מתחת לגיל 17, שעובדות בתעשיית האופנה שנים ארוכות, עוד מהימים בהם ברוק שילדס בת ה-15 לא נפרדה ממכנסי הקלווין קליין שלה.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

תצוגות בפריז בגיל 14. סופיה מצטנר (צילום: אנסטסיה שמואלוב)
  תצוגות בפריז בגיל 14. סופיה מצטנר(צילום: אנסטסיה שמואלוב)
   

   

  הצעת החוק החדשה מגיעה בתקופה בה הדיון על דוגמניות צעירות נמצא בשיאו, בעקבות טרנד דוגמניות ה-Under Age של השנה האחרונה, שהתבטא ברצף של ליהוקי קטינות בבתי האופנה הגדולים בעולם - מלילי רוז דפ (הבת של ג'וני דפ וונסה פראדי) בת ה-16 בקמפיין של שאנל, דרך מצטנר בדיור, ועד קאיה גרבר בת ה-13, בתה של הדוגמנית סינדי קרופורד, שהופיעה בהפקת אופנה בווג איטליה.

   

  קמפיין לשאנל בגיל 16. לילי רוז דפ (צילום: gettyimages)
   קמפיין לשאנל בגיל 16. לילי רוז דפ(צילום: gettyimages)

    

    

   הצעת החוק החדשה מבקשת להסדיר את תנאי העסקתן של הדוגמניות הצעירות ולספק להן הגנה חוקית ומשפטית. בראיון לניו יורק טיימס הבוקר ציינה מנג את עיקרי החוק: הגבלת שעות העבודה של דוגמניות צעירות לשש שעות ביום (כנהוג גם בישראל), תשלום כספי על כל עבודה (ללא עסקאות ברטר של דוגמנות בתמורה לפריטי לבוש, כפי שנוהגים חלק מהמעצבים), והקמה של מערך הגנה מפני הטרדות מיניות בתעשייה. נושאים אלו אינם מעוגנים בחוק האמריקאי, ולכן לא מעט בתי אופנה, מותגים וסוכנויות מנצלים את התשוקה של דוגמניות צעירות להצליח.

    

   דור שני לדוגמנות. סינדי קרופורד עם הבת קאיה גרבר (צילום: gettyimages)
    דור שני לדוגמנות. סינדי קרופורד עם הבת קאיה גרבר(צילום: gettyimages)

     

    חשוב לציין כי על אף שמדובר בצעד משמעותי בטיפול בנושא העסקת הדוגמניות הקטינות, הצעת החוק הנוכחית לא נוגעת כלל בתוכן העבודה, כך שכל ענייני התנוחות הפתייניות שבהן מצולמות קטינות, הבגדים הנשיים, האיפור או עומק המחשוף – נושאים שעוררו מחאה מסביב לעולם - נותרו עדיין לא מטופלים. כרגע מסתמן כי הפקות אופנה פרובוקטיביות כמו זו שהתפרסמה בווג הצרפתי עם ילדות קטנות בלבוש פתייני, ועלתה לעורכת המגזין קארין רויטפלד במשרתה, או השמלה השקופה שלבשה מצטנר בתצוגת ההוט קוטור של כריסטיאן דיור ביולי האחרון – ימשיכו להתקיים בחסות החוק.

     

    דרשה מהמעצבים החברים ב-CFDA לא לשבץ דוגמניות מתחת לגיל 16 בשבוע האופנה של ניו יורק. דיאן פון פירסטנברג (צילום: gettyimages)
     דרשה מהמעצבים החברים ב-CFDA לא לשבץ דוגמניות מתחת לגיל 16 בשבוע האופנה של ניו יורק. דיאן פון פירסטנברג(צילום: gettyimages)

      

     הדרישה לכונן מערך הגנה לדוגמניות צעירות נוסח כבר לפני שלוש שנים על ידי מעצבת האופנה דיאן פון פירסטנברג, נשיאת מועצת מעצבי האופנה האמריקאים (CFDA). פון פירסטנברג דרשה מהמעצבים החברים בארגון לא לשבץ דוגמניות מתחת לגיל 16 בשבוע האופנה של ניו יורק, אולם למרות ההיענות הגדולה, חלק מן המעצבים, ובראשם מארק ג'ייקובס, המשיכו להעלות אל המסלול דוגמניות בנות 15. אפילו פון פירסטנברג עצמה נקלעה למבוכה כאשר התגלה כי אחת הדוגמניות בתצוגה שלה היתה מתחת לגיל שהיא עצמה גינתה. לצורך השוואה, בשבוע האופנה של תל אביב מוגבל גיל הדוגמניות ל-17 ומעלה, כפי שציין מוטי רייף בראיון לפאשניסטה שפורסם בשבוע שעבר.

      

     הפקת האופנה בכיכובה גרמה לפיטוריה של קארין רויטפלד מווג פריז. תיילן בלונדו (Photo by Eric James Guillemain)
      הפקת האופנה בכיכובה גרמה לפיטוריה של קארין רויטפלד מווג פריז. תיילן בלונדו(Photo by Eric James Guillemain)

       

      כך או כך, שרה זיף, מייסדת ארגון הדוגמניות The Models Alliance, שהוקם בשנת 2012 במטרה לשמור על האינטרסים של דוגמניות בתעשיית האופנה והפרסום, שיחררה הצהרת תמיכה בהצעת החוק החדשה. "כאשר רוב האנשים חושבים על דוגמניות, הם מדמיינים טופ מודלס שמרוויחות סכומים גדולים", הודיעה זיף. "רוב הדוגמניות העובדות בתעשייה אינן טופ מודלס. הן מתחילות את הקריירה שלהן כילדות, ועובדות בסוכנויות שלרוב חייבות להן כסף על ההשקעה הראשונית. ללא אמצעי הגנה נאותים, דוגמניות צעירות מנוצלות על ידי מבוגרים שיש להם אינטרסים. חוק לאומי יבטיח הגנה לאותן ילדות ונערות צעירות בכל מקום שהן עובדות בו בארצות הברית".

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד