מאת נעמה ריבה

לפני שנה בדיוק, הופתעו העוברים והשבים לגלות כי פסל ברונזה דומיננטי הונחת בכניסה הראשית של קניון עזריאלי בתל אביב, למרגלות שלישיית המגדלים המפורסמת. הפסל היה למעשה שבעה פסלים, שהן שבע דמויות שנועדו לייצג את אבני היסוד של הציונות: חלוץ, פלמ"חניק, אחות, מדען, הייטקיסט, אשת עסקים ואדריכל - שהוא, לא במקרה, מלך הקניונים דוד עזריאלי,מי שהקים את מרכז העסקים והקניון הזה.

הפסל הוצב לכאורה בשטח פרטי, אך בפועל מדובר על שטח שנמצא מחוץ לקניון – שטח בשימוש הציבור, שעיריית תל אביב-יפו אמורה לפקח על כל אלמנט שמונח בו, ופועלת לסילוק אלמנטים לא חוקיים שתושבים מציבים. מחאה התעוררה נגד הצבת הפסל, שמזכיר מונומנטים שסוגדים לשליטים במדינות שונות, והיא הניעה את העירייה לדרוש את סילוקו מהמרחב הציבורי שהוא נחלת הכלל. ההכרעה הונחה לפתחה של ועדת הפסלים העירונית. הוועדה דחתה את בקשת קבוצת עזריאלי ודרשה מהתאגיד לסלק את הפסל - החלטה מפתיעה משהו, בהתחשב בעיתוי שלה: זמן קצר לאחר מותו של דוד עזריאלי.

תל אביב דחתה, חיפה ביקשה

קבוצת עזריאלי תכננה להעביר את הפסל לחלל פנימי בתוך הקניון, אך לאחר שלא נמצא מקום מתאים הוחלט להעביר את היצירה לחזית קניון חיפה, בעידודו ובאישורו של ראש עיריית חיפה, יונה יהב. הפסל הוצב השבוע, ובמהרה כוסה בבד לבן שמסתיר אותו עד שיוסר ברוב הדר בטקס הסרת הלוט, המתוכנן להיערך מיד לאחר הבחירות. בינתיים נבנו סביב הפסל ספסלים, כחלק מהסבת השטח הפרטי-ציבורי לרחבה שתנציח את זכרו של מלך הקניונים הישראלי.

אגב, גם במקרה זה השטח פרטי, אלא שהוא מיועד לשימוש הציבור. בתקנון שצורף לתוכנית הקניון נכתב: "השטח מוגדר כטיילת (...) פיתוח שטח זה, יעשה ביחד עם המדרכות הציבוריות הגובלות על פי נספח פיתוח שטח המצורף לתכנית זו. הפיתוח יכלול צמחיה, עצים בוגרים, תאורה, ריהוט רחוב". גם בחיפה אחראית העירייה לפקח על המוצב בחזית השטחים המסחריים, או כפי שמצוין בתקנון התוכנית, "לשביעות מהנדס העיר". אין זאת אלא שמהנדס העיר שבע רצון, ובכך הוקמה פינת הנצחה מונומנטלית לבעל הון במרחב הציבורי.

מעיריית חיפה נמסר ל-Xnet: "הפסל עבר את כל הליכי האישור הנדרשים (ועדת רישוי ואישור מהנדס העיר) וקיבל היתר בנייה".

מקבוצת עזריאלי נמסר: "המסע הציוני" - יצירה ייחודית אותה הגה ותכנן האדריכל, היזם ומייסד הקבוצה, דוד עזריאלי ז"ל, המציגה אבני דרך בפרויקט הציוני, תוצב בקניון עזריאלי חיפה. ליזם ולאדריכל המנוח היה שמור מקום חם בלב לעיר זו, משום היותה התחנה הראשונה בעת שעלה ארצה וממנה החל במסע חייו המרתק. קבוצת עזריאלי מוקירה ומעריכה את תרומתו של ראש עירית חיפה, מר יונה יהב, אשר עודד ותמך במהלך המהווה סגירת מעגל ראויה".

פסל אבני היסוד של הציונות כשהוא מוצג בחזית קניון עזריאלי צילום: דור נבו

פסל אבני היסוד של הציונות כשהוא מוצג בחזית קניון עזריאלי. צילום: דור נבו

פעילות מחאה שארגנתי יחד עם האדריכלית ניצן קלוש. שומרי הקניון גזרו את הסרטים עם קשירתם.

פעילות מחאה נגד הפסל בחזית קניון עזריאלי (ביוזמת הכותבת יחד עם האדריכלית החיפאית ניצן קלוש). שומרי הקניון מיהרו לגזור מיד את הסרטים הקשורים על הפה

הפסל הוצב השבוע בחזית קניון חיפה במקום בולט. צילום: בני איתן

הפסל הוצב השבוע בחזית קניון חיפה במקום בולט. צילום: בני איתן

הפסל כוסה השבוע בבד לקראת טקס הסרת הלוט לרחבת זיכרון ע

והוא נעטף בבד לקראת טקס הסרת הלוט לרחבת זיכרון ע"ש דוד עזריאלי. צילום: אורית דוב

צילום: אורית דוב

צילום: אורית דוב