כמו זוגות צעירים רבים, גם בני הזוג הזה, שחצו לאחרונה את גיל 30, חיו במשך שנים בדירות שכורות בתל אביב. לקראת לידת בתם הבכורה החליטו לארוז את מטלטליהם ולחזור לגור בקרבת ההורים. הם רכשו דירה ברחוב ותיק ברעננה, 90 מ"ר בבניין בן שש קומות שנבנה בשנות ה-70. הדירה נזקקה לשיפוץ, וחברה משותפת חיברה ביניהם לבין האדריכלית טל לוסיקה, שממנה ביקשו עיצוב פנים של בית נעים, נקי ופשוט, שישרה עליהם שלווה כשייכנסו אליו. "מאחר שהם עוסקים בטיפול באנשים, הוא פיזיותרפיסט והיא עובדת סוציאלית, ההגדרה המדויקת שלהם היתה מקום שיוכלו לנשום בו לרווחה", מספרת לוסיקה.

באגף החדרים לא הוזזו קירות: בני הזוג אהבו את החלוקה לשלושה חדרי שינה, אחד מהם עם חדר ארונות וחדר רחצה צמודים. עיקר התקציב – 200,000 שקל – הושקע בחלל הסלון והמטבח ובחדר הרחצה המרכזי.

בדירה המקורית המטבח היה נפרד, ובשיפוץ נהרסו הקירות שתחמו אותו. מרפסת השירות הישנה בוטלה וסופחה לחדר הרחצה. מערכות האינסטלציה והחשמל שודרגו והריצוף הוחלף. בני הבית ביקשו מלוסיקה להימנע מחומרי גמר שיאלצו אותם להשתעבד לתחזוקה שלהם. בתור ריצוף, למשל, נבחרו אריחי קרמיקה דמויית פרקט, בגוון חום-אפור. לאחר שנשברו קירות המטבח, נפתחת דלת הכניסה לתוך חלל גדול וארוך, כשמימין המטבח ובעומק החדר, צמוד לוויטרינת הזכוכית, הסלון. חלק ניכר מהתקציב הושקע בנגרות של ארונות המטבח החדשים, עם מקומות אחסון בעומקים שונים ומשטח קוריאן לבן שנמתח לאורך כל הקיר ומלווה גם את פינת האוכל. קיר המטבח שבין הארונות הנמוכים לארונות הגובה שמולם נצבע בצבע לוח שחור.

בני הזוג רצו מאוד אי במטבח, אך לוסיקה הזהירה שמבנהו האורכי של החלל לא יאפשר שילוב הרמוני. במקום אי הציעה לתכנן שולחן בגובה בר, שמשמש גם כמקום אכילה ליומיום, ועיצבה אותו מפסי עץ קלילים ש"מתקפלים" ועולים לגובה הקיר, עד לתקרה. כך נוצרת מחיצה אוורירית, שמסתירה מעט את אזור העבודה של המטבח. על קיר הפסים הותקנו מדפים, ותחתם תאורת אווירה. הרווח בין פסי העץ, אגב, צפוף מספיק כדי למנוע נפילה של סכו"ם לרצפה.

>> מתי אפשר לתכנן אי במטבח ומתי פשוט לא כדאי? מדריך

פסי העץ צפופים מספיק כדי שסכו''ם לא ייפול לרצפה (צילום: שי אפשטיין)
פסי העץ צפופים מספיק כדי שסכו''ם לא ייפול לרצפה (צילום: שי אפשטיין)

מול הדלת מוקמה פינת אוכל שכוללת שולחן עץ אלון מוקף כסאות לבנים, מואר באמצעות שתי מנורות זכוכית תלויות. החלון המרכזי בסלון, שפונה לכיוון מזרח וממלא אותו באור בשעות הבוקר, אמנם לא משתרע על פני כל שטח הקיר, אך כדי ליצור אשליה כזו נתלו לכל אורכו וילונות לבנים. הסלון רוהט בצורה אוורירית, כך שאפשר להניח משטח פעילות לתינוקת.

החלון פונה למזרח, כך שהרבה אור נכנס בשעות הבוקר (צילום: שי אפשטיין)
החלון פונה למזרח, כך שהרבה אור נכנס בשעות הבוקר (צילום: שי אפשטיין)

חדרי השינה לא גדולים, ו"הלבשתם" נעשתה במתינות כדי לעמוד במסגרת התקציב. חדר ההורים, ששטחו 12 מ"ר, רוהט בצבעים בהירים, וגם חדר הרחצה הצמוד, שגודלו 3 מ"ר בלבד, חייב עיצוב אוורירי. האמבטיה הוחלפה במקלחון מרווח באורך 180 ס"מ, והזכוכית התוחמת אותו מתקפלת לשתי כנפיים, כך שכשהוא פתוח מתקבל חלל ללא מחיצות. רצפת החדר כוסתה בפרקט אלון, כמו שני חדרי השינה האחרים, ששטחם 10 מ"ר: האחד משמש כחדרה של התינוקת והשני כחדר עבודה.

חדרי השינה קטנים, ולכן עוצבו בצבעים בהירים (צילום: שי אפשטיין)
חדרי השינה קטנים, ולכן עוצבו בצבעים בהירים (צילום: שי אפשטיין)

  (צילום: שי אפשטיין)

  • נגרות מטבח: "דומני מטבחים"
  • שולחן פינת אוכל, שידות לבנות בסלון: "טולמנ'ס אאוטלט"
  • גופי תאורה בתקרה: "שקע ותקע"
  • מנורה עומדת בסלון: "אוסף אישי"
  • התמונות בדירה: אוסף אישי