זהו אחד משלבי המעבר המשמעותיים בחיים: בני זוג גידלו את שלושת ילדיהם בבית פרטי בן שלוש קומות, וכשהילדים עזבו את הקן והם יצאו לפנסיה – החליטו שמתבקש בית חדש, קטן יותר ובן קומה אחת. הם חיפשו זמן רב, עד שמצאו בניין בן חמש דירות בקומפלקס חדש שנבנה ברמת השרון, קרוב מספיק למרכז העיר אבל ברחוב שקט וקרוב לגני שעשועים שאליהם הם הולכים כשהנכדים מגיעים לביקור.

הדירה שרכשו מתפרשת על פני 160 מ"ר וכוללת חמישה חדרים ומרפסת גדולה שמתאימה לבעלת הבית חובבת הגינון. ממעצבת הפנים והנדסאית האדריכלות ליאת אלנבוגן פלד ביקשו להתמקד בשני אזורים בבית: החלל הפתוח של המטבח, פינת האוכל, הסלון והמרפסת, ויחידת ההורים. אלנבוגן פלד שמה דגש על פתרונות שמתאימים לבני הגיל השלישי: האסלות הוגבהו, במקלחון נבנה ספסל ותוכננה דלת רחבה במיוחד, וחומרי הגמר, כמו פרקט אלון מיושן שמכסה את כל הרצפה, נבחרו מתוך מחשבה על תחזוקה קלה ונוחה.

המעצבת מתארת מערכת יחסים מלאת אמון בינה לבין הלקוחות. לאחר הגדרת הצרכים והסגנון המועדף בחרו ביחד את חומרי הפנים – חיפוי וריצוף, כלים סניטריים וטפט. כאשר הושלם שלב זה בחרה בעלת הבית להשאיר את המושכות בידיה של אלנבוגן פלד ולא הגיעה לדירה במהלך עבודות השיפוץ. "היא הגיעה רק בסוף, ממש כמו בתוכנית טלוויזיה, וזה היה מרגש. היא ראתה פרישות, תוכניות ופרספקטיבות, היינו מתואמות, אבל כשבאה לראות את התוצאה הסופית הייתי מתוחה", מספרת אלנבוגן פלד.

שירותי האורחים. עברו מקום לטובת עוד ארונות אחסון במטבח (צילום: גלעד רדט)
שירותי האורחים. עברו מקום לטובת עוד ארונות אחסון במטבח (צילום: גלעד רדט)

שינוי מבני שנעשה היה הזזתם של שירותי האורחים, שמוקמו בתכנון המקורי מול המטבח, אל המסדרון שמחבר בין חדרי השינה. לשם כך הוקטן חדר הרחצה המרכזי. במיקומם המקורי נבנה ארון גבוה שמתפקד כחלק מהמטבח וכולל מקרר אינטגרלי כפול, תנור, מזווה גדול וארונות אחסון.

למטבח הוקדשה מחשבה רבה. בני הזוג הם בשלנים חובבים וברשותם כלי בישול ושולחן רבים. הם ביקשו לתכנן מטבח עם מקומות אחסון רבים, שבו יהיה להם נוח לבשל בצוותא. זה גם היה המקום שבו הונמך גובה התקרה המקורי, 360 ס"מ, לאחר שבעל הדירה, שמבלה במטבח חלק ניכר מזמנו הפנוי, ציין שהגובה מפריע לו. המעצבת הנמיכה את התקרה ב-50 ס"מ וניצלה את המרווח למערכת מיזוג האוויר ולשיקוע גופי תאורה.

ארונות מטבח עתירי מקומות אחסון, בקווים מקבילים (צילום: גלעד רדט)
ארונות מטבח עתירי מקומות אחסון, בקווים מקבילים (צילום: גלעד רדט)

ארונות המטבח תוכננו כשני קווים מקבילים – ארונות עליונים ותחתונים בצבע אפור שמתמזג עם חיפוי קיר מזכוכית בגוון דומה. מתחת לארונות העליונים הותקנה תאורה שמאירה את משטח העבודה ומעל הכיריים קולט אדים נסתר. ממול תוכנן אי גדול שמצדו האחד ניתן לשבת ובצדו הפנימי הוא משמש לאחסון. כיור עמוק במיוחד מאפשר לבני הבית להצניע את הבלגן בזמן של אירוח. את האור הטבעי שנכנס מהמרפסת הגדולה מסננים וילונות חשמליים בצבע טבעי, שמוסיפים חמימות לאווירה.

השטח שנותר מול המטבח חולק בין הסלון לפינת האוכל. בעלת הבית ביקשה גוון שלא יהיה בהיר מדי ובחרה בספה כחולה. לצדה הועמד שולחן מעץ וזכוכית משנות ה-50, שהיה בבית הוריה ומאז שמרה אותו, ושטיח ורוד קושר בין הפריטים. מרכז הכובד של הסלון הינו ספרייה גדולה שהורכבה על הקיר החיצוני, משרתת את פינת הישיבה וממשיכה לכיוון פינת האוכל, כשבין שני חלקיה מפריד חלון.

ספרייה גדולה על הקיר החיצוני משרתת גם את פינת הישיבה וגם את פינת האוכל, כשבין שני חלקיה מפריד חלון (צילום: גלעד רדט)
ספרייה גדולה על הקיר החיצוני משרתת גם את פינת הישיבה וגם את פינת האוכל, כשבין שני חלקיה מפריד חלון (צילום: גלעד רדט)

הספרייה עשויה מברזל ומדפי פח שמונחים על מסגרת עץ. בחלקה התחתון תוכננו קוביות לאחסון ועל מדפיה פזורים ספרים וחפצי נוי שלוקטו בסבלנות, ביניהם שני גופי תאורה שמזכירים פעמוני זכוכית ובתוכם נורות פחם. על הקיר לצדה הודבק טפט ירוק עם הדפס של טווסים כחולים, של חברתCole and son הלונדונית. הוא עוטף את הפינה שמובילה לדלת הכניסה, משמש כרקע לספה ומאזן את הנוכחות המאסיבית של הספרייה. עליו נתלה גובלן רקום שהובא מבית הוריה של בעלת הבית, אחד מפריטים בעלי ערך סנטימנטלי ששולבו בדירה, כמו אוסף צלחות וצילומים בשחור-לבן מ"הצלמניה". בפינת האוכל שולחן מפלטת עץ על רגלי ברזל, שמואר באמצעות שתי מנורות מפורניר צבוע שהוזמנו במיוחד.

פינה בחדר השינה (צילום: גלעד רדט)
פינה בחדר השינה (צילום: גלעד רדט)

חדר הרחצה של בני הזוג. דגש הושם על פתרונות שמתאימים לגיל השלישי: האסלות הוגבהו ודלת המקלחון רחבה במיוחד (צילום: גלעד רדט)
חדר הרחצה של בני הזוג. דגש הושם על פתרונות שמתאימים לגיל השלישי: האסלות הוגבהו ודלת המקלחון רחבה במיוחד (צילום: גלעד רדט)

מחדר השינה של בני הזוג ניתן לצאת ישירות למרפסת הקדמית. כדי לייצר מקלחון עם פתח גדול במיוחד המעצבת הגדילה את חדר הרחצה הצמוד על חשבון חדר הארונות. מפאת ממדיו הקטנים המליצה לבטלו, אך בני הבית החליטו על הפרדת החפצים – שלה אוחסנו בארון קיר גדול שמלווה את הכניסה לחדר ושלו בחדר הארונות. חדר הרחצה חופה באריחי גרניט-פורצלן שמדמים טקסטורה של עץ, ארון הכיור עשוי עץ מלא ללא ידיות, ומעליו נתלתה מראה שעוצבה במיוחד בהשראה צרפתית, עם פאות מורכבות על ציר שמאפשר תנועה.

 (צילום: גלעד רדט)

>> עוד עיצוב פנים ודירות עם פתרונות מעניינים

 • קבלן: ארז אלמוג
 • מטבח ונגרות: דני לוי
 • ריצוף, אריחי קיר וכלים סניטריים: מודי
 • ספרייה, שידת ברזל ומראה: studio firefly
 • וילונות וטפט: אורנה ומינה
 • תאורה: יאיר דורם, stor
 • גינה: גן דיזיין
 • שטיחים: ג'וזפון
 • ספות: לופט
 • שולחן פינת אוכל: טולמנ'ס
 • צילומים בשחור לבן: הצלמניה