מבקר המדינה פותח בבדיקה על המתרחש באקדמיה הירושלמית "בצלאל", לרבות המחלקה לארכיטקטורה בה. כך נודע לערוץ האדריכלות של Xnet. דוברו של מבקר המדינה אישר את המידע, ובתשובה לשאלת Xnet השיב: "בעקבות פניות שהגיעו למשרד מבקר המדינה החלט לשלב בתוכנית העבודה השנתית ביקורת על בצלאל. אנחנו נמצאים בתחילת הביקורת".

באחרונה מתפרסמת כאן סדרת כתבות על המתרחש באקדמיה לאמנות, עיצוב ואדריכלות, שבאה לאחר קדנציה רוויית סכסוכים בין ההנהלה לבין המרצים שמסתיימת בפרישתה-התפטרותה של הנשיאה, פרופ' אוה אילוז. במסגרת הסדרה נחשף, כי שני נשיאים קיבלו במקביל משכורת נדיבה; כי עולות טענות קשות-לכאורה על אי-סדרים בבחירתה של הוועדה לאיתור נשיא חדש; כי תקצובו של פרויקט הקמפוס החדש במגרש הרוסים אינו ברור, וזאת אחרי תחרות אדריכלים שבוטלה במפתיע ובחירה במיקום מעורר מחלוקת בתוך האקדמיה עצמה; ונחשף נוהג מתמשך של מינויים של בני משפחה, חברים ושותפים עסקיים למרצים במחלקה לארכיטקטורה, תוך עימותים קשים בין מרצים, יחסים בין מרצה לסטודנטית, ותלונה חמורה-לכאורה נגד ראש המחלקה הקודם, פרופ' צבי אפרת, שלא טופלה באופן רשמי ומסודר - אלא במסעדה, ללא פרוטוקול, תוך מחלוקת על מה שהתרחש בה.

ממשרדו של מבקר המדינה נמסר, כי תחילה ייערך "סקר" (בחינה ראשונית) של הממצאים שהגיעו אליו בנוגע לבצלאל. "בהתאם לממצאי הבחינה הראשונית מתקבלת החלטה איפה להתמקד ובמה להרחיב את הביקורת", נמסר.

הנהלת "בצלאל" טרם השיבה לשאלת Xnet בנוגע למעמדם של המרצים במחלקה לאדריכלות, שלא ברור מי מהם חבר סגל ומי מהם מורה מן החוץ. גורמים שונים באקדמיה מתלוננים כי קבלת המעמד האקדמי אינה מתנהלת בשקיפות או בהתאם לכללים המקובלים באקדמיות אחרות בעולם. ייתכן שמבקר המדינה יקבל כעת, מגורמים המעוניינים לקדם את השקיפות בבצלאל, תלונות וממצאים גם בסוגייה זו. ערוץ האדריכלות של Xnet ממשיך לעקוב ולדווח.