התוכנית הגרנדיוזית להקמת מעון ראש הממשלה בירושלים, שנחשפה בשבוע שעבר ב-Xnet, עלתה היום (ב') לדיון בוועדה המחוזית לבנייה ירושלים - וכצפוי, לא נתקלה בהתנגדויות. ככל הנראה, היא תעבור את הישורת האחרונה לקראת אישור, בתקציב מוערך של 650 מיליון שקל שכבר אושרו בממשלה. הציבור, אנשי מקצוע או אנשי ציבור לא הוזמנו להשתתף בדיון, שפרטיו הגיעו לערוץ האדריכלות של Xnet.

התוכנית, שאותה מובילה האדריכלית עדה כרמי-מלמד (בחתימה משותפת עם אחיה המנוח, רם כרמי, שהוא שזכה בפרויקט בתחרות המקורית), באה להחליף תוכנית קיימת שהוכנה למגרש ב-1993. התוכנית החדשה מרחיבה את שטח המגרש העצום (33 דונם) בקרית הלאום על חשבון שטח ציבורי, בהסכמת העירייה, ובכך יוצרת כביש גישה סגור למתחם שיכיל את מעון ראש הממשלה ואת משרד ראש הממשלה גם יחד. בנוסף, התוכנית מסירה את מגבלת הגובה הקיימת ומתירה בנייה לגובה של 8 קומות, מה שיהפוך את המתחם לגבוה ביותר בקרית הלאום - גבוה יותר מבית המשפט העליון שנמצא בצד השני של הכביש. התוכנית הנוכחית גם מגדילה את זכויות הבנייה, שיעמדו על 50 אלף מ"ר שטחים עיקריים ועוד 40 אלף מ"ר שטחי שירות.

הפרויקט עתיד להתבצע בשני שלבים. בשלב הראשון יקום האגף הדרומי , שמוצג בהדמיות שהוצגו בפני הוועדה; מאוחר יותר יוקם האגף הצפוני, המוצג בתוכניות ובחתכים. חוסר החפיפה במסמכים אוטם את האפשרות להבין את כוונות המתכננים, בנוסף לחוסר השקיפות של המהלך כולו. ואולם, ייתכן שלא מדובר בכוונה למנוע מידע, אלא בעבודה חפוזה שלא הושלמה לפני הבאתה לאישור הוועדה. בדיון שנערך הבוקר, הפנה אחד מחברי הוועדה שאלה לאדריכלית עדה כרמי-מלמד, שהשתתפה בדיון והציגה את התוכנית, מהו השטח הבנוי המתוכנן להיבנות. כרמי-מלמד ענתה לו, כי היא "לא יודעת מספרים".

חומה אטומה לאורך דרך רבין

"הבניין מורכב משכבות", פתחה כרמי-מלמד בהצגת התוכנית בישיבת הוועדה. היא הסבירה כי המתחם יתבסס על שכבה של משרדים, שכבה של חצרות, וחגורה פנימית עם "דרך ייצוגית" המקשרת למרכז הבניין, שם ממוקם מגרש מסדרים (מאוחר יותר תיקנה את הניסוח, וציינה שזה יהי מגרש טקסים). בקצה המערבי של הדרך יקום המעון המשפחתי של ראש ממשלת ישראל. לאורך דרך רבין תתנשא חומה אטומה, שקשיחותה "תרוכך" רק באמצעות שדרת עצים גבוהים. התוכנית, ציינה האדריכלית הוותיקה, נערכה תוך התחשבות באילוצי ביטחון רבים שהשפיעו משמעותית על התוכנית.

''הבניין מנסה להיות ירושלמי ולא בניין בניו יורק או בכל מקום אחר בעולם", סיכמה האדריכלית את דבריה. ייתכן שבכך הגיבה לביקורת הקשה על עיצוב המבנה, לאחר הפרסום ב-Xnet, תוך השוואת המעטפת למשכני מנהיגים בעולם המערבי

"הבניין מנסה להיות ירושלמי ולא בניין בניו יורק או בכל מקום אחר בעולם", סיכמה האדריכלית את דבריה. ייתכן שבכך היא הגיבה לביקורת הקשה על עיצוב המבנה, לאחר הפרסום ב-Xnet, תוך השוואת המעטפת שהיא עיצבה למשכני מנהיגים בעולם המערבי. כרמי-מלמד הוסיפה, כי רוב המתחם יחופה באבן - כנהוג בירושלים - ורק חלקים קטנים בו יהיו מזכוכית.

בדיון השתתפו בין השאר גם עופר ברקוביץ, חבר מועצת העירייה, וכן בתה של כרמי-מלמד. אחת מחברות הוועדה ניסתה להבין מדוע התכנית מנכסת לעצמה שטח ציבורי מתוך אילוצי ביטחון, אך אינה מחזירה לציבור שטח חלופי; הטענה נותרה ללא מענה. בהמשך, "עקץ" אחד מחברי הוועדה את יושב הראש, ואמר שאין סיכוי שהתוכנית לא תאושר.

כעת תאושר התוכנית להפקדה. בחודשיים הקרובים תינתן לציבור הזכות - האחרונה - להתנגד לתוכנית שעומדת להוציא את מעון ראש הממשלה משכונת טלביה, ולהפוך למבצר ענקי בקרית הלאום.