הכנסיות היו מאז ומתמיד אתרים מרשימים ופורצי דרך, כיאה למבנים שנועדו לפאר ולהלל את אלוהים. בניגוד לבנייני מגורים או ממשל, הן נועדו לשרוד מאות שנים ולשרת רבבות מאמינים. רבות מהן נבנו במשך תקופות ארוכות של עשרות שנים ואפילו מאות, והושקעו בהן משאבים עצומים. במקרים רבים הן מייצגות את פסגת האדריכלות והעיצוב של התקופה. עשר הכנסיות ברשימה, שנבחרו על ידי אתר "העולם", מרשימות כל אחת בדרכה שלה. כמה מהן עתיקות, אחרות בנות זמננו. הן בנויות מחומרים שונים ובסגנונות שונים. לכולן משותפים חזון אדריכלי ייחודי, תכנון מרהיב ואווירה מעוררת יראה.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

1. לה סגראדה פמיליה, ברצלונה, ספרד. כנסיית "המשפחה הקדושה" (La Sagrada Família) היא אתר התיירות הפופולרי ביותר בספרד ואחד הסמלים הבולטים של ברצלונה. היא נחשבת ליצירה החשובה ביותר של האדריכל אנטוני גאודי, שיצירותיו מפארות את בירת קטלוניה, והוכרזה כאתר מורשת עולם של אונסק"ו. בנייתה החלה ב-1883 ונמשכת עד ימינו (היא אמורה להסתיים בין השנים 2050-2020, כפי שמתאר סרטון ההדמיה הבא).

הכנסייה נבנתה בסגנון המודרניסטה המאפיין את גאודי, ותכנונה הושפע מסגנונות האר-נובו והתחייה הגותית, עם הרבה קווים טבעיים מעוגלים. גאודי מיעט להשתמש בקווים ישרים, בטענה שאינם קיימים בטבע. המבנה העצום והנישא נראה כלקוח מסרט פנטזיה, והתכנון עתיר סמלים. שלוש החזיתות מסמלות את חייו, מותו ותחייתו של ישו, ומעליהן מתוכננים להתנשא 12 מגדלים בגובה של כ-100 מטר כל אחד, המייצגים את שליחי הנצרות (כיום קיימים רק שמונה). חמישה מגדלים נוספים ייצגו את מריה, אם ישו, ואת ארבעת נושאי הבשורה. במרכזם יתנשא מגדל נוסף בגובה 170 מטר, שיסמל את ישו עצמו. את החזיתות מעטרים קישוטים מורכבים ופסלי קדושים ומפלצות. חלל הפנים נראה כמו יער עם עמודים שמזכירים עצים וענפים, ויש בו בחלונות זכוכית מרהיבים.

 • צוות תוכנית התחקירים "60 דקות" היה שם:

2. האטְלְגְרימסְקירקיָה, רייקיאוויק, איסלנד. כנסיית הבטון הלבנה והענקית (Hallgrímskirkja) נבנתה בין השנים 1986-1945. תכנן אותה גוּד'יוֹן סֶמוּאֶלסוֹן, שלא זכה לראותה גמורה. בזמנו היה התכנון שנוי במחלוקת - הכנסייה נראית כמו ראש חץ או טיל לפני שיגור לחלל - אך היום נחשב הבניין לאחד האתרים המתוירים בעיר.

זהו המבנה הגבוה ברייקיאוויק, וניתן לראות אותו מכל מקום בעיר ואף ממרחק של 20 קילומטרים מחוץ לה. המגדל, שגובהו 74.5 מטר, משמש לתצפית ומשקיף לנוף מרהיב של העיר והסביבה. התכנון הייחודי ביקש לשקף את הגיאוגרפיה הייחודית של איסלנד, המתאפיינת בזרמי לבה, בהרים טרשיים ובנופים קרחוניים. בניגוד לחזית המרשימה, חלל הפנים צנוע ומאופק, כיאה לכנסייה לותרנית. הפרט הבולט היחיד הוא עוגב ענקי, המורכב מ-5,275 צינורות.

 • האיש שצילם את הסרטון טיפס לראש המגדל ונהנה מהנוף:

3. קתדרלת ואסילי הקדוש, מוסקבה, רוסיה. מה שנראה כמו מקבץ של סוכריות על מקל שצץ מהכיכר האדומה, הוא אחד הסמלים הבולטים של מוסקבה ושל רוסיה כולה, ומופיע ברשימת אתרי מורשת העולם של אונסק"ו. שמה האמיתי הוא "קתדרלת ההשתדלות שעל התעלה", אך היא מוכרת בעיקר כ"קתדרלת ואסילי המבורך" או "קתדרלת ואסילי הקדוש", על שם מי שקבור בה.

היא נבנתה בין השנים 1561-1555 על ידי איוואן הרביעי ("האיום"), והאגדה מספרת שאיוואן ציווה לנקר את עיני האדריכל פוסטניק יאקובלב כדי שלא יוכל לבנות מבנה נוסף, יפה יותר. כמו כל אגדה טובה היא אינה צריכה להיות אמיתית, משום שהאדריכל דווקא הספיק לתכנן ולהשלים כמה כנסיות נוספות. הבניין נראה כלהבה שעולה השמיימה - תכנון מוזר ומרהיב, שאין לו אח ורע באדריכלות הרוסית.

 • וכך זה נראה מבפנים:

4. קתדרלת הזוהר הצפוני, אָלטָה, נורווגיה. הכנסייה (Nordlyskatedralen) שוכנת בלב העיירה אָלטָה שבמחוז פינמרק שבנורווגיה, 500 ק"מ מצפון לחוג הארקטי. היא נבנתה בעקבות תחרות שנערכה ב-2001 במטרה לבנות כנסייה שתהווה ציון דרך אדריכלי וסמל לאזור. הדגם שנבחר, בתכנונה של חברת האדריכלות הדנית סמיט-האמר-לאסן ובשיתוף עם החברה המקומית לינק ארקיטקטר, מתהדר בתכנון נועז ששואב השראה מהזוהר הצפוני.

הכנסייה, המשתרעת על שטח של 1,917 מטרים רבועים, נחנכה ב-2013. המבנה הלולייני, המתנשא לגובה של 47 מטר, מחופה לוחות טיטניום גליים שמשקפים את אורות הצפון. התכנון הייחודי מזכיר מבנה תעשייתי יותר מאשר כנסייה, וחומרי הבניין נבחרו בקפידה: הטיטניום יקר, חזק, קל יחסית, מבריק ועמיד לקורוזיה, כך שהוא משקף כמעט כמו מראה את האורות המסתוריים האופייניים לאזור.

 • בלילה הבניין מרשים במיוחד:

5. בזיליקה די סן מרקו, ונציה, איטליה. הבזיליקה האפלולית, המסתורית והמרשימה (Basilica di San Marco) היא אחת הדוגמאות החשובות בעולם לאדריכלות ביזנטית, והיא משלבת סגנונות אמנות ואדריכלות ממזרח וממערב. זו בוודאי הכנסייה המפורסמת ביותר בוונציה, אתר חובה לכל תייר.

הבניין הוקם במאה התשיעית בכיכר סן מרקו שבלב העיר, צמוד לארמון הדוג'ים, במתכונת של צלב יווני שווה זרועות, ומעליו חמש כיפות ענקיות. על פי האמונה הנוצרית, נקבר בו מרקוס הקדוש, ומכאן שמו. המבנה מפורסם בעיקר בפסיפסים: יותר מ-4,000 מ"ר של פסיפסי זהב נוצצים מקשטים את הכיפות, הקירות והרצפות. בחלל הפנים אפשר לראות, בין השאר, אוצרות רבים שנבזזו מקונסטנטינופול העתיקה (כמו סוסי הארד המוזהבים של מרקוס הקדוש) ואת תמונת המזבח המשובצת באבני חן פאלה ד'אורו.

 • היכנסו לסרטון כדי להתרשם:

6. קתדרלת נוטרדאם, פריז, צרפת. המבנה הנקרא על שם "גבירתנו של העיר פריז" הוא יצירת מופת של אדריכלות גותית צרפתית, וגם האתר החינמי המתויר ביותר בעיר האורות: יותר מ-14 מיליון תיירים מבקרים בו מדי שנה. הכנסייה שוכנת באי בלב הנהר סיין ומשמשת כמקום מושבו של הארכיהגמון של פריז. היא הושלמה בתחילת המאה ה-14 ונבנתה על שרידי כנסיות קדומות.

הקתדרלה מפורסמת גם בגודלה העצום: אורכו של חלל הפנים 130 מטר, רוחבו 48 מטר וגובהו 35 מטר, ויש בו מקום ל־6,000 מתפללים לפחות. עם המאפיינים המרשימים של הקתדרלה נמנים החלונות היפהפיים, המפלצות המפחידות המעטרות את המגדלים והקשתות המעוטרות התומכות בקירות ובגג. הקתדרלה שימשה רקע לרומן של ויקטור הוגו "הגיבן מנוטרדאם", בו תוארו עלילותיו של הגיבן האומלל קווזימודו, האחראי על מגדל הפעמונים בבניין.

 • הכנסייה צרפתית, ההסברים באנגלית:

7. בזיליקת פטרוס הקדוש, רומא, איטליה. אי אפשר להשאיר מחוץ לרשימה את "אם כל הכנסיות". הבזיליקה (Basilica Sancti Petri) הרנסאנסית היא המבנה המרכזי של קריית הוותיקן, אחד האתרים הקדושים לנצרות והכנסייה הגדולה בעולם (יכולה להכיל 60 אלף איש). מעבר להיותה אתר צליינות ראשון במעלה, הבזיליקה היא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ברומא ובאיטליה כולה וסמל בולט בקו הרקיע של רומא. על פי המסורת הנוצרית, קבור בה פטרוס הקדוש, שהיה אחד משליחיו של ישו והאפיפיור הראשון.

הבזיליקה נבנתה בין השנים 1626-1506 על שרידי כנסיות קדומות ועוטרה ביצירותיהם של גדולי האמנים האיטלקים. חולשת עליה הכיפה הגבוהה ביותר בעולם, בתכנונו של מיכלאנג'לו: היא מתנשאת לגובה של כ-137 מטר, וקוטרה כ-41 מטר.

 • תהנו גם מהמוזיקה:

8. קפלת האקדמיה של חיל האוויר, קולורדו, ארצות הברית. המבנה הייחודי (Air Force Academy Cadet Chapel), המורכב מ-17 צריחים זהים הצמודים זה לזה, שוכן באקדמיה של חיל האוויר האמריקאי מצפון לקולורדו ספרינגז. הוא תוכנן על ידי האדריכל וולטר נֶץ', ובנייתו הושלמה ב-1962.

הקפלה היא אתר התיירות מעשה ידי אדם הפופולרי ביותר בקולורדו: מדי שנה מבקרים בה יותר מחצי מיליון איש. המבנה הקלאסי, העשוי פלדה וזכוכית, מדגים היטב אדריכלות מודרניסטית, אבל הוא מיוחד בעיקר בתוכנו: זהו מקום תפילה לבני כל הדתות, ויש בו קפלה קתולית, קפלה פרוטסטנטית, בית כנסת, מקדש בודהיסטי, מסגד ואולמות נוספים לבני דתות קטנות יותר. ב-2011 הקצתה האקדמיה מקום פולחן גם עבור מאמינים ב"דתות אדמה" למיניהן כמו פאגאניזם, וויקה, דרואידיזם ועוד.

 • הסרטון כולל הסבר מעניין על בית הכנסת:

9. כנסיית קורות העץ בּוֹרגוּן, לארדאל, נורבגיה. 28 כנסיות סטאב (כנסיות קורות עץ מתקופת הוויקינגים) השתמרו בנורבגיה, וכנסייה זו (Borgund stavkirke) היא אחת המפורסמות שבהן. הכנסייה כמעט לא השתנתה ממועד בנייתה - מתישהו בסוף המאה ה-12 או בתחילת המאה ה-13. היא נבנתה במתכונת נוצרית, אך כוללת מוטיבים פגאניים. בראשי הגמלונים מציצים ראשי דרקונים שמזכירים את פסלוני החרטום של הספינות הוויקינגיות, וסגנון הבנייה מזכיר לתיירים רבים פגודות סיניות. פנים הכנסייה מעוטר בגילופי עץ יפהפיים, ועל הקירות חקוקות כתובות בכתב סקנדיניבי עתיק.

 • קפיצה לימי הביניים:

10. דואומו, מילאנו, איטליה. קתדרלת מילאנו (Duomo di Milano), השוכנת בכיכר המרכזית של העיר, היא אחת הדוגמאות היפות לסגנון הגותי באיטליה. זוהי הכנסייה הקתולית השנייה בגודלה בעולם; אורכה 148 מטר, גובהה 108.5 מטר, והיא יכולה להכיל כ-40 אלף מתפללים. בנייתה החלה בסוף המאה ה-14 והסתיימה רק ב-1958, עם השלמתו של הצריח ה-135 והאחרון על גג הכנסייה.

מבחוץ נראה מבנה השיש העצום קליל ואוורירי, אבל בחלל הפנים קבועים חלונות זכוכית היוצרים אווירה אפלולית ומסתורית. בבניין מוצגים גם פסלים עתיקים ויצירות אמנות מהמאה הרביעית ואילך. חמש דלתות הברונזה המעוטרות נוצקו על ידי פָּסלים איטלקים מפורסמים. מגדל התצפית שבראש הקתדרלה משקיף הן אל יער הצריחים והן אל נופי העיר.

 • בהחלט יש מה לראות כשעולים לגג:

 • העולם הוא אתר הבית של שטיינהרט שרב, המוציאים לאור בישראל של מדריכי Lonely Planet