אין מתאימה מהדירה הזו כדוגמה לבתים שייפתחו בסוף השבוע הזה בפני הקהל הרחב, במסגרת אירועי "בתים מבפנים" בתל אביב. היא נמצאת בבניין לשימור, שנבנה ב-1937 ברחוב אהרונוביץ שבמרכז העיר, לא רחוק מכיכר דיזנגוף. אחת הדירות בו שימשה כבסיס למפקדת האצ"ל בשנים 1938-1939, ויום לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה נאסרו כל חברי המפקדה ונלקחו מהמקום. לדירה יש קסם תל אביבי ישן: שלושה חדרים עם תקרות גבוהות, מרצפות שומשום, חלונות עץ גדולים ופתחים שהיה נהוג בשנים ההן לפתוח בין החללים, כדי לאפשר לבריזה לזרום ולקרר אותם. לכן בחרו בה בני זוג – הוא מעצב, היא קונדיטורית – אחרי שנים בדירות שכורות ולקראת הרחבת המשפחה.

הבניין ברחוב אהרונוביץ'
הבניין ברחוב אהרונוביץ'

הם אהבו את האור, זרימת האוויר והתכנון המרווח של 88 המטרים הרבועים, ושמרו על הרבה מהאלמנטים המקוריים של הדירה – החלטה שנובעת מהערכה למאפיינים שלה, יחד עם שיקולי תקציב. בשיפוץ כמעט ולא נהרסו קירות; המרצפות לוטשו; לחלונות העץ הותאמו ספים חדשים משיש קררה שנמצא בבוידעם; הדלתות הפנימיות והקירות נצבעו בצבע שמן כדי לייצר אפקט מואר, בעוד שהרדיאטורים והצינורות החשופים נצבעו בשחור. עוד אלמנט שנשמר כפי שהיה היא דלת כניסה נוספת לדירה, שנבנתה עם שתי דלתות כניסה – אחת לדירת המגורים והשנייה לקליניקה הצמודה של בעל הבית לשעבר, רופא שיניים במקרה הזה.

>> בדירה הזו תוכלו לבקר בסוף השבוע במסגרת אירועי "בתים מבפנים". לרשימת הסיורים המלאה

עוד בתים שייפתחו לקהל:

>> דירת שיכון קטנה בביצרון, שהפכה לדופלקס מעודכן

>> שתי דירות שחוברו יחד בשדרות חן

המעצבים רז אלון ואורן גולן (סטודיו גולן אלון) הפכו את המרפאה לחדר השינה של בני הזוג, והדלת שהושארה במקומה היא היום אלמנט דקורטיבי בלבד. דלת הכניסה נפתחת למבואה שבה הוצבה שידה בת כמאה שנים, שניתנה לבעל הבית במתנה ושופצה. בין הסלון לחדר השינה מפרידה דלת זכוכית שפתוחה דרך קבע, גם כאשר יש אורחים, כדי ליצור תחושת מרחב.

הדלת הנוספת הושארה כפי שהייתה (צילום: גלית דוייטש)
הדלת הנוספת הושארה כפי שהייתה (צילום: גלית דוייטש)

הסלון כולל ספה מקורית משנות ה-20 של המאה הקודמת, שתי כורסאות שנמצאו בדירה ורופדו מחדש ושידת ברזל שתיכננו המעצבים. מולה מוקם ארון מדפים פתוח מנירוסטה, שהובא מהמטבח של הדירה הקודמת ומשמש לאוסף כלי מטבח גדול. שטיח הפסים האפור הוזמן באינטרנט, שולחן צד קטן הובא ממרוקו וכמנורות משמשים פנסי במות.

הרדיאטורים הישנים הודגשו בשחור (צילום: גלית דוייטש)
הרדיאטורים הישנים הודגשו בשחור (צילום: גלית דוייטש)

המרפסת הפונה לרחוב הייתה סגורה בתריסים שהוסרו וחשפו מעקה ברזל ואדן אבן רחב, שהפך לספסל. כעת, כשהיא פתוחה, מכניסה המרפסת אור ואוויר ובסמוך לה מוקמה פינת האוכל, עם שולחן שנמצא בדירה ושעליו הונחה פלטת בטון.

מול דלת הכניסה נמצא המטבח. הקיר הוחלף בדלת זכוכית (צילום: גלית דוייטש)
מול דלת הכניסה נמצא המטבח. הקיר הוחלף בדלת זכוכית (צילום: גלית דוייטש)

באזור שבמרכז הדירה - מטבח, חדר רחצה ושירותים – נעשו שינויים מבניים. הרצפה נעקרה, צנרת האינסטלציה הוחלפה ומעל יצקו בטון לבן, מחולק באמצעות פסי אלומיניום. הקיר שתחם את המטבח בדירה המקורית הוחלף בדלת זכוכית, והמטבח הוגדל על חשבון מרפסת שירות צמודה. התריסים שסגרו את המרפסות נעקרו ובמקומם הותקנו אלומיניום שחור וזכוכית מחוסמת. במטבח ארונות תחתונים מברזל צבוע בשחור, שהורכבו על שני קירות מקבילים. מעל משטח עבודה משיש גואטמלה ירוק נתלו מדפים פתוחים. דלת הזכוכית של מקרר תעשייתי כוסתה בפח, נצבעה בשחור והיא משמשת כלוח גיר לרשימות מכולת. בצד נראה רמז של קיר לבני סיליקט, שנחשף במהלך השיפוץ.

דלת הזכוכית של מקרר תעשייתי בעומק 60 ס''מ כוסתה בלוח פח שנצבע בצבע גיר שחור (צילום: גלית דוייטש)
דלת הזכוכית של מקרר תעשייתי בעומק 60 ס''מ כוסתה בלוח פח שנצבע בצבע גיר שחור (צילום: גלית דוייטש)

בחדר הרחצה בוטלו אסלה ואמבטיה, ובמקומם תוכנן מקלחון עם שני ראשי טוש וסבוניות החרסינה המקוריות שנמצאו בדירה. המקלחון מופרד ממפלס החדר באמצעות מדרגה מאבן, כדי לעצור את המים. כיור שוקת גדול נח על ארון מברזל ומעליו נתלו שני ארונות מראה, לו ולה. משמאל הותקן מדף חרסינה שהיה בדירה ובחלקו התחתון יש הטבעה מ-1923, שנת הייצור שלו.

מקלחון עם שני ראשי טוש במקום האמבטיה הישנה (צילום: גלית דוייטש)
מקלחון עם שני ראשי טוש במקום האמבטיה הישנה (צילום: גלית דוייטש)

פינת עבודה נמצאת היום במקומו של ארון שירות ישן. אריחי החרסינה שהיו על הקיר הושארו ועליהם הורכבו מדפי ברזל. בחדר השינה השני נצבע ארון קיר מחדש, ובתוך נישה בקצהו הורכבה פינת עבודה נוספת. ליד המיטה, במקום שבו הייתה פעם דלת מחברת למרפסת השירות, הותקנו מדפים.

בחדר השינה הנוסף: ארון קיר שחודש ועוד מרפסת קטנה (צילום: גלית דוייטש)
בחדר השינה הנוסף: ארון קיר שחודש ועוד מרפסת קטנה (צילום: גלית דוייטש)

  • ארונות ברזל: וילי לפיד ברזל טבעי
  • חלונות: שחף אלומיניום
  • וילונות: דומוס
  • כלים סניטריים: אלבוס
  • תאורה: דנאור, Cb2
  • שטיחים: West elm