בדיוק לפני שנה עברו בני המשפחה – זוג הורים ושלוש בנות צעירות - לביתם החדש באזור מטה יהודה, בשיפולי הרי ירושלים. הבית, 160 מ"ר גודלו, נבנה על מגרש בגודל 600 מ"ר בהרחבה של המושב. בני הזוג, איש היי-טק ועורכת דין, הקציבו כ-160 אלף שקל לטובת עיצוב ואבזור הפנים שלו, כולל נגרות מטבח, ארונות, מדפים, ספי חלונות מעץ, ריצוף, חיפויים, כלים סנטיריים, רהיטים, תאורה וטקסטיל. הם פנו למעצבת הפנים אילת כהן וביקשו ממנה לסייע להם ביצירת בית צבעוני, נעים, חם ולא סטנדרטי.

"בהתחלה חששתי מעניין הצבע, כי אני מעדיפה גוונים מונוכרומטיים, אבל כשהתחלנו לעבוד הבנתי שאהבת הצבע של בעלת הבית תבוא לידי ביטוי בנגיעות. שמרנו על פלטת צבעים עדינה ולא יצרנו עודף גירויים לעין", מספרת כהן, שמדגישה את תרומתם של בעלי הבית לתוצאה - היא בליקוט של פריטים והוא בנגרות ובצביעה.

הבית, בן קומה אחת (עם הכנה לעליית גג), עומד במרכז המגרש ותוכנן בידי האדריכלית תהילה רנד מושקוביץ. שביל של ריבועי בטון מוביל לדלת הכניסה שלו, שמוקמה באמצעו וחוצה אותו לשניים: מימין - חדרי השינה, שפונים לרחוב, ומשמאל - עם הפנים לחצר האחורית ולנוף, כפי שביקשו בעלי הבית, מוקמו מטבח וסלון.

היציאה מן המטבח לחצר האחורית (צילום: טל ניסים)
היציאה מן המטבח לחצר האחורית (צילום: טל ניסים)

דלת כניסה עם חיתוכים בצבע טורקיז נפתחת לחלל שרוצף באריחי גרניט-פורצלן בגוון חום. מולה הורכבה ספרייה מצינורות אינסטלציה מושחרים ומדפי עץ אלון, שעיצבה כהן עם מירי בלבול. במבואה, על בסיס של מכונת תפירה מסוג זינגר, הונחה פלטה שנצבעה בצהוב. מעל נתלה ציור שבעלת הבית הביאה מביתה הקודם ומעליו מאירה מנורת קיר מאיקאה.

שידה למפתחות במבואה, מבסיס ישן של מכונת תפירה ופלטה שנצבעה בצהוב (צילום: טל ניסים)
שידה למפתחות במבואה, מבסיס ישן של מכונת תפירה ופלטה שנצבעה בצהוב (צילום: טל ניסים)

משמאל לדלת ממוקם הסלון, שכולל ספה אפורה, הדום עם משטח גובלן משוק הפשפשים ושני שולחנות צד שניצבים על שטיח צבעוני ומוארים באמצעות מנורת פח. ארונית שעברה בירושה נשענת אל קיר ומעליה יצרה כהן קומפוזיציה של תמונות שהיו ברשותה של בעלת הבית. בגב הספה נמצא המטבח, ויש ממנו יציאה לחצר האחורית.

תמונות שהיו ברשות בני הבית סודרו על הקיר בקומפוזיציה שמגדירה את פינת הישיבה (צילום: טל ניסים)
תמונות שהיו ברשות בני הבית סודרו על הקיר בקומפוזיציה שמגדירה את פינת הישיבה (צילום: טל ניסים)

המטבח בנוי בצורת האות ר'. השימוש בפורמייקה הגביל את פלטת הצבעים שעמדה לרשות המעצבת, אך למרות זאת כל מגירה וארון נסגרו בדלת בצבע אחר - ורוד, אפור כהה, ירוק מנטה, גרייז' (צבע שמערב בין בז' לאפור) ושמנת. מתחת לכיור נעשה שימוש בדלת מפורמייקה מחורצת, שמופיעה שוב במזווה שליד המקרר. מעל משטח העבודה, ליד החלון, נתלתה תיבה פתוחה שנבנתה מקרשים מעץ ממוחזר. ממול, מתחת לחלון שפונה לכיוון שביל הכניסה, מוקמה שידה שחלק ממדפיה חשופים וחלק נסגרים בדלתות בגוון ירוק מנטה.

בתכנון הראשוני ביקשו בעלי הבית לשלב במטבח אי, אולם משהבינו שהוא יסגור את החלל, החליטו לוותר עליו – וזאת לטובת שולחן אוכל שמשמש אותם באמצע השבוע וגם בשבתות. בכך ויתרו על ההפרדה המקובלת בבתים של משפחות דתיות. הם בחרו שולחן עץ שהפלטה שלו מוקפת בפס תכלת, סביבו הוצבו כיסאות תלמיד שנקנו באתר יד שנייה, ומעליו נתלו ארבע מנורות זכוכית, שיוצאות מנקודה מרכזית אחת.

סביב השולחן כיסאות תלמיד שנקנו באתר יד שנייה (צילום: טל ניסים)
סביב השולחן כיסאות תלמיד שנקנו באתר יד שנייה (צילום: טל ניסים)

מימין לדלת הכניסה מוקם החלק הפרטי של הבית. בדרך אליו, בצמוד לספרייה, נסגרה נישה בתוך קיר והיא משמשת כארון מעילים. דלתות הארון עשויות מתריס ישן שנקנה בחנות וינטג'. מולו תוכננו שירותי אורחים עם אזור נפרד לנטילת ידיים, בו טויח הקיר בגוון אפור-כחול. שידה פתוחה מעץ משמשת כבסיס לכיור ומעליה נתלתה מראה שנקנתה בשוק הפשפשים. בחדר השירותים חופה אחד הקירות באריחי גרניט פורצלן מצויירים, ושאר הקירות טויחו בגוון זהה לגוון שמחוץ לשירותים.

פינה לנטילת ידיים מחוץ לשירותי האורחים (צילום: טל ניסים)
פינה לנטילת ידיים מחוץ לשירותי האורחים (צילום: טל ניסים)

בין חדרי השינה מוקמה פינת משפחה שעוצבה על טהרת הכחול – פנים הנישה, שמשמש כגב למדפי ספרים לבנים שנתלו בזיגזג, נצבע בגוון כחול ומתחתיו הוצבה ארונית מאיקאה. ספה שרופדה בבד כחול הוצבה מול שידת טלוויזיה בסגנון רטרו, שמשלבת בין בסיס מעץ ודלתות פורמייקה כחולות.

פינת המשפחה עוצבה על טהרת הכחול (צילום: טל ניסים)
פינת המשפחה עוצבה על טהרת הכחול (צילום: טל ניסים)

הרצפה בחדרים חופתה בפרקט אלון מושחר ואת החלונות מסתירים וילונות כפולים, שנתלו במטרה לשמור על פרטיותם של הדיירים. האהבה לכחול באה לידי ביטוי גם בחדר ההורים. בעלת הבית ביקשה לצבוע בו גם את התקרה אבל כהן חששה מההשפעה על תחושת המרחב בחדר ודבקה בלבן. כחלק מבחירות עיצוביות שנעשו תחת מגבלת תקציב, הוכן עבור החדר ארון בגדים מפורמייקה לבנה.

הכניסה לחדר ההורים: בעלת הבית ביקשה לצבוע בכחול גם את התקרה אבל בסוף דבקו בלבן, מחשש לפגיעה בתחושת המרחב (צילום: טל ניסים)
הכניסה לחדר ההורים: בעלת הבית ביקשה לצבוע בכחול גם את התקרה אבל בסוף דבקו בלבן, מחשש לפגיעה בתחושת המרחב (צילום: טל ניסים)

לחדר הרחצה הצמוד מובילה דלת אסם שבעל הבית שיפץ וצבע בתכלת. הדלת נוסעת על מסילה חיצונית מאלומיניום שחור, שהורכבה מעל משקוף הדלת ופתרה בכך בעיה של מקום: עומקו של חדר הרחצה 130 ס"מ בלבד ודלת עם פתיחה רגילה היתה חוסמת אחד מצדי החלל. חדר הרחצה רוצף באריחים בגווני כחול וירוק, שמשמשים בדרך כלל לחיפוי בריכות ולכן מחירם סביר. כדי למתן את הצבעוניות של הרצפה כוסו הקירות באריחים מלבניים בצבע לבן. ארון כיור בצבע טורקיז עם משטח עץ נקנה בחנות רהיטים מהתצוגה.

>> עוד תכנון ועיצוב פנים של בתים יפים ברחבי הארץ

  • ריצוף וחדרי רחצה: חרש סניף סגולה
  • נגרות מטבח ע"פ תכנון של אילת כהן: נגריית סוס עץ
  • נגרות משלימה: נגריית ניירוך
  • וילונות: לימס
  • אלומיניום: יורם וקנין
  • תכנון ובצוע גינה: גן מרפא